Накит

G

galaxy

Гостин
Self-ornamentation (китење) е инстинкт кај човекот кој преовладува од самиот почеток на хомо сапиенсот. Со китењето луѓето се покажувале пред сексуалните партнери за да имаат подобри шанси.

Со оглед на тоа дека е инстинкт, ова е привилегија на помалку интелигентните луѓе.
Затоа ако кај вас преовладува неизмерно чувство за китење преиспитајте си го интелектот.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ај да прашам нешто, ве молам за одговор.
Ми рекоа дека Сваровски бил страшно неквалитетен накитот. Као по некое време поцрнуал и на ништо не личел. И демек кога купуваш ту даваат правила/или ти кажуваат да не прскаш со парфем од толку и толку сантима итн. Точно е ова?
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Ај да прашам нешто, ве молам за одговор.
Ми рекоа дека Сваровски бил страшно неквалитетен накитот. Као по некое време поцрнуал и на ништо не личел. И демек кога купуваш ту даваат правила/или ти кажуваат да не прскаш со парфем од толку и толку сантима итн. Точно е ова?
Да точно е тоа кога купуваш сваровски ти даваат едно ливче и на него пишува да не се изложува накитот во допир со вода, парфем, да се чистел со крпа со микро фибер влакна да се зачувал сјајот, да се избегнуват удари во тврди предмети..дрн, дрн, дрн и тоа. А за квалитет не знам колку е квалитетен имам 2-3 парчиња таков накит ама искрено ретко ги носам, си дремат во фиока тешко дека ќе ги запазам набројаниве работи, а плус не ми се многу по кеф.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Златна нараквица.

Прстен нешто ко "throne", али коа излагам, и ланец ..
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Ретко носам по некое ланче што сама си ги изработувам и прстени што ми се подарок а ги носам само кога излегувам:)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
nakitot e moja najgolema opsesija
veke nekolku godini profesionalno se bavam so racna izraabotka na nakit, pretezno nakit od poludragi kamcinja, alpaka, sandalovina, shkolka i pleten nakit, megutoa i bizuterijata ne izostanuva...
obozavam da se "kitam" so nakit koj potsetuva na indijanskiot, zal mi e shto seushte nemozam da izrabotuvam avtenticni parcinja na tradicionalniot indijanski nakit, poradi toa shto ne rabotam so srebro...

se prashuvam dali nekoj od forumot izrabotuva filigran, so cel za mozna sorabotka... imam nekolku idei koi sakam da bidat realizirani:)
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
249
Поени од реакции
65
samo zlato da e drugo nisto nesakam dobro sega moze i dijamanti ama nemozam da si gi dozvolam za za l buziterija ne fala
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Да не знае некоја како се викаат оние ланчињата во вид на срце/лруг што се отвараат и внатре се става слика? И каде можам да најдам?
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076




Отварам тамблр и се депримирам :(

Издвојувам едно што посебно ми остави впечаток <3
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Аку си се пофалам дека го имам ова истово:icon_lol: ?
Ахххх обожавам накит.Не можам да се замислам да излезам негде без да имам барем едно ланче,обетки,прстен не е ни битно што:pos: .Веќе не знам ни колку ги имам само то купвам.Еве нешто од шо ми фати око.Дами уживајте :love:












И за на крај толку познатите буфчиња:X3:
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
Дечки ај кажете ми кај има во градов убав накит, негде околу центар или Аеродром, си купив лилав капут па ми требаат некои дискретни менѓушки, се убив од барање и не можам да најдам.:(

Однапред Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom