Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај да Ти олеснам: тркни на „Гулг ерт„, означи ја куќата, стај ја на форумов како „сликица„ и така полесно самиот ќе ја најдам, да не ги малтретирам роднините.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
247
Поени од реакции
394
Ина еден поп у лисиче коцкар невиден, коа ке ги искоцка парите иде по куќи и пее :mad::mad::mad:: ццц
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај именувај го, можи лично да го знам....:D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
--- надополнето: Oct 14, 2011 10:18 AM ---


Можам да се срамам само ради моето лично однесување а не и ради туѓото.
Лично, уопште не ми е криво што свештенството вози јаки коли, оти јаки коли возат и други....
Тие јаки коли се платени со парите на сиромавиот кој во потрага по духовен мир и спас, кој бара од Господ помош оставил со мака и крв заработени пари во црква за да некој си тера бизнис и се богати на туѓа сметка.

Сигурно не ти е криво? Како што не ти е криво ако твојот/ата брат/сестра добијат на поклон (еве да лупнам) лаптоп а ти само едно чоколадо?
Хах, дечко премногу си испран во главата по мое мислење со твоиве постови и бранење на нешто што 95% од останатите не го гледаат како исправно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:57 AM ---

Да, добар е, ами како!

А што џип вози Г.Г. Стефан, стварно, немам видено, ама затоа секој Божји ден, низ градов гледам се‘ по бесни и по бесни џипој и аута, (а нели бевме „сиромашен„ народ со јааако-јако „низок„ стандард...:cautious:) чија цена се движи по „...пар десетак тисуча Еура...„, ама тоа за Тебе е „...так нормално...„, нели, но кога се свештениците во прашање, е тогаш...Тешко нив! Ќе горат у пеколот оти возат џипој од 30 000 Евра! :mad:
А поентата на црквата и отците е да се такмичат со оние од улица. Ако тој вози мотор на едно тркало и попо треба? ако оди во бар со разголени женски и то ли треба. Зарем црквата и оците не треба да се пример на скромност и духовност а не на раскош и материјализам?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
А поентата на црквата и отците е да се такмичат со оние од улица. Ако тој вози мотор на едно тркало и попо треба? ако оди во бар со разголени женски и то ли треба. Зарем црквата и оците не треба да се пример на скромност и духовност а не на раскош и материјализам?
Мислам дека со болдираново е се кажано и и треба клуч на темава. :cuc:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тие јаки коли се платени со парите на сиромавиот кој во потрага по духовен мир и спас, кој бара од Господ помош оставил со мака и крв заработени пари во црква за да некој си тера бизнис и се богати на туѓа сметка.
Јес, јес, ама кој ли е тој „сиромав„ кој остава толку ногу пари у црква, за да можи Г.Г. Стефан да си купит џип од мноооогу Евра? :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мене тоа што никогаш не ми било јасно е,
- Зошто попот наплаќа за крштевање, значи со крштевањето ја примам верата
тоа дека треба да платам за да може да ја примам верата ми е апсурд незамислив.
Добар муабет... А мене нешто друго не ми е јасно: Порану беше, ако еден од родителите не е крстен во црква, тогаш не може ни детето да се крсти во црква, па за до го крстиш детето ќе мора прво да се крсти родителот (и нормално ќе си платат за двете крштевања). Арно ама тоа не беше доволно, па сега по ново ако сакаш да го крстиш детето во црква мора родителите да се венчани во црква (што секако и тоа се наплаќа). Најголем апсурд според мене... Зошто да морам да се венчам во црква ако сакам да ми се крсти детето? Еве на пример, за мене венчавањето во црква нема никакво религиозно значење и на тоа гледам само како на адет или традиција и затоа не сакам да давам пари за да се венчам во црква, доволно ми е матично ама сакам детето да ми биде христијанин...и чаре?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сигурно не ти е криво? .
Веќе одговорив: не. Но, да бидам до крај коректен: ако некој од високото свештенство смета дека наместо скромност треба да се одбере лускуз, за тој нечиј избор, јас пак нема да сносам последици, туку оној кој одбрал.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
Мене тоа што никогаш не ми било јасно е,
- Зошто попот наплаќа за крштевање, значи со крштевањето ја примам верата
тоа дека треба да платам за да може да ја примам верата ми е апсурд незамислив.

Но не се само поповите криви, за тоа секоја црква си има црковен одбор кој е одговорен за сите пари што влегуваат и трошаци кои ги имаат, значи тука у позадина има многу што се замешани.
Добра забелешка... Значи, да резимираме:
- Се плаќа за да станеш Христијанин.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зарем црквата и оците не треба да се пример на скромност и духовност а не на раскош и материјализам?
Да, навистина, и Црквата и Оците треба да се пример за скромност.
Мојот личен избор е скромноста, не луксузот. Во краен случај, секој во Црквата треба од себе да тргне, а не од другите: туѓиот избор не е мој избор и за туѓиот избор немам намера да сносам одговорност. На Судот Христов, секој ќе одговара пред се‘ за себе, а ако е натчинет, ќе одговара и за потчинетите.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Веќе одговорив: не. Но, да бидам до крај коректен: ако некој од високото свештенство смета дека наместо скромност треба да се одбере лускуз, за тој нечиј избор, јас пак нема да сносам последици, туку оној кој одбрал.
Зашто тогаш стоиш зад нив? И ги правдаш постојано?
--- надополнето: Oct 14, 2011 12:16 PM ---
Добар муабет... А мене нешто друго не ми е јасно: Порану беше, ако еден од родителите не е крстен во црква, тогаш не може ни детето да се крсти во црква, па за до го крстиш детето ќе мора прво да се крсти родителот (и нормално ќе си платат за двете крштевања). Арно ама тоа не беше доволно, па сега по ново ако сакаш да го крстиш детето во црква мора родителите да се венчани во црква (што секако и тоа се наплаќа). Најголем апсурд според мене... Зошто да морам да се венчам во црква ако сакам да ми се крсти детето? Еве на пример, за мене венчавањето во црква нема никакво религиозно значење и на тоа гледам само како на адет или традиција и затоа не сакам да давам пари за да се венчам во црква, доволно ми е матично ама сакам детето да ми биде христијанин...и чаре?
Чаре или ќе го отвориш паричникот за црквата да брцне рака или само ќе му обесиш еден крст на врат и тоа е тоа. :icon_mrgr:

edit:
Со тие 100.000 евра ќе го средеа манастирот јован бигорски. Можеа да отворат јавна кујна за бездомниците кои собираат јадење од контињери да каснат нешто готвено.
Можеа да помогнат на многу луѓе. Од радозналост, еднаш пред некое време им пратив е-маил на мпц, да ми донираат онака, чисто во име на бога за добро здравје и среќа, едни 1000 евра.Повратниот одговор беше:


Македонската православна црква не врши никакви донации и не исполнува никакви приватни желби. Патем, се она што ни е потребно е верба во бога и скромност.Имајте приајтен ден и цврста вера.​
Да, верата ни е најпотребна и кога немаш радувај се е дури тогаш е господ со тебе.А поповите, остај ги. Нека горат во пеколот.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Јес, јес, ама кој ли е тој „сиромав„ кој остава толку ногу пари у црква, за да можи Г.Г. Стефан да си купит џип од мноооогу Евра? :)
Оставаат истите оние кои 2000 години им ги полнат стомаците на „божјите пратеници“. Тоа е простата широка народна маса која верува на глупостите и заканите на трансвеститите со кандила и тежок златен накит околу вратот.

Ги оставаат и последните пари, двојат од уста, прелажани од манипулаториве дека откога ќе умрат ќе добијат некаква си награда. Греотички неуки.

И гнаси лажливи, нели. Овци и бербери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom