Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Дали некој знае нешто подетално за ''норвешки радијатори''?Кај нас ги нема (најблиску може да се купат во Врање ) а бидејќи се мислам помеѓу Thermor i овие норвешки би сакала да слушнам дали некој има некаква информација која би помогнала да се одлучам
За ‘‘норвешките радијатори‘‘ само имам читано на специјализирани сајтови за климатизација и греење.... можам да кажам дека прочитав само пофални зборови! Прецизни термостати, напредна технологија на греење, иновации некои кои овозможуваат да бидат барем 30% поефикасни од класичните конвектори, што би значело во една просторија од 20м2 со просечна изолација и исто таква столарија, наместо ‘‘Thermor‘‘ со инсталирана моќ од 2Kw, од норвешките 1,5 ке ја врши истата работа! Но тоа е добрата вест! Лошата е што се барем 2-2,5 пати поскапи од обичниве конвектори..... имаш ли податок за цените? Не би требало да се под 200-250 Евра. Инаку од овие Француските Thermor, користам јас... и многу сум задоволен и од квалитетот на греењето па и од сметката за струја (донекаде) греам две простории од по 14 и 12М2 со просечна во едната и добра во другата соба изолација.... сметката за струја 3-3,500,- Ден/мес вон грејна сезона пола 1200-1500....(два члена)
Денеска бев до техномаркет за да земам од НЕО/то за во спална и се изнервирав малку, климите што ќе се купат таму мора да бидат инсталирани од одредени фирми кој наплаќаат дупло повеќе за инсталација за разлика од останатите фирми кој немаат договор со нив, во спротивно гаранцијата нема да ти биде валидна.

Навистина ми е докурчено од вакви монополски финти и сакам да се јавам во нивната дирекција за да прашам дали тоа е политика на фирмата или пак продавачите/менаџерите од продавницата имаат одреден процент од тие сабконтрактори кој инсталираат клими. Која е логиката да ме условува како ќе ја инсталирам климата и краен случај зошто цените не се фер, не може обичен мајстор да инсталира клима за 1500 денари, додека овие да инсталираат за 4000.

На официјалниот сајт не можам да најдам телефон ниту пак и мејл од главната дирекција кој сигурно ќе бидат загрижени за тоа со каква транспарентност менаџираат во продавниците. Ако има некој телефон од дирекцијата или пак и мејл нека пиши тука или на ПП.
Ама навистина се гнаси! Ми се повраќа од нив! Инсталирање те обична монтажа на клима која бај д‘ веј чини 11-12,000 наплаќа 1/3 или повеќе! Па кај го има тоа!? Остај што се поскапи, и тоа многу поскапи од понудата на клими бо Белград да речеме (отворете Техномаркет Србија па ќе се уверите! Редовно по неколку иљадарки наши се пониски цените)..... па уште и колат со цените на монтажа! Но тука не завршува колежот.... многу ми се интересни ко ке кажат: Гаранцијата се продолжува на 3 години, но задолжителен е годишен редовен сервис кој веројатно се плаќа ‘‘дебело‘‘.... па со монтажата и со двата редовни сервиса двапати ќе ја платам климата бе гадови ниедни!!! Која дрскост човеку!? .... Оди во Нептун купи си Беко, многу задоволни од овие клими се луѓето што ги имаат. Или Мидеа, некој спомна погоре.... незнам навистина каде има Мидеа!? Работеле и на пониски температури од -5.... ама дај не е 30,000! Можеби Мидеа Инвертор, но овичните не би требало да се поскапи од 14-15,000.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ама навистина се гнаси! Ми се повраќа од нив! Инсталирање те обична монтажа на клима која бај д‘ веј чини 11-12,000 наплаќа 1/3 или повеќе! Па кај го има тоа!? Остај што се поскапи, и тоа многу поскапи од понудата на клими бо Белград да речеме (отворете Техномаркет Србија па ќе се уверите! Редовно по неколку иљадарки наши се пониски цените)..... па уште и колат со цените на монтажа! Но тука не завршува колежот.... многу ми се интересни ко ке кажат: Гаранцијата се продолжува на 3 години, но задолжителен е годишен редовен сервис кој веројатно се плаќа ‘‘дебело‘‘.... па со монтажата и со двата редовни сервиса двапати ќе ја платам климата бе гадови ниедни!!! Која дрскост човеку!? .... Оди во Нептун купи си Беко, многу задоволни од овие клими се луѓето што ги имаат. Или Мидеа, некој спомна погоре.... незнам навистина каде има Мидеа!? Работеле и на пониски температури од -5.... ама дај не е 30,000! Можеби Мидеа Инвертор, но овичните не би требало да се поскапи од 14-15,000.
Вредат ли стварно овие задолжителни сервиси, или да не ги викам кога ќе помине една година?
Земавме клима Беко од Нептун пред неколку месесци и луѓето од фирмата што го монтираа ни рекоа дека мора сервис секоја година. И колку е скапо ова сервисирање? Логично би било да ги викам само ако нешто не е во ред.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Et tu mi fili Brutus.... и ти ли брате Нептуне!? И тие ли истата финта? Изгледа сите истото го прават!? Јас имам Vivax обична клима.... и на крај памет не ми падна да викам за редовен сервис... еве помина рокот за ветената гаранција.... 4 години работи ко саат! :) Незнам, навистина колку чини сервисот, но претпоставувам ќе ти накалапат едно иљадарче!.... и уште едно за третата година + 4,000 за монтажа = половина од цената на климата!
--- надополнето: Oct 17, 2011 4:25 PM ---
Et tu mi fili Brutus.... и ти ли брате Нептуне!? И тие ли истата финта? Изгледа сите истото го прават!? Јас имам Vivax обична клима.... и на крај памет не ми падна да викам за редовен сервис втората и третата година... еве помина рокот за ветената гаранција.... 4 години работи ко саат! :) Незнам, навистина колку чини сервисот, но претпоставувам ќе ти накалапат едно иљадарче!.... и уште едно за третата година + 4,000 за монтажа = половина од цената на климата!
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Абе прочита некој ова горе ^^ Има Daikin за 1000ка и Midea за 500eur луѓево се фатиле за Беко, Нео и Панасоник..лол.

Колку мислите дека е доволно стиропор метри за изолација? Едни викаат 10 некои 5..
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Абе прочита некој ова горе ^^ Има Daikin за 1000ка и Midea за 500eur луѓево се фатиле за Беко, Нео и Панасоник..лол.

Колку мислите дека е доволно стиропор метри за изолација? Едни викаат 10 некои 5..
Јас ќе местам 7 ка кај летната кујна :D, мислам дека е доволно за температуриве кај нас.

После понеделник планирам да одам до Скопје каде се наоѓа точно дуќанот за Мидеа?
500 евра веќе ми влегува во буџет, Нео е клима земена на разгледување зошто има Тошиба компресор и е 200 евра, ама ме нервираат шупцине од техномаркет.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Јас ќе местам 7 ка кај летната кујна :D, мислам дека е доволно за температуриве кај нас.

После понеделник планирам да одам до Скопје каде се наоѓа точно дуќанот за Мидеа?
500 евра веќе ми влегува во буџет, Нео е клима земена на разгледување зошто има Тошиба компресор и е 200 евра, ама ме нервираат шупцине од техномаркет.
Не го запишав името али бројот го имаш горе, како што реков им најдов налепницата на надворешната единица на стопанска во ГТЦ. Јави се само и прашај. Мислам дека они се дистрибутери и они инсталираат и све тоа. Фирмите како оваа им даваат роба на Техномаркет и сл (кои се btw идиоти од мое искуство исто така, кој од кој) и овие им даваат само реклама а за возврат веројатно земаат процент.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Оди во Нептун купи си Беко, многу задоволни од овие клими се луѓето што ги имаат. Или Мидеа, некој спомна погоре.... незнам навистина каде има Мидеа!? Работеле и на пониски температури од -5.... ама дај не е 30,000! Можеби Мидеа Инвертор, но овичните не би требало да се поскапи од 14-15,000.
Ја имам две такви.Едната е 5-6 години стара и се уште супер ме служи,добро грее и во најладните денови.Другата ја земав лани,понов модел и за ладење е добра ама за греење не ја бива.Штом падне температурата под нула толку е од неа..Еден другар има "vailant" - инвертер и многу ми ја фали,па се мислам и ја една таква да земам,околу 30000 биле.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Од мое искуство, најефтина варијанта лани се покажа: нео-клима (до -5) преку ден, нема гајле работи и на -10 и термопечка (големина 6ка). Лани максималната сметка беше 3800, и тоа мислам јануари беше. Ова зборам за просторија од 30 квадрати и постигнати идеални 22 степени. :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ја имам две такви.Едната е 5-6 години стара и се уште супер ме служи,добро грее и во најладните денови.Другата ја земав лани,понов модел и за ладење е добра ама за греење не ја бива.Штом падне температурата под нула толку е од неа..Еден другар има "vailant" - инвертер и многу ми ја фали,па се мислам и ја една таква да земам,околу 30000 биле.
Информација за "Vaillant" инвертер да ископаш, ќе завршиш голема работа. Тоа беше фирма за грејни тела конвектори нели така?.... Ако не се лажам Германско производство се!?
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Информација за "Vaillant" инвертер да ископаш, ќе завршиш голема работа. Тоа беше фирма за грејни тела конвектори нели така?.... Ако не се лажам Германско производство се!?
Другаров ја зема лани и многу ми ја фали.Заборавив како се викаше фирмата од кај шо ја земал ама знам дека околу 30000 беше.Инаку, да германска фирма се и имаат конвектори,имам и ја еден таков дома,5-6000 беше пред 2-3 години.
Климиве не верувам дека ги прават во Германија,ама за тие пари би требало да вредат..Ја 99% ќе земам една деновиве,па ќе ви кажам од прва рака дали ги ги бива :)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Информација за "Vaillant" инвертер да ископаш, ќе завршиш голема работа. Тоа беше фирма за грејни тела конвектори нели така?.... Ако не се лажам Германско производство се!?
jas gi poznavam samo kako bojleri za greenje na gas
u stvari kotel na gas najekonomicen sto momentalno gi ima na pazarot vo evropa
imam eden prijatel raboti so niv pretstavnistvo drzi i servisira
odat kako alva samo ne vo MKD nadvor vo evropa
eve ti eden sajt srbski i ke ti pustam cenovnik ako uspeam da simnam ili da dobijam
http://www.vaillant.rs/
 
Член од
31 март 2006
Мислења
4
Поени од реакции
2
dali nekoj znae nesto vo vrska so granitni termo ploci(potrosuvacka.moknost,kvalitet.....) ???
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
дали некој има искуство со бугарски камин PRITY со котел за парно?
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Најважна е изолацијата. Инаку по ефикасност одат вака инвертер (троши 1 киловат на час и е најефикасен бидејќи има поголема контрола на моторот и температурата во собата) , па сплит систем (исто троши 1 киловат на час, ама не работи ефикасно под минус 5 степени) и на крај панелки (за 20 м квадратни доволно ти е една од 2 киловати, значи ќе троши 2 киловати на час). Е сега, за оваа соба ти што ја зборуваш, пресметај си, ако климата троши 1 киловат на час ама кошта 40 илјади да ја купиш, а панелката 2 киловати ама чини 5000, кога ќе си ги вратиш парите од заштеда на струјата. Во превод, дали е канцеларија , дом или продавница? Дали мора секогаш да биде на иста температура (има мали деца, болни луже ,старци) или си само ти? Дали сакаш да ти биде на 22-23 степени или на 26-27? Дали ќе се отвара/затвора вратата често? Дали има блиску до неа излезна врата или ходник кој не е затоплен? Дали има над и под тебе простории кои се загреани? итн итн.
Исто и пресметката не е 10 киловати на ден бидејќи тие не работат активно цело време, туку колку што е подобро изолирано помалку. Може да се случи да ти биде цело време вклучено, но ако е надвор малку потопло/имаш добра изолација, активно да работи само 2-3 саати на ден. Од 13 до 16 часот имаш евтина струја. Ај доста, мислам дека имаш доволно за да си донесеш одлука.
Се думам меѓу панелка и клима обична...
--- надополнето: Oct 18, 2011 12:22 PM ---
Не ми треба јака температура, доволни би биле 22степена,а ќе се корити само преку ден, кога е најтопло од 08-18часот.Едни викаат обична климе немој за зима,други викаат брка работа и биле поекономични од панелките...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom