Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 ноември 2011
Мислења
222
Поени од реакции
67
A ona sto e dali stranski koli ili od tuka isti kur ti e ne mora nisto da znaci , ides ja gleas kolata bitni ti se nekolku raboti : 1. ako mozes da vidis dali motorot e zamasten i dali podkapnuva ulje od nego ( digni ja ili na kanal se glea toa najdobro .
2. ako e dizel ne smee od auspuh da frla crn cad dodeka raboti kolata
3. dali e skapano podvozjeto ( isto na kanal se glea toa )

toa e toa na kratko , prodavam koli 5 godini taka da do sega dobro sum gi procenuval starite koli[/quote]


Prasanjeto za nasi i stranski koli mi bese :
dali ima razlika vo kvalitet na izrabotaka na novi koli izraboteni za istocnoevropski ,aziski ili africki pazar i koli proizvedeni za zapadoevropski i americki pazar.
na pr.reno proizveden vo turcija za nas pazar i reno proizvedeno vo francija za zapadno evropski pazar
primer vo kvalitet na lim, kvalitet na maska sigurnosni merki i dr.
jas su rabotal vo fabrika kada za zapadna evropa rabotevme so kvalitetni surovini a za balkan i ostalo rabotevme so ponekvalitetni a se prodavase isto .razlikata ke ja primetis samo vremenski koga ova nasevo ke ti otkazi porano.
poz.
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
што мотор бараш и за што... конкретно кола некоја или нешто експериментираш сам....?
што мотор бараш и за што... конкретно кола некоја или нешто експериментираш сам....?
барам по можност бмв 2,5 тдс може и само тд а може и 2,4 тд, со менувач комплетни да се, ако нема вакво нешто тогаш од било кое возило да е со менјач за задна вучна ке го ставам на бмв е21 82г поздрав
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
барам по можност бмв 2,5 тдс може и само тд а може и 2,4 тд, со менувач комплетни да се, ако нема вакво нешто тогаш од било кое возило да е со менјач за задна вучна ке го ставам на бмв е21 82г поздрав
А си направил ли математика како ќе го сместиш моторот
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
барам по можност бмв 2,5 тдс може и само тд а може и 2,4 тд, со менувач комплетни да се, ако нема вакво нешто тогаш од било кое возило да е со менјач за задна вучна ке го ставам на бмв е21 82г поздрав
баш сакав да те прашам истото што те праша членот погоре.... како мислиш да го сместиш тој мотор во бмв од 82 година? ке сечеш лимови или...?

затоа и те прашав за што кола бараш мотор....
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
баш сакав да те прашам истото што те праша членот погоре.... како мислиш да го сместиш тој мотор во бмв од 82 година? ке сечеш лимови или...?

затоа и те прашав за што кола бараш мотор....
па сега возам 2300 реден мотор 6 клипа бензин со серво па мислам дека има доволно место у хауба и за дизелот, од проста причина, бмв е30 модел 324d носи мотор 2400TD 6 клипа, а има и модел со истиот M20 мотор што го возам сега бмв е30 323i 6так, ако грешам исправете ме, нема лудби :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
барам по можност бмв 2,5 тдс може и само тд а може и 2,4 тд, со менувач комплетни да се, ако нема вакво нешто тогаш од било кое возило да е со менјач за задна вучна ке го ставам на бмв е21 82г поздрав
Ако ти брка работа Мерцедес 200Д, иам мотор комплет сосе ладњак, мењач, кардан и останати срања... единствено анласер фали. Моторот е на кола, ако ти фаќа глата нешто, барај ме...
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
31
Поени од реакции
27
Дечки имам прашање до вас! Имам Форд Мондео 3ка (со плински уред). На поаѓање во прва брзина знае понекогаш (а сега се почесто) да се гуши колата и да не прима гас (дигам педала од гас давам малце појако и тогаш лесно тргнува). Што би можело да го предизвикува ова? Пред недела дена сменив свеќици, но пак истата приказна? Што би можело да е најверојатен проблем филтер воздух, бомбината, ламела или...?
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
0
Да прашам и ја нешто,во врска со цитроен саксо,сакам да купам од Италија,па како се покажаа,делови има-нема,скапи-ефтини,конкретно се работи за дизел моторите од 1.5,сум слушнал дека терале и до 600.000 километри,дека малце трошеле..Ае нека пише некој што се разбира,итно ми е..Сакам да го носам веќе,и колку ќе ме кошта комплет сосе префрлање,колата е 1500 евра..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ај помагајте малце... ми нудат замена за колава
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=126654
со моја доплата ( замена за сајзер ) е арно ама колава ја никад ја неам видено во живо ( мислам тој модел ) незнам какви перформанси има потрошња и слично... + незнам како да пресметам колку би ме коштало да ја увезам бидејки е со странски регистрации и дали ми се исплати воопшто? мислам... за тие пари што ке ги дадам за увезување и регистрација да не има некоја можн ост поасална кола да се земе а сепак со македонски таблици или барем увезена да е а да и треба само регистрација.. ајде помагајте :)
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
дечки ај помагајте малце... ми нудат замена за колава
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=126654
со моја доплата ( замена за сајзер ) е арно ама колава ја никад ја неам видено во живо ( мислам тој модел ) незнам какви перформанси има потрошња и слично... + незнам како да пресметам колку би ме коштало да ја увезам бидејки е со странски регистрации и дали ми се исплати воопшто? мислам... за тие пари што ке ги дадам за увезување и регистрација да не има некоја можн ост поасална кола да се земе а сепак со македонски таблици или барем увезена да е а да и треба само регистрација.. ајде помагајте :)
погледни во германија како се движи цената а и потрошувачката, повеке не би казал ништо:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=130330587&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=11600&makeModelVariant1.modelId=23&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=PETROL&minFirstRegistrationDate=1996-01-01&maxFirstRegistrationDate=1998-12-31&negativeFeatures=EXPORT&lang=en&pageNumber=1
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
да не знае некој случајно на колку километри отприлика се прави втор редовен сервис на кола
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
koga vozam vo 2 il 3 megju 3 i 4k obrtai mi se pojavuva zvuk na trienje na metal onaka kao da zui i posle go snemuva ....do sto moze da e inace kolata e golf 4 SR 1.6
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
зависи од колата, ама нај често околу 20.000
морав вака да цитирам..пошто те гледам дека се разбираш во коливе...посебно во рено..да те питам ова :D..имавме рено лагуна 2002 1.8 бензин..колата си немаше маана..арно ама кога ќе и текнеше неќеше да оди..ти стегаш туража таа не прима..едноставно речено..ко ќе сакаше таа да оди одеше ,од шо можи да биди то
 

Kajgana Shop

На врв Bottom