Помош, софтверски проблеми и совети

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
имам проблеми со усб-то .. не сака да ми ја чита камерата и кабелчето за телефон ми дава усб драјвер e инсталиран с и после тоа дека не го препознава хардверот......
--- надополнето: Dec 6, 2011 10:30 PM ---
имам проблеми со усб-то .. не сака да ми ја чита камерата и кабелчето за телефон ми дава усб драјвер e инсталиран с и после тоа дека не го препознава хардверот......
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
имам проблеми со усб-то .. не сака да ми ја чита камерата и кабелчето за телефон ми дава усб драјвер e инсталиран с и после тоа дека не го препознава хардверот......
--- надополнето: Dec 6, 2011 10:30 PM ---
имам проблеми со усб-то .. не сака да ми ја чита камерата и кабелчето за телефон ми дава усб драјвер e инсталиран с и после тоа дека не го препознава хардверот......
Стави ги камерата и телефонот во РС (поврзи ги) и оди во Device Manager, види дали има жолт извичник кај нив. Ако има (па и да нема) оди десен клик на нив и одбери UNINSTALL, не ги вади од РС и рестартирај го РС. Ако си на WIndows 7, пожелно е да имаш Automatic Updates уклучено, за полесно да најде драјвери од интернет.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Постои ли некој програм да гледам кој во моментот користи скајп, уторент итн преку мрежно што сме поврзани?
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Имам проблеми со usb-то. Скоро се што имав на компјутерот поважно ставив на него и направив формат, сега не сака да ми ги покаже фајловите. Кога ќе стиснам properties ми покажува дека се искористени поише од 3 гига, ама пак не ми ги покажува фајловите. Чаре?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам проблеми со usb-то. Скоро се што имав на компјутерот поважно ставив на него и направив формат, сега не сака да ми ги покаже фајловите. Кога ќе стиснам properties ми покажува дека се искористени поише од 3 гига, ама пак не ми ги покажува фајловите. Чаре?
Ај пробај со програмчево скенирај го усбто види дали ќе ти ги врати податоците.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Ај пробај со програмчево скенирај го усбто види дали ќе ти ги врати податоците.
Никој не бришел ништо од тие фајлови, а пред недела дена е избришан филм од 2 и нешто гига. Да не заебам нешто, да ми го врати филмот па да отидат фајловите у курац?

п.с: не помага, ми врати само избришани работи, фајловите што ги нема, сеуште ги нема.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Никој не бришел ништо од тие фајлови, а пред недела дена е избришан филм од 2 и нешто гига. Да не заебам нешто, да ми го врати филмот па да отидат фајловите у курац?

п.с: не помага, ми врати само избришани работи, фајловите што ги нема, сеуште ги нема.
Win 7/Xp користиш ?

Пробај го и ова: start > run > chckdsk x: /f
каде X е името (буквата) на усбто
--- надополнето: Dec 8, 2011 12:52 PM ---
ke me prosvetli li nekad nekoj kako da go opraam sranjevo ? :D
Имаш инсталирано нови драјвери/програми во последно време ?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Win 7/Xp користиш ?

Пробај го и ова: start > run > chckdsk x: /f
каде X е името (буквата) на усбто
--- надополнето: Dec 8, 2011 12:52 PM ---


Имаш инсталирано нови драјвери/програми во последно време ?
па нешто иам ваљда ... ама да се земе во предвид дека срањево ми е од пред 2 години.. :) и се појавува коа сакам да пуштам некој филм или игра најчесто или коа модемот ми работи преку усб порт , и кога ке пуштам некое видео сликата е зелена ... и за 5 секунди блускрин !
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Имам ПЦ со
3Ghz
1gb ram
Geforce 8400 gs 512mb

како ке иде да ставам Windows 7 ? Ке лизга или ке се сецка ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам ПЦ со
3Ghz
1gb ram
Geforce 8400 gs 512mb

како ке иде да ставам Windows 7 ? Ке лизга или ке се сецка ?
Што процесор? (името).

Нема да сецка, ама нема ни да лизга, ќе биде кнап.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Win Xp. И не сака .... make sure that you typed the name corectly блабла.
control panel > folder options > View > кликни Show hidden files and folders, па потоа отвори го усбто (случајно да не си ги направила скриени фајловите па сега не се гледаат оти друго објаснување баш и не ми текнува)
--- надополнето: Dec 8, 2011 6:44 PM ---
па нешто иам ваљда ... ама да се земе во предвид дека срањево ми е од пред 2 години.. :) и се појавува коа сакам да пуштам некој филм или игра најчесто или коа модемот ми работи преку усб порт , и кога ке пуштам некое видео сликата е зелена ... и за 5 секунди блускрин !
Избриши ги драјверите за графичката (device manager > display adapters ), рестартирај го компјутерот, инсталирај ги овие и потоа пак рестартирај (претпоставувам дека имаш хп, затоа и тој линк ти го ставив)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
control panel > folder options > View > кликни Show hidden files and folders, па потоа отвори го усбто (случајно да не си ги направила скриени фајловите па сега не се гледаат оти друго објаснување баш и не ми текнува)
--- надополнето: Dec 8, 2011 6:44 PM ---


Избриши ги драјверите за графичката (device manager > display adapters ), рестартирај го компјутерот, инсталирај ги овие и потоа пак рестартирај (претпоставувам дека имаш хп, затоа и тој линк ти го ставив)
Исто и нека ОДштиклира: Hide protected operating system files (Recommended)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom