Фан Клуб: Пелистер

Член од
22 октомври 2011
Мислења
10
Поени од реакции
2
Добро ве најдов,после подолга пауза ! :D
..
Најавени се навивачи од Скопје...:)
Нема да има,поради финансиски проблеми во нав. група од Ѓорче. :pos:
Иначе како шо слушнавме на состанокот,Фк.Пелистер има високи амбции,влегваме прва лига,а после атакуваме на првите 3 места. :) Нема да биди така лесно ама чим нашиот ,,драг,и сакан‘‘ Двојче се одлучи да го одврзи кесето белким ќе биди нешто. :D
Сега најважно е убо да истуркаме до полусезона,па да земиме неколку засилувања,па напролет да не се стегаме многу,лесно да си поминиме :)
Недела со Треска,победа и ништо друго. Нареднио викенд во Охрид,и таму би требало да одиме на победа...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Добредојде назад воџа;)
Абе секоја нова управа започнува ТУРБО,па после некако им снемува гориво....
Така беше и со Невеновски,така беше и со Монголо,со Ванчо се виде крајот....
Дај боже да се среди состојбата,Битола без фудбалски клуб не ја бива....
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
За кладилници играја :D
Ај ако можи нешто во кратки црти за утакмицава.
Прелаз:D
За играта шо да се кажи...
Македонија од една контра ни даде гол...
Грешка на голманот,требаше да излези на таа топка,се знаеше дека играчот на Ѓорче шо беше странично тргнат во контра мораше да ја дај топката баш кај играчот шо го даде голот..
Голманот е ВИНОВНИК за голот..
После голот,Пелистер имаше неколку добри шанси....
Не ги искористи....
Второто полувреме почна неодлучно,Ѓорче појќе напаѓаше,но без конкретна шанса...
И после тие почетни 10ина минути во вториот дел...ТОТАЛНА ДОМИНАЦИЈА НА ПЕЛИСТЕР...
За само неколку минути пресврт....
По нафрлување,израмнувањето дојде по слободен удар,нафрлање,топката дојде до ногата на Драган 100%:D и се знај ГОЛ...
Вториот гол,по само неколку минути,од корнер...одлично изведен....играчот на Пелистер се најде сам на неколку метри од голот на Ѓорче..или поточно Треска Шишево:D и со ГЛА:D ја закуца топката....
После ова 20 ина мунути игра на средината на терен,Пелистер имаше тотална доминација....
И конечно на неколку минути до крај падна и третиот гол,Драганчо излезе сам во контра со голманот на Ѓорче и ладнокрвно закуца...
Пелистер одигра одличен меч...освен грешката на голманот другото се беше без грешка..
Ако играат вака и на гостувањата би требало да неаме гајле околу враќањето во Првата Лига...
П.С.
Навивањето беше одлично,по подолго време на фудбал..
Околу 80 ина Чкембари,но навивањето над таа бројка....
Се држеше долг ритам на песните,така како треба...
Вака ако се продолжи и понатаму ќе биди добро...
 
Z

ziko bt

Гостин
Прелаз:D
За играта шо да се кажи...
Македонија од една контра ни даде гол...
Грешка на голманот,требаше да излези на таа топка,се знаеше дека играчот на Ѓорче шо беше странично тргнат во контра мораше да ја дај топката баш кај играчот шо го даде голот..
Голманот е ВИНОВНИК за голот..
После голот,Пелистер имаше неколку добри шанси....
Не ги искористи....
Второто полувреме почна неодлучно,Ѓорче појќе напаѓаше,но без конкретна шанса...
И после тие почетни 10ина минути во вториот дел...ТОТАЛНА ДОМИНАЦИЈА НА ПЕЛИСТЕР...
За само неколку минути пресврт....
По нафрлување,израмнувањето дојде по слободен удар,нафрлање,топката дојде до ногата на Драган 100%:D и се знај ГОЛ...
Вториот гол,по само неколку минути,од корнер...одлично изведен....играчот на Пелистер се најде сам на неколку метри од голот на Ѓорче..или поточно Треска Шишево:D и со ГЛА:D ја закуца топката....
После ова 20 ина мунути игра на средината на терен,Пелистер имаше тотална доминација....
И конечно на неколку минути до крај падна и третиот гол,Драганчо излезе сам во контра со голманот на Ѓорче и ладнокрвно закуца...
Пелистер одигра одличен меч...освен грешката на голманот другото се беше без грешка..
Ако играат вака и на гостувањата би требало да неаме гајле околу враќањето во Првата Лига...
П.С.
Навивањето беше одлично,по подолго време на фудбал..
Околу 80 ина Чкембари,но навивањето над таа бројка....
Се држеше долг ритам на песните,така како треба...
Вака ако се продолжи и понатаму ќе биди добро...
Пред една недела го пишав дека Драганчо редно е да се пензионира ама мило ми е шо ме демантираше,можи не е физички сеа толку јак ама чоеко има инстинкт за гол шо надевам ке го служи цела сезона,според мене очекван резултат и нека продолжат вака барем на домашен терен до полусезона после ке си биди рутинско влегвањето во прва.
Околу голмано шо да се кажи очигледно ги искористи сите џокери ама дека нема поадекватна замена ваљда ке го туркат до на зима,па ако сакат да покажат сериозност од управата на та позиција мора да се донеси некој поквалитетен,мој прв пик би бил Иљо голмано од лани,за 2ра лига би бил одличен,само некако ми боди очи работата шо и него го вмешваја во местењето натпревари,па ако е вистина то нека барат друга опција.
 
Член од
17 мај 2008
Мислења
44
Поени од реакции
22
наредна е со охрид или... ?? дали ќе има гостување од страна на чкембари ??? позз
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.302
Поени од реакции
5.209
Абе само дома победваме :D
На гости абер немат....
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Прелаз:D

Навивањето беше одлично,по подолго време на фудбал..
Околу 80 ина Чкембари,но навивањето над таа бројка....
Се држеше долг ритам на песните,така како треба...
Вака ако се продолжи и понатаму ќе биди добро...
Не знам дали генималци беа на навивањето бидејќи колку што знам во општинската лига беа поразени на домашен терен од Стрчин со 2-4 и беа многу изреволтирани..но како и да е
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
8.018
Абе само дома победваме :D
На гости абер немат....

Без наша подршка очигледно е дека тешко му од во гости па за тоа изгледа ќе одиме Охрид !

Не знам дали генималци беа на навивањето бидејќи колку што знам во општинската лига беа поразени на домашен терен од Стрчин со 2-4 и беа многу изреволтирани..но како и да е
Тие што играат за клубот не беа но други имаше туку друго да те прашам гледам си бил на таа утакмица во стрчин па да те прашам оти не беше на стадион да го гледаш Пелистер ? Што е проблмеот оти не идите бе луѓе на утакмици ...

"Budenje" na pelisterci po odmorot

Vtora fudbalska liga - 10 - kolo

Pelister - Treska 3:1 (0:1)

Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. GledaCi: 500
Glaven sudija: Faton Mustafi
Asistenti: Isa Emurlai i Nasuf Ljatifi (site od Tetovo)
Strelci: Dimotrvski vo 50 i 75 i Panovski vo 55 minutaza Pelister, a Cvetkovic vo 19 minuta za Treska
Zolti kartoni: Salevski i Panovski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Gonovski, M. Ivanovic, Panovski, Salevski, T. Kitanovski, S. Maglovski, Konjarski, Talevski, Milenkovski (od 60m. Altiparmakovski), S. Veljanovski (od 46m. Pitoska), Dimitrovski (od 87m. Anastasov)

Treska:

A. Ivanovic, Ramadan, Sekulovski, Nikolovski, Galovic, Milenov, Adem, Stojovski (od 60m. Milovanovski), Antovski (od 84m. Janusev), Manevski (od 60m. Fuga), Cvetkovic

Vo dve dijametralno sprotivni poluvreminja, Pelister se transformira od ekipa bez idei vo motiviran i dobro izbalansiran tim, koj za samo 10 minuti go svrte natprevarot. Vo prviot del se igrase bavno i predvidlivo, bez sansi i bez zestina. Vo 19 minuta Ramadan centrirase od desnata strana, mladiot Marko Cvetkovic stigna zad grbot na domasnata odbrana i ja vturna topkata vo praznata mreza. Pelister reagirase bavno i imase poteskotii da sozdade zreli moznosti. Najnapred Saso Veljanovski, a vo poslednata minuta od prviot del i Maglovski propustija na odmor da se zamine so neresen rezultat.
Vo vtoriot del kako da izleze nekoj drug Pelister. Uste po pet minuti igra po slobodniot udar na Talevski, Dragan Dimitrovski postavi noga i izramni kraj nemokniot gostinski golman. Samo pet minuti podocna pak po prekin, po kornerot na Talevski, najvisoko na vtora stativa skokna Nikolce Panovski i ja zakova topkata vo nebranetata mreza. Skopjani ostanaa bez reakcija, a vo 75 minuta po akcijata na Maglovski, Dimitrovski izbi sam pred gostinskito golman i so rezanten udar gi postavi finalnite 3:1. Vleguvanjeto na Pitoska vo vtoriot del, zgolemenoto nivo na koncentracija i maksimalnata realizacija na prekinite mu ja donesoa sestata pobeda na Pelister vo tekovniot sampionat na Vtorata liga.


23 OCTOBER 2011

Фудбалерите на Пелистер дојдоа до нови три бода во трката за прво место на тебелата со одлична игра посебно во второто полувреме која и ги постигнаа и три гола.

По првото полувреме на одмор “пелистерци“ заминаа со негатива од -1 по голот кој го примија во 24 минута, а во тоа полувреме ќе останат забележани и недосудениот пелан за Пелистер и неколку сомнителни судиски одлуки.
Тоа што не успеаја да го направат во првото полувреме тие го направија во второто полувреме кое го одиграа одлично. Постигнаа три гола, два на Драганчо Димитровски и еден на Николче Пановски, со кои се вратија на врвот на табелата по киксот кој го имаат во минатато коло.
-Одигравме слабо прво полувреме во кое и бевме оштетени и до судиите со еден пенал кон крајот на првиот дел по што ќе влезевме порелаксирано во продолжението. Но, во второто полувреме се си дојде на место, заигравме добро по сите линии, а константниот притисок кон голот на гостите ни донесе три гола во вистинско време сошто ја обезбедивме победата со која остануваме најсериозни кандидати за прво место, рече стрелецот на вториот гол, Николче Пановски.
По ова коло екипата на Пелистер има 19 бода, а следниот натпревар ќе го има в недела кога и гостува на екипата на Охрид Љоте.

ps.Гледаше некој снимка на орбис ? или денес ќе биди снимката ..


 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506



Тие што играат за клубот не беа но други имаше туку друго да те прашам гледам си бил на таа утакмица во стрчин па да те прашам оти не беше на стадион да го гледаш Пелистер ? Што е проблмеот оти не идите бе луѓе на утакмици ...
Не бев на тој натпревар..ме известија за резултатот и за натпреварот на Генималци иначе јас сум фудбалски судија и имав натрпевар во крушево поради тие причини неможам да го следам Пелистер бидејќи сабота и недела имаме натпревари еден куп:D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не бев на тој натпревар..ме известија за резултатот и за натпреварот на Генималци иначе јас сум фудбалски судија и имав натрпевар во крушево поради тие причини неможам да го следам Пелистер бидејќи сабота и недела имаме натпревари еден куп:D
Малку оф топик.Го читам ова и после ко за беља отварам овде :
http://www.ohridnews.com/index.php?mod=2&kat=12&id=35558
Тој натпревар беше? :D
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506

Kajgana Shop

На врв Bottom