Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

L

Lu

Гостин
Па тоа и реков де, баш затоа зошто ти викаше дека Јапонските коли не се добри, ти контра, голфот магаре, коњ, прч, на 20.000 зарибува и слично :)
Е добро, може и јас импулсивно изреагирав, ама стварно е многу ниско да се плука по некои коли со кои што никад не си бил во контакт и никад не си ги возел нели ?

А и тоа што го реков за Голфот 1.4 со 80кс е точно, и јас само за тој мотор искоментирав, еве на пример за 2.0 тди ништо лошо не реков, факт е дека голфот со тој моторот од 80 кс го унаказија.
А и тоа дека турбините многу често им се расипуваат на новите голфови и тоа е точно, ништо не измислив.
 
L

Lu

Гостин
Од каде овој податок?
Од наш пријател.
Пред неколку месеци купи Голф 6 со 1.2 ТСИ (турбо бензинец) со 85 кс, значи најслабиот - односно основниот турбо бензински мотор што се вградува во Голф.
Човекот доста често патува и за тие неколку месеци му направи 6.000 / 6.500 километри и му се расипа турбината.
И сега му иде да го фрли во отпад голфот бидејќи уверен беше дека тоа се квалитетни и нерасипливи машини, и сега се кае што воопшто земал голф, бидејќи се мислеше помеѓу голфот и астрата.
А турбината не е баш евтина и кога се јавил во сервис да се замени турбината му рекле дека треба да почека бидeјќи имало прилично многу голфови што чекаат на ред на сервис за да им се промени турбината.

А и исто така член сум и на еден наш македонски форум за коли, и на форумот исто така се жалеа луѓето од турбините, значи не е случај само со неколку автомобили туку со еден куп.
Очигледно моторите имаат некоја фалинка со турбините, незнам стварно која е причината што толку често се расипуваат турбините o_O
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Јас не сум механичар, ниту сум некој експерт на таа тема, но... Доста пратам медиуми во врска со автомобилизмот. Да кажеме дека сум еден вид авто-ентузијаст (што инаку би барал на овој подфорум). Ова се мотори кои се продаваат низ цел свет, веќе некое време. Ако до толку не чинеа. нешто барем ќе сретнев напишано на таа тема. Или ќе кажеш “ФВ ги поткупува новинарите (сите и сегде) да го преќутуваат овој проблем“? Оти ова не е баш мал проблем (како што ти го кажуваш).

Инаку, и јас имам пријател кој вози Сеат Леон 1.4 ТСИ. Ништо не му фали.
 
L

Lu

Гостин
Инаку, и јас имам пријател кој вози Сеат Леон 1.4 ТСИ. Ништо не му фали.
Па јас не реков дека апсолутно сите тси мотори дека имаат проблем со турбините, ама сепак повеќето автомобили имаат проблеми со турбините и не се баш во мала бројка за да се занемарат, но секако има и такви автомобили на кои досега сеуште не им се појавил тој проблем, ете твојот пријател со леонот имал среќа и досега немал проблем.
Еве ако некој познава сервисер во Порше македонија, слободно нека го праша колку голфови досега им дошле за промена на турбината.
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Е добро, може и јас импулсивно изреагирав, ама стварно е многу ниско да се плука по некои коли со кои што никад не си бил во контакт и никад не си ги возел нели ?

А и тоа што го реков за Голфот 1.4 со 80кс е точно, и јас само за тој мотор искоментирав, еве на пример за 2.0 тди ништо лошо не реков, факт е дека голфот со тој моторот од 80 кс го унаказија.
А и тоа дека турбините многу често им се расипуваат на новите голфови и тоа е точно, ништо не измислив.
И ти си во право, нормално дека не е за плукање Мицубиши, и со ваков коментар требаше да излезеш после тој „плукачот“ :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ама сте се фатиле на темава... да бевте у близина ке се затепавте. релативно лоша кола нема. зависи кој за каква потреба му треба. нормално ако ја патувам по патишта цело време и да ми даде некој тико или југо ке умрам од топло прво второ нема елеганција стабилност курци палци и така натака.. дај му на некој на пазар шо продава лада караван ке биде презадоволен зашо колата му треба за да носи роба... значи зависи кој за каква потреба ја зема колата. е сеа кога сме кај луксуз нормално треба да се види коклу се има во џебот па да се споредува. вие тука споредувате мицубиши со бемве и со голд... сите марки имаат по неколку десетици модели извадено различни школки различна цена различна опрема и така натака и така натака. дајте некои 2 3 коли кои се одприлика со перформансите еднакви па ке споредиме и искуства ке споделиме па ке видиме што чини а што не. и една многу битна работа. ако ја сум заљубен едноставно во опел да речеме макар и постар модел да е сепак ке ми биде поубав од некое ново бемве или голф...
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
ovde ne e mesto nekojsi DA LECI KOMPLEKS SO NEMOZEL U ZIVOTOT DA VOZI VW il GOLF ...DECAAA sporeduvte EVO so TSI aj sporeduvaj malce so VR6 golf so V32 GOLF...pa svati i kraj kraeva na 80ks golf 4 KRAJNA I E 180 koj saka da se uveri neka me pobara licno ke go vozam ;)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ovde ne e mesto nekojsi DA LECI KOMPLEKS SO NEMOZEL U ZIVOTOT DA VOZI VW il GOLF ...DECAAA sporeduvte EVO so TSI aj sporeduvaj malce so VR6 golf so V32 GOLF...pa svati i kraj kraeva na 80ks golf 4 KRAJNA I E 180 koj saka da se uveri neka me pobara licno ke go vozam ;)
си го пофали голфот?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Интересно да се прочита, но споредбата на нови коли не е тема тука. Овде зборуваме за квалитетот на половните, и на таа тема Аргаси (екс Лу, ако не се лажам) тврди дека турбо моторите на ВАГ групацијата се расипуваат на 20.000 км.
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
Интересно да се прочита, но споредбата на нови коли не е тема тука. Овде зборуваме за квалитетот на половните, и на таа тема Аргаси (екс Лу, ако не се лажам) тврди дека турбо моторите на ВАГ групацијата се расипуваат на 20.000 км.
неможе да се каже дека на 20000километри се расипуваат , можно е да се случи ,но неможе да се тврди тоа за сите , плус не се работи за некоја кинеска марка туку за VW ,сепак треба да бидеме реални. можно е баш таа серија да има некој дефект
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
неможе да се каже дека на 20000километри се расипуваат , можно е да се случи ,но неможе да се тврди тоа за сите , плус не се работи за некоја кинеска марка туку за VW ,сепак треба да бидеме реални. можно е баш таа серија да има некој дефект
Аха, и нигде не се пишува и зборува за тоа, само кај нас се погодила лошата серија? Па, за толку сериозно нешто, ќе прочитав досега негде. Или ќе одиме со теории на заговор.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Аха, и нигде не се пишува и зборува за тоа, само кај нас се погодила лошата серија? Па, за толку сериозно нешто, ќе прочитав досега негде. Или ќе одиме со теории на заговор.
Немој да мислиш дека не е така.На времето имавме германски голф 1од 1984-5 комшијата имаше сараевски голф(тас).Разликата помеѓу двата голфа беше огромна,и ден денешен не е ништо поразлично.Овде на балканот се што се продава е минимум 4-5 класа
--- надополнето: 29 декември 2011 во 21:06 ---
Единствена маана на Јапонските возила е што не се расипуваат (y)
Претежно нови се на пазарот,ама кога ќе поостари и почне да се расипува тогаш треба џебот да тие без дно.Ракета за лев и десен жмигавец за сузуки свифт на времето беше 15-16000 денари,сега не знам,може е 10-15% помала.Истата ракета за цитроен/пежо е 3-4000 денари.Колку е исплатливо јапонско возоло?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom