Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
И вие уште живеете во времето на пропагандите, и тоа не малку. Впрочем и целиот Балкан живее со пропаганди и сценарија за хорор филмови:)
Слава на Бога, се уште не ми нудат фонтана со Авитохол во центара на Софиja за да jaдосам некоj. Нито ставам иминja на аjродроми и автопатишта со истата цел.
Нито един автопат нума име овде,ни един аjродром не носи име на некоj.
Се уште гвардиjaта не посрешта крал на хунзи и не му даваме место да си изгради палата.
Фала на Бога!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Aj читни ми постот уште еднаш па види за што тоа велам дека умре во почетокот на 90-тите...
И не ме замарај со левичарски срања.
Го прочитав and i lol`d.
Тоа е реалноста, дали те замрало или не сеедно е. Ако имаш некој аргумент или факт со кој ќе го побиеш моето тврдење, слободно...i won`t hold my breath too much, but never say never...:pos:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Го прочитав and i lol`d.
Тоа е реалноста, дали те замрало или не сеедно е. Ако имаш некој аргумент или факт со кој ќе го побиеш моето тврдење, слободно...i won`t hold my breath too much, but never say never...:pos:
Што има јас да те побивам кога историјата ве поби?!:pos:
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Слава на Бога, се уште не ми нудат фонтана со Авитохол во центара на Софиja за да jaдосам некоj. Нито ставам иминja на аjродроми и автопатишта со истата цел.
Нито един автопат нума име овде,ни един аjродром не носи име на некоj.
Се уште гвардиjaта не посрешта крал на хунзи и не му даваме место да си изгради палата.
Фала на Бога!
Тоа не е за фалење што вашите објекти немаат имиња:icon_lol: И шо имате вие со кралот на хунзите па за му давате место за палата???
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Што има јас да те побивам кога историјата ве поби?!:pos:
Историјата воопшто не побива ништо.
Нацијата се знае кога и како се појави, факт широко познат.
Нова мода е нацијата, тек 2 века и нешто има, дотогаш со милениуми луѓето си живееле и без неа...или мислеше дека тоа си постоело отсекогаш, наследно се пренесувало во гените...
Имале само едно замислено другарче, сега имаат две...:pos:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тоа не е за фалење што вашите објекти немаат имиња:icon_lol: И шо имате вие со кралот на хунзите па за му давате место за палата???
Предпочитам да немат. Многу подобро седи Sofia airport, веруваj ми.
Хунзи сме :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Историјата воопшто не побива ништо.
Нацијата се знае кога и како се појави, факт широко познат.
Нова мода е нацијата, тек 2 века и нешто има, дотогаш со милениуми луѓето си живееле и без неа...или мислеше дека тоа си постоело отсекогаш, наследно се пренесувало во гените...
Имале само едно замислено другарче, сега имаат две...:pos:
Ами ај како начитан човек, знаеш што кажува Јунг за архетиповите... Нешто што го немало, не значи дека денес го нема, и ако некогаш го имало, голема е шансата секоја единка да се раѓа со потенцијал за тоа...
--- надополнето: Oct 15, 2011 8:14 PM ---
Предпочитам да немат. Многу подобро седи Sofia airport, веруваj ми.
Хунзи сме :D
А кога ќе има втор аеродром што ќе пишува? Софиа Аирпорт намбер ту?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ами ај како начитан човек, знаеш што кажува Јунг за архетиповите... Нешто што го немало, не значи дека денес го нема, и ако некогаш го имало, голема е шансата секоја единка да се раѓа со потенцијал за тоа...
--- надополнето: Oct 15, 2011 8:14 PM ---

А кога ќе има втор аеродром што ќе пишува? Софиа Аирпорт намбер ту?
Немаат врска Јунговите архетипови со нацијата.
Земи бебе од Кочани и однеси го во Уругвај на пример, тоа ќе порасне и ќе се перцепира како Уругваец.
Секој може да замисли и да направи нова нација, во секое време.
Проблемот е дали таа новозосдадена нација ќе е признаена од останатите жртви на масовното лудило.
Ништо повеќе ништо помалку.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronations
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ами ај како начитан човек, знаеш што кажува Јунг за архетиповите... Нешто што го немало, не значи дека денес го нема, и ако некогаш го имало, голема е шансата секоја единка да се раѓа со потенцијал за тоа...
--- надополнето: Oct 15, 2011 8:14 PM ---

А кога ќе има втор аеродром што ќе пишува? Софиа Аирпорт намбер ту?
Постоjaт терминали 1,2 па предпоставувам во иднина 3,4 ... и така натаму...
Многу далеку во иднина може да има потреба от втор аjродром, но тогава ке ми мислим.
--- надополнето: Oct 15, 2011 8:27 PM ---
Тоа не е за фалење што вашите објекти немаат имиња:icon_lol:
Примери вакви:
Bratiskava airport, Vienna international airport, Graz airport, Zurich airport
И за нив не е за фалене?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Немаат врска Јунговите архетипови со нацијата.
Земи бебе од Кочани и однеси го во Уругвај на пример, тоа ќе порасне и ќе се перцепира како Уругваец.
Секој може да замисли и да направи нова нација, во секое време.
Проблемот е дали таа новозосдадена нација ќе е признаена од останатите жртви на масовното лудило.
Ништо повеќе ништо помалку.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronations
Не беше поентата дека македонското бебе пораснато во Уругвај ќе се осеќа македонски.
Туку дека луѓето имаат потреба од нација. Нормално дека е измислена, и дека не е генетска, санки некој тоа го тврди?
Но, тоа што не е генетска, и е измислена, не значи дека денес не постои, не по гени, туку по менталитет, обичаи, итн.
Иако, ако добро паметам, постоеа некои ДНК анализи кои не поврзаа нас со антички македонци...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
При положение дека едното ти создава проблем -кое е по добро?
Тоа кое ти претставува гордост, бидејќи твојата историја вели оти Ацета бил Блгарин... грчката оти бил хелен... албанската оти албанец бил...
А он, јадниот, замисли Македонец да ти се викал...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom