Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ова е одличен објектив за почетник, затоа што ќе можеш да увидиш кој тип на објектив повеќе ти лежи. И доколку планираш во иднина да инвестираш во објективи, да знаеш во какви објективи да инвестираш ;)
Тончи, јас зборев и со еден од вработените во Рефот, чисто информативно ме занимаше да направам споредба и пази го ова: Никон 3100D VR во Рефот си е стандард 31,999 ден, но...Има едно големо НО...За тие пари во Пикс плус освен апаратот даваат и мемориска од 8 гига гратис и читачот кошта околу 400 ден...А во Рефот најефтината мемориска е 900 ден (за ваков апарат) и читачот е околу 1000 и нешто(посебно си се купуваат тие)...
Така да мислам дека најисплатливо е во Пикс Плус да се купува...Мое мислење!
Инаку објектив 18mm 55mm си е на Никон 3100D, но се мислам дали да купам објектив 18mm 105mm на телото на истиот...
Тука се двоумам! :unsure:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тончи, јас зборев и со еден од вработените во Рефот, чисто информативно ме занимаше да направам споредба и пази го ова: Никон 3100D VR во Рефот си е стандард 31,999 ден, но...Има едно големо НО...За тие пари во Пикс плус освен апаратот даваат и мемориска од 8 гига гратис и читачот кошта околу 400 ден...А во Рефот најефтината мемориска е 900 ден (за ваков апарат) и читачот е околу 1000 и нешто(посебно си се купуваат тие)...
Така да мислам дека најисплатливо е во Пикс Плус да се купува...Мое мислење!
Инаку објектив 18mm 55mm си е на Никон 3100D, но се мислам дали да купам објектив 18mm 105mm на телото на истиот...
Тука се двоумам! :unsure:
http://www.kenrockwell.com/nikon/18-105mm.htm
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Епа тој е де, на Никон D90...
прочитај шо велуи таму за 18-105

The photos are nice and sharp most of the time, but if you're looking closely, the 18-105mm is Nikon's fuzziest lens in the corners at 18mm. Even the $100 18-55mm is better.
For $400, you could buy either of the excellent 18-55mm kit lenses which are sharper at 18mm (VR or non-VR, your choice), and with the money left over, buy the professional 50mm f/1.4 AF-D or 50mm f/1.8 AF-D for use in low light, all for the same price or less than the 18-105mm.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Veke podolgo vreme baram aparat i se mislam dali digitalen ili bridge camera ili slr? Cenata zapocnuva od 200 do 500 evra, ama nikako ne mozam da se odlucam koj odgovara za moite potrebi. Baram aparat so dobar zoom, brz fokus i normalno dobri sliki, mi treba za fotografiranje na malo dete koe ni dve sekundi ne sedi mirno :). Imam Panasonix Lumix ama nekako site sliki se matni i predolgo mu treba da fokusira pa taka da dodeka slikam sin mi veke pobegnal. Dali moze nekoj koj ima iskustvo so slikanje na podvizni celi da mi dade sovet koj aparat ili koja marka? Citav za Nikon L120, Canon 1000d i Panasonic FZ45 ili FZ100 ama site nekako stavaat samo sliki od pejsazi ili priroda pa ne znam kakvi se vo sport modus.

Blagodaram odnapred
Дефинитивно Canon 1000d е најдобар од овие наведениве со самото тоа што е DSLR, брзината на фокус зависи од објективот, стандардниот кит објектив што иде со самиот апарат не е така спор, мислам еве го користам јас, а без проблем фокусирам на коли во движење. Ако купиш објектив со Ултрасоник моторче (за објективи направени од канон) или Хајспид мотор (за објективи направени од сигма) фокусот ќе биде и уште побрз. Рачунај иако канонот има 5 мегапиксели помалку од никонов или панасонициве, сликата е неспоредливо боље, сепак е DSLR со убав сензор. Автоматските модули на канонот се доста фини особено за дење, такада мислам дека ти е најскапиот но и најдобар избор од овие 4 што ги наведе.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Citav za Nikon L120, Canon 1000d i Panasonic FZ45 ili FZ100 ama site nekako stavaat samo sliki od pejsazi ili priroda pa ne znam kakvi se vo sport modus.

Blagodaram odnapred
Не мешај не споредувај просумер и ДСЛР апарати!
Канон 1100Д (мислам дека е околу 500 евра) би ти бил добар избор иако е далеку од она што ти идеално го бараш. Ако не си навлезен во основните принципи и тајни на фотографија, ќе бидеш разочаран сликајќи во спорт или во ауто мод. ДСЛР апарат се користи во АВ или ТВ мод (бленда или шутер) за да добиеш она што го сакаш. Јас сликам исклучиво во RAW не во JPG, и најповеќе во АВ (бленда) мод. За дете кое трчкара наоколу ќе сликаш во Серво мод (на фокус). Ќе ти треба и блиц пошто објективот на тој апарат е “бавен“ не во фокус туку во отвор на бленда (има максимум 3,5 и тоа на 18, а најверојатно ти ќе сликаш околу 30-50, значи ќе имаш максимум од 4-4,5 што не е доволно за јасна слика во соба. Има едни ефтини блицови во Пиксплус околу 4-5,000 денари чија глава оди и вертикално и хоризонтално но нема ТТЛ мерења па ќе треба да го научиш мануелно да го работиш (не е некоја филозофија кога ќе пробаш и кога ќе ги научиш финтите за сликање со блиц) Подобар но и поскап избор би ти бил накој постар или половен Канон (400, 450, или уше поарно 20,30Д и објектив Сигма 17-70 2,8 ХСМ макро) Али само објектив е некои 500 евра, или пак за портрет да земеш канонов 50мм 1,8 со кој би можел да сликаш и без блиц зато што има голем отвор на бленда. Тој објектив кошта околу 120 евра и е доста добар али нема зум (фиксен е)
Во секој случај јас би одел на ДСЛР ако не ти е проблем да го носиш со себе во посебна чанта. (има луѓе кои сакаат апаратот да им е во џеп од јакна па избегаваат дслр и од тие причини.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Veke podolgo vreme baram aparat i se mislam dali digitalen ili bridge camera ili slr? Cenata zapocnuva od 200 do 500 evra, ama nikako ne mozam da se odlucam koj odgovara za moite potrebi. Baram aparat so dobar zoom, brz fokus i normalno dobri sliki, mi treba za fotografiranje na malo dete koe ni dve sekundi ne sedi mirno :). Imam Panasonix Lumix ama nekako site sliki se matni i predolgo mu treba da fokusira pa taka da dodeka slikam sin mi veke pobegnal. Dali moze nekoj koj ima iskustvo so slikanje na podvizni celi da mi dade sovet koj aparat ili koja marka? Citav za Nikon L120, Canon 1000d i Panasonic FZ45 ili FZ100 ama site nekako stavaat samo sliki od pejsazi ili priroda pa ne znam kakvi se vo sport modus.

Blagodaram odnapred
А да ти продам јас canon 550d и фотки и видео да си прајш ? :) Од овие сите наведениве далеку поубаф а за уба цена :)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Благодарам на сите за одговорите. Се одлучив за sony hx100v. DSLR камера имам (Nikon D50) а и премногу ми е голема и со два објектива не ја собира во секоја ташна. Имав можност да ја испрбам горенаведената камера и некако супер слики ми правеше, па ке видиме за понатаму.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Планирам да си купам некој апарат, денеска гледав по некои каталози, видов еден GE (General electric) X500 за 8500 денари. Ја би и поскап, али немам пари.
Што мислите за марката, дали има некој ваков или сличен и што мислите за спецификациите на апаратот.
:)
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Јас го користам објективот 18 - 105, дури и го продавам, за 10.000 денара што е поефтино за околу 100 еур од пиксплус. Во перфектна состојба е + УВ филтер. Прашањето е за што ќе го користип тој објектив. Искрено тоа што Кен го збори е точно, но дали во практична примена има некаква разлика... па и не баш, се доколку не вадиш принтови 70 на 50, е тогаш може и малце да забележиш мрчќање по ќошевите. Сепак, објективот е со бленда 3.5 - 5.6 така да и не треба да се очекува многу од него.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Да не има некој за продажба капаче за Helios 44m-4 објектив, и можда lens hood за истиот?
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Да не има некој за продажба капаче за Helios 44m-4 објектив, и можда lens hood за истиот?
Drugar mozam da ti vetam ,utre praam edno krugce na pazarot pokraj Vardar ti kupuvam edno.Pred okolu 4-5 meseci naletav na recisi nov kompleten Zenit so Helios 50/1.7 za 350 den.
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Налетав на Сигма 15-30мм 3,5-4,5 и се мислам дали да ја земам. Wide angle е и за тие пари (180 евра) мислам дека вреди. Ја прегледав, не е во лоша состојба. Се гледа дека е очуван објективот. Ќе ја користам на никон D3100. Мислење?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom