Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
не сакаш да гледаш.... верувај... ако си ја сакаш колата поубаво не гледај...

ке го земам во предвид тоа :) иначе се штелуваат горните спојки што се кај кровот ги има две така ? или нешто друго ?
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Mi treba nekoj dobar avto limarski servis, ali da ne se mn skupi za farbanje krilo na kola. I ako moze nekoj da mi kaze od prilika kolku se ceniite za kitiranje i farbanje na krilo. Fala pozz
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Mi treba nekoj dobar avto limarski servis, ali da ne se mn skupi za farbanje krilo na kola. I ako moze nekoj da mi kaze od prilika kolku se ceniite za kitiranje i farbanje na krilo. Fala pozz
Секој гледа да те закоља посебно ако е за поскапа кола. Што кола сакаш да правиш?
Инаку добар сервис би ти го препорачал Сатра.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас едно кратко теоретско прашање за докторот за Рено, т.е. Кано:
Колку км може да издржи мотор од Рено 5, т.е. Cleon C1E од 1108 ццм пред да стигне до генералка.
Чисто ме интересира од љубопитство...
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Секој гледа да те закоља посебно ако е за поскапа кола. Што кола сакаш да правиш?
Инаку добар сервис би ти го препорачал Сатра.
Ne be niso posebno fiko edno e go imav reparirano i go cuknav edniot polumesec e samo igreban i sakam da go napraam da ne se poznava, toa moze i nema da ima potreba da se farba celo krilo, samo polumesecot mozda ke moze.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Ne be niso posebno fiko edno e go imav reparirano i go cuknav edniot polumesec e samo igreban i sakam da go napraam da ne se poznava, toa moze i nema da ima potreba da se farba celo krilo, samo polumesecot mozda ke moze.
Во бутел има еден куп автолимари, само не би можел да ти препорачам.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Јас едно кратко теоретско прашање за докторот за Рено, т.е. Кано:
Колку км може да издржи мотор од Рено 5, т.е. Cleon C1E од 1108 ццм пред да стигне до генералка.
Чисто ме интересира од љубопитство...
ааа... тоа се многу дискутабилни теми... како е одржуван, какво масло му е ставано, на колку е меано, како е возено и слично... нај рани симптоми на средно се појавува на 150.000 и да дотера до ремонт на 200.000 а ако е одржуван во перверзно добра состојба со ограничување на педалата за гас може да тера и до пола милион па и повеке...
--- надополнето: 30 декември 2011 во 19:41 ---
Ne be niso posebno fiko edno e go imav reparirano i go cuknav edniot polumesec e samo igreban i sakam da go napraam da ne se poznava, toa moze i nema da ima potreba da se farba celo krilo, samo polumesecot mozda ke moze.
околу 2000-2500 со се материјал...

пиши тел:
070-547-673 боро, во ново лисиче е мајсторов, деталиста е... кажи му дека е моја препорака од алек-кано
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
ааа... тоа се многу дискутабилни теми... како е одржуван, какво масло му е ставано, на колку е меано, како е возено и слично... нај рани симптоми на средно се појавува на 150.000 и да дотера до ремонт на 200.000 а ако е одржуван во перверзно добра состојба со ограничување на педалата за гас може да тера и до пола милион па и повеке...
Кај мене има скоро 180000 км, а нема никакви знаци за ремонт, барем засега...
Колку што ми е позната историјата на моторот, НИКОГАШ не е газен, ама последните 10 години е одржуван со ставање на најефтиното масло... хммм... не баш по правила... течеше на сите страни, ама нон стоп се доставало масло... значи, бедно е одржуван.
Мајсторот, после деталните прегледи и средување, ми вели дека овој може да вози барем уште 100000, ама јас се мислам, додека сеуште има, да најдам еден сет хилзни-клипови-карики, летечи лежечи лагери па да сум спремен што и да биде...
Сакав да чујам и друго мислење :)
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
ааа... тоа се многу дискутабилни теми... како е одржуван, какво масло му е ставано, на колку е меано, како е возено и слично... нај рани симптоми на средно се појавува на 150.000 и да дотера до ремонт на 200.000 а ако е одржуван во перверзно добра состојба со ограничување на педалата за гас може да тера и до пола милион па и повеке...
--- надополнето: 30 декември 2011 во 19:41 ---

околу 2000-2500 со се материјал...

пиши тел:
070-547-673 боро, во ново лисиче е мајсторов, деталиста е... кажи му дека е моја препорака од алек-кано
Ke mu se javam posle praznicive. Fala ti.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Кај мене има скоро 180000 км, а нема никакви знаци за ремонт, барем засега...
Колку што ми е позната историјата на моторот, НИКОГАШ не е газен, ама последните 10 години е одржуван со ставање на најефтиното масло... хммм... не баш по правила... течеше на сите страни, ама нон стоп се доставало масло... значи, бедно е одржуван.
Мајсторот, после деталните прегледи и средување, ми вели дека овој може да вози барем уште 100000, ама јас се мислам, додека сеуште има, да најдам еден сет хилзни-клипови-карики, летечи лежечи лагери па да сум спремен што и да биде...
Сакав да чујам и друго мислење :)
ако не е стискан, ке тера... чим течело, тоа се дихтуни, семеринзи и слично... не ти треба да си купуваш сега хилзни, карики, лагери... како проаѓа времето стануваат поевтини... а можда и ке ја продадеш колата па за џабе инвестиција...
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Decki imam edno prasanje. Kupiv Renault Megane Scenic 1.9 DCI se mislev pomegu DTI ili DCI ali site me sovetuvaa razlicno pa zedov DCI, e sega imam nekolku prasanja ako moze nekoj da mi pomogne: prvo da mi kazete koe maslo e najdobro za Renault, potoa nad 110 mi tresi mn treba da gi balansiram gumite i ako znae nekoj kolku treba da bidat napumpani 185-65-15 se gumite i tret problem so imam (neznam kako da si go pustam radioto ) smesno ili ne, ima obicno radio so kaseti fabricno (kolata e 2000 proizvedena -2001 registrirana ) ali nz dali e kodirano ili so kako nz kako da go pustam radioto :)....pozz
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Decki imam edno prasanje. Kupiv Renault Megane Scenic 1.9 DCI se mislev pomegu DTI ili DCI ali site me sovetuvaa razlicno pa zedov DCI, e sega imam nekolku prasanja ako moze nekoj da mi pomogne: prvo da mi kazete koe maslo e najdobro za Renault, potoa nad 110 mi tresi mn treba da gi balansiram gumite i ako znae nekoj kolku treba da bidat napumpani 185-65-15 se gumite i tret problem so imam (neznam kako da si go pustam radioto ) smesno ili ne, ima obicno radio so kaseti fabricno (kolata e 2000 proizvedena -2001 registrirana ) ali nz dali e kodirano ili so kako nz kako da go pustam radioto :)....pozz
Renault си сака масло Elf. Гумите би требало, мислам, да се на 2.2 бара, и на А носачот на возачката врата би требало да пишува колку треба. Самиот рече дека треба да ги балансираш... за радиото појма немам.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Decki imam edno prasanje. Kupiv Renault Megane Scenic 1.9 DCI se mislev pomegu DTI ili DCI ali site me sovetuvaa razlicno pa zedov DCI, e sega imam nekolku prasanja ako moze nekoj da mi pomogne: prvo da mi kazete koe maslo e najdobro za Renault, potoa nad 110 mi tresi mn treba da gi balansiram gumite i ako znae nekoj kolku treba da bidat napumpani 185-65-15 se gumite i tret problem so imam (neznam kako da si go pustam radioto ) smesno ili ne, ima obicno radio so kaseti fabricno (kolata e 2000 proizvedena -2001 registrirana ) ali nz dali e kodirano ili so kako nz kako da go pustam radioto :)....pozz
ај со среќа да се тера и да вози...

-значи како што ти рече струмикс, за масло ке му тураш елф исклучиво.
-за гумите или на капачето од резервоарот ти пишува или на столбот од вратата треба да има плочка-лепенка колку да бидат напумпани со која димензија.
-за радиото, ако е фабричко, треба на дисплејот горе на шалт таблата да ти се појави код рикуест. кодот ти е запишан на самото радио (налепница) кога ке го извадиш, одозгора на сребрениот лим. ако не се појавува на дисплеот барање з акод а не се вклучува, тогаш мењај го радиото, бог да го прости.

п.с. за сценикот совет мој е да се чисти со вд80 електронскиот саух на секои 45.000 километри. знае механичарот твој како... ти само купи ВД80, дај му го и речи му да ти го среди без да го растура, туку само на усис...

втора работа, ако ти светне некој сензор, не кревај паника одма. рено сценик има точно 52 сензори во возилото. значи ако ти светне и ти покаже дефект некој, прво со спреј за антистатика ке го испрскаш, (се користи за електроника), па ке откачиш клема на акумулатор, ке свртиш на копчето за светла како да ги пушташ, ке почекаш 15 секунди и ке ја закачиш клемата.

ако друго нешто ти треба, слободно питај доктора за ренаулта...

п.с. колку има пројдено? и добар избор си направил
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Дечки имам еден проблем на Фелицијата кога вртам скроз на лево во возење нешто тропа кај десното тркало...а треба утре за Охрид да одам со колата?Што може да е одприлика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom