Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Дечки имам еден проблем на Фелицијата кога вртам скроз на лево во возење нешто тропа кај десното тркало...а треба утре за Охрид да одам со колата?Што може да е одприлика?
Зглоб е 80% можеш да идеш до Охрид слободно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Дечки имам еден проблем на Фелицијата кога вртам скроз на лево во возење нешто тропа кај десното тркало...а треба утре за Охрид да одам со колата?Што може да е одприлика?
ко ќе почне да тропа и при право возење, тогаш мени го (ако не ти се даваат пари сега)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
ај со среќа да се тера и да вози...

-значи како што ти рече струмикс, за масло ке му тураш елф исклучиво.
-за гумите или на капачето од резервоарот ти пишува или на столбот од вратата треба да има плочка-лепенка колку да бидат напумпани со која димензија.
-за радиото, ако е фабричко, треба на дисплејот горе на шалт таблата да ти се појави код рикуест. кодот ти е запишан на самото радио (налепница) кога ке го извадиш, одозгора на сребрениот лим. ако не се појавува на дисплеот барање з акод а не се вклучува, тогаш мењај го радиото, бог да го прости.

п.с. за сценикот совет мој е да се чисти со вд80 електронскиот саух на секои 45.000 километри. знае механичарот твој како... ти само купи ВД80, дај му го и речи му да ти го среди без да го растура, туку само на усис...

втора работа, ако ти светне некој сензор, не кревај паника одма. рено сценик има точно 52 сензори во возилото. значи ако ти светне и ти покаже дефект некој, прво со спреј за антистатика ке го испрскаш, (се користи за електроника), па ке откачиш клема на акумулатор, ке свртиш на копчето за светла како да ги пушташ, ке почекаш 15 секунди и ке ја закачиш клемата.

ако друго нешто ти треба, слободно питај доктора за ренаулта...

п.с. колку има пројдено? и добар избор си направил
fala na sovetite inace se javuva gore kod cetiri nuli a vikas da ja odlepam nalepnicata od radioto i zad nea deka e, bas ke probam da vidam utre, kolata ima pominato 134 874 km ne mi e proverena seuste na kompjuter dali e toa realna kilometraza iako gazdata garantirase nz kolku pari bi mi zele za proverka i dali ce moram da ja nosam do skopje ili ima i vo prilep.....pozz
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
fala na sovetite inace se javuva gore kod cetiri nuli a vikas da ja odlepam nalepnicata od radioto i zad nea deka e, bas ke probam da vidam utre, kolata ima pominato 134 874 km ne mi e proverena seuste na kompjuter dali e toa realna kilometraza iako gazdata garantirase nz kolku pari bi mi zele za proverka i dali ce moram da ja nosam do skopje ili ima i vo prilep.....pozz
не треба да одлепуваш ништо... само извади го касетовонот и на него треба да има налепница со код. ако згрешиш нешто во внесување на кодот ке треба да чекаш 24 саати за пак да внесеш....
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
не треба да одлепуваш ништо... само извади го касетовонот и на него треба да има налепница со код. ако згрешиш нешто во внесување на кодот ке треба да чекаш 24 саати за пак да внесеш....
ja u golfot 2 go utnav i sea cekam 24 casa nejke da ne treb apoekje da se ceka ???
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ja u golfot 2 go utnav i sea cekam 24 casa nejke da ne treb apoekje da se ceka ???
незнам за голф друже... јас за рено знам и за волво.. електрониките и систематизацијата на рено, волво и сааб се исти... голфот е со сите фолксвагенови возила и шкодите... мада имам чуено дека се чека и до 36 саати...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
a moze i lager da e
лагер ќе бучи цело време додека возиш, а и лесно ќе провериш, крени на дигалка, заврти со рака тркалото и ќе слушнеш зуење. Зглоб не прави така.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
ja u golfot 2 go utnav i sea cekam 24 casa nejke da ne treb apoekje da se ceka ???
На форд ко ќе го утниш 3 пати последователно и се закочува, па после не 24, ако сакаш 224 саати чекај џабе е. Треба по мајстори да го носиш да го средуваат. Барем јас такви маки си тргав на старото радио од фордот, со касети. Нешто го чипуваше ли, незнам што му правеше тоа мајсторот, ама ми рече дека прилично мака видел со него.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
pa rekov deka e lager zatoa sto i mene taka mi pravese koga vrtam na levo ko da grebe nesto i koga go odnesov na majstor ja krena na digalka i celo trkalo se klatese i go smeniv lagerot
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
pa rekov deka e lager zatoa sto i mene taka mi pravese koga vrtam na levo ko da grebe nesto i koga go odnesov na majstor ja krena na digalka i celo trkalo se klatese i go smeniv lagerot
ај добро сега... тројца авто експерти објаснуваат како изгледа и како звучи расипан лагер а како зглоб... и ти сега памет солиш тука.... неможев а да не искоментирам... тој твој мајстор ти врзал машна... лагер не грепка кога вртиш на лево... лагер меле цело време како ораси да мелеш ама без престан.... а тоа што се клатело тркалото може да е од луфта на јабучица и се решава со чекан на менгеме-привремено... ти рекол дека е лагер, ти зел парите како за лагер а уствари удрил 4 пати со чеканот на јабучицата и ти ја вратил назад...

ебате беља ебате...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Aко е лагер нон стоп при секое движење ќе се слуша зуење, или ако е ептен веќе ојден гребење...или како да мели звук... Дури на крената кола на дигалка, слободно да се заврти тркалото пак ќе го има звукот.
Зглобот чука... кога вртиш на пр. кога одиш право нема звуци.
Шо вика Кано... ги има разни мајстори, може да кажат што сакаат. затоа, убаво е да се знаат вакви работи.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Абе одете славете да му се невиди, зеле тука лагери зглобој ми разглабаат.
Ајде среќна нова 2012 и се’ најдобро во неа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom