Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
"It's suggested CHILDREN may respond positively to medicinal applications of cannabinoids without undesirable central effects. Excellent clinical results have previously been reported in pediatric oncology and in case studies of children with severe neurological disease or brain trauma. We suggest cannabinoid treatment for children or young adults with cystic fibrosis, an improvement of their health condition including improved food intake and reduced inflammatory exacerbations."
PMID: 15159678
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Ако може едно прашање до вас момци, мислам дека оваа е правата тема. Која сорта, тип како ли се дели не знам; марихуана содржи доволно добар процент третрахх...o_Oo_O, онаа состојка ТХЦ што можда го намалува ракот на бели дробови? Под кое име да барам на нет?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако може едно прашање до вас момци, мислам дека оваа е правата тема. Која сорта, тип како ли се дели не знам; марихуана содржи доволно добар процент третрахх...o_Oo_O, онаа состојка ТХЦ што можда го намалува ракот на бели дробови? Под кое име да барам на нет?
Погледни му барем 2-3 емисии и ќе ти ги наброи сите кои имаат најголем процент на ТХЦ.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
По нездраво е да пиеш кока-кола него марихуана да се пуши.. Кокаколата има вредност pH вредност од 2.7 и е јако кислелинска а ја сум надуван..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Воопшто не мора да се пуши, подобро е да се употребува заедно со исхрана (y) А ако веќе некој сака да пуши најдобро е преку бонг - најдобар филтер има со вода.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.633
Поени од реакции
8.075
--- надополнето: 25 февруари 2012 во 21:03 ---
По нездраво е да пиеш кока-кола него марихуана да се пуши.. Кокаколата има вредност pH вредност од 2.7 и е јако кислелинска а ја сум надуван..
А докторе, колку има pH желудникот, нормално? :LOL:
 
G

galaxy

Гостин
:tapp:А да оставите некој кој е покомпетентен и поелоквентен да говори за лековитите дејства на канабисот, може? :sleep:
...
Добро, цитирај научно истражување кое вели дека канабисот лечи рак.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Добро, цитирај научно истражување кое вели дека канабисот лечи рак.
Еден куп видеа имам постирно на темава, и еден куп научни цитати, експерименти, лабораториски истражувања...

Само не сите ги гледаат/читаат (едните не ги ни интересираат, другите ги игнорираат). Затоа деновиве ќе спремам нешто поголем колаж од цитати и видеа и ќе го постирам, па ако некој ги прочита/види - супер. Ако не - здравје. Живот иде даље. ;)

So, stay tuned... :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: H8R

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Добро, цитирај научно истражување кое вели дека канабисот лечи рак.
Канабисот не лечи рак, ама ако гледаш така, лек за рак нема.
Канабисот ги олеснува симптомите - докажано. И се применува во огромен број земји како лек. Не е само Холандија и САД. Има и други развиени земји што го користат за таа намена.
Друго својство што го има е да го намалува растот на некои видови на рак. На пример рак на бели дробови. Докажано е дека со консумација на канабис се намалува растот и дури се убиваат постоечките неопластични клетки. Тоа не е лек, ама е одреден начин на третирање на болеста. Исто како што чаеви нема да ти помогнат да излечиш настинка ама ќе ти помогнат да оздравиш побрзо.

Сега, тоа што кај нас се затруени луѓето со кампањи како ако консумираат марихуана ќе крадат торби на бабички и ќе газат девојчиња што преминуваат сред улица во пижами, тоа е друга работа.
На масата не и е битно да се информира, доволно е да владее мислење дека нешто е лошо. па уште ако ти пуштат реклама од влада дека е лошо и готово. Запечатено е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom