Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
Испровоциран од последните случувања поврзани со Архиепископот и „неговиот“ (или чив и да е, битно црковен е) Мерцедес од осумдесетина илјади евра, едноставно морав да ја отворам темава. Не навлегувам во детали и прости оговарачки муабети, туку сакам да чујам некакво објаснување. Можеби има некоја логика за овие работи, кои јас сеуште не сум успеал да ги сфатам.

Од секогаш ме интересирало, ама никогаш не сум прашал. И искрено, се надевам дека ќе ми одговори некој поупатен, а можеби дури и црковно лице (затоа што знам дека имаме такви на форумов)...

Ајде, почнуваме со две едноставни прашања:

- Од кога почна црквата да наплаќа влез и дали е тоа христијански? Зар сиромасите не смеат да влезат во црква/манастир?

- Зошто црковните лица возат автомобили од 100.000 евра? Не е некако похристијански да ги пренаменат тие пари за други работи (има еден куп, да не ги набројувам), а да се возат во нормални автомобили (кои исто така добро си ја вршат намената, а чинат 95.000 евра помалку)?
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
- Од кога почна црквата да наплаќа влез и дали е тоа христијански? Зар сиромасите не смеат да влезат во црква/манастир?
woot!?

се наплаќа за влез во црква?
 

TheFrisb

(Астроном)
Член од
5 јуни 2011
Мислења
246
Поени од реакции
80
И јас не знаев дека се наплаќа влез во црква
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.425
Поени од реакции
7.799
Во фенси-шменси црквите во Охрид се наплаќа повеќе од 15 години.

Видиш мајката... сите попови живеат во убави куќи, имаат нови возила (кои чинат според чинот што го имаат во МПЦ), и имаат убави ќерки.

Ова последново па ич не ми е јасно, ама не ми пречи.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
И фискални да не почнаа конечно да даваат ?
Последен пат бев пред 5-6 години, и сеуште не сум ги преболел 30-те денари шо ги остаив... :(
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
И фискални да не почнаа конечно да даваат ?
Последен пат бев пред 5-6 години, и сеуште не сум ги преболел 30-те денари шо ги остаив... :(
Тоа е најинтересното, шо за нив нема фискална политика :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.257
Поени од реакции
4.862
I posle nekoj ce reci deka ne sum bil vo pravo.
Religijata e opium za narodot, rekol nekogas nekoj koj ne go znam, no znam deka bil vo pravo.
Od toj opiumot samo malkumina imaat korist.

Koj e kriv? Pogodete od tripati...
 
G

galaxy

Гостин
Религиските заедници имаат врска со религијата колку што религијата има врска со разумот.

Разум > религија > религиска организација
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Црквата е највечи лопов. Кога бев пред 5-6 години на погреб, попот фрли пари во воздух и рече - Што остане горе за Господ, што остане доле за црквата. Од тогаш ниту у црква ниту у поп верувам.
Црквата воедно е и една од најголемите перални за пари.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Стварно се наплаќа влез за у црква ? воа прв пат го слушам, тие што го направиле воа да не мислат дека се наоѓаат во спортска сала и бараат пари за карта :icon_lol: .А тоа за колата не ми е чудно, парите што ги оставаат луѓето кај мислите дека одат ? у на попот џебот.:tapp:
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
а најнејасно од се ми е што плачат донации за манастрирскиот комплекс што изгоре помош вака така а типот си купува кола од 100 000 евра ... не ми е јасно
 
S

Shellshock nam67

Гостин
cekaj te lugje da ne mesame Crkva so popovi i vladici
Crkvata e hram gospodov, nejzinite navodni slugi Popovite i Vladicite se najgolemi lopovi, i pravat biznis od crkvata, vo Grcija crkvata e gazda na okolu 1/3 od zemjata i tocno se znae do drahma toe evro kade odi taa para i za sto se trosi istata, je kakvi i da se helasite ama religijata si ja sirati i ja cuvaat. a ne kako ovie nasive lopovi nevideni samo pari gi interesira i koli, kade se vernicite kade se verskite skoli sto gi najavuvaa, kade se renoviranjata na crkvite, pomos na siromasnite semejstva koi gi ima mnogu vo makedonija, javnite kujni i seto toa kade e zamre. seto toa ima povejke prioritet otkolku eden mercedes zaradi neakkov si blagodet na dedeo Stefan
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
Ојдее светот попови - лопови ... Во се бизнис се гледа ... Само пара да се извади ... Ненаситен свет ...
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Стварно се наплаќа влез за у црква ? воа прв пат го слушам, тие што го направиле воа да не мислат дека се наоѓаат во спортска сала и бараат пари за карта :icon_lol: .А тоа за колата не ми е чудно, парите што ги оставаат луѓето кај мислите дека одат ? у на попот џебот.:tapp:
i pokraj toa sto po zakon vladicite i popovite primaat plata sepak i fajka rakata
naplajkaat bukvalo za se od pogerbi do pokrstuvanje , brak so ti ne....
nikade kolku sto znam ne pisuva vo biblijata deka seto toa se naplajka a sepak so decenii funkcionira toa vo makedonija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom