Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Од толку германски коли, пунто најде :s ... имаш и тука ефтини пунта на мк таблици
да не ти се мешам твое е
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=202112 - Еве ти една одлична понуда. Јави му се ќе се договорите нешто можеби, инаку екстра е колата.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Земав пред некое време половен Форд Фокус 1.8тдди 2000год. му сменив уље, клинст, ребраст каиш филтри после недела време ,да ја издувам малце 1ва, 2ра, 3та 4та до некои 3000-4000 обртаи се скршил страфот од дрзачот и ми испадна клинастиот каиш, го наместија никому ништо... СЕГА ОСЕКАМ КОЛАТА МИ РАБОТИ ПОБУЧНО ОД ПРЕТХОДНО, МОТОРОТ РАБОТИ ПРЕКРАСНО (БРОИ) АМА ПОБУЧНО ЈА НОСЕВ НА МАЈСТОР МИ ВЕЛИ ДЕКА Е ДИЗЕЛ И Е ВО ОК, АМА ЈАС СИ ОСЕКАМ РАЗЛИКА И МИСЛАМ ДЕКА НЕ Е ОК, ШТО БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ???
Однапред благодарам за сите совети и размислувања
позз
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Здраво,
Земав пред некое време половен Форд Фокус 1.8тдди 2000год. му сменив уље, клинст, ребраст каиш филтри после недела време ,да ја издувам малце 1ва, 2ра, 3та 4та до некои 3000-4000 обртаи се скршил страфот од дрзачот и ми испадна клинастиот каиш, го наместија никому ништо... СЕГА ОСЕКАМ КОЛАТА МИ РАБОТИ ПОБУЧНО ОД ПРЕТХОДНО, МОТОРОТ РАБОТИ ПРЕКРАСНО (БРОИ) АМА ПОБУЧНО ЈА НОСЕВ НА МАЈСТОР МИ ВЕЛИ ДЕКА Е ДИЗЕЛ И Е ВО ОК, АМА ЈАС СИ ОСЕКАМ РАЗЛИКА И МИСЛАМ ДЕКА НЕ Е ОК, ШТО БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ???
Однапред благодарам за сите совети и размислувања
позз
Најверојатно не ти го наместиле ауспухот ко шо треба, или едноставно поради различен дел се менува звукот.

Еве на мојата кола, кога го сјебав блокот (радилицата ги бутнала лагерите шо ја држат и стругала дирекно на блок) морав да го сменам, најдов ист таков, од иста кола ко мојата, од ист салон, онака идентична (пошо татко ми ги продаваше колите) моторот не звучи исто.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Од толку германски коли, пунто најде :s ... имаш и тука ефтини пунта на мк таблици
да не ти се мешам твое е
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=202112 - Еве ти една одлична понуда. Јави му се ќе се договорите нешто можеби, инаку екстра е колата.
@Torte Не е за мене Пунтото. Заљубен е братучед ми во него и ме прашуваше...
@ Bojan Убаво пунто, 2004 фул опрема ама 4500 е :) И да го спушти под 4000 нема да го даде :)

Ме интересира давачките кога ќе донесеш возило од странство (половно :) (немора да е пунто )) :) Ако ги знаете од прилика многу ќе ви бидам благодарен :D
п.с. Читав некаде на форумов имаше тема ама многу е спор неможам да најдам :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво,
Земав пред некое време половен Форд Фокус 1.8тдди 2000год. му сменив уље, клинст, ребраст каиш филтри после недела време ,да ја издувам малце 1ва, 2ра, 3та 4та до некои 3000-4000 обртаи се скршил страфот од дрзачот и ми испадна клинастиот каиш, го наместија никому ништо... СЕГА ОСЕКАМ КОЛАТА МИ РАБОТИ ПОБУЧНО ОД ПРЕТХОДНО, МОТОРОТ РАБОТИ ПРЕКРАСНО (БРОИ) АМА ПОБУЧНО ЈА НОСЕВ НА МАЈСТОР МИ ВЕЛИ ДЕКА Е ДИЗЕЛ И Е ВО ОК, АМА ЈАС СИ ОСЕКАМ РАЗЛИКА И МИСЛАМ ДЕКА НЕ Е ОК, ШТО БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ???
Однапред благодарам за сите совети и размислувања
позз
Друже, секој мајстор би ти кажал дека работи нормално. Тоа е тоа. Само ти можеш да ја приметиш разликата, знам те сфаќам како ти е, ама не можеш да му објасниш. ЕДНОСТАВНО неможеш, a иначе да како што кажа DonJas поради менување на делот можно е да се смени звукот.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Да не е од ладново?Кога е загреана исто побучна е ?
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
0
Кај да најдам нови предни амортизери за фиат брава,поефтини некаде,во Велес им бараат 2800 и 3000 денари..Во скопје колку им се цените знае ли некој?
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
@Torte Не е за мене Пунтото. Заљубен е братучед ми во него и ме прашуваше...
@ Bojan Убаво пунто, 2004 фул опрема ама 4500 е :) И да го спушти под 4000 нема да го даде :)

Ме интересира давачките кога ќе донесеш возило од странство (половно :) (немора да е пунто )) :) Ако ги знаете од прилика многу ќе ви бидам благодарен :D
п.с. Читав некаде на форумов имаше тема ама многу е спор неможам да најдам :)
Јави му се ти велам и ќе ти каже цена за кеш пари, ама мислам дека му бараше 3500-3600.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Па мислам дека може и од тоа што има сменето нешто, а од ладното има разлика од првото палење и кога ке загрее ама сепак мислам дека не е до ладното ПОБУЧНА Е и загрена.
Мене најмногу ме мачи да не се заеба нешто од тоа што е дизел а ја издував малце пошто прв пат возам дизел а сум млад шофер.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Да ми каже некој колку пари е казна за брзо возење(200-210) на автопат.И дали максималната брзина е зголемена на 140 или и уште 120
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Да ми каже некој колку пари е казна за брзо возење(200-210) на автопат.И дали максималната брзина е зголемена на 140 или и уште 120
Кај нас? Си наебал пријателе... за толкава брзина мислам оти ја одземаат дозволата, а казната е 300 евра. Иначе влезено е мислам во закон измената за 130 км/ч ограничување на автопатите, ама доколку има знак 120, тогаш значи 120 независно што вика законот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Кај нас? Си наебал пријателе... за толкава брзина мислам оти ја одземаат дозволата, а казната е 300 евра. Иначе влезено е мислам во закон измената за 130 км/ч ограничување на автопатите, ама доколку има знак 120, тогаш значи 120 независно што вика законот.
Гевгелија-Скопје,ама не ми ја земаа дозволата ниту правеа записник зашто со сообраќаецот малку се закачивме оти тој збореше дека сум возел 174km/h и го покажа радарот,а не го видов да ме мери,ако го видев ќе реагирав и брзината ќе беше многу помала и од таа неговата и го негирав неговиот збор затоа што му тврдев дека сум возел 200-210.Дата,саат и брзина се меморирани во бордкомпјутерот.Бидејќи покажал неточни податоци полицаецот имам ли некоја олеснителна околност со моите податоци или воопшто да не ги ни споменувам ако дојде покана за на суд
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
По по по, што се не прочитав по темава. Се експерт до експерт. Браос.

Абе цел свет иде како помалку да им троши колата, вие сте запнале да ги форсирате да им тепате коњажа.Има ли кит да се намали коњажата од 100 на помалце кај мене на Астрава. Не ми требаат толку, планини не качувам. До кај 70-80 коњи е таман :)
Шо си купвал таква ко не ти треба? Имаш 1.7 CDTI со 75 кс и решен ти е проблемот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom