Самоубиство!

B

Borg_Drone

Гостин
Збориш за човек што има мисли на самоубиство а од повеќето слушања викаат тоа било момент во афект он дека ќе се замара со вакви муабети дали ќе направел нешто за општеството???
Повеќето се убиваат од разочараност од самото општество а ти тука објаснуваш натпросечни деца или што ти ја знам.
И мислам дека не можеш да споредуваш проблеми твои со струја и вода со проблеми што некои луѓе и навистина ги имаат.
Другар, тоа го посочив прво како пример.Под број еден.Под број два се убивале од разочараност.Благодарам што ми кажа, јас мислев дека повеќето се самоубиваат зошто собата им мирисала на чорапи наместо на лавандер.
Трето, проблемите со струја, вода, се само дел од мојот живот.И тие не се направени зошто јас не сум сакал на пример да плаќам сметки и сл....Кога не го знаеш мојот живот кој си па ти да даваш критики за мојот живот?И четврто, ти мислиш дека живот без струја година и пол не може да доведе до некаков степен на разочараност во твојот живот?Но, изгледа ти тоа не го знаеш па од искуство пишуваш вака. Па оди живеј без струја да те видам...Но, тоа не е темата сега.Тоа го посочив како пример бај д веј дека во животот има и темни но и светли страни и дека не е оправдување самоубиството како излез од ситуацијата.Само кој да разбере е тука проблемот.....
Јас не сум суицидален карактер.

Аргументот за должност спрема општеството не е валиден. Никој не побарал да биде створен и со тоа да ужива некои бенефиции од општеството. Така да од никого не може ниту да се побара лојалност спрема општеството преку апелот да се откаже од науменото самоубиство...
--- надополнето: Dec 9, 2011 5:27 PM ---
Ќе разговараме другпат, сега сум навистина спречен да говорам повеќе за ова.Некогаш кога ќе се видиме некаде со задоволство.И не мислам дека си суицидален карактер, не ме разбирај погрешно...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Збориш за човек што има мисли на самоубиство а од повеќето слушања викаат тоа било момент во афект он дека ќе се замара со вакви муабети дали ќе направел нешто за општеството???
Повеќето се убиваат од разочараност од самото општество а ти тука објаснуваш натпросечни деца или што ти ја знам.
И мислам дека не можеш да споредуваш проблеми твои со струја и вода со проблеми што некои луѓе и навистина ги имаат.
Баш ме интересира за кои проблеми станува збор.
Еве кажи еден како за почеток, ако ништо друго
темава конструктивна да ја направиме да биде.
--- надополнето: Dec 9, 2011 5:52 PM ---
When the Animus believe they are entering the mansion of earth, using
keys of the intellect, the Tribe of Light will enter through the backdoor,
sealing the entryway and windows with a frequency that no intellect can
unlock. The Animus will struggle to prevail, but having hearts that have
withered they are drawn to the lower fields prepared for them, while the
mansion of earth graduates into a meadow of grace and calm from which
the soul of man can rise.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.372
Па ништо лошо не напишав де.Во Вардар има плутониум.Ќе се освестат тогаш кога ќе се фрлат де.........Ментал ишју или не, Смиљан си потенцираше доволно немам што понатаму да коментирам.Како друго поинаку да напишам?Сите се жалат, а некои и одат до таа граница што го оправдуваат самоубиството (сега не директно туку индиректно, мора сега малку маски ова она демек јас мислам сакам да се е**м ама нејќам да ми вл**е) .Јас не го оправдувам чинот ама кога веќе некои мислат дека е оправдано тогаш што воопшто дремат пред форум и дискутираат.Карпата околу врат или нозете во леген со цемент и тогаш ништо не те вади.Можеби ќе му го направиш животот среќен за илјада години кога ќе те најдат како артефакт........
Секогаш го застапувам ставот дека самоубиството не е решение. Според моја дефиниција чинот на самоубиство е сплет на повеќе фактори меѓу кои се нашла и привремената или постојаната емотивна нестабилност, која довела до тоа.


Нека ми каже некој дека човеков не е среќен...
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Самоубиство - NEVER!!

Кон самоубиство посегнуваат оние кои никогаш не го сфатиле значењето на животот и убавината на се што е добро, па ги собрале сите негативни моменти од нивниот живот и ја направиле најголемата грешка што може да се направи. Колку неблагодарнички чин е ова. Навистина не може да има оправдување за ова. Мислам дека сите ние премногу несериозно го сваќаме животот и си го живееме шаблонски. Некогаш животот е премногу убав и самата помисла на смрт ми прави морници. Не сакам да умрам. Нема ништо полошо од тоа да си мртов.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
На темава нема луѓе што го оправдуваат самоубиството од едноставна причина што повеќе ги нема,иначе ќе имаше поголема дебата.Вака остануваме покуси од некое искуство од нив да ни го предочат.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
На темава нема луѓе што го оправдуваат самоубиството од едноставна причина што повеќе ги нема,иначе ќе имаше поголема дебата.Вака остануваме покуси од некое искуство од нив да ни го предочат.
Епа ај да воскреснеме некој шо одлучил дека треба да се убие пошо мајка му не му купила акаунт на вов, па да го прашаме што мисли за самоубиството како акт врз еден човечки живот.
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Темите што се наоѓаат во "сивите" зони на моралноста секогаш ќе бидат предмет на интересни дискусии. Самоубиството (како и повеќето други поими како абортус на пр.) се наоѓа во таа гранична зона на моралноста , но не заради природен принцип , туку поради арбитративни (вештачки) правила кои најчесто произлегуваат од религијата на поединецот или општествената целина во која се наоѓа. Значи кога се разговара со намера да се разреши проблемот или да се открие вистината , треба ситуацијата да се разгледа рационално , не пристрасно и емотивно. Сите оние кои велат дека никогаш не би го сториле тоа ги сметам за крајно хипокритични , бидејќи истите тие велат и дека никогаш не би убиле , никогаш не би украле итн. Ако за нешто е некој способен , тогаш значи и дека може да го стори тоа. Има експеримент кој е направен некаде во последните две децении од претходниот век , кој вклучувал околу 20 одбрани мажи и жени од околу 150 претходно евалуирани субјекти , кој вклучувал претстава на затворска средина. Едните биле поставени во улога на затвореници , а другите - чувари. Биле под постојан мониторинг од скриени камери (незнаеле дека се снимани) и под постојана евалуација од психолозите кои го започнале експериментот. Им биле дадени соодветни униформи со улогите кои ги завземале , а самата средина била многу уверлива , а немале право да ја напуштат додека експериментот траел. Немало ниту полна недела откако толку се соживеале со улогите што чуварите почнале да ги малтретираат затворениците , тепајќи ги , деградирајќи ги , соблекуваќи ги и местејќи ги во разни пози при што земале фотографии , а затворениците почнувале да добиваат нервен слом и да се обидуваат да извршат самоубиство. Самите психолози , кои го набљудувале сето тоа , биле обземени од целата ситуација и садистички ги прателе случувањата , главниот доктор не го прекинал експериментот се додека жена му (исто така психолог) не се заканила дека ќе го напушти велејќи му дека повеќе не е истиот човек. Во рок од една недела! Е сега , замислете си вие дека се наоѓате на авион кој неизбежно паѓа кон земјата , на него сте само вие и уште една личност , и имате само еден падобран. Што ќе направите - искрено? А што доколку се соочувате со едвај поднесувачка болка? Што ако сте осудени на доживотна робија во изолациона ќелија да го поминете остатокот од животот сами? А ако ви гладува семејството или вие до тој степен што ви се заканува смрт од изгладнување - нема да крадете за својот и нивниот живот? Никогаш не вели никогаш , тоа не е напразно кажано.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Темите што се наоѓаат во "сивите" зони на моралноста секогаш ќе бидат предмет на интересни дискусии. Самоубиството (како и повеќето други поими како абортус на пр.) се наоѓа во таа гранична зона на моралноста , но не заради природен принцип , туку поради арбитративни (вештачки) правила кои најчесто произлегуваат од религијата на поединецот или општествената целина во која се наоѓа. Значи кога се разговара со намера да се разреши проблемот или да се открие вистината , треба ситуацијата да се разгледа рационално , не пристрасно и емотивно. Сите оние кои велат дека никогаш не би го сториле тоа ги сметам за крајно хипокритични , бидејќи истите тие велат и дека никогаш не би убиле , никогаш не би украле итн. Ако за нешто е некој способен , тогаш значи и дека може да го стори тоа. Има експеримент кој е направен некаде во последните две децении од претходниот век , кој вклучувал околу 20 одбрани мажи и жени од околу 150 претходно евалуирани субјекти , кој вклучувал претстава на затворска средина. Едните биле поставени во улога на затвореници , а другите - чувари. Биле под постојан мониторинг од скриени камери (незнаеле дека се снимани) и под постојана евалуација од психолозите кои го започнале експериментот. Им биле дадени соодветни униформи со улогите кои ги завземале , а самата средина била многу уверлива , а немале право да ја напуштат додека експериментот траел. Немало ниту полна недела откако толку се соживеале со улогите што чуварите почнале да ги малтретираат затворениците , тепајќи ги , деградирајќи ги , соблекуваќи ги и местејќи ги во разни пози при што земале фотографии , а затворениците почнувале да добиваат нервен слом и да се обидуваат да извршат самоубиство. Самите психолози , кои го набљудувале сето тоа , биле обземени од целата ситуација и садистички ги прателе случувањата , главниот доктор не го прекинал експериментот се додека жена му (исто така психолог) не се заканила дека ќе го напушти велејќи му дека повеќе не е истиот човек. Во рок од една недела! Е сега , замислете си вие дека се наоѓате на авион кој неизбежно паѓа кон земјата , на него сте само вие и уште една личност , и имате само еден падобран. Што ќе направите - искрено? А што доколку се соочувате со едвај поднесувачка болка? Што ако сте осудени на доживотна робија во изолациона ќелија да го поминете остатокот од животот сами? А ако ви гладува семејството или вие до тој степен што ви се заканува смрт од изгладнување - нема да крадете за својот и нивниот живот? Никогаш не вели никогаш , тоа не е напразно кажано.
И денеска го имаш истиот експеримент, реалити шоу се вика :)
Не постои ебење во мозок кое на крајот нема да биде разоткриено.
Затоа се бараат нови начини на манипулација.....инаку многу јака финта.
Кај им текна само :), ама јбг тоа им е работа.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Т Има експеримент кој е направен о.
Знам за овој експеримент, и сега налетав на таков филм, мож не си слушнал па да ти кажам да го гледаш.

The Experiment
26 мажи се избрани да учествуваат во едно психолошко истражување, при што тие се сместени во институција што личи на затвор и
се поделени на стражари и затвореници. Истражувањето изглегува од контрола и не може а да не се запрашаме, дали сме едно скалило повисоко од мајмуните во еволуцијата?


 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Знам за овој експеримент, и сега налетав на таков филм, мож не си слушнал па да ти кажам да го гледаш.

The Experiment
26 мажи се избрани да учествуваат во едно психолошко истражување, при што тие се сместени во институција што личи на затвор и
се поделени на стражари и затвореници. Истражувањето изглегува од контрола и не може а да не се запрашаме, дали сме едно скалило повисоко од мајмуните во еволуцијата?

Добар филм вреди да се гледа, но сепак е филм (режиран), во пракса не е така а можеби и постојат експерименти од овој тип, сепак лугето не се убиваат.
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Знам за овој експеримент, и сега налетав на таков филм, мож не си слушнал па да ти кажам да го гледаш.

The Experiment
26 мажи се избрани да учествуваат во едно психолошко истражување, при што тие се сместени во институција што личи на затвор и
се поделени на стражари и затвореници. Истражувањето изглегува од контрола и не може а да не се запрашаме, дали сме едно скалило повисоко од мајмуните во еволуцијата?

Фала за препораката , дефинитивно ќе го изгледам кога ќе имам шанса :)

Добар филм вреди да се гледа, но сепак е филм (режиран), во пракса не е така а можеби и постојат експерименти од овој тип, сепак лугето не се убиваат.
Па , мислам дека во скоро време нема да "потврдиме" дали во тек на експеримент ќе дојде до таква работа , но за мене инстинктот за преживување е факт и во определена ситуација не би исклучил никаков вид на прекршување на моралното во нас. Сепак , ваквите експерименти се сметаат за крајно неетични и не верувам дека нешто слично ќе биде испробано во скоро време (барем не јавно). Во теорија барем , глупаво е да се преценуваме , ние не сме многу повеќе од животни , инстинкивното е во нас и засекогаш ќе остане во нас , закопувајќи го длабоко под површината не значи дека не постои. Имаме разум и здрави морални вредности кои ни се наметнати , тоа нема да го негирам и имаме среќа што е така , но никогаш не треба со преценувањето на нашето "човештво" да потцениме на што сме способни.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ептен отидовте во крајности.. Да и јас би се самоубила ако ме нападнат зомбиња, а имам само еден куршум останато ...
Зборуваме за everyday самоубици кои решиле да се „средат“ за банални причини ..
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Ептен отидовте во крајности.. Да и јас би се самоубила ако ме нападнат зомбиња, а имам само еден куршум останато ...
Зборуваме за everyday самоубици кои решиле да се „средат“ за банални причини ..
Не ги оправдувам, но за нив можда не се банални.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom