Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
а за реинкарнација сведочат луѓе кои со хипноза биле вратени во претходен живот има цели емисии посветено на тоа.
Чим веруваат и во хипноза ондак толку од муабтот. Јасно ми е се.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Се повикуваш на Исусово учење а самата Библија говори за душата на човекот, значи не сме без ич.
--- надополнето: Nov 5, 2011 8:42 PM ---
Jas ne rekov deka nemame ic dusha,nego deka imame samo "sitni" dushi. Za da stane toa EDNA dusha treba mnogu"trud"da se ulozi vo toa.
A sho posle smrta,kade odi taa "dusha", odgovorot ke go najdesh vo nekoe moe prethodno mislenje.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Чим веруваат и во хипноза ондак толку од муабтот. Јасно ми е се.
Kakов заклучок :)
Сакаш да кажеш дека не постои хипноза?
Инаку не можат да се хипнотизираат неколку типови на луѓе.
Така наречените "интелектуалци", идиоти и "скептици".
Од проста причина што хипнозата не е зависна
само од хипнотизерот туку и од тој што сака(не сака) да
биде хипнотизиран.
За скептиците може тука да се дискутира, не е баш
кај сите исто. Пресудна е довербата...како и да е.......
Инаку факт е(во одредени случаи) дека е направен одреден трансфер на меморијата. Факт е и дека одредени навики, стравови ги имаме од роџење.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Jas ne rekov deka nemame ic dusha,nego deka imame samo "sitni" dushi. Za da stane toa EDNA dusha treba mnogu"trud"da se ulozi vo toa.
A sho posle smrta,kade odi taa "dusha", odgovorot ke go najdesh vo nekoe moe prethodno mislenje.
Па според Библијата иде кај Бог а телото станува прав и пепел.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.879
Поени од реакции
14.309
Античка е приказнава :D Пред ~10 страни се дискутираше за ова дете.
Античка не античка да ја споделам јас:Dможе некој ја нема прочитано...
Нека се дискутира повторно,нови мислења...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не ја мразам темата. Го мразам размислувањето дека реинкарнацијата е возможна. Нели иаме право на свое мислење? Ова е моето.
Некој и твоето размислување може да го мрази и да ти се чуди на паметот...па сега ради различни размислувања ќе хејтаме луѓе? Ама ај глеј си работа....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
"We wake and find ourselves on a stair. There are stairs below us which we seem to have ascended; there are stairs above us, many a one, which go upward and out of sight."
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
59
Поени од реакции
9
јас не верувам во реинк...туку во воскресение........:vozbud:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.876
Живејте луѓе... смртта е забранета за човекот секако ;)
Во сите системи постои ако не дирекно објавување, барем навестување дека инкарнација има (ваква или онаква, зависи од тој што објаснува). Разгледајте таму по вашите книги и пракси.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Biblijata e skoro se laga, prepis ima nekoi delovi vistiniti no i tie se iskriveni... Sakate da mi kazete deka veruvate vo Vatikan vo papata vo biblijata sto ja iskrivile luge od minatoto sto vladeele so svetot i denes sto vladeat, pa normalno spored biblijata i verite ne treba vo nisto da veruvame i da bideme glupi...
Se dodeka vladee ovaa reptilska rasa tesko se doaga do vistinata, a pak tehnikite kako dlabok trans, hipnoza, meditacija tehnika na pravilno disenje itn. ni kazuvaat deka ne se vistiniti.
Reinkarnacija postoi i sekoj ziv sto e tuka e roden i umren mnogu pati, odnosno umreno samo teloto dusata ne umira taa e energija. Se pojavija deca sto se sekavaat na predhodnite zivoti i veke se raboti so niv toa e tocno, no ima i tehnika sto sekoj moze da dopre do predhodniot zivot...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom