Книги кои би ги препорачале

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Од Халед Хосеини "1000 неверојатни сонца" и "Ловец на змејови". Втората е подобра, барем според мене. Секако и првата е добра, многу. Ја препорачувам.
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Сакам да и поклонам книга на девојка ми па добро би ми дошла некоја препорака ;)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.982
Поени од реакции
24.800
Сакам да и поклонам книга на девојка ми па добро би ми дошла некоја препорака ;)
Затоа што те љубев (нека не те лаже насловот, не е љубовна книгата, ептен е добра).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Шепнувачот (The Whisperer) од Донато Каризи
Едноставно напишан но многу заплеткан трилер кој ги допира темните агли на умот сериските убијци...да не издавам премногу, за љубителите на крим-техниката исто така интересен затоа што во истрагите прилично се бави со профилирање и цси-стил на прибирање физички докази.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Сакам да и поклонам книга на девојка ми па добро би ми дошла некоја препорака ;)
Пффф, така се правело тоа. Можеби не сака да чита некој одреден жанр, па џабе се препораките тука. Мојот да ми купи некоја самопомагачка од глава ќе му ја треснам. Затоа прво ме распрашува одоколу дали има некоја што ми запнала за око.:)
Ај да не бидам оф, Американска трагедија од Драјзер секогаш и секаде ја препорачувам.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
За помладите би ја препорачала „The Hunger games“ трилогијата.
Не знам дали ја има на македонски.
А за позрелите или барем за тие што не се љубители на авантура/научна фантастика...
„Мулен Руж“ од Пјер Ла Мир, и секако, „Злостор и Казна“ од Достојевски, во случај некој да ја нема прочитано досега. :)
 
С

Сатори

Гостин
^ Достоевски. :facepalm:
Патем, „99 франци“ од Фредерик Бегбеде и „Тело“ од Ханиф Курјеши.
Постмодернистички елементи дополнети со остар стил на пишување и црн хумор.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Достоевски*
Јас се извинувам до паметњаковичот :)

Но ако се изговара приблжно до оргиналот, тогаш би било ДостоЈевски., затоа и така го напишав.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.982
Поени од реакции
24.800
Некој добар трилер ако може да ми предложите?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Некој добар трилер ако може да ми предложите?



Ако не ти е проблем да читаш на англиски, ти ја препорачувам „Shadow man“ од Cody McFadyen.
Мислам дека нема да зажалиш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom