Да ви дадат 20.000 евра, каков бизнис би отвориле?

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Не се големи пари!!!!!!!
Ајде ако ги имаш дај вложиги во еторо, па да видиш што е бизнис. Берзи, берзи му е мајката. Еве јас тргувам. Од 10.000$, за 6 месеци ги направив 20.000 $. За жал тоа се само виртуелни.:) Но имам нешто ситно и на реалната сметка. Така да ако си трпелив/а, сталожен/на, со еден збор речено, БРОКЕРСКИ ЧОВЕК, добивката ти е загарантирана!
Јас сум берзански играч:)
Точно е дека не ја следам берзата последниве 4 месеци но од одправдави причини е.

Последна активност .. продадов акции од Макпетрол кои што ги купив во декември околу 24000 денари а ги продадов во фебруари за 32000 ... среќа изгледа:)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не се големи пари!!!!!!!
Ајде ако ги имаш дај вложиги во еторо, па да видиш што е бизнис. Берзи, берзи му е мајката. Еве јас тргувам. Од 10.000$, за 6 месеци ги направив 20.000 $. За жал тоа се само виртуелни.:) Но имам нешто ситно и на реалната сметка. Така да ако си трпелив/а, сталожен/на, со еден збор речено, БРОКЕРСКИ ЧОВЕК, добивката ти е загарантирана!
Како мислиш виртуелно?
Дај некој линк од овие сајтови.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А да се фатите за работа.Такви пари се слатки ама кратки и можат да ти го повлечат и тоа што го имаш.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
20 000 евра се ништо за почнување на бизнис ако немаш уште најмалку толку во резерва.
А берзата е коцка на некој начин...Поминаа времињата кога се правеа пари на берза од кои искрено мн луѓе добро се опарија...а последните сто вложија на берза усте ја маваат глата од зид и чекаат подобри времиња само кој знае дали ке ги дочекаат:tapp::D
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
20 000 евра се ништо за почнување на бизнис ако немаш уште најмалку толку во резерва.
А берзата е коцка на некој начин...Поминаа времињата кога се правеа пари на берза од кои искрено мн луѓе добро се опарија...а последните сто вложија на берза усте ја маваат глата од зид и чекаат подобри времиња само кој знае дали ке ги дочекаат:tapp::D
Не се сложувам сотебе. За разлика од порано, кога одреден број на луѓе можеа да тргуваат на берза, сега тоа им се овозможува и на секој простосмртник кој поседува интернет. А за тоа дека има некој што ја мава главата од ѕид, имало, има и ќе има такви. А тоа се оние кои сакаат преку берзата како на бинго или лото да се збогатат преку ноќ и занив тргувањето на берза е = на коцка. Прочитај малку и анализирај ја еторо за почеток.
Ако незнаеш што е еторо кликни на сликата од потписот мој:icon_lol:.
--- надополнето: Oct 21, 2011 9:32 PM ---
Јас сум берзански играч:)
Точно е дека не ја следам берзата последниве 4 месеци но од одправдави причини е.

Последна активност .. продадов акции од Макпетрол кои што ги купив во декември околу 24000 денари а ги продадов во фебруари за 32000 ... среќа изгледа:)
Јас пак тотално не ја следам нашава берза. Мене ме интересира само тргувањето преку нет, конкретно еторо.
--- надополнето: Oct 21, 2011 9:33 PM ---
Како мислиш виртуелно?
Дај некој линк од овие сајтови.
Линк е самиот мој потпис
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Никако не би требало да се почнува со целата сума. Ако велите, почеток на стопанска дејност со 20.000, тоа значи од прилика почеток со 15.000.

За камативе:
Банките исплаќаат во кеш до 10.000, одма да им отидеш - не најавен (во централна експозитура). Но, ти можеш да ги ставиш 10.000 на тебе, десет на многу близок (родител, брат, сестра, брачен партнер...). Така ќе можеш одма 20 да подигнеш.
На 20.000 имаш 3,5% годишна (у КБ), така да по отприлика 60-тина евра месечно ќе можеш да вадиш (отворен штеден влог). Ако стаиш 50.000+ е тогаш можеш и да се договараш за камата.
Ова 3,5% не важи за Тутунска. Не знам зашто кај нив паднаа каматите неодамна.
Мислам дека у про-кредит е дури и 3,6%.
Ако ептен си сигурен у денарот стаи ги у денари поголема е каматата.
Камативе се ако моментално не знаеш што да праиш, да не ти дремат парите.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
А да се фатите за работа.Такви пари се слатки ама кратки и можат да ти го повлечат и тоа што го имаш.
Да, точно е дека преку нет не е ништо сигурно.
Почнав по малку да вложувам и во овие HYIP сајтови и се изгорев. Додека пак еторо, fxlider, ги следам еве скоро една година и стварно функционираат беспрекорно. Затоа и сугерирам дека се сигурни за бизнис.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
За тој што спомна купување на дуќани:
Ако ти е идејата тоа, да знаеш дека е многу сомнителна работа.
Таму кај што се скапи кириите со 20.000 еден дуќан не се купува.
На пример, за тие пари можеш да купиш помал дуќан (20м кв. или помалку)на релативно добро место во ТЦ Буњаковец (да речеме на спрат).
Киријата ќе ти биде околу 200 евра (или веројатно помалку).
Работата е што си ги затворил парите for good, кираџии тешко се наоѓаат, па може многу лесно да бидне состојба во која или ти нешто ќе треба да почнеш сам у тој дуќан (за што ќе ти требаат минимум уште 5000, од ракав ја вадам цифрата, зависи од дејноста), а од тие 5000, ќе треба да почнеш со 3-4000 (другите - резерва).
Проблемот е што и да најдеш кираџии, да знаеш дека голем е процентот на такви кои сакаат да избегаат со неплатени кирија, сметки (особено)...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Никако не би требало да се почнува со целата сума. Ако велите, почеток на стопанска дејност со 20.000, тоа значи од прилика почеток со 15.000.

За камативе:
Банките исплаќаат во кеш до 10.000, одма да им отидеш - не најавен (во централна експозитура). Но, ти можеш да ги ставиш 10.000 на тебе, десет на многу близок (родител, брат, сестра, брачен партнер...). Така ќе можеш одма 20 да подигнеш.
На 20.000 имаш 3,5% годишна (у КБ), така да по отприлика 60-тина евра месечно ќе можеш да вадиш (отворен штеден влог). Ако стаиш 50.000+ е тогаш можеш и да се договараш за камата.
Ова 3,5% не важи за Тутунска. Не знам зашто кај нив паднаа каматите неодамна.
Мислам дека у про-кредит е дури и 3,6%.
Ако ептен си сигурен у денарот стаи ги у денари поголема е каматата.
Камативе се ако моментално не знаеш што да праиш, да не ти дремат парите.
Кеш пари не се чуваат во банка и не се оставаат да ти дремат.Кеш парите се вртат.Поголема камата од 20-30% дуплиран кеш не дава ниедна банка.Разбира се треба време.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Кеш пари не се чуваат во банка и не се оставаат да ти дремат.Кеш парите се вртат.Поголема камата од 20-30% дуплиран кеш не дава ниедна банка.Разбира се треба време.
Јас информациите ги дадов во контекст на тоа што некој понапред спомна ставање у банка за камати.

Нормално дека треба "да се вртат", како што кажа ти. Тоа е и идејата на темава: како "да се вртат"?
Камата од банка е првото логично решение (што ми паѓа на ум) за пополнувањето на времето, кое ќе го изгубиме додека се одлучиме како "да ги вртиме".
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
За тој што спомна купување на дуќани:
Ако ти е идејата тоа, да знаеш дека е многу сомнителна работа.
Таму кај што се скапи кириите со 20.000 еден дуќан не се купува.
На пример, за тие пари можеш да купиш помал дуќан (20м кв. или помалку)на релативно добро место во ТЦ Буњаковец (да речеме на спрат).
Киријата ќе ти биде околу 200 евра (или веројатно помалку).
Работата е што си ги затворил парите for good, кираџии тешко се наоѓаат, па може многу лесно да бидне состојба во која или ти нешто ќе треба да почнеш сам у тој дуќан (за што ќе ти требаат минимум уште 5000, од ракав ја вадам цифрата, зависи од дејноста), а од тие 5000, ќе треба да почнеш со 3-4000 (другите - резерва).
Проблемот е што и да најдеш кираџии, да знаеш дека голем е процентот на такви кои сакаат да избегаат со неплатени кирија, сметки (особено)...
Затоа ќе си склучиш договор заверен од нотар,ќе платиш давачките на државата и 2-3 кирии однапред како гаранција.Со секоја наредна кирија ќе ги бараш и сметките дали се платени,ако не некое време ги толерираш и им земаш роба 30-40% повеќе од вредноста на сметките и киријата.Ако ни тоа не помогне вратата ја знаат.
--- надополнето: Oct 21, 2011 10:13 PM ---
Јас информациите ги дадов во контекст на тоа што некој понапред спомна ставање у банка за камати.

Нормално дека треба "да се вртат", како што кажа ти. Тоа е и идејата на темава: како "да се вртат"?
Камата од банка е првото логично решение (што ми паѓа на ум) за пополнувањето на времето, кое ќе го изгубиме додека се одлучиме како "да ги вртиме".
Нема пополнување време,се издвојуваат трошоците и остатокот со добивката повторно се вложува во истата роба или прв носиш нова роба што ја нема во околните дуќани
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Затоа ќе си склучиш договор заверен од нотар,ќе платиш давачките на државата и 2-3 кирии однапред како гаранција.Со секоја наредна кирија ќе ги бараш и сметките дали се платени,ако не некое време ги толерираш и им земаш роба 30-40% повеќе од вредноста на сметките и киријата.Ако ни тоа не помогне вратата ја знаат.
Ќе напраиш договор. Може и они ќе ти бараат такво нешто, пошто и инспекција на нив може да им го бара тоа.
За кои давачки на држават збориш?
Киријата да биде целиот износ наведен во договорот?
Тоа значи дека од тие 200 евра (претпоставувам дека зборуваме за истиот дуќан по горе) и државата месечно ќе зима "процентче". Епа тоа "процентче" или ти ќе си го одбиеш од тие 200 евра или на нив нема да им биде киријата 200 евра него повише. Тоа е грубо, некои 20 евра.
Ако они ги плаќаат тие, тогаш, наврати се на погорната "ставка", дека тешко се наоѓаат кираџии. Качи се во ТЦ Буњаковец на спрат и види колку од дуќаните со таа квадратура (-20м.кв.) се празни. Кога ќе им кажеш дека за таков дуќан треба да дадат 200+ евра, не само што ќе ти се изнасмеат евентуалните кираџии, туку и останатите (многу) издавачи на дуќани ќе ти се смеат. Твојот дуќан ќе остане празен последен.
Ако пак ти мислиш да ги дадеш тие 20тина евра, тогаш месечниот ќар на инвестицијата од 20.000 ќе ти биде 180 евра. Кога сите ризици кои не се заебанција, и празни месеци (без кираџии) ќе ги урачунаш, опасно ќе се приближиш до каматата од банка (во која опција, патем, парите ти се на дофат, а не затворени for good).

Морам да напоменам дека ова со 200 евра месечно за -20 м. кв. таму е неверојатно смела прогноза.

Пред се поради мноштвото такви дуќанчиња кои се издаваат нема да можеш многу многу да им поставуваш услови.

Можам уште да продолжам да го коментирам твојот пост, ама ќе престанам и ќе преминам на поентата, само пред тоа ќе ти кажам дека овие бројки со кирииве и цениве на дуќани не ги вадам баш од ракав, како што праам за претпоставките за суми потребни за бизнис. Значи велам дека за тоа не претпоставувам туку ова го знам од прва рака.

BTW, само ќе кажам дека неодамна беше издаден дуќан кој вреди 3-40.000 минимум, само за 100 евра месечно (хитно им беше).

Поентата е кратка - Има дуќани кои ептен лесно се зимаат под кирија, не вреди од икс причини да се купува сега дуќан. Ова до сега што го наведов се само некои од причините.

Значи во идејата за стопанска дејност од 20k eu, како некакво олеснување, би требало да влезат ниските кирии на локалите, во ТЦ-а од типот на Буњаковец.
--- надополнето: Oct 21, 2011 10:33 PM ---
Нема пополнување време,се издвојуваат трошоците и остатокот со добивката повторно се вложува во истата роба или прв носиш нова роба што ја нема во околните дуќани
Ова е сепак премногу грубо кажано. Биди по конкретен. Каква роба? Кај носиш?
--- надополнето: Oct 21, 2011 10:36 PM ---
А да се фатите за работа.Такви пари се слатки ама кратки и можат да ти го повлечат и тоа што го имаш.
Јас ти се распишав, а не го прочитав овој пост, пред тоа, дека ти си го напишал. Извини.
I rest my case.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Па и јас зборувам за Комерцијална. Таму работев некое време.

Исплатувавме износи многу поголеми од 10.000 евра без претходна најава. А на благајните низ експозитурите по населбите дозволено е да се подигне до 10.000 евра или 600.000 денари во зависност дали е денарски или девизен штеден влог. И нема отстапување од тоа.

Инаку тоа може да ти е кажано поради количеството на готовина во моментот на исплата.
Vo sekoja ekspozitura na bilo koja banka vo RM moze da se podigne iznos pogolem od 10.000 evra bez prethodna najava, se razbira dokolku ne postoi takva odredba vo dogovorot za depozit (a najcesto vo nikoj dogovor na nikoja banka nema takva odredba - za podignuvanje na depozitot so prethodna najava).
Dokolku bankata odbie, ili ne e vo moznost da gi isplati site pari vo denot koga toa od nea se pobarauva, moze da se podnese tuzba protiv istata banka i da se bara nadomest na stetata koj e predizvikana so neisplakjanjeto na parite (sopstvenost na klientot).
A i kakva e taa banka na koja i trebe najava za podignuvanje na sredstva vo visina od 20-30 000 Evra, koga skoro sekoja menuvacnica vo MK raspolaga so tolkavi pari vo sekoj moment.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Јас сум берзански играч:)
Точно е дека не ја следам берзата последниве 4 месеци но од одправдави причини е.

Последна активност .. продадов акции од Макпетрол кои што ги купив во декември околу 24000 денари а ги продадов во фебруари за 32000 ... среќа изгледа:)
Браво брат, јас купив од Макстил 100 акции пред 3 години и од дента кога ги земав еден ден не сум у ќар до сега:) беа 480ден сеа се 150-160ден ,бедови:)
--- надополнето: Oct 22, 2011 11:08 PM ---
Со 20 000-чиња би отворил некоја фарма ,као што пратам живинарска фарма некоја јака и нема а и нема воопшто за живина фармички у секој случај нешто со храна би работел ..
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Браво брат, јас купив од Макстил 100 акции пред 3 години и од дента кога ги земав еден ден не сум у ќар до сега:) беа 480ден сеа се 150-160ден ,бедови:)
--- надополнето: Oct 22, 2011 11:08 PM ---
Со 20 000-чиња би отворил некоја фарма ,као што пратам живинарска фарма некоја јака и нема а и нема воопшто за живина фармички у секој случај нешто со храна би работел ..
Za farma da otvoris ne ti trebaat pari, samo logiraj se na facebook i pocni da rabotis na farmata (izvini, ama morav da ti go recam ova)
Da se vratam na temata, jas bi razmislil za proizvodstvo (ili uvoz) i prodazba na hotelska galanterija, kako na primer: samponcinja, sapuncinja, cepkalki za usi, set za sienje, sungercinja za cistenje na cevli, znaci-do not disturb, lazici za cevli, kapi za kosa (za kapenje) i sl (site ovie raboti se razbira so logoto i igeneraliite na hotelot).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom