Правна помош и совети

Член од
6 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако може некој да помогне​
Имено комшијата по тужбата против Р. Македонија, доби дека местото што е пред неговата куќа му припаѓа нему и не смееме да поминуваме.Сето тоа го постигна со неговиот лукав адвокат со подмитување.Тука одсекогаш поминувавме јас и моето семејство.Направи што направи со неговиот адвокат, подмитија, зеде обезбедување и изгради оградата до вратата од каде имавме пристап.Од тоа место врвевме одсекогаш.Кога ја градевме куката сакавме да направиме надворешни скали но не ни дозволија со образложение дека по новиот УП низ дворот ни поминува улица преку портата каде сега стои оградата.И без разлика што јас го истакнав тоа пред судот и што сме стекнале право на врвење,тој ја направи оградата.​
Не можејќи да се соочам со пресудата не престанавме да поминувавме од тоа место,што сега гласи дека е негово.Не тужи и за тоа до основен и доби.Од апелација ни стигна позитивно за нас, но повторно паднавме на основен.Освен тоа му ја оштетив жицата од малата ограда, и за тоа ме тужи и доби.Немав средства да ме застапува адвокат и тоа падна на моја штета.​
Од местото каде вревме,т.е. сега "неговиот" двор поминува другиот комшија кој само за летниот период од три месеци доаѓа тука.Неговиот единствен пристап е преку "дворот од комшијата" Пред судот го изнесовме и тоа дека нас не ни дозволува но другиот комшија може да поминува.Јас сега се прашувам,што ако во иднина јас ја купам таа куќа,тогаш значи и јас можам до поминувам низ "неговото место"​
Таа е моменталната состојба ако може некој да помогни на било каков начин, нека повели​
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
da prasam dali imam pravo na nuzen del od kukata na tatko mi koj e pocinat 5 godini ,a kukata ja poklonil na brat mi .blagodaram
 
Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
колеги има ли некој на форумов што го спремал правосудниов испит да каже од каде ги набавил материјалите, некои рекоа дека ги има во либро во мавровка, па ако знае некои нека пише и колку пари се сите материјали и дали се целосни, дали ги има сите исзмени
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.584
Поени од реакции
13.246
Дали би можел да ги тужам T-Mobile по основа на лажно наведување на информации. Имено, овде пишува дека има наградна игра, и тоа цитирам „
Првите три фотографии со најмногу лајкови, ќе освојат по два мобилни телефони.
Наградната игра трае од 03.02.2012 до 14.02.2012.

Ги прашав на e-mail кои телефони ги даваат, и ми вика тетката дека ТОА НЕ БИЛО НАГРАДНА ИГРА. Се дупнав од мачење за лајкови збирање, пошо јасно си пишува на линкот дека Е наградна игра. М?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Дали би можел да ги тужам T-Mobile по основа на лажно наведување на информации. Имено, овде пишува дека има наградна игра, и тоа цитирам „
Првите три фотографии со најмногу лајкови, ќе освојат по два мобилни телефони.
Наградната игра трае од 03.02.2012 до 14.02.2012.

Ги прашав на e-mail кои телефони ги даваат, и ми вика тетката дека ТОА НЕ БИЛО НАГРАДНА ИГРА. Се дупнав од мачење за лајкови збирање, пошо јасно си пишува на линкот дека Е наградна игра. М?
Собери најмногу лајкови, докажи дека имаш најмногу (принтскрин ваљда?!) и написмено барај си ја наградата.
Ако не ти ја дадат, тогаш тужи.
И, увери се дека тоа е официјален профил на Т-мобиле.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.584
Поени од реакции
13.246
Собери најмногу лајкови, докажи дека имаш најмногу (принтскрин ваљда?!) и написмено барај си ја наградата.
Ако не ти ја дадат, тогаш тужи.
И, увери се дека тоа е официјален профил на Т-мобиле.
Официјален е, и јасно си пишува НАГРАДНА ИГРА за првите три слики со најмногу лајкови. Трет сум моментално (женската ми е) и планирам да останам топ 3, па отом-потом.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
Има ли некој што е запознаен со персоналниот данок на доход?
Прашањето ми е како, што и дали треба да се пријавува.

Јас сум моментално студент и невработен, имам приходи кои ми пристигаат на трансакциска сметка меѓутоа тие се од сервиси кои посредуваат при примање и праќање на пари (moneybookers i paypal) така да нигде не фигурира дека јас примам пари од физичко лице или фирма.

Дали подлежам на било каков данок?
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
34
Поени од реакции
18
Има ли некој што е запознаен со персоналниот данок на доход?
Прашањето ми е како, што и дали треба да се пријавува.

Јас сум моментално студент и невработен, имам приходи кои ми пристигаат на трансакциска сметка меѓутоа тие се од сервиси кои посредуваат при примање и праќање на пари (moneybookers i paypal) така да нигде не фигурира дека јас примам пари од физичко лице или фирма.

Дали подлежам на било каков данок?
за физички лица се однесуваат данок на имот, данок на промет, данок на наследство и подарок и персонален данок на доход. Во твојов случај, доколку остваруваш приход од нешто... доколку работиш, треба само да те интересира персоналниот данок: - со персонален данок, кој се плаќа годишно,се одданочуваат приходите остварени во земјата и во странство како: лични примања од работен однос; пензии и инвалиднини; приходи од земјоделска дејност; приходи од стопанска и професионална дејност; приходи од имот и имотни права; и други видови приходи, како, приходите од авторски права и права од индустриска сопственост, од капитал, капиталните добивки и добивките од игри на среќа; приходите остварени со стекнување на хартии од вредност и учество во капиталот.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Здраво.
Имам дадено позајмница на приватно лице.Позајмницата е дадена на легален начин парите се префрлени на прансакциона сметка но имам проблем неможам да си ги повратам парите назад.
Доколку го тужам дали би го добил спород на суд???
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Здраво.
Имам дадено позајмница на приватно лице.Позајмницата е дадена на легален начин парите се префрлени на прансакциона сметка но имам проблем неможам да си ги повратам парите назад.
Доколку го тужам дали би го добил спород на суд???
Da sporot ke go dobiesch ako imasch prijateli vo sudot ili da kupisch nekoj sudija. Jas imav isti slucaj od Berlin isprativ pari na smetka na eden idijot, parite gi prezaliv da neodam na sid. No idijotot rabotit vo sudot kako porotnik i imat prijateli,toj podnese tuzba deka jas mu borcam dokaz prilozi obicni livcijna ci napischal samijot so penkalo bez potpis bez svedok. Moji dokazi priloziv deka sum ispratil od moje konto na negovo konto SUDOT GO IZGUBIV. Pred da odisch tuzba da podnesvisch razmisli dobro ili baraj advokat po dogovor ako go dobiesch sudot da mu platisch po tarifa . Vo vakvi sudoj samo advokatite se dobitnici.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Da sporot ke go dobiesch ako imasch prijateli vo sudot ili da kupisch nekoj sudija. Jas imav isti slucaj od Berlin isprativ pari na smetka na eden idijot, parite gi prezaliv da neodam na sid. No idijotot rabotit vo sudot kako porotnik i imat prijateli,toj podnese tuzba deka jas mu borcam dokaz prilozi obicni livcijna ci napischal samijot so penkalo bez potpis bez svedok. Moji dokazi priloziv deka sum ispratil od moje konto na negovo konto SUDOT GO IZGUBIV. Pred da odisch tuzba da podnesvisch razmisli dobro ili baraj advokat po dogovor ako go dobiesch sudot da mu platisch po tarifa . Vo vakvi sudoj samo advokatite se dobitnici.
Не се баш малку за да ги прежалам Сепак фала ти,но ако може да добиам совет и од правно лице (доколку го има тука)?
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Прашање, имам започнато спор спрема мои комшии кои имаат оградено дел од мој имот и го користат. Но дознав дека адвокатот кој го ангажирав се нема појавено на 2-3 рочишта по ред.
Со оглед на тоа дека ја ги тужам нив, има шанси да го изгубам спорот зошто мојот претставник, адвокатот на присуствуал на рочиштата?

И може да ми се каже кои закони би требало да ги погледнам за ситуацијава?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво

Ми треба правна помош , не знам дали воопшто вреди да фрлам пари по адвокати
па да прашам за правно мислење.

Повикан сум на подготвително рочиште , тужен солидарно како жирант .

1. Дали доколку првотужениот ( носителот на кредитот ) го признае делото може тужбата против мене да биде повлечена ,
2. Доколку приложам докази дека иако примал редовно плата во банката која не тужи не сакал да го плаќа кредитот со што се стекнал со неосновано збогатување
3. Да се договорам на некој начин со банката бидејќи имам одредени контакти , адвокатот да ја повлече тужбата против мене ( дали ова е законско можно бидејќи тужбата е веќе поднесена , на пример да се произнесат дека тужбата против мене ја повлекуваат останува само кон првотужениот )

Дали било што од ова е правно издржано или ако има некоја друга можност ве молам предочете ми ја , или ми останува да си го платам долгот што на крај не би бега и да го тужам јас после него и колкава е веројатноста да добијам ?

Однапред благодарам за сите совети и предлози
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Едно прашање ако може некој да ми одговори.
Ме фатија со возило пијан. Имав мислам 1.55 кога ме измерија и ме казнија. Ми направија и записник и се по ред. Во рок од 8 дена си платив 150 евра во денарска противредност (300 евра беше казната а во рок од 8 дена си платив 150 евра). Сега гледам денес ми носат пресуда во која ме товарот дека сум виновен (тоа е ок), ми наложуваат да платам 200 евра иако јас веќе сум платил. Е сега проблемот е што јас парите сум ги платил на иста трансакциона сметка но на различна уплатна сметка. Дали со вирманот да одам во суд и да објаснам што како
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Здраво

Ми треба правна помош , не знам дали воопшто вреди да фрлам пари по адвокати
па да прашам за правно мислење.

Повикан сум на подготвително рочиште , тужен солидарно како жирант .

1. Дали доколку првотужениот ( носителот на кредитот ) го признае делото може тужбата против мене да биде повлечена ,
2. Доколку приложам докази дека иако примал редовно плата во банката која не тужи не сакал да го плаќа кредитот со што се стекнал со неосновано збогатување
3. Да се договорам на некој начин со банката бидејќи имам одредени контакти , адвокатот да ја повлече тужбата против мене ( дали ова е законско можно бидејќи тужбата е веќе поднесена , на пример да се произнесат дека тужбата против мене ја повлекуваат останува само кон првотужениот )

Дали било што од ова е правно издржано или ако има некоја друга можност ве молам предочете ми ја , или ми останува да си го платам долгот што на крај не би бега и да го тужам јас после него и колкава е веројатноста да добијам ?

Однапред благодарам за сите совети и предлози
Ти со тоа што си потпишал да биде жирант немаш право на тужба, ниту пак можеш да се ослободиш, банката најмалку па го може тоа.
Едино може да те ослободи носителот на кредитот, со тоа што ќе те ослободи тебе од жирант, под услов тој да си најде нов. Ти си потпишал за да бидеш жирант, а тоа е дозвола ако тој не плаќа ти да го плаќаш кредитот, заедно со вториот жирант.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom