Тука коментираме книги

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ја имам видено во Табернакул, иако поодамна беше, сепак провери.
Аман бе книга издадена во 2010 нашиве да ја превеле, за саемот на книга во 2011 нашиве ја преведоа екслузивно од Еко на македонски јазик Таинствениот пламен на кралицата Лоана која што е издадена во 2005 година.
Ќе проверам на сајтот сега нивни.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Аман бе книга издадена во 2010 нашиве да ја превеле, за саемот на книга во 2011 нашиве ја преведоа екслузивно од Еко на македонски јазик Таинствениот пламен на кралицата Лоана која што е издадена во 2005 година.
Ќе проверам на сајтот сега нивни.
Ептен не е муабетот за тука ама да те советувам. Не барај книги по сајтовите на нашите книжари, посебно и никако на Табернакул. Најдобро ти е да се јавиш.
 
С

Сатори

Гостин
Мала помош ... да не знаете каде можам да најдам било што од Фредерик Бегбеде, освен 99 франци?
Не ми прави проблем ако не е на македонски, англиски, српско-хрватски, германски ... све е океј, само да најдам нешто.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Мала помош ... да не знаете каде можам да најдам било што од Фредерик Бегбеде, освен 99 франци?
Не ми прави проблем ако не е на македонски, англиски, српско-хрватски, германски ... све е океј, само да најдам нешто.
Успеав само ова да го најдам ако ти е од корист
http://kniga.com.mk/default.aspx?pSearchItem=true
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Od romani zemete Gulevorivi patuvanja i toa posledniot del Patuvanje vo zemjata Huinhm, tamu Dzonatan Svift, jasno i so jaki primeri pokazuva kolku se liugeto odvratni so retki isklucoci, a toa vazi i za denes i za site vreminja. Mnogu jako.
Od filozofija bi rekol se od Sopenhauer oti stilot mu e duhovit i znael covekot sto zbori, em sto e filoozf no stilot mu e prekrasen.
Шопенхауер беше тој што цело време зборел како животот не вреди да се живее, нели?
Ај кажи ми, зошто не се самоубил? Некако со самиот тој факт ми ја побива целата негова репутација.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
vaka Sopenhauer rekol deka zivotot ne vredi posto na kraj zivotot ja gubi smislata,znaci toa e metafizicki pesimizam, no vredi i ima smisla dur se zivee znaci ima smisla za ednokratna upotreba. A ne sovetuval samoubistvo, nego naprotiv vikal da se vodi zdrav zivot da se pesaci da se bide vedar, no pak na kraj smrtta seto vreme na nasiot zivot go sveduva na nisto.Koga se ke pomine koga si na smrttna postela kakva smisla ima zivotot? Imal no ja izgubil vise za nisto ne si na epten stari godini. Taka da toa e toa. Sopnhauer mnogu dobro sum go svatil i znam se za nego. Jak filozof. Ne se samoubil zatoa sto ne preporacuval samoubistvo, tuku predlagal resenie koe e neostvarlivo za koe i samiot taka kazal imeno kolektivnoto samoubistvo da se napravi preku ne radjanje deca i ako site luge go napravat toa cel covecki rod ke izumre i so toa ke se spasime od stradanjeto koe e glavna karakteristika na zivotot. Pozdrav>
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Мала помош ... да не знаете каде можам да најдам било што од Фредерик Бегбеде, освен 99 франци?
Не ми прави проблем ако не е на македонски, англиски, српско-хрватски, германски ... све е океј, само да најдам нешто.
Книжарница Феникс ја имаат издадено "Љубовта трае три години" од Ф.Бегбеде околу 200 денари е
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Шопенхауер беше тој што цело време зборел како животот не вреди да се живее, нели?
Ај кажи ми, зошто не се самоубил? Некако со самиот тој факт ми ја побива целата негова репутација.
vaka Sopenhauer rekol deka zivotot ne vredi posto na kraj zivotot ja gubi smislata,znaci toa e metafizicki pesimizam, no vredi i ima smisla dur se zivee znaci ima smisla za ednokratna upotreba. A ne sovetuval samoubistvo, nego naprotiv vikal da se vodi zdrav zivot da se pesaci da se bide vedar, no pak na kraj smrtta seto vreme na nasiot zivot go sveduva na nisto.Koga se ke pomine koga si na smrttna postela kakva smisla ima zivotot? Imal no ja izgubil vise za nisto ne si na epten stari godini. Taka da toa e toa. Sopnhauer mnogu dobro sum go svatil i znam se za nego. Jak filozof. Ne se samoubil zatoa sto ne preporacuval samoubistvo, tuku predlagal resenie koe e neostvarlivo za koe i samiot taka kazal imeno kolektivnoto samoubistvo da se napravi preku ne radjanje deca i ako site luge go napravat toa cel covecki rod ke izumre i so toa ke se spasime od stradanjeto koe e glavna karakteristika na zivotot. Pozdrav>​
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
како прво тој што отвора тема треба да образложи зашто отвора тема.
Кога веќе отвораш тема, треба да го прочитаме твоето мислење за делото.
 
S

Sagan

Гостин
Еден куп лаги собрани на едно место, пишани од затвореник, кој гаел желба за одмазда по излегување на слобода.

Самиот си се претставил како маченик кој не потклекнал пред ништо, ниту пред материјалната немаштија, ниту пред проблемите во семејството и стриктното “Не“ на татко му да студира уметност. Целта: да создаде чуство кај секој Германец дека ако сака, може сѐ. Тоа што лажел, е друга работа.

Ја читав пред 3 години, кога бев на факс и мислам дека имам некои белешки од неа. Ај ќе пишам пак кога ќе ја најдам тетратката :)
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
371
Поени од реакции
408
,,Човек може да се бори само за она што го сака,, . . Од книгата видов дека бил многу паметен, ама и дека на светот не гледал ништо друго освен Германците . . Чудно е тоа како за кратко време со своите говори привлекува голема маса на луѓе. . Мора да се признае дека е еден од најголемите оратори кои постоеле .
 
S

Sagan

Гостин
,,Човек може да се бори само за она што го сака,, . . Од книгата видов дека бил многу паметен, ама и дека на светот не гледал ништо друго освен Германците . . Чудно е тоа како за кратко време со своите говори привлекува голема маса на луѓе. . Мора да се признае дека е еден од најголемите оратори кои постоеле .
Дека бил паметен, не се согласувам. Паметен човек не отвора 100 фронта истовремено. Може бил малце од малце брилијантен, ама тоа сигурно му било од зачетната фаза на шизофренијата.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Не е вреден за коментирање овој човек, толку омраза кон другите само зошто се поразлични од него, дали тоа значи да ги мрзиме сите што се поразлични од нас?!?!... :confused::cenzura:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Темата е преместена во соодветниот подфорум. Вратете се на темата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom