Самоубиство!

la mujer perfecta

María Eva Duarte de Perón
Член од
5 октомври 2011
Мислења
87
Поени од реакции
55
covek ako se samoubie znachi deka e ubiec zashto napravil ubistvo i ako sam sebe se ubil on znachi bil sposoben da ubie i drugi. Eve tie u beograd shto skoknaa od zgrada se samoubija ama sakaa da go ubijat i deteto za sreka prezivea zashto ono ne sakalo da umre.
Znachi bez obzira dali e samoubica on je ubiec od prv stepen !
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.372
Пријателе, некогаш постојат проблеми кои не треба да се решат. На некои луѓе единствено нешто што им останало е самоубиството.Напротив, за да си го одземе некој животот треба муда. Не е тоа кукавичлук и слаб карактер, туку единствен излез од дадена ситуација (се разбира, не секогаш е така).
Јас не оправдувам самоубиства од типот „се самоубил пошто не му купиле рандом ствар“ или „се самоубил зашто го оставил/а партнерот“. Верувај, сум сретнал луѓе кои имале стварно добри причини за да се самоубијат.
Поголеми глупости од ова напишано немам слушнато.

Дали тебе ти е доволна причина за самоубиство фактот што мајката на смртна постела од рак, а таткото неможејќи да ги издржи лелекањата од болка скока и се самоубива???
Епа не е таткото во ситуацијата туку децата!! Кои покрај се се борат во животот, а не како п**ки да си ги скратат маките
 
B

Borg_Drone

Гостин
Поголеми глупости од ова напишано немам слушнато.

Дали тебе ти е доволна причина за самоубиство фактот што мајката на смртна постела од рак, а таткото неможејќи да ги издржи лелекањата од болка скока и се самоубива???
Епа не е таткото во ситуацијата туку децата!! Кои покрај се се борат во животот, а не како п**ки да си ги скратат маките
Мех, не ги потсетувај.Остави ги да се фрлат во Вардар, ќе си запалам цигара и ќе гледам само од страна......
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.875
Поени од реакции
12.386
Мех, не ги потсетувај.Остави ги да се фрлат во Вардар, ќе си запалам цигара и ќе гледам само од страна......
Нели е проблем(ментал ишју) да уживаш во таква глетка уз цигара!? Се заебавам бе, не мислеше буквално...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Нели е проблем(ментал ишју) да уживаш во таква глетка уз цигара!? Се заебавам бе, не мислеше буквално...
Па ништо лошо не напишав де.Во Вардар има плутониум.Ќе се освестат тогаш кога ќе се фрлат де.........Ментал ишју или не, Смиљан си потенцираше доволно немам што понатаму да коментирам.Како друго поинаку да напишам?Сите се жалат, а некои и одат до таа граница што го оправдуваат самоубиството (сега не директно туку индиректно, мора сега малку маски ова она демек јас мислам сакам да се е**м ама нејќам да ми вл**е) .Јас не го оправдувам чинот ама кога веќе некои мислат дека е оправдано тогаш што воопшто дремат пред форум и дискутираат.Карпата околу врат или нозете во леген со цемент и тогаш ништо не те вади.Можеби ќе му го направиш животот среќен за илјада години кога ќе те најдат како артефакт........
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Па ништо лошо не реков де.Во Вардар има плутониум.Ќе се освестат тогаш кога ќе се фрлат де.........Ментал ишју или не, Смиљан си потенцираше доволно немам што понатаму да коментирам.Како друго поинаку да напишам?Сите се жалат, а некои и одат до таа граница што го оправдуваат самоубиството (сега не индиректно, мора сега малку маски ова она демек јас мислам сакам да се е**м ама нејќам да ми вл**е) .Јас не го оправдувам чинот ама кога веќе некои мислат дека е оправдано тогаш што воопшто дремат пред форум и дискутираат.Карпата околу врат или нозете во леген со цементо и тогаш ништо не те вади.Можеби ќе му го направиш животот среќен за илјада години кога ќе те најдат како артефакт........
Ги мешаш брзините. Не се работи за тоа дали некој го оправдува самоубиството, се работи за тоа дека некој ги осудува самоубиците.

Прочитај десетина страни наназад, да не се повторуваме, најважното е веќе кажано...
--- надополнето: Dec 9, 2011 4:34 PM ---
covek ako se samoubie znachi deka e ubiec zashto napravil ubistvo i ako sam sebe se ubil on znachi bil sposoben da ubie i drugi.
Навистина, ако сам се убие способен е да убие и други. Затоа треба после самоубиството да биде уапсен и осуден...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ги мешаш брзините. Не се работи за тоа дали некој го оправдува самоубиството, се работи за тоа дека некој ги осудува самоубиците.

Прочитај десетина страни наназад, да не се повторуваме, најважното е веќе кажано...
Види брат, се е во ред тоа, секој си има право на свое мислење.Јас не посочувам со коментаров накај тебе.Јас пример лично не го поддржувам самоубиството.Не би сакал да ти говорам лично каков живот сум имал јас, доволно е само да споменам дека на пример година и пол живеев без струја.И тоа не е една од маките, има уште зилион во мојот живот.И на крајот што требаше да направам, да се самоубијам? Не бе брат, се изборив и пак еве ме сега со запалени светла и вклучен компјутер и се допишувам со тебе.....
Друго, општеството сурово е, точно е тоа, но пак како такво некако успева да се движи напред можеби навистина споро, но се движи некако.Да не беше и тоа општество со своите норми ќе видеа повеќето од тука колку може да биде лоша таа човечка агресија.
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.875
Поени од реакции
12.386
Па ништо лошо не напишав де.Во Вардар има плутониум.Ќе се освестат тогаш кога ќе се фрлат де.........Ментал ишју или не, Смиљан си потенцираше доволно немам што понатаму да коментирам.Како друго поинаку да напишам?Сите се жалат, а некои и одат до таа граница што го оправдуваат самоубиството (сега не директно туку индиректно, мора сега малку маски ова она демек јас мислам сакам да се е**м ама нејќам да ми вл**е) .Јас не го оправдувам чинот ама кога веќе некои мислат дека е оправдано тогаш што воопшто дремат пред форум и дискутираат.Карпата околу врат или нозете во леген со цемент и тогаш ништо не те вади.Можеби ќе му го направиш животот среќен за илјада години кога ќе те најдат како артефакт........
Не може да се оправда самоубиство во никој случај, но пред дрско да пресудиме треба да се обидеме да разбереме. Јас викам само не дај Креатору да се најдеме во дадена ситуација под дадени околности со даден карактер и во дадена емоционална состојба...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не може да се оправда самоубиство во никој случај, но пред дрско да пресудиме треба да се обидеме да разбереме. Јас викам само не дај Креатору да се најдеме во дадена ситуација под дадени околности со даден карактер и во дадена емоционална состојба...
Добро, донекаде си во право, точно е тоа дека малку претерано настапив со својата осуда.Иако повеќе го мислев иронично тоа, ама ајде еве претерав тоа е во ред.Забелешката ти е на место.Во секој случај поентата ми беше дека не е во ред тоа размислување.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Види брат, се е во ред тоа, секој си има право на свое мислење.Јас не посочувам со коментаров накај тебе.Јас пример лично не го поддржувам самоубиството.Не би сакал да ти говорам лично каков живот сум имал јас, доволно е само да споменам дека на пример година и пол живеев без струја.И тоа не е една од маките, има уште зилион во мојот живот.И на крајот што требаше да направам, да се самоубијам? Не бе брат, се изборив и пак еве ме сега со запалени светла и вклучен компјутер и се допишувам со тебе.....
Друго, општеството сурово е, точно е тоа, но пак како такво некако успева да се движи напред можеби навистина споро, но се движи некако.Да не беше и тоа општество со своите норми ќе видеа повеќето од тука што значи и колку може да биде лоша таа човечка агресија.
Си се изборил затоа што си имал желба да се бориш. Твоја работа. Некој едноставно ја губи желбата да се бори. Негова работа. Сите аргументи кои зборуваат во прилог на животот можат да зборуваат и во прилог на самоубиството. Постои состојба на духот која се нарекува taedium vitae, состојба во која животните сензации повеќе ти немаат вкус, извесна згаденост од животот. Од која позиција ти можеш да му судиш на некој кој извршил самоубиство во ваква состојба? А нагласувам, не се работи за никаква болест, иако душегрижниците се обидуваат да ја прикажат како таква..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Си се изборил затоа што си имал желба да се бориш. Твоја работа. Некој едноставно ја губи желбата да се бори. Негова работа. Сите аргументи кои зборуваат во прилог на животот можат да зборуваат и во прилог на самоубиството. Постои состојба на духот која се нарекува taedium vitae, состојба во која животните сензации повеќе ти немаат вкус, извесна згаденост од животот. Од која позиција ти можеш да му судиш на некој кој извршил самоубиство во ваква состојба? А нагласувам, не се работи за никаква болест, иако душегрижниците се обидуваат да ја прикажат како таква..
Ти ова од сопствено искуство, или прочита негде?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Си се изборил затоа што си имал желба да се бориш. Твоја работа. Некој едноставно ја губи желбата да се бори. Негова работа. Сите аргументи кои зборуваат во прилог на животот можат да зборуваат и во прилог на самоубиството. Постои состојба на духот која се нарекува taedium vitae, состојба во која животните сензации повеќе ти немаат вкус, извесна загденост од животот. Од која позиција ти можеш да му суди на некој кој извршил самоубиство во ваква состојба? А нагласувам, не се работи за никаква болест, иако душегрижниците се обидуваат да ја прикажат како таква..
Не мора да значи дека е болест тоа.Тука се согласувам со тебе.Но сепак, треба да разбереш дека во животот има периоди кога се поставуваат пред тебе препреки, и дека тие не траат вечно.Ќе траат вечно, доколку ти не се обидеш самиот да ги тргнеш зошто ако не ги тргнеш ти самиот, никој нема од страна да дојде да ги тргне за тебе.Мене колку ми е лично згадено од животов, не си ни самиот свесен на собиранка ако се сретнеме ќе се запознаеме подобро па можеби и ќе подискутираме околу ова.Можеби и ти лично си имал тежок живот.Но гледаш, пак си тука.....Што значи со мене се согласуваш донекаде.Јас пример го осудувам тој чин, сметам дека е предавство спрема општеството.Сите ние придонесуваме кон тоа општество да се движи кон подобро.Ти со самоубиството ништо нема да направиш.Вака можеби ќе успееш нешто да направиш во животот, можеби ќе створиш фамилија во која ќе има неколку натпросечно интелегентни деца кои ќе направат нешто за тоа општество.Ние пак на планетава опстојуваме во тоа општество поради тие норми.Да не се тие норми досега немаше ништо да постои на планетава од причина што човекот има една способност која ја немаат другите видови што живеат на планетава а тоа е „размислувањето“ и како секое живо суштество и ние имаме нагони на агресија.Ние поради тие норми и ја имаме поттиснато агресијата, да не се тие норми ќе видат уште колку посуров може да стане животот тука.Што значи донекаде и треба да сме среќни што растеме во некакво општество.
Тоа е тоа, во периодот имаш мрачни и светли моменти.Храброста се состои во тоа да ги издржиш мрачните моменти од твојот живот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Но гледаш, пак си тука.....Што значи со мене се согласуваш донекаде.Јас пример го осудувам тој чин, сметам дека е предавство спрема општеството.Сите ние придонесуваме кон тоа општество да се движи кон подобро.Ти со самоубиството ништо нема да направиш.
Јас не сум суицидален карактер.

Аргументот за должност спрема општеството не е валиден. Никој не побарал да биде створен и со тоа да ужива некои бенефиции од општеството. Така да од никого не може ниту да се побара лојалност спрема општеството преку апелот да се откаже од науменото самоубиство...
--- надополнето: Dec 9, 2011 5:27 PM ---
Ти ова од сопствено искуство, или прочита негде?
А каква врска има тоа со вистинитосната вредност на тоа што ги напишав?
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Вака можеби ќе успееш нешто да направиш во животот, можеби ќе створиш фамилија во која ќе има неколку натпросечно интелегентни деца кои ќе направат нешто за тоа општество..
Збориш за човек што има мисли на самоубиство а од повеќето слушања викаат тоа било момент во афект он дека ќе се замара со вакви муабети дали ќе направел нешто за општеството???
Повеќето се убиваат од разочараност од самото општество а ти тука објаснуваш натпросечни деца или што ти ја знам.
И мислам дека не можеш да споредуваш проблеми твои со струја и вода со проблеми што некои луѓе и навистина ги имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom