Ептен мал бизнис, во домашни услови.

Член од
9 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
16
Добро ми е идеите што разбрав разбрав , што не разбрав не разбрав , некои забегнаа малце од темата но нема веза, ми требаше некоја идеја итн. Друго се ќе се врти едно исто. Благодарам
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Добро ми е идеите што разбрав разбрав , што не разбрав не разбрав , некои забегнаа малце од темата но нема веза, ми требаше некоја идеја итн. Друго се ќе се врти едно исто. Благодарам
Занимлива идеа, ако добро разбрав се работи за: value added busines..i.e.
Difference, at each stage of production, between the cost of a product and the cost of all the materials purchased to make the product.
Не е лошо, под услов трошоците да не ја надминат можната крајна цена, Леандра ти напраи некоја брза сметка за тоа..:)
Интересно е затоа што е размерлив бизнис..можеш да го зголемуваш и смалуваш по потреба. Замисли ДООБРО организирана клиника за репарирање на истрошени носилки во добро ухранети,розови, спакувани и вакумирани коковчиња на тезга на Тинекс:) Јајцата се чиста добивка.....Ако те разбрав, ти си некаде на село и имаш доволно простор да спастриш вакво нешто. Веднаш прај бизнис план и барај поддршка од некој фонд, ако добро образложиш, добиваш.​
Ако не можеш сама , барај одма бизнис партнер овде, има многу безидејни џаболебари кои би требало да се спрегнат и да почнат веќе еднаш да заработуваат...;)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.967
Поени од реакции
5.563
Не сум сигурен колку чинат кокошките-носилки, ама ако ме држи помнењето беа далеку поскапи од 50 денари, може и да грешам. Исто колку што знам јајца „квалитетно“ несат од прилика девет месеци, после тоа им се намалува плодноста, па ќе треба да правиш замена на истите. После има разлики во квалитетот на јајцата... итн, итн... не ми текнува се.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не сум сигурен колку чинат кокошките-носилки, ама ако ме држи помнењето беа далеку поскапи од 50 денари, може и да грешам. Исто колку што знам јајца „квалитетно“ несат од прилика девет месеци, после тоа им се намалува плодноста, па ќе треба да правиш замена на истите. После има разлики во квалитетот на јајцата... итн, итн... не ми текнува се.
дал спомнав негде овде дека има многу критизери без фантазија????:):)
Па половна носилка сигурно е поевтина од нова кокошка. Ако ја спастриш, освежиш со едно 3 месеца лагоден живот, па ја спакуваш у добра амбалажа по ХАСАП, сигурно ќе напраиш разлика у цена..добра.
Јајцата ..какви такви ти се БАКШИШ. Проблем е да ИМАШ ПРОСТОР и ВОЉА ЗА РАБОТА, нормално и маалку претприемачки дух..за да се осмелиш...:)
Пресликај го само концептот на трговците со половни автомобили и на коњ си.....
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Јас имам размислувано за одгледување на зајаци,истотака и јас живеам на село и уште одам на школо,ама за почеток да се почне со 2 мајки зајачици нема многу работа , 0,5-1 саат дневно.Ако има некој поупатен да може да ми каже која сорта најбрзо расте и која е најдобра за чување
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Тоа е добар бизнис види ја фармата ПИЛКО како работат пилешкото се бара само треба голема количина за пласман а тоа за една година нема шанси да се направи треба време.
Батка, има еден проблем. ПИЛКО ја затворија поради нерентабилност...
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
оти да не се исплати море? 1 табла јајца кошта од 130 до 200 ( зависи од големината на јајцата ) .. ќе си купиш тезга на пазарче, и продавај ..кај и да е, мора барем 2-3 во денот да дојдат да ти купат јајца..
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
Ако имаш нива или сл. земи нешто засади... на пр. грав,компир и сл. за прво ќе ти треба едно 100 е ако имате нива или бавча насади грав од една нива од 300 м2 се вади добра цена. прво ако имате трактор изораја па после тоа насади грав малце тешко ќе ти биде но сепак се исплати а тој грав што ќе го извадиш можеш по некоја помала цена од др. да го продаваш по продавници во градот или пак во селото.
Бидејки имам баба која живее во село,јас ги пласирам производите кој ти ги имаш набројано,а она и мојот останат дел од фамилијата ги имат произведено.Заработувачката не е кој знае колку голема,но сепак капе и не се жалиме.Ако си заинтересиран да ти продадам некое кило:)
Како и да е и јас би играл,повеќе на ваква инвестиција,отколку на одгледување кокошки.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Батка, има еден проблем. ПИЛКО ја затворија поради нерентабилност...
Добро де има други живинарски фарми нека прошета и нека види како работат и што се треба за да се биде конкурентен не е лесен бизнис .
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.538
Поени од реакции
1.778
50 nekako mnogu eftino
baba mi poskapo gi kupi, i toa edni iskubani, ama nesat jajca
da, za nevestulki treba da pazis, a koncentrat ne gi rani, rani gi prirodno, od otpadoci od hranata so ja jadete na primer, taka ke mozes da prodavas ekoloski jajca :)

poubavo zvuci koga ke ponudis jajca od kokoski koi ne se hraneti so koncentrat.

a i ne se nisto teski za odgleduvanje

i ne zaboravaj, da imas po 1 petel na 10 kokoski :D
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
16
@arheolog незнаеш ти поточно како оди земјоделие, додека не работиш на големо. Како прво треба да изориш, потоа да купиш грав да сееш, потоа кога копаш треба ѓубре да туриш (пр. шелитра ) потоа кога ќе порасне голем треба да го прскаш. Не е така како што мислис ,,Боцни прчка, пиј вино''.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кое е ова пилко,првпат читам овде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom