Гејминг војна

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Што им е поентава на Sony? Ps3 се наоѓа ново по интернетов за НЕВЕРОЈАТНИ 190$ тоа се нецели 8500 денари.

Колку за потсетување Sony се во загуба од 1,2 билиони доларчина, а ps3-то ќе го даваат уште малце и за без пари.

Очигледно СЕ ќе направат само да ги стигнат на Мајкрософт во продажба на конзоли.
Кај го најде за толку пари, да си земам едно :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Што им е поентава на Sony? Ps3 се наоѓа ново по интернетов за НЕВЕРОЈАТНИ 190$ тоа се нецели 8500 денари.

Колку за потсетување Sony се во загуба од 1,2 билиони доларчина, а ps3-то ќе го даваат уште малце и за без пари.

Очигледно СЕ ќе направат само да ги стигнат на Мајкрософт во продажба на конзоли.
Забораваш дека сите тие компоненти се стари веќе 5 години, па колку се у загуба не знам баш.... :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да не зборам што GT5 е едноставно НЕИГРИВА на симулациско ниво на гејмпад (пола е вина и на гејмпадот, поточно L2/R2), додека кај Forza е одвојувано време специјално за да биде ултра игрива на гејмпад (баш пошто нема голем избор на асални волани). Е сеа, једини проблем со Forza 3 ми беше недостиг на стази, временски услови и ноќни трки (сфаќам дека сето тоа бара одново да се редизајнира цел физикален енџин), како и ултра досадниот Career mode.

Сега ја симињам четворката, па да видиме. Ама самиот факт 500+ коли со cockpit - 200 коли со кокпит е доволно да ми стане одбивна GT....срамота, едноставно срамота.
Ја пробав gt5 и стварно што им е поентата со возење на x -o или десниот аналог????? Кога го прашав на другарчево што е финтата зошто така (најголем фанбој) ми рече дека така било пореално, и дека си имал поголема контрола врз колата. Јас тоа не го сваќам така, туку премногу е глупаво а и збунивачки да возиш така. А искрено и го знам проблемот кој е



Тие долните L и R на контртолеров се толку глупаво направени што неможам да објаснам. Кога ги држиш те туркаат нагоре, раката премногу ти се замара бидејчи се трудиш да не ти се лизне прстот. (Мислам дека не сум едниствен со ваков проблем). Е сега да не возиш ти 200-300 часа играва на тие (бидејчи ќе искршиш и тв и конзола и се од нервоза) дебилите го ставиле на аналогот нанапред за гас, и наназад за кочење. Бидејќи јас имам огромни прсти тоа за мене не е изводливно, бидејќи тие се премногу блиски и палците ми се удираат еден со друг. И ми останува да возам на X и O, но не благодарам да имам O на мојот палец од држење на копчињата.

Како и да е се фалеше извадиле пач кој е 3 гига некаде (нормално треба да се плати) и овој пач има внатрешен поглед на сите коли (он таков цел радосен дека има на сите.)

http://www.ign.com/videos/2011/11/06/gran-turismo-5-spec-20-versus-forza-motorsport-4

:pos:

Ставиле дебилите само една саката километража од внатре и друго се црнила :pos:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја пробав gt5 и стварно што им е поентата со возење на x -o или десниот аналог????? Кога го прашав на другарчево што е финтата зошто така (најголем фанбој) ми рече дека така било пореално, и дека си имал поголема контрола врз колата. Јас тоа не го сваќам така, туку премногу е глупаво а и збунивачки да возиш така. А искрено и го знам проблемот кој е



Тие долните L и R на контртолеров се толку глупаво направени што неможам да објаснам. Кога ги држиш те туркаат нагоре, раката премногу ти се замара бидејчи се трудиш да не ти се лизне прстот. (Мислам дека не сум едниствен со ваков проблем). Е сега да не возиш ти 200-300 часа играва на тие (бидејчи ќе искршиш и тв и конзола и се од нервоза) дебилите го ставиле на аналогот нанапред за гас, и наназад за кочење. Бидејќи јас имам огромни прсти тоа за мене не е изводливно, бидејќи тие се премногу блиски и палците ми се удираат еден со друг. И ми останува да возам на X и O, но не благодарам да имам O на мојот палец од држење на копчињата.

Како и да е се фалеше извадиле пач кој е 3 гига некаде (нормално треба да се плати) и овој пач има внатрешен поглед на сите коли (он таков цел радосен дека има на сите.)

http://www.ign.com/videos/2011/11/06/gran-turismo-5-spec-20-versus-forza-motorsport-4

:pos:

Ставиле дебилите само една саката километража од внатре и друго се црнила :pos:
Конечно да се согласиме за нешто, значи стварно во 2012-та крај на светот! :)

Возењето на десниот и левиот аналог е бидејќи на PS2 немаше аналогни R2/L2, па од таму е останато и тие олд-скул Gran Turismo гејмери преферираат така, бидејќи се навикнати. Не може да се објасни на слика, ама R2 копчето кај PS3 иде надоле во дизајн, па кога ќе го стиснеш уште повеќе ти бега прстот, плус на почеток е премногу лабаво - па не ни имаш осет колку стискаш.

Ако ја проба играта на симулациско ниво, едноставно е неигрива на џојстик, бидејќи како прво гас/кочница нема доволна сензитивност, а ко второ цело време на аналогот му се случува understeer, односно не врти колата доволно. Но, ова е така бидејќи GT5 е дизајнирана примарно за волан, бидејќи за PS3 и за 50 евра можеш да најдеш одлични волани.

Од друга страна, Microsoft знаеш дека воланите за Xbox се во две категории - евтини и гола вода, како и добри, ама скапи у курац. Бидејќи нема g27 за Xbox, заглавени сме со Fanatec волани кои чинат околу 400 евра. Затоа, Turn10 ја дизајнираше Forza примарно за гејмпад, па имаш феноменален филинг на колата иако си без волан. :)

Е сега, има тука една црна страна - а тоа е дека играта е различна на волан. Се отвори дебата за Forza 3 дека на волан е малку подруга физиката, односно пореална, а на гејмпад се компензира - па истата трака, истата кола - побрзо ја возиш на гејмпад отколку на волан. Ама ова можеби е бидејќи си навикнат на гејмпад, а можеби и не...

Spec 2.0 модот мислам дека е бесплатен (не сум проверувал дотолку), океј е да направат силуети како cockpit за стандардниве коли на GT5, ама колку само НЕ ТРЕБАШЕ да го пуштат во иста недела со Forza 4. Значи, Spec 2.0 модот требаше да го пуштат месец-два пред Forza, бидејќи вака само се избламираа бидејќи ги споредуваа Spec 2 со Forza 4 на секој ебан вебсајт. И беше понижување за Sony и GT5...
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Леј колку Иксбокс фанбојци има овдее ... човек да неможе да се разбере со нив ....
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Така. Иначе ГТ5 и со се новиот пач може кур да и пуши на Форца 4 (барем брат ми вика така). И јас мислам дека е боље, но сепак јас не сум некое јако мислење кога се прашања игри со коли.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Така. Иначе ГТ5 и со се новиот пач може кур да и пуши на Форца 4 (барем брат ми вика така). И јас мислам дека е боље, но сепак јас не сум некое јако мислење кога се прашања игри со коли.
http://www.ign.com/videos/2011/11/06/gran-turismo-5-spec-20-versus-forza-motorsport-4

Седниго бра ти искарајго убаво, кога слушнав само разлика на звук го исклучив видеото. Јасно е се :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Metal Gear Solid HD Collection на Xbox360.

Тоа е како Halo HD Collection да излезе на PS3. Море луѓе, што направи Microsoft? :)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ќути, фала богу можат да го пробаат Solid Snake :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да бидам искрен повеќе се радувам за оваа што им ја земавме :)


metal gear ќе се пробаат ама малце покасно.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Него што мислите за нареднава генерација?

За хбох веќе на големо се зборува дека можеби и да ни дојде наредната година (ова време некаде).

Што мислите? Премногу бликсу?

Nintendo излегува исто наредна година, ако успее Microsoft да извади конзола повторно пред Sony, мислам дека одма влегуваат во водство.

Наредната година хбох 360 ќе прави колку 8 години веќе на пазарот? Мислам дека му е доволно :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Наредната година хбох 360 ќе прави колку 8 години веќе на пазарот? Мислам дека му е доволно :)
Се' додека постојат луѓе што купуваат игри ко MW3 и остали срања Xbox-от може да тера уште многу години...
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Него што мислите за нареднава генерација?

За хбох веќе на големо се зборува дека можеби и да ни дојде наредната година (ова време некаде).

Што мислите? Премногу бликсу?

Nintendo излегува исто наредна година, ако успее Microsoft да извади конзола повторно пред Sony, мислам дека одма влегуваат во водство.

Наредната година хбох 360 ќе прави колку 8 години веќе на пазарот? Мислам дека му е доволно :)
Еј баш се надевам дека наредната година ќе има нова генерација, не ради друго PC гејмингот страда заради лимитираноста на хардверот на current-gen конзолите.

Иначе во водство влегуваат веднаш, без разлика дали ќе издадат први или втори, продаваноста на X360 конзолите се должи ради Американците и нивниот патриотизам да купуваат Амерички производи, а и пиратеријата се разбира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom