Девојка ми сака да го абортира бебето

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Тешка одлука е ова која во никој случај не смее да биде еднострано донесена. Би било најпаметно да седнете и ти да ги кажеш твоите причини зошто сакаш да го роди детето, а она да ги каже своите. Па од тука, наместо со убедувања чие мислење е поточно кое понатаму ќе доведе до караница, убаво согледајте последици од двата избора и одберете го она што порано или подоцна ќе ви одговара на двајцата.
Нема да заземам конкретен став, затоа што тоа е дете кое е плод добиен од две единки, па затоа не може да се земаат во предвид убедувањата само на едната.
Се надевам ќе најдете решение соодветно за двајцата.
СРЕЌНО!

П.с. Без убивање само. Ништо нема да реши тоа. Ти нема да си го добиеш детето што го сакаш, а таа нема да си ја добие кариерата која ја посакува.

Sent from my Android using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
81
Поени од реакции
20
Имаш паметна девојка. Чувај си ја.
Не читај морони, разбирам луѓе што се против абортус, ама никако да ги сварам тие во стил: што си сеел тоа ќе жнееш.
АБЕ АЈ?!?! Шо не умрете?
Значи како воопшто помага тоа во ситуацијата? Јас како не во кожата на дечкото се фрустрирам не пак тој. Друго, тој си го прифатил тоа што го посеал, бара совет за што понатаму. ОКЕЈ згрешил сфативме перфектни амеби, секој греши, тоа е и животот - низа грешки. Не значи дека не се поправаат грешките, или барем дадеме обид. Затоа, never hold your farts in, they travel up you spin, into your brain, and that's where you get shitty ideas from. Затоа пред да пишате, формулирајте си ја идеата во глава, пробајте да ја вокализирате, колку да се слушнете да не звучите како комплетен идиот, па постирајте.

Девојката е 18, и мислам дека со право сака и треба да абортира.
И мислам дека треба да ја оставиш.
Dali ti se dopaga moeto mislenje ili ne,ne me zanima,toa sto go napisav e ednostavno i jasno:
Covekot si poseal so svoeto "seme"
posle 9 mseseci..doaga plodot..

Se slagam so mnogumina koi rekoa deka epotrebno mnogu razgovor pomegu dvajcata i raganje na deteto..imase i primer za edna majka koja bila vo slicna situacija..

Sprotivnoto e za zal teski posledici,...

Sto ne ti e jasno sega ?

(aj vrati se sega nazad i procitaj me 3 pati)
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Јас не сум за абортус ако партнерите ги мрзело да купат кондоми, но сум за абортус кога треба да се бира помеѓу мајчинство на млада возраст и факултет.
Познавам две женски особи кои на млади години(околу 20) како гледаат дете дома, работат, и едната од нив дури и пред мене заврши факултет(очекувам да ме направиш тиквар)
Доколку осумнаесет годишната госпожа, имала планови за факултет, детето нема да и биде никаков проблем, баш спротивното, поттик. Но доколку таа не сака да има дете и семејство со шизикот, тоа е друг проблем.
И на сите е лесно да дудлате тука како абортусот е правилна опција, но како би реагирале кога би се работело за ваше дете ?
Јас сакам да имам замок и во гаражата најубави коли, но немам можност. Што треба да направам сега, да убијам некого ?
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Девојка ми сака да го абортира бебето што да правам како да ја убедам јас имам 25 години а таа 18 :( ми вика дека е рано и дека сака да продолжи со учењето и дека нема време за дете. :confused:
Ве молам дајте некој совет да ја убедам оти ми се иде од нервоза да ја убијам :mad:
Прво не би сакал да те вреѓам ама ем си направил глупост,ем пишуваш на форум за глупоста на форум!Како второ удрија главата имаш 25 години а си му направил дете на 18 годишно девојче,а најверојатно уште школо оди!!
Брука си стварно мислам дека треба да се преиспиташ да ја лупнеш главата од ѕид и да престанеш да се бламираш!!
ПС.Ако вистина ова оди разговарај дома со твоите,не нас овде ни кажуваш како немераваш да ја „убиеш“ девојката!!
--- надополнето: Nov 2, 2011 12:08 AM ---
Познавам две женски особи кои на млади години(околу 20) како гледаат дете дома, работат, и едната од нив дури и пред мене заврши факултет(очекувам да ме направиш тиквар)
Доколку осумнаесет годишната госпожа, имала планови за факултет, детето нема да и биде никаков проблем, баш спротивното, поттик. Но доколку таа не сака да има дете и семејство со шизикот, тоа е друг проблем.
И на сите е лесно да дудлате тука како абортусот е правилна опција, но како би реагирале кога би се работело за ваше дете ?
Јас сакам да имам замок и во гаражата најубави коли, но немам можност. Што треба да направам сега, да убијам некого ?
Абортусот не е опција,ама требало тој да му ја мисли пред да и го опн* и малу да се едицира зошто постојат 1000000 начини да се заштити од оваа појава!Ако сакал дете ќе ја прашал и таа ќе му кажела сове мислење,а вака само направи да го покажуваат девојчето со прст на улица кога ќе го видат!!
И дост сите вие што го браните дечково зошто ми се крева притисокот кога ќе видам што луше сте!!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас сум 5 години постара од девојка ти и јас уште не сум спремна да имам дете, така што најверојатно и ја би абортирала да се најдам во таква ситуација, а камоли некој со 18 години.

Може и ќе ја убедиш да го роди детето ама дали тоа ти е гаранција за успешен брак, среќен живот, семејство? И да, убаво праша некој погоре, дали си спремен сам да го гледаш детето во случај да ти ја исполни желбата а не сака да биде негова мајка? Размисли...
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Ова не е проблем за кој се бара совети на форум. Ова е проблем од животно значење и се решава дома, во разговор со неа.
Којзнае на неа колку и е тешко и колку си ја чука главата.
Со среќа што и да решите и памет за друг пат.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Прво и двајцата сте криви, второ не подржувам абортус! Тоа е убивање на живо суштество. А ако го направи тоа и двајцата сте еднакво виновни. За грижа на совест не зборам, пошто незнам со каков памет сте. Си има една стара за ова и добро ја знаете.
Да не зборам за медицинските аспекти, млада е, не раѓала до сега, постои голема веројатност да не може да има деца за цел живот ако го направи абортусот.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Абортусот не е опција,ама требало тој да му ја мисли пред да и го опн* и малу да се едицира зошто постојат 1000000 начини да се заштити од оваа појава!Ако сакал дете ќе ја прашал и таа ќе му кажела сове мислење,а вака само направи да го покажуваат девојчето со прст на улица кога ќе го видат!!
И дост сите вие што го браните дечково зошто ми се крева притисокот кога ќе видам што луше сте!!
Не бранам, ниту напаѓам некого.
За едуцирањето, заштитата и последиците би биле пожелни и за девојката.
Само, во постот, не бев субјективен.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Прво и двајцата сте криви, второ не подржувам абортус! Тоа е убивање на живо суштество. А ако го направи тоа и двајцата сте еднакво виновни. За грижа на совест не зборам, пошто незнам со каков памет сте. Си има една стара за ова и добро ја знаете.
Да не зборам за медицинските аспекти, млада е, не раѓала до сега, постои голема веројатност да не може да има деца за цел живот ако го направи абортусот.
Брате “Дечково’’ има 25 години,неговово што го направил за мене е смрт,нашол да заведува девојче од 18 години??????Што не фатил врсничка негова,или толку му е максимумот!Да ми беше во близина или да го знаев не 25 40 години нека има имаше една палка да земам и да му ја расцепам тиквата што му служи како глава!!Еј пишал на форум дека ја забременил женската и дека го нервирало што сакала да абортира па и ќе ја убиел:mad:Бог да чува СВЕ И СВАШТА НА СВЕТОВ!!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Оваа тема треба да ја отвориш со неа и пред нејзините родители.Кој ти е тој став ќе ја убијам.Си ја прашал како и е на неа колку е преплашена какви прашања и се вртат околу глава на кој нема одговор.Таа е млада веројатно не се чувствува дека е спремна на тој чекор но можеби одлуката ја донела од паника да не ја осудат родителите и околината.Нема да те осудувам за ништо седнете и размислете ги сите варијанти.Среќно
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.528
Поени од реакции
33.721
Не е со вистинска намера да ја убива. It's just an expression.
Gosh. Мислам хелоу!

Еstter, биди добра и не зафаќај килобајти на серверов.

Викторџиџи еднаш убаво напиша, седнете да разговарате или што си сеел тоа ќе си жнееш е исто како на човек кој се дави да му велите пробај да дишеш. Значи сигурно не се логирал овде прво да дискутира, туку правеле муабет, момчево едноставно бара алтернативи, совети. Не бидете ограничени и одма со судењето. Сигурен сум и вие како фамилија не сте перфектни. ;)
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Не е со вистинска намера да ја убива. It's just an expression.
Gosh. Мислам хелоу!

Еstter, биди добра и не зафаќај килобајти на серверов.

Викторџиџи еднаш убаво напиша, седнете да разговарате или што си сеел тоа ќе си жнееш е исто како на човек кој се дави да му велите пробај да дишеш. Значи сигурно не се логирал овде прво да дискутира, туку правеле муабет, момчево едноставно бара алтернативи, совети. Не бидете ограничени и одма со судењето. Сигурен сум и вие како фамилија не сте перфектни. ;)
Никој не е пеерфектен и никој не напомена перфекција!Секако деќа ќе судиме гледајќи од аспект дека влеговме во 21 век а разсмилувањата ни се многу доле,дури и под очекувањата.Ти да си во положба на девојката што би направил цел живот ти е заебан,а да имаш само две солуции со кој би одзел живот и би „дал“ живот.Детето е одговорност и си сака љубов и посебна нега не да му се плесне на тато и чувајго ти ја одам да се журкам...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Девојчето размислува многу паметно. Не сака да заглави дома, сака да оствари нешто во животот.
Наместо да и отежнуваш, биди со неа, сигурно не и е лесно.
Имате време за деца. А ти повеќе внимавај понатаму.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
81
Поени од реакции
20
Mu otstapuvam mesto na WOT,poveli...tvoi se kilobajtite:icon_lol:
...a na parot posledicite...
na ostanatite na forumov resenijata....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom