Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Велиш има само во КАРС КОРНЕР( како знам тоа е кај топлификација) а ова кај католичка црква гледам во понуда и тие ги имаат http://tda.com.mk/.Тоа знаци дека кај нив се фалс или онака само ми посочи еден пример (Немој погрешно да ме сватиш)
прво линкот не ти е баш најдобар, ама се снајдов...
второ, не сум знаел дека го има кај нив.. како и да е, тоа е тоа... не е за џабе акумулаторот со 3 години гаранција.. прв и досега единствен во МК ако не се лажам...
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
малку подетално ако можиш да обајсниш на граница кога ке врвам и ред други процедури дур си ја дотерам дома на странски табли иначе ке одам да ја земам за братми само што положи не сум некој купи продај :) ни за 2000 не би ја дал после.
Vaka sega neznam tocno za od slovenija ali sega pred mesec i pol bev vo bugarija i mozam da ti kazam kako odese tamu, odis tamu ja zemas kolata i se dogovaras so gazdata dali toj da gi plati dokumentite tamu ili ti (vo cenata dali ti se vkluceni i tie), potoa odis vo policija tamu se nosi se proveruva kolata (broj na motor, na sasija i tn) i istovremeno pocnuvaat da ti gi sreduvaat dokumentite vo policijata, tamu te prasuvaat dali sakas COL za 5 dena mislam deka bese ili za mesec (vo bugarija ne se sekavam bas 100% ama mislam deka bese 20 evra zeleniot karton za col tablite), posle to so tamu vo policija so na granica so ako te zaprat dzandari ke si davas vo bugarija mito (jas dadov 60 tina evra mito), odis na granica tamu gi pominuvas na nivnata granica dokumentite (to odi brzo osobeno ako si ja platis dzezata) i idis na nasata glupa granica kaj so ce si gi ebavas grevovite edno saat i pol da gi sredis dokumtentite i od tamu pravec doma, ko ke se vratis tuka treba da ja nosis na terminal da ja carinat ( da se plati danokot ), od ko ke go sredis to ja nosis na HOmologacija i TIF i gi nosis dokumentite vo policija ( prvo mora da si platis prevod na dokumenti), i cekas da izlezat dokumentite vo policija za da mozis da ja registriras na nasi tabli i da mu gi vratis kaj niv nivnite. Jas ja zedov kolata od tamu Renault megane scenic 2001 god 2350 evra ( vo dokumentite ja pisavme 1600 za pomalku carina), posle to na granica 2000 den pa 2000 den za da ja vnesis na terminal, pa tamu carina kaj mene izleze carinata 34000 den, pa posle to 7000 TIF, i nz drugi koj gluposti prevod na dokumenti 2500 den i tn. Se zavisi kakva oprema ima kolata, i dali imas poznat carinik da skrija nesto (ali smetaj deka ako ja kupis od tamu za 570 evra( i ne se baziraj za to so go gledas na internet oti to so pisuva vo knigite ne rasti po nivite, jas tie koli so gi vidov na net ko gi vidov tamu bez pari da mi gi davaja ne gi zemam), uste 500 evra ke imas minimum davacki vklucuvajki gi tuka i patnite trosoci), a inace ako sakas dobra kola i tamu ke mora da ja platis, jas to go svativ od ko otidov, za kanacki mozis i tuka i tamu da gi najdis za pomali pari) .....pozz i so srejca ....:) :)
P.S ako ne gi plajca gazdata tamu dokumentite cinat od 150 do 200 evra ...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
малку подетално ако можиш да обајсниш на граница кога ке врвам и ред други процедури дур си ја дотерам дома на странски табли иначе ке одам да ја земам за братми само што положи не сум некој купи продај :) ни за 2000 не би ја дал после.
во глобала членот над мене ти одговори... значи процедурата е : проверка во полиција и издавање на цол табли на твое име (возилото се пријавува дека е купено за извоз, со таблите ти даваат и зелен картон кој го бараат на граница), и тргаш за Мкд. Е сеа, ти ќе идиш низ србија, така да мисли му ја, после секоја патарина има џандари, чекаат жртви како тебе :)

Сексот на македонската страна од границата не сакам да го спомнувам, то е искуство шо се памти.
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Дечки колку се доплаќа при регистрација на возило доколку тоа е на име на сопственик кој има 21 година? знам дека нешто повеќе се доплаќаше...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дечки колку се доплаќа при регистрација на возило доколку тоа е на име на сопственик кој има 21 година? знам дека нешто повеќе се доплаќаше...
Мислам дека е 500-1000 денари. И до 28 години се плаќа, не до 21.

Прашај во осигурувањето, за попрецизно ќе ти кажат.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Дечки колку се доплаќа при регистрација на возило доколку тоа е на име на сопственик кој има 21 година? знам дека нешто повеќе се доплаќаше...
До 22 години е 15% плус на премијата, од 22 до 26 години 10%.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
во глобала членот над мене ти одговори... значи процедурата е : проверка во полиција и издавање на цол табли на твое име (возилото се пријавува дека е купено за извоз, со таблите ти даваат и зелен картон кој го бараат на граница), и тргаш за Мкд. Е сеа, ти ќе идиш низ србија, така да мисли му ја, после секоја патарина има џандари, чекаат жртви како тебе :)

Сексот на македонската страна од границата не сакам да го спомнувам, то е искуство шо се памти.
Bogami ne se zaborava ali jas nema da zaboravam vo Bugarija, tamu sekade vikaja po edna cervena, ali nekade i to vika deka e malku....:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Баталете ги овие заебанции со Zol таблички. Едноставно си земаш заверено и подпишано полномошно од предходниот сопственик дека те овластува да го користиш неговото возило во странство без негово присуство, го носиш возилото овде, ги вадиш табличките и му ги праќаш по пошта назад за да го одјави возилото, а тој ти праќа назад потврда дека е одјавено.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Баталете ги овие заебанции со Zol таблички. Едноставно си земаш заверено и подпишано полномошно од предходниот сопственик дека те овластува да го користиш неговото возило во странство без негово присуство, го носиш возилото овде, ги вадиш табличките и му ги праќаш по пошта назад за да го одјави возилото, а тој ти праќа назад потврда дека е одјавено.
За то да биди изводливо треба да се исполнат 2 услови:
1. возилото да е регистрирано
2. сопственикот да сака да ти издаде полномошно

Најчесто колите шо се наоѓаат на плац се нерегистрирани. Башка, сопственикот прави договор за купопродажба со авто плацот, така да малку тешко е да ти издадат такво нешто, а и не се замараат со враќање таблици по пошта, одјавувања и слични срања. Барем не во Германија. Абе не те гледа, ако ти чини арно ти вика ако не чао.

Е сега ако имаш твој чоек таму, то е друга прикаска, тој можи да ти најди возило од приватен продавач (не од плац) кое ќе биди регистрирано (најчесто треба да го префрли на негово име), па со тоа можиш со полномошно да го донесиш до тука, па да му ги вратиш таблиците и тој да ти ја прати потврдата по пошта. И сето тоа пак е под знак прашалник, дали ќе сака да ја заврши таа работа... А математиката иди вака некако: цол таблите се околу 100-тина евра. Поштарина од Мкд до Германија (пример) за препорачано писмо со таблите за одјава + препорачано писмо со потврдата од Ге до Мкд, ќе те фати околу 50-тина евра. Башка чоеко времето шо треба да го губи таму. Така да ко ќе дојди уште за 50 евра, побрзо би ги дал, одколку да замарам некој беспотребно.
 
Член од
27 мај 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
koj se uslovite za uvezuvanje kola od italija ?
imam slusnato deka italija nema COL tabli
kako bi mozele da uvezeme vozilo od it
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Па идеш таму купуваш кола и си ја возиш до МК..една варијанта..
Втора варијанта ја качуваш на некој камион и ќе ти ја донесат до тука 9поевтина варијанта)

А за ЦОЛ табли мислам дека треба,како и за секоја друга земја од ЕУ..мада може и не е така не сум сигурен.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
15
Поени од реакции
3
Па идеш таму купуваш кола и си ја возиш до МК..една варијанта..
Втора варијанта ја качуваш на некој камион и ќе ти ја донесат до тука 9поевтина варијанта)

А за ЦОЛ табли мислам дека треба,како и за секоја друга земја од ЕУ..мада може и не е така не сум сигурен.
COL tablicite se samo so vozenje da ja doneses kolata(eden vid na zelen karton i osiguruvanje), a za so kamion ne trebaat.Italija nema COL tablici.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
COL tablicite se samo so vozenje da ja doneses kolata(eden vid na zelen karton i osiguruvanje), a za so kamion ne trebaat.Italija nema COL tablici.
Да па и ја мислев ако ја вози колата тогаш му требаат ЦОЛ.Уште поубаво што нема ЦОЛ во Италија,една давачка помалку.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Неможи да нема цол табли... ако нема такви, тогаш сигурно има некакви поинакви кои ја бркаат истата работа.

инаку баш ме интересира, дајте некој сајт да видиме шојма по плацојте низ Италија.


п.с. разгледувал некој мотори? Италија е рај за таа работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom