Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А бе фемчо,знам дека си има тука доста блгарски здруженија што си работат за својот народ,па нали сега ги тераа да гласаат и да идат на митинзи,па уште клипчиња правеа за пописот...доста креативни луѓе,и убаво платени;)
Но незнам зашто Блгарија кога ја испрашувале пред да влезе во демократска и слободна ЕУ ,не ја потпрашале за мак малцинство во пиринска МК?Или случајно им се лизнало тоа прашање:pos:
Не сум видел некоj да оди на митинзи. За разлика от каj тебе, тука работа не се обезбедува от това колко гласачи от фамилиja ке донесам за партиja. :pos:
Бугарските клипчета ти прават впечаток, а србските нешто ти избегнуват.
Знаеш ли зашто не ни прашаха, заштото ние им зададовме прашането, дали постои австриjско малцинство во Германиja? И им покажавме jaсните врзки на това "малцинство" со некои служби. Това беше доволен факт за европеjците.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Ти сигурно не си била во Европа штом збораш вакви глупости, излези во Англија, Германија, Шведска на вечер и ќе видиш дека мочаат на семафори, посрани од што се пијани.
А ако Европа знае да цени квалитет, зошто ние не сме дел од неа:tapp: Или можеби сме неквалитетни :icon_lol:
Сум била сум била.
Кај нив мочаат за викенд, преку недела најди жив човек, сите работат.
И во понеделник пак се чисто.
Кај нас, мочаат и серат секој ден, нема чистење, не помага ништо тука.

Квалитетни сме си ние, ама има и расипанки де... повеќето плодови зреат и се јадат.. а има и такви што скапуваат пред да узреат.
--- надополнето: Oct 15, 2011 7:45 PM ---
Не сум видел некоj да оди на митинзи. За разлика от каj тебе, тука работа не се обезбедува от това колко гласачи от фамилиja ке донесам за партиja. :pos:
Бугарските клипчета ти прават впечаток, а србските нешто ти избегнуват.
Знаеш ли зашто не ни прашаха, заштото ние им зададовме прашането, дали постои австриjско малцинство во Германиja? И им покажавме jaсните врзки на това "малцинство" со некои служби. Това беше доволен факт за европеjците.
Ами сега зборуваме за Бугарија, за Србите и Грците посебна е темата.
Не митинзи... не. Ништо од тоа.
Ќе видиме, има време. И верувам сите живи ќе бидеме, да дочекаме, дал Бугарија нема да прави проблем на Македонија при влез во ЕУ, поради нејзиниот идентитет?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не ми се прави тука Мајка Тереза, кога фино знаеме како одат работите и ЗОШТО бугарската држава нуди разни погодности за Македонци...
Уште ве држи санстефанскиот мамурлук...
Кога нема таjни за тебе да те прашам,а зашто по истиот третман ги нуди за србите, за молдавците, за руснаци, за украинци?
Бугариja сака да блокира Русиja за ЕУ?:pos: Или Бугариja сака да асимилира молдавците или украинците?:pos:
--- надополнето: Oct 15, 2011 7:46 PM ---
Ами сега зборуваме за Бугарија, за Србите и Грците посебна е темата.
Не митинзи... не. Ништо од тоа.
Ќе видиме, има време. И верувам сите живи ќе бидеме, да дочекаме, дал Бугарија нема да прави проблем на Македонија при влез во ЕУ, поради нејзиниот идентитет?
Како сека една национална заедница во РМ, бугарите си направиха клип и си го пуштиха на youtube. Не видов да реагирате вака за другите. Това се викат двоjни аршини.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Сум била сум била.
Кај нив мочаат за викенд, преку недела најди жив човек, сите работат.
И во понеделник пак се чисто.
Кај нас, мочаат и серат секој ден, нема чистење, не помага ништо тука.

Квалитетни сме си ние, ама има и расипанки де... повеќето плодови зреат и се јадат.. а има и такви што скапуваат пред да узреат.
Преку недела се напушени и издрогирани по дома... Ете таква ти е Европа што знае да цени квалитет, ама некако нас не не цени иако сме квалитетни:icon_lol:
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Не сум видел некоj да оди на митинзи. За разлика от каj тебе, тука работа не се обезбедува от това колко гласачи от фамилиja ке донесам за партиja. :pos:
Бугарските клипчета ти прават впечаток, а србските нешто ти избегнуват.
Знаеш ли зашто не ни прашаха, заштото ние им зададовме прашането, дали постои австриjско малцинство во Германиja? И им покажавме jaсните врзки на това "малцинство" со некои служби. Това беше доволен факт за европеjците.
Србите билборди ставија,но они ич не ми сметаат зашто кај нив на пописот македонците можеа слободно да се попишат ко македонци,за разлика од вашата европска демократска држава која се служи со сталински методи.Значи тие десетици илјадници луѓе што се жалат дека се угнетени се дело на служби?Види мајката многу богата држава сме што можеме да платиме толку пари:pos:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Еве това е големата перверзиja, што ви нудат веке 20 години.
Кажуват ви да се разберете со Грциja.
Дали знаете,дека Австриja исто е сакала да се вика по един начин, но са j дозволили?
Дали грците имат проблем дека некоj им вика грци, а те си викат хелени? Дали австриjците имат проблем,кога ги викат австриjци, а те сами нив се викат остераjхер? Дали финците имат проблем,кога сами себе си викат суоми, а ние и сметот им вика финци?
Дали во Косово, лугето се чувствуват помалце албанци и ако државата им се вика Косово?
А дали тебе ќе ти пречи ако те викам Татар, иако си ти Бугар?
Зошто на албанецот му пречи кога ќе му кажеш ш и п т а р, а самиот се нарекува така?
Зошто Грузија во превод е Georgia, зошто не ја тужи ,,онаа другата,, Georgia за тоа?
Зошто пола Европа има исти бои на знамињата, па не се тужат меѓусебно?

Зошто мислиш дека еден искрен Македонец, би прифатил да се нарекува поинаку?
И на крајот, ние дома си се викаме Македонија, интернационално е Маседониа... ете .. па тоа не не навредува де!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Кога нема таjни за тебе да те прашам,а зашто по истиот третман ги нуди за србите, за молдавците, за руснаци, за украинци?
Бугариja сака да блокира Русиja за ЕУ?:pos: Или Бугариja сака да асимилира молдавците или украинците?:pos:
Такви филмови ќе ми правиш тогаш кога официјална Софија ќе ПРИЗНАЕ ПОСТОЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИ НАРОД И ЈАЗИК КОИ СЕ РАЗЛИЧНИ ОД БУГАРСКИОТ, дали преку кловнот кој моментално ви е премиер или преку некој друг, не е ни битно...
И доста изигравате европејци, кога дури и балканците се за вас Америка.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас само не знам кој колку пари му дава да шири пропаганда за ситни пари и кога ќе видам две народи исти држави јебига

PurplePuma е нашата хероина Бунева, какво лудило.
Вие живеете уште во времето на пропагандите, заштова и гледате пропаганда во секи един збор.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Кога нема таjни за тебе да те прашам,а зашто по истиот третман ги нуди за србите, за молдавците, за руснаци, за украинци?
Бугариja сака да блокира Русиja за ЕУ?:pos: Или Бугариja сака да асимилира молдавците или украинците?:pos:
--- надополнето: Oct 15, 2011 7:46 PM ---

Како сека една национална заедница во РМ, бугарите си направиха клип и си го пуштиха на youtube. Не видов да реагирате вака за другите. Това се викат двоjни аршини.
Не, слободно повели на било која тема за Грците и Србите.
Ич нема двоен аршин. Грците ако се жалат... од каде да почнат, кутрите.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
А дали тебе ќе ти пречи ако те викам Татар, иако си ти Бугар?
Зошто на албанецот му пречи кога ќе му кажеш ш и п т а р, а самиот се нарекува така?
Зошто Грузија во превод е Georgia, зошто не ја тужи ,,онаа другата,, Georgia за тоа?
Зошто пола Европа има исти бои на знамињата, па не се тужат меѓусебно?

Зошто мислиш дека еден искрен Македонец, би прифатил да се нарекува поинаку?
И на крајот, ние дома си се викаме Македонија, интернационално е Маседониа... ете .. па тоа не не навредува де!
:pos::pos::pos: Ова јако ти беше...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Такви филмови ќе ми правиш тогаш кога официјална Софија ќе ПРИЗНАЕ ПОСТОЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИ НАРОД И ЈАЗИК КОИ СЕ РАЗЛИЧНИ ОД БУГАРСКИОТ, дали преку кловнот кој моментално ви е премиер или преку некој друг, не е ни битно...
И доста изигравате европејци, кога дури и балканците се за вас Америка.
Нема филм овде другар, ти ми отговори зашто дават по истата процедура на руснаци, молдованци и украинци?Немаш отговор или теориjaта ти за претопуване пада во вода?
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Вие живеете уште во времето на пропагандите, заштова и гледате пропаганда во секи един збор.
И вие уште живеете во времето на пропагандите, и тоа не малку. Впрочем и целиот Балкан живее со пропаганди и сценарија за хорор филмови:)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас многу добро знам што е анархизам, а немам обичај да употребувам зборови на кои не им го знам значењето...
БГ пасошот во денешна Струмица не е баш толку популарен како што мислиш...а не бил ни во Гоцевото време.
Но, не сум јас крив што некои шират такви дезинформации.
Затоа спомена дека анархизмот бил “ин“, заедно со комунизмот :pos: и исчезнал во 90-те...или така нешто...it`s knowledge !
Во Гоцево време?
Бајаги популарен бил, судејќи према членството на Македонската револуционерна организација...:pos:
http://mk.wikipedia.org/wiki/Кирил_Прличев

Нацијата е имагинарна заедница, нешто како замислено другарче, никој не знае да објасни зошто е тоа добра работа а од друга страна како ноеви со главата во песок сите замижуваат пред трагичните последици и милијардите мртви паднати благодарејќи на тоа откако “нацијата“ се етаблирала при крај на 18.век...

Не постојат бугари,срби,хрвати,грци,костариканци.
Само луѓе кои се декларираат или перцепираат како такви.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Србите билборди ставија,но они ич не ми сметаат зашто кај нив на пописот македонците можеа слободно да се попишат ко македонци,за разлика од вашата европска демократска држава која се служи со сталински методи.Значи тие десетици илјадници луѓе што се жалат дека се угнетени се дело на служби?Види мајката многу богата држава сме што можеме да платиме толку пари:pos:
:pos: Тука со сила ги теравме да не се пишуват македонци. Во затвори ги ставивме. :pos:
Како така некои можаха да се изjaснат како македонци бе?
Можеш да ни покажеш некоj сталиниски метод или само зборуваш?
Врзката мегу ОМО и македонската амбасада, македонската држава е докажана и това го знаат во Брисел.
Кога отидоха да штраjкуват за Брисел против Бугариja, излезнаха от Бугариja празни, минаха преку Скопje,тамо им дадоха транспарантите со паролите, знамена това она, направиха екскурзиjaта, вратиха се во Скопje, оставиха материалите и се вратиха празни во Бугариja. Ке прашаш откаj знаем - просто ги проверуват на граница.
Разликата мегу вашиот и нашиот стандарт е тоja, коjто уби "македонците" во Бугариja.
Кога ние имавме 18$ плата, а вие 250 марки, тогава имавте десеници илjaди. Днес работата е различна. Парите завршиха и македонците станаха помалце. Това е самата вистина.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Затоа спомена дека анархизмот бил “ин“, заедно со комунизмот :pos: и исчезнал во 90-те...или така нешто...it`s knowledge !
Во Гоцево време?
Бајаги популарен бил, судејќи према членството на Македонската револуционерна организација...:pos:
http://mk.wikipedia.org/wiki/Кирил_Прличев

Нацијата е имагинарна заедница, нешто како замислено другарче, никој не знае да објасни зошто е тоа добра работа а од друга страна како ноеви со главата во песок сите замижуваат пред трагичните последици и милијардите мртви паднати благодарејќи на тоа откако “нацијата“ се етаблирала при крај на 18.век...
Aj читни ми постот уште еднаш па види за што тоа велам дека умре во почетокот на 90-тите...
И не ме замарај со левичарски срања.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom