Progressive Rock

Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
@ Антоние
според мене нема потреба од нова тема за Пост рок, оти пост рокот дискусии може да се сместат у темава за прогресив рок комотно, пост рок има бајаги преземено и надоградено елементи и од прогресив рок, и инди рок, и електроника..

Ја последните неколку дена се обидувам да му улезам у ак'ло на Steven Wilson, го слушам новиот му албум али никако да ми легне, на моменти има некои такви jazz, аvant-garde влијанија шо ми кинат нерви, па така нешто не сум ногу импресиониран со албумо у целост, онака, по некоја песна ме ареса, али не е тоа тоа.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И јас мислам дека пост рок тема нема да има иднина на форумот, можеме да ги тераме дискусиите на истава тема или пак на рокерски инди бендови ако сакате.

Еве најдобро нешто излезено од Ирска последниве неколку години (немој некој да ги спомнал шупаците Ју Ту на темава :icon_mrgr:)

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
^^ Супер се GIAA, а не може да се збори за пост рок а да не се спомнат Godspeed You! Black Emperor, боговите на жанрот, сите пост рок бендови се обидуваa на времето да звучат како нив, други пак сеа пробуват да не звучат како нив али не им успева :) ... албуми како Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven, F♯ A♯ ∞ ќе останат ремек дела и лектира на пост рокот. Тука се Mono, Explosions In The Sky, A Silver Mt. Zion, 65daysofstatic, Sigur Rós, Red Sparowes... пост рок, музика на место.
 
А

Антоние

Гостин
Во Скопје локалната сцена се врти претежно околу хипхоп, панк, и метал. Тоа се слуша затоа што сите тоа го слушаат... Пост-рок у лакања пуштаат еднаш месечно па и тогаш е како двајца без тројца.

...што значи можеби сте у право, едноставно не е дојдено уште време за ваква музика.
Меѓутоа јас искрено се надевам дека ќе се логирам некој ден понатака на форумов, и ќе најдам активни теми (или вака муабет) за пост-рок, мет-рок, краутрок, IDM итака натака. Не толку дека јас го слушам тоа па сакам сите да го слушаат, туку едноставно да има поголема разновидност од квалитетни жанрови кои вреди да се истражат.

Лично, мене највеќе ми се допаѓа музиката од раниот пост рок, првиот бран. Slint, Stereolab, Tortoise, неверојатните Talk talk, и уште неколку други.

Овој раниов пост-рок во спореба со вториот или третиот бран пост-рок се разликува во динамичноста. Фактички овие групи ја прават трансформацијата од синт-поп и амбиент во пост-рок, шо значи нема огромни build up-ови, и нема грандиозни крешенда како што има во, рецимо, GY!BE него има, онака, мелодичен микс на класични, електронски и рок елементи зачинети со минимален говор.

Ако некој е заинтересиран да навлезе во овој ран пост-рок, моја препорака е да започне со албумите "Laughing Stock" од Talk talk и "Spiderland" од Slint. Али и освен тоа, нарочито овие два албуми се извонредни и мислам дека дефинитивно вредат да се слушнат барем еднаш.


:cuc:

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Прв пат коа го чув Spirit of Eden на Talk Talk бев запрепастен, немав чуено таква музика, тоа беше откровение за мене, некоја мешавина од амбиент, класични призвуци, џезерски делови, сето тоа у рок фазон, едноставно албумот ме обзема, и после толку години слушање музика не сум чул ништо слично на тај албум, перфекција. Laughing Stock е исто супер албумче. Tortoise се обидувам низ годините да ги сварам некако, малце споро ми иде, супер бенд се, али ја не сум се зафанал така сериозно да ги проанализирам. Мене ептен ќеф ми праат исто и пост рок со ногу електроника како 65DAYSOFSTATIC, THE ALBUM LEAF, THE AMERICAN DOLLAR, EFTERKLANG.. исто бендчиња од типот на MØN, Hungry Ghosts, онака со релаксиран тон, ненагласена суптилна мелодија, филм неверојатен.. Има ногу да се збори за пост рок, релативно нов правец али доби куп следбеници
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Најава за концерт на Khuda во Ла Кања на 7-ми Октомври, ако сум слободен големи се шансите да присуствувам.

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Најава за концерт на Khuda во Ла Кања на 7-ми Октомври, ако сум слободен големи се шансите да присуствувам.

Khuda беа лани исто на плагијат фестивалот, супер се покажаа, вреди да се видат у живо, добра музика, ја ако се најдам у ск тоа време ќе ги ѕирнам
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
US Prog Rock - Captain Beyond


 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Новиот албум на Agents of Mercy е лудило. Тоа е бенд составен од членовите на The Flower Kings и плус уште некој. Прогресив рок у најдобро издание, еден од најдобрите прог албуми за оваа година за мене. исто и новиот на The Tangent е солиден.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Новиот албум на Agents of Mercy е лудило. Тоа е бенд составен од членовите на The Flower Kings и плус уште некој. Прогресив рок у најдобро издание, еден од најдобрите прог албуми за оваа година за мене. исто и новиот на The Tangent е солиден.
Agree. Dobri se i Agents, i Flower Kings...:))
 
А

Антоние

Гостин
Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven од Godspeed You! Black Emperor

Еден од најдобрите пост-рок албуми до ден денешен.

Албумот ја раскажува најтажната приказна од сите.

Го објаснува животот и најголемата тајна на светот, за тоа зошто никој повеќе не спие на плажата. :)

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven од Godspeed You! Black Emperor

Еден од најдобрите пост-рок албуми до ден денешен.

Албумот ја раскажува најтажната приказна од сите.

Го објаснува животот и најголемата тајна на светот, за тоа зошто никој повеќе не спие на плажата. :)

дефинитивно еден од мојте омилени пост рок албуми, а колку се изнарадував коа чув дека ќе праат нов албум, и уште се каам шо лани не им ојдев на концерт у Атина, а којзнае коа пак ќе решат да праат турнеја. и да не забравиме:
And we used to sleep on the beach here, sleep overnight..they don't do that anymore.
Things changed...you see.

They don't sleep anymore on the beach.

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom