Една година бензин по 50 денари литро или Скопје 2014?

Една година бензин по 50 денари литро или Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    95
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
se znae kako edna zemja se razviva samo so direkni stranski investicii i nisto drugo
Не би се согласил. Растот на домашната економија е многу побитен. Затоа што таа е многу полојална и не би го реалоцирала капиталот веднаш доколку во државата се случи криза или најде поповолна бизнис клима. Со инвестициите на мултинационалните компании секогаш постои таква можност.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ни едното ни другото.

Туку да земиме да му се натртиме и поштено да ни го начукаат вгаз,а не вака секој ден да не подебуваат со некој ново-поскапен производ!

Арно ни праат кога сме најсилни по форуми и фејсбуци.
Во нормална земја со вакви поскапувања на гориво,струја,вода... паѓаат цели влади во рок од 24 саати.

Класичен арамилук е ова што ни се дешава,не знам поинаку како да го објаснам. Ако има некој попаметен аман нека ме просветли и нека ми каже дека се е Ок и дека нема место за паника!

Одамна подфорумот политика го нема,ама олку политиката во БИЛОКОЈ културно-општествено и природен процес не била вмешана. Преку курца од се!
 
I

Iblis

Гостин
.
И ве молам Скопје 2014 е завршена работа, да се сруши неможе. Пробајте да не го гледате, јас така правам.
Кога ќе стегне студот, нешто може да се топи, за да се згрееме, бе е до толку неупотреблив проектот. :D :D
Шала на страна, горивото е значајна ставка во секоја компанија, малку позначаен пад да има, ќе поевтинат производите и со самото тоа ќе им се зголеми конкурентноста, башка за тоа по цел ден , бар денес, серат на ТВ, како да се зголемила конкурантноста и извозот.
Ако се зголеми извозот, дел од средствата што се повлечени од акцизата за горива ќе се вратат како данок.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Гласав за Скопиje 2014!
Сон ми е да се сликам под мадиньа на Букефал :vozbud:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.360
Поени од реакции
5.101
Od rezultatite na glasanjeto se gleda sebiclakot na Makedonecot.
Mozam da zamislam eve edna sporedba
Sekoja polnoleten graganin na Makedonija da dobie po 300 eura od drzavata poklon
ili
Tie 1.500.000 X 300 = 450.000.000 eura da se investiraat za modernizacija na patista, infrastrutktura, skoli, bolnici,
Pa neznam dali i 5000 dusi ke se najdat i da recat "Ne ni trebaat tie 300 eura"...... Toa ti e..
Do koga samo ke se gleda samo od svoj interes..Ako nestoto direktno ne ve zasega toa e defakto trosenje pari zaludno. Utre mozda ke ima investicija od 250.000.000 eura za gradenje na nov energetski sistem i togas pametnite ke se javat i ke kazat kako toa e zaludno trosenje pari treba da se otvorat rabotni mesta so tie pari.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Ни едното ни другото.

Туку да земиме да му се натртиме и поштено да ни го начукаат вгаз,а не вака секој ден да не подебуваат со некој ново-поскапен производ!

Арно ни праат кога сме најсилни по форуми и фејсбуци.
Во нормална земја со вакви поскапувања на гориво,струја,вода... паѓаат цели влади во рок од 24 саати.

Класичен арамилук е ова што ни се дешава,не знам поинаку како да го објаснам. Ако има некој попаметен аман нека ме просветли и нека ми каже дека се е Ок и дека нема место за паника!

Одамна подфорумот политика го нема,ама олку политиката во БИЛОКОЈ културно-општествено и природен процес не била вмешана. Преку курца од се!
OK da receme deka vladata padna, sto ponatamu ?!!!
Mislis deka koga bi dosla nekoja druga partija na vlast deka benzinot kje padne na 50 ili 60 den.(L), ne veruvam !!!
Ili na pr. proektot Skopje 2014 e vekje zapocnat od pred dve godini(pocetok na 2010) i vekje 70% e zavrsen, kad tad vo bliska idnina kje bide i 100% zavrsen, mislis deka otkako kje se zavrsi celiot proekt Skopje 2014, potoa pak kje padnat davackite, ne veruvam !!!
Mislis deka slednata partija na vlast seriozno i uspesno kje se spravi sosiromastijata i nevrabotenosta, mislis deka slednata partija na vlast kje ne vnese vo NATO i EU, ne veruvam !!!
Vlezot vo NATO I EU ne zavisi od toa koj sedi ili kje sedi vo zgradata na Ilindenska-bb, tuku zavisi od resavanjeto na sporot so Grcija, a ne veruvam deka postoi partija ili politicar vo Makedonija koj nekogas kje go promeni imeto, so toa bi stanal politicki mrtovec za navek !!!
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Od rezultatite na glasanjeto se gleda sebiclakot na Makedonecot.
Mozam da zamislam eve edna sporedba
Sekoja polnoleten graganin na Makedonija da dobie po 300 eura od drzavata poklon
ili
Tie 1.500.000 X 300 = 450.000.000 eura da se investiraat za modernizacija na patista, infrastrutktura, skoli, bolnici,
Pa neznam dali i 5000 dusi ke se najdat i da recat "Ne ni trebaat tie 300 eura"...... Toa ti e..
Do koga samo ke se gleda samo od svoj interes..Ako nestoto direktno ne ve zasega toa e defakto trosenje pari zaludno. Utre mozda ke ima investicija od 250.000.000 eura za gradenje na nov energetski sistem i togas pametnite ke se javat i ke kazat kako toa e zaludno trosenje pari treba da se otvorat rabotni mesta so tie pari.
Абе ти дај ми ги мене тие 300 евра, па кој сака нека си инвестира за болницата во неговиот град / село / населба, ама немој да ме тераш мене да инвестирам во твојата болница. Башка тие пари кои ке се „инвестираат“ да ги гледам како поминуваат преку 7 раце и кога ке дојде време да се инвестираат да се смалат 10 пати.

Себичноста е врлина, не е маана. Да не не спречуваше владата да бидеме себични, ке бевме далеку попросперитетни. И за твоја информација, себичен сум кога не сакам доброволно да дадам нешто, а не кога ке се бунам зашто ми земаат.

Ако сака некој споменик нека си донира пари доброволно. А гледам патиштава болниците и школите цветаат од „вложувањата на владата“.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Od rezultatite na glasanjeto se gleda sebiclakot na Makedonecot.
Mozam da zamislam eve edna sporedba
Sekoja polnoleten graganin na Makedonija da dobie po 300 eura od drzavata poklon
ili
Tie 1.500.000 X 300 = 450.000.000 eura da se investiraat za modernizacija na patista, infrastrutktura, skoli, bolnici,
Pa neznam dali i 5000 dusi ke se najdat i da recat "Ne ni trebaat tie 300 eura"...... Toa ti e..
Do koga samo ke se gleda samo od svoj interes..Ako nestoto direktno ne ve zasega toa e defakto trosenje pari zaludno. Utre mozda ke ima investicija od 250.000.000 eura za gradenje na nov energetski sistem i togas pametnite ke se javat i ke kazat kako toa e zaludno trosenje pari treba da se otvorat rabotni mesta so tie pari.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
so ova pokazuva kako partiite pobeduvaat mi kako sekoj gleda svoj interes i kako makedonec pookazuva deka vredi mnogu malku .....
Rabotata e deka sekoj se prodava ali bar povisoka cena da drzevme....:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom