Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

- Онаа на која имаш пари. ;)
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
сигурно може да се купува со виза дебитна картичка од уни банка. Не се плака нисто, а работи секаде.
Но тоа не значи дека може да се купува од виза од секоја банка. Се зависи од банката, какви системи има и дали има можност за тоа. На пример со иста виза од алфа банка не може да се купува.
Колку што знам од комерцијална банка ви треба кредитна картичка за плакање преку нет.
Мој совет трк до уни банка, едно барање, за две недели картичка и фурајте
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.867
Поени од реакции
1.249
Me интересира дали е можно со Виза Електрон дебитна од Комерцијална банка да се купува преку интернет?Бидејќи секогаш кога пробува да купувам ми бара security code а тој го нема од позади на картицата...
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Me интересира дали е можно со Виза Електрон дебитна од Комерцијална банка да се купува преку интернет?Бидејќи секогаш кога пробува да купувам ми бара security code а тој го нема од позади на картицата...
Го имаме одговорено ова прашање, читни малце назад !
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.937
Поени од реакции
31.898
Знае ли некој подетално да каже кои се опциите за вистинска дебитна картичка во Македонија?
Досега секаде каде што се распрашував картичките само на назив беа дeбитни, односно нема можност да не се оди во минус.

Мене всушност ме интресира дебитна картичка на која нема да имам никакви средства се додека не се решам да купам нешто... тогаш едноставно од друга сметка ја префрлам на ваквата дебитна картичка сумата што ми е потребна и ја правам трансакцијата во класична продавница или во интернет продавница/сајт. Со ова можностите за малверзација се сведени на минимум.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Мене всушност ме интресира картичка на која нема да имам никакви средства се додека не се решам да купам нешто... тогаш едноставно од друга сметка ја префрлам на ваквата дебитна картичка сумата што ми е потребна и ја правам трансакцијата во класична продавница или во интернет продавница/сајт. Со ова можностите за малверзација се сведени на минимум.
Па сите дебитни картички се такви. Можеш да плаќаш со нив, ако имаш пари на нив, ако не ништо. Друга работа е ако имаш дозволен минус на картичката, ама тоа е услуга на твое барање и под одредени услови на банката.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.937
Поени од реакции
31.898
Па сите дебитни картички се такви. Можеш да плаќаш со нив...
Која дебитна картичка кај нас има додатен (сигуносен мислам се викаше) трицифрен код, кој го бараат 99% од сајтовите за купување преку интернет?

Јас колку што знам, дефинитивно нема таква дебитна карта кај нас. Без тој додатен трицифрен код нема купување преку интернет. Можни се само плаќања на некои домашни давачки (струја, вода, итн).
Поправете ме ако грешам. За Комерцијална банка со сигурност тврдам, јас лично прашував за другите банки знам само од муабет со пријатели/колеги.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Која дебитна картичка кај нас има додатен (сигуносен мислам се викаше) трицифрен код, кој го бараат 99% од сајтовите за купување преку интернет?

Јас колку што знам, дефинитивно нема таква дебитна карта кај нас. Без тој додатен трицифрен код нема купување преку интернет. Можни се само плаќања на некои домашни давачки (струја, вода, итн).
Поправете ме ако грешам. За Комерцијална банка со сигурност тврдам, јас лично прашував за другите банки знам само од муабет со пријатели/колеги.
Виза Електрон од Тутунска Банка!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.937
Поени од реакции
31.898
Можеби додатниот трицифрен сигурносен код е на задната страна, можеш да провериш ако ја имаш картичкава?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Сигурен си дека го има додатниот трицифрен сигурносен код?

На сликава од нивниот сајт не глeдам такво нешто.

Јас имам оваква и немам никаков проблем и го има трицифрениот код позади на картичката!
 
Член од
15 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
debitna karticka od stopanska banka viza internet kartickata moze da se koristi samo za internet uplatata se vrsi vo denari a moze da se kupuva vo site valuti 99.9% od sajtovite ja prifakaat
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Која дебитна картичка кај нас има додатен (сигуносен мислам се викаше) трицифрен код, кој го бараат 99% од сајтовите за купување преку интернет?
Јас колку што знам, дефинитивно нема таква дебитна карта кај нас. Без тој додатен трицифрен код нема купување преку интернет. Можни се само плаќања на некои домашни давачки (струја, вода, итн)..
Не мешај поими. Дебитна картичка и можност за плаќање преку интернет се различни работи. Преку интернет можеш да плаќаш и со кредитна картичка. Зависи од картичката/банката дали е тоа овозможено. Стопанска банка има интернет виза картичка, со која можеш единствено преку интернет да плаќаш и тоа откако ќе префрлиш пари на неа. Всушност, не е ни картичка, ти даваат само број (и тој троцифрениот)
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Сакам да уплатам 10 долари депозит на microworker. Имам виза картичка и ги имам тие 3 броја од позади што се бараат како сигурносен код. Иначе на картичката стига плата и може во минус да се влезе...
Има шанси за малверзации со информациите што ги давам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom