Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Голф без размислување се друго е бижутерија ;)
Двете коли ги имаш возено? кој заклучок е тоа бижутерија, затоа што Астрата има дизајн 2 пати понапред од 6ката, астрата бидејќи е помоќна од Голфот, за тоа?? Зборате ко деца мали шо се фалат со колите на татковците, разберете, ако Голфот не го модернизираат за некоја година, ќе се сместат со Лада во листата како ист дизајн различна бројка. 5,6,7...што е разликата??? бројката или шарките на гумите? друга разлика не гледам.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Утка си, не е 1.5 туку е 1.6. И ако 1.6 литарски со 124 кс ти е малце (и голф и астра се тука некаде башка се турбаши), имаш 1.8 со 140 кс. Да ти спомнам 1.4 со 60 кс во Октавија за споредба има потреба? Башка го виде 1.6 LS (14.700, со 1800 евра попуст иди 13.000) како опција? Или 1.8 LS 15.500 со 1300 попуст...

Инаку земи повози се во круз, повози се во голф па ела ќе прајме муабет. Не дека е голфот некое срање, едноставно Крузот има еден тон тракатанци за кои што во голф ќе платиш уште 2000 евра.
Добро, и мене ми се допаѓа крузот и како изгледа и какво е возењето. Муабетот е каков мотор има? Дали се исплати да се експериментира?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Dzis a zosto ti sakas da ja vozis kolata bez motorno maslo?
Не дека сакам... се има случено да се појави член на форумов со тврдење дека 1.9 TDI поминал 500 км без капка масло... и немал никаков проблем.

Добро, и мене ми се допаѓа крузот и како изгледа и какво е возењето. Муабетот е каков мотор има? Дали се исплати да се експериментира?
За некој се исплаќа за некој не, секој со својот став, размислување и вкус. Јас побрзо би зел 1.6 Круз, одколку 1.4 Голф.

Едит: темава е за голф vs астра. За увоз се прај муабет на друга тема.
 
L

Lu

Гостин
Голф без размислување се друго е бижутерија ;)
Сватете дека од толку многу што го издигате Голфот над другите автомобили му правите само контра реклама, и кај другите луѓе создавате уште поголема одбивност кон Голфот бидејќи другите автомобили практично ги омалуважувате - Голф без размислување се друго е бижутерија :tapp:

А башка тоа и преценет е кај нас (зборам за нов Голф), не вреди за цената, и не нуди ништо посебно што би го издвоил од конкуренцијата.
Другите автомобили нудат многу повеќе опрема во основно ниво на опременост отколку Голфот, а и дизајнот не му е нешто посебно, а и неможе да се пофали ни со некојси квалитет бидејќи на новите турбо бензинците почнаа да им откажуваат турбините и ене ги сега појше време седат во сервис отколку што ги возат, а такво нешто е недозволиво за еден таканаречен крал.

Фанови на Гољф гледајте и плакнете очи нешто што вашиот гољф неможе да ви го пружи ни 1%.






Ѕвер, ептем е јака оваа новава Астра ГТЦ (ОПЦ верзија) :cuc:
(да бев машко ќе ставев вакво иконче:drk:)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
^ Само што оваа Астра ОПЦ ќе излезе негде средината на 2012 година, ќе биде со мотор од 280 конја и нема да биде под 30 000 евра.
 
L

Lu

Гостин
^ Само што оваа Астра ОПЦ ќе излезе негде средината на 2012 година, ќе биде со мотор од 280 конја и нема да биде под 30 000 евра.
Па нормално дека нема да биде евтина (цената сеуште не се знае) не за џабе има 280 коња.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Па нормално дека нема да биде евтина (цената сеуште не се знае) не за џабе има 280 коња.
Па со оглед дека прошлата Астра ОПЦ со 240 конја беше околу 30 000, оваа со плус 40 конја и подобрена во некои работи заради соработката со Лотус, не верувам да биде под 30 000 евра, а дека ќе вреди... тоа ДА, потпишувам.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Пих, за 26000 (и доплата од некои 2500 евра за куп верзијата) имаш Реноспорт Меган 250...

Али бек он топик, ако ти ја даваат Астрата со толку опрема за толку малку пари, јас не би се мислел воопшто. Голфот има нешто подобар мотор, можеби подобро лежи на пат, управување (тоа би требало да се види на тест возење), но не верувам да е до толку подобар да ја надмине разликата во цена. Но, твои пари.
 
L

Lu

Гостин
Пих, за 26000 (и доплата од некои 2500 евра за куп верзијата) имаш Реноспорт Меган 250...
Алфа Ромео Џулиета во изведбата Quadrifoglio Verde ( Турбо бензин со 235 КС и 340 Nm при 1.900rpm ) кошта 26.900 евра :)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Фанови на Гољф гледајте и плакнете очи нешто што вашиот гољф неможе да ви го пружи ни 1%.






Е ова е дизајн.....ваков дизајн ќе има голф во 2054 година.......а онај погоре бижутерија били, абе арно викаат дека треба пред да се зачлени некој овде некој тест да се даде. Ова е стварно преубаво, поубав дизајн немам видено......кога само би ја имал дома, всоба ќе си ја чувам :D
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Алфа Ромео Џулиета во изведбата Quadrifoglio Verde ( Турбо бензин со 235 КС и 340 Nm при 1.900rpm ) кошта 26.900 евра :)
Ако веќе давам толку пари за спортски хечбек со преден погон (а не давам), ќе ги дадам за најдобриот спортски хечбек со преден погон, не за најубавиот или нешто слично.
 
М

Мартин`

Гостин
Ме интересира (зошто појма неам) што пари е целосно мењавање боја на колата, како оди се тоа.. може да се промени скроз ?
И друго ако некој има искуство/знае.. добри ли се Фиат Пунто коливе. Позитивни/негативни страни, до која цена одат настаро итн ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom