Девојка ми сака да го абортира бебето

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Овој совет би и го дала и на мајка ти пред да те роди, мислам дај ЖИТИ СЕ !?

Младоста со пелени ќе и се окупира WTF? он е машкото он е провајдерот он ќе ги купува сите тие пелени и кашички башка на идеална возраст се и двајцата ништо нема да им пречи да станат родители.

Абортусот е убиство и за тоа се оди во затвор, пробај да удрш во стомак бремена жена и нека го изгуби плодот со сигурност ќе те осудат на најмалце 3 години затвор.

Баба ми исчувала четири деца и е со основно одделние пропалица ли е она според твоите мерила?
У кој филм живеете вие луѓе ????????????????????????????????????????????????????????????????????????
За пропалица може не е, не знаеме што направила во животот.
Ама дека е неписмена, неписмена е.
Дека попрво ќе абортирам 10 деца, него да останам неписмена, и тоа е вистина.
Дека знам што е заштита, е богами, и тоа е вистина.
 
V

Vollstandig

Гостин
П\
Се читаш ти што пишеш?
Фетусот според Уставот на РМ се третира како живо битие.
\
И бактериите се живо битие. И мачките. И кучињата. И свињите одлегдани во кланица, за месо.
И кокошките во фармите. И јајцето е живо битие. Со секое скршено јајце, на око ти абортираш по едно пиле. Високоразвиен абортус.

Едуцирај се пред емотивноста да те зарази.Фетусот до 7-ма недела е голем најмногу 1 цм.
Сеуште е купче клетки кои понатаму треба да се развијат.
Абортусот се подразбира како прекин на бременост до одредена недела т.е 7-ма. Секоја недела натаму е ризична и за мајката и се повеќе е оформено тоа “живо битие“ кое се повеќе има свест.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Плановите на "девојката" ???????????????????????????????????????
А зошто некој не го праша нероденото дете што сака оно да прави со неговиот живот ?
На неговиот гроб треба да пишува "НЕ МЕ ПРАШАА"....
Фетусот до 3 месеци не чувствува болка, нема развиен нервен систем. Според тоа сеуште не се јавува никаков облик на свест. Според тоа, нема право на мислење. Како што нема право ниту овцата што ја колат. Зошто нема свест. Точка.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Фетусот до 3 месеци не чувствува болка, нема развиен нервен систем. Според тоа сеуште не се јавува никаков облик на свест. Според тоа, нема право на мислење. Како што нема право ниту овцата што ја колат. Зошто нема свест. Точка.
Нема некое девојче што му е битно (сестра,братучетка итн) затоа вака збори...:)
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Мене најмногу ме курчи моментот...фетусот бил жив имал право на живот. А никој не се сетил на бремената жена и нејзиното право на избор. Абе да не почнувам, ова е една од ретките теми страшно што ме нервираат...ќе почна м да пцујам се до трето колено:))))
Јас да сум фетус и да треба да ме роди 18 годишна и притоа да ми следи живот исполнет без воспитување, социјална сигурност, караници и ово оно...преферирам да бидам абортиран!!!
 
Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
10
Систина - 8500 денари...а друг пат со повеќе памет во двете глави...
П.С. Во Македонија е дозволен абортусот на фетус до 10та недела, а тоа што го спомнува Chosen one е "учел, не доучил" знаење.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
а ако не бидне ништо од мајката и нејзината кариера,ами тоа мало синче што мисли да го абортира биде светски хуманитарец.........ако и само ако........

абортусот е убиство,исто како и дете од 10 години да го оставиш во планина........
Не, не е исто, всушност, ептен е различно. Фетусот не чувствува болка, нема емоции, нема свест, нема приврзаност, постои како ткиво, и ништо повеќе. Тоа што е човечки плод, не го прави возвишено.
За разлика од него, 10 годишното дете има поврзаност со родителите, чувствува, го боли, ако е гладно умира во агонија итн...
Има голема разлика.
--- надополнето: Nov 2, 2011 1:14 AM ---
Ќе пробам да ја убедам но сепак мали се шансите за тоа таа сигурно си има свое мислење за животот и планови во иднина но сепак оваа работа е сериозна и не треба бргу да донесува одлуки за кои ке се кае цел живот
Всушност МОРА брзо да се донесе одлука. После 10 недела нема абортус легално. А нелегално - кај некој касап.
Не ја терај да има дете ако не сака. Безобразно не си внимавал, сега безобразно ја тераш да раѓа.
--- надополнето: Nov 2, 2011 1:17 AM ---
Познавам две женски особи кои на млади години(околу 20) како гледаат дете дома, работат, и едната од нив дури и пред мене заврши факултет(очекувам да ме направиш тиквар)
Доколку осумнаесет годишната госпожа, имала планови за факултет, детето нема да и биде никаков проблем, баш спротивното, поттик. Но доколку таа не сака да има дете и семејство со шизикот, тоа е друг проблем.
И на сите е лесно да дудлате тука како абортусот е правилна опција, но како би реагирале кога би се работело за ваше дете ?
Јас сакам да имам замок и во гаражата најубави коли, но немам можност. Што треба да направам сега, да убијам некого ?
Кога би останала јас денес бремена, нема да размислувам, размислено е. Само ќе го повикам партнерот ако сака да ме придружува до болница.
И ќе го прашам кога тоа му се десило. Како. Зошто не ми кажал (day after). Не сакам абортуси, ама не жалам фетуси.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Фетусот до 3 месеци не чувствува болка, нема развиен нервен систем. Според тоа сеуште не се јавува никаков облик на свест. Според тоа, нема право на мислење. Како што нема право ниту овцата што ја колат. Зошто нема свест. Точка.
Лаеш на кајгана колку е свет животот,како се што е живо не заслужува да биде колено,од најситно до најголемо,докажуваш дека си поголем вегетаријанец од сите членови на ПЕТА.

Од друга страна лаеш како фетусот заслужува да биде уништен бидејќи нема свест.Животните немаат свест а ги браниш,а тие кои ги колат ги нарекуваш бездушни убијци.

Твојата шизофренија е многу фасцинантна.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Прво и двајцата сте криви, второ не подржувам абортус! Тоа е убивање на живо суштество. А ако го направи тоа и двајцата сте еднакво виновни. За грижа на совест не зборам, пошто незнам со каков памет сте. Си има една стара за ова и добро ја знаете.
Да не зборам за медицинските аспекти, млада е, не раѓала до сега, постои голема веројатност да не може да има деца за цел живот ако го направи абортусот.


Еј, а да провереше пред да шириш вакви муабети?!

Процентот на ризикот и можните компликации кај абортусот во првото тромесечие е многу мал. Колку е постара бремената жена можни се поголеми компликации после абортусот. Сите компликации освен инфекциите се релативно ретки.

Самиот потфат е релативно безопасен, доколку не се јават компликации од кои најчеста е инфекцијата. Инфекцијата може да се спречи следејќи ги упатствата кои се дадени од страна на гинекологот после изведувањето на абортусот.

Дали ембрионот или фетусот чувствуваат болка?

Не бидејќи абортусите се изведуваат пред плодот да го развие чуството за болка.

Дали абортусот влијае врз наредната бременост?
Не, не постојат докази дека правилно извршен абортус може да доведе до пореметување на наредната бременост: бременоста која е надвор од матката, пореметување на плодот, спонтан абортус, предвремено породување или раѓање на мртво дете во иднина.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Абортус#.D0.A0.D0.B8.D0.B7.D0.B8.D1.86.D0.B8_.D0.B8_.D0.BA.D0.BE.D0.BC.D0.BF.D0.BB.D0.B8.D0.BA.D0.B0.D1.86.D0.B8.D0.B8
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Викате дека постои заштита,па што ако му пукнал кондомот...менува ли тоа нешто!?
Биднало што биднало сега немојте да му кажувате што требал да направи туку дајте му совети.

Многу е сложена ситуацијата.
Но да го прашам момчето,дали планирате да живеете заедно? Ти можеби сакаш дете но што ако нема да бидете заедно по 3-4 години? Тогаш кој би се нафатил да земе жена со дете!?
Затоа јас мислам дека девојката има право да одлучи што ќе направи,а твое е да ја подржиш.
Девојката нека разговара со своите родители ако не го направила тоа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Лаеш на кајгана колку е свет животот,како се што е живо не заслужува да биде колено,од најситно до најголемо,докажуваш дека си поголем вегетаријанец од сите членови на ПЕТА.

Од друга страна лаеш како фетусот заслужува да биде уништен бидејќи нема свест.Животните немаат свест а ги браниш,а тие кои ги колат ги нарекуваш бездушни убијци.

Твојата шизофренија е многу фасцинантна.
Дали правиш разлика помеѓу присуство и отсуство на физичка болка?
Ако правиш, ќе ти биде јасно.
Свињата ја боли. Фетусот не.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Дали правиш разлика помеѓу присуство и отсуство на физичка болка?
Ако правиш, ќе ти биде јасно.
Свињата ја боли. Фетусот не.
Ама нели рече дека животните немаат свест,па се колат без никаков проблем?

Значи не би требало да има проблем фетусот да се третира како животно:?

Ти не ја стави физичката болка како клучна,туку свеста.
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
13
Кој нема средства за кондоми, нема ни за бебе.. така да ако она не чуствува потреба сега да се оствари како мајка послушај го нејзниот избор ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ама нели рече дека животните немаат свест,па се колат без никаков проблем?

Значи не би требало да има проблем фетусот да се третира како животно:?

Ти не ја стави физичката болка како клучна,туку свеста.
Не е прашањето што јас ставам како важно или неважно, туку што законот става како важно или неважно, и трето, прашањето беше зошто фетусот нема право на мислење.

Значи, од аспект на законот, фетусот до 10 недела нема никакви права, зошто не чувствува физичка болка. Фетусот ќе може да одлучува дури кога ќе наполни 18 години, а од 12 недела до 18 години за него постојат посебни права кои неговите старатели мораат да ги почитуваат.
Одлучувањето припаѓа на возрасните и свесни единки на едно општество. Тука не спаѓаат фетуси и животни. Децата се посебна категорија *(фетус и дете не е исто).

Од мој аспек, никое животно не треба да биде убиено. Не сакам да се убиваат животните затоа што е сурово, а не зошто се свесни или несвесни. Затоа што ги боли.
Кучките што ги чувам, 2 од нив најдов бремени, во почетна фаза. На двете им беше извршен абортус, и двете беа стерилизирани потоа. Но тоа се кучки, немаат свест, и затоа не можат да одлучуваат за своето потомство.

Човекот е свесно битие, а абортусот не е убиство кога е извршен врз плод стар до 12 недели. После тоа, и да сака некоја да абортира, ќе треба да се состави цела комисија да одлучува за тоа.

Дали ти е појасно?
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Не е прашањето што јас ставам како важно или неважно, туку што законот става како важно или неважно, и трето, прашањето беше зошто фетусот нема право на мислење.

Значи, од аспект на законот, фетусот до 10 недела нема никакви права, зошто не чувствува физичка болка. Фетусот ќе може да одлучува дури кога ќе наполни 18 години, а од 12 недела до 18 години за него постојат посебни права кои неговите старатели мораат да ги почитуваат.
Одлучувањето припаѓа на возрасните и свесни единки на едно општество. Тука не спаѓаат фетуси и животни. Децата се посебна категорија *(фетус и дете не е исто).

Од мој аспек, никое животно не треба да биде убиено. Не сакам да се убиваат животните затоа што е сурово, а не зошто се свесни или несвесни. Затоа што ги боли.
Кучките што ги чувам, 2 од нив најдов бремени, во почетна фаза. На двете им беше извршен абортус, и двете беа стерилизирани потоа. Но тоа се кучки, немаат свест, и затоа не можат да одлучуваат за своето потомство.

Човекот е свесно битие, а абортусот не е убиство кога е извршен врз плод стар до 12 недели. После тоа, и да сака некоја да абортира, ќе треба да се состави цела комисија да одлучува за тоа.

Дали ти е појасно?
Нема потреба да ми објаснуваш за правна и деловна способност на субјект.Не сум учел на Правен за џабе.

Кога го спомна законскиот аспект.Дали хипотетички ќе го почитуваш законот ако е донесен на демократски начин(мнозинство and all that) со кој во целост се забранува абортус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom