Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Сакам да купам кола од Јувентус, мислам не е битна марката сакам да биде како подвижна реклама за јувентус со традициојналните бои на јувентус, и да ве прашам дали да почекам 2-3 години за да ми биде со 3 звезди над амблемот или да земам сега со 2 звезди па да ми додадат уште една коа јувентус ке ја освојата 30тата титула. позз
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ме интересира како е со плаќањето на царина за да стигне колата од Италија до тука?
Знам дека за секоја кола е различно, само ме интересираше по што гледаат на царина, дали по кубикажа или..?
И кај може во Италија да се најде добра кола? -кои региони, градови итн.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Сакам да купам кола од Јувентус, мислам не е битна марката сакам да биде како подвижна реклама за јувентус со традициојналните бои на јувентус, и да ве прашам дали да почекам 2-3 години за да ми биде со 3 звезди над амблемот или да земам сега со 2 звезди па да ми додадат уште една коа јувентус ке ја освојата 30тата титула. позз
A која боја сакаш, розева или црно-бела :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
koj se uslovite za uvezuvanje kola od italija ?
imam slusnato deka italija nema COL tabli
kako bi mozele da uvezeme vozilo od it
1.Правиш купопродажен договор
2.Оставаш капар 300-500 евра дека ќе ги вратиш таблиците.
3.Доаѓаш во МК ги вадиш таблиците и ги враќаш(лично,по пошта или некој што оди да донесе кола од Италија)
4.Ти ги враќаат парите и со СОПСТВЕНИКОТ на автомобилот одиш во АЧИ (АМСМ) да го одјавите автомобилот.
5.Ja земаш oдјавата фотокопирана и заверена на нотар:верно на оригиналот(Fedele all'originale) и се враќаш во МК.
6.Во меѓувреме се врши проверка, TVU,пријава,плаќање царина,данок акциза................
7.На крај одиш го регистрираш автомобилот ја покажуваш и ти ја земаат одјавата и ти даваат МК таблици.

БЕЗ ИТАЛИЈАНСКАТА ОДЈАВА НЕМА ТЕОРЕТСКИ ШАНСИ ДА ЗЕМЕШ СООБРАЌАЈНА И МК ТАБЛИЦИ
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
neznam dali e za tuku prasanjevo no onaka cisto informativno me intersira dali e nekoj zapoznat...

koj e podobar dzip za planinski teren so sneg,znaci koj moze podobro da ispadne bez pogolem problem :)
da receme megju lada niva,uaz(stara ruska masina:) ), grand cheeroki,toyota landkruzer i land rover :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
neznam dali e za tuku prasanjevo no onaka cisto informativno me intersira dali e nekoj zapoznat...

koj e podobar dzip za planinski teren so sneg,znaci koj moze podobro da ispadne bez pogolem problem :)
da receme megju lada niva,uaz(stara ruska masina:) ), grand cheeroki,toyota landkruzer i land rover :)
ако бараш нај евтино а нај добро од овој избор што го постави. дефинитивно лада нива ке да е изборот...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
neznam dali e za tuku prasanjevo no onaka cisto informativno me intersira dali e nekoj zapoznat...

koj e podobar dzip za planinski teren so sneg,znaci koj moze podobro da ispadne bez pogolem problem :)
da receme megju lada niva,uaz(stara ruska masina:) ), grand cheeroki,toyota landkruzer i land rover :)
Зависи од намената... шо ќе прајш со џипот? Инаку сите шо ги спомна можат да испаднат низ снег без поголем проблем.
 
Член од
8 мај 2011
Мислења
94
Поени од реакции
235
Дали смее од нецаринета кола само моторот да се вгради во друга, дали треба некој документ ова она ради фрки со полиција, на технички...??
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Луѓе ај ако знае некој нека ми одговори на прашањето.Мислам дека ја погодив темата.Пред 1-2 месеца ја продадов колата за делови.Табличките и собраќајната се нормално во мене.Она што ме интересира е дали треба да одам во Мвр(разбрав во телевизија) да ги вратам,предадам таблиците или собраќајната и дали доколку тоа го направам треба да платам некој денар?
поздрав
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
vo sto mislis najeftino
vo gorivo ili vo delovi
во гориво сите се тука некаде... во делови дефинитивно ладата е нај евтина за одржување и тоа зборам повекеркатно поевтини... а и во набавка на самото возило, ладата е нај евтина...
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
во гориво сите се тука некаде... во делови дефинитивно ладата е нај евтина за одржување и тоа зборам повекеркатно поевтини... а и во набавка на самото возило, ладата е нај евтина...
da da zatoa se slagam
ladata e najeftina za odrzavka,duri i ako ima plin moze da bide poisplatlivo za vozenje :)
no onaka mi tekna koj dzip ima prednost od ovie na planinski teren so sneg.Spored nekoi lugje ladata bi imala prednost poradi toa sto ima potanka guma :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom