Фан Клуб: Пелистер

Z

ziko bt

Гостин
Клубот ќе ви ќари некој денар?
Евентуално ако му дат нешто ситно тренинг компензација,а можно е за без пари пошто дека паднавме 2ра лига сите договори шо беа меѓу клубо и играчите станват аматерски,мое мислење ке земи клубо некоја безначајна сума 2-3 000 евра ако си замини нормално.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Евентуално ако му дат нешто ситно тренинг компензација,а можно е за без пари пошто дека паднавме 2ра лига сите договори шо беа меѓу клубо и играчите станват аматерски,мое мислење ке земи клубо некоја безначајна сума 2-3 000 евра.
Па во каква беспарица се нашиве клубови не би рекол дека се безначајна сума.На кое дереџе сме не ми се верува, да се тешиме ако земе некој клуб и 2000евра.Ај се надевам на подобри времиња и за вас,и за останатите клубови.
 
Z

ziko bt

Гостин
Па во каква беспарица се нашиве клубови не би рекол дека се безначајна сума.На кое дереџе сме не ми се верува, да се тешиме ако земе некој клуб и 2000евра.Ај се надевам на подобри времиња и за вас,и за останатите клубови.
Каква беспарица брат?Се тепат кој да влези да спонзорира во клубот па за 2 000 евра ѓупци да се прајме. :)
Заебанција на страна ситуацијата е подсредена и влегоја интересни луѓе во клубот(Масалко,Шеровски,по некој пратеник,градо вети 20-30 000 евра) па најавуват експресно вракање во 1ва лига и демек ке се бореле за титула(на ова слатко се изнасмеав),ако се веродостојни овие ветувања тие 2 000 евра не играт некоја улога,оти знајме и за да имаш сеа стабилен прволигаш треба да имаш буџет од 150 000 + евра така да овие би биле капка во морето.
--- надополнето: Oct 9, 2011 1:19 PM ---
Пелистер води меѓу ветераните





Пелистер и Караорман се издвоија на врвот од табелата по првите две кола во лигата на фудбалски ветерани на Македонија

Во пелагониското дерби Пелистер на гости ја совлада Победа со дури 6-2, а Караорман дома славеше над Металург со 3-1. Во последниот меч од 2. коло Работнички славеше кај Борец во Велес со 4-2.



Табела
1. Пелистер 2 2 0 0 9-3 6
2. Караорман 2 2 0 0 8-3 6
3. Победа 2 1 0 1 8-7 3
4. Работнички 2 1 0 1 6-7 3
5. Металург 2 0 0 2 2-6 0
6. Борец 2 0 0 2 3-10 0
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
5.129
Па сите млади играчи Пелистер ги даде речиси за без пари !!!
Марјан Алтипармаковски во Ксанти ојде само за 20 000 евра, 18-9 години и ПАЗИ плус репрезентативец до 21 година !!!
Стефан Спировски во Борац Чачак и тој дури за помала сума замина исто и тој репрезентатицен до 21 година !!!
Кире Ристевски и тој во Албанија ојде за без пари исто така репрезентативец до 21 година !!!
Владица Брдаровски и од него зедоја само неколку илјади евра ко замина во Брно (Чешка), како и другите и тој репрезентативец до 21 година !!!
Ете сега и Стефан Магловски во Германија во Педерборн ќе видиме и тој за колку ќе го дај новата управа, горенаведените 4 играчи ги даде Круме и сите пари шо ги зеде си ги пикна во џебот....
Муабетот ми е оти секоја година вадиме таленти и само за 1 година ни бегат за евтини пари, работата е ДАЈ ШТА ДАШ !!!
 
Z

ziko bt

Гостин
Па сите млади играчи Пелистер ги даде речиси за без пари !!!
Марјан Алтипармаковски во Ксанти ојде само за 20 000 евра, 18-9 години и ПАЗИ плус репрезентативец до 21 година !!!
Стефан Спировски во Борац Чачак и тој дури за помала сума замина исто и тој репрезентатицен до 21 година !!!
Кире Ристевски и тој во Албанија ојде за без пари исто така репрезентативец до 21 година !!!
Владица Брдаровски и од него зедоја само неколку илјади евра ко замина во Брно (Чешка), како и другите и тој репрезентативец до 21 година !!!
Ете сега и Стефан Магловски во Германија во Педерборн ќе видиме и тој за колку ќе го дај новата управа, горенаведените 4 играчи ги даде Круме и сите пари шо ги зеде си ги пикна во џебот....
Муабетот ми е оти секоја година вадиме таленти и само за 1 година ни бегат за евтини пари, работата е ДАЈ ШТА ДАШ !!!
Ко ке ги додајш на овие и Лазе Илиев(5000евра) и Бале Љамчевски(наводно за 2-3 000 евра) реално е да се очеква за ептен малце пари да си замини Маглата,ама тука нормално има едно големо АКО,незнам брат колку ти е веродостоен изворо ваљда на фб се пофали детето,сепак дур не е официјализирано не ми е за вервање ова,тој и лани беше на проба Германија ке потпишваше па ништоо,летово ке одеше во скопски клуб и пак видиш ништо,и сеа со кој игри заслужи да се заинтересират во Германија за него?Јес да детето беше голем талент во младински категории ама сеа глеам тешко се пробива ке видиме можи ке ме демантира и со игрите потаму а и можи нема да е ова само шпекулација.
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
Нека успее надвор зошто да не . Клубот си е крив шо ги дава за бес пари ко аматери па видете Работнички веќе 3та година се финансира од трансферите на сопствените играчи и од настапите во еврокуповите а не дека имаат којзнае колку пари , клубот си има политика која си ја исполнува секоја година . Кај нас ќе се стигни да се игра евро куп сите ќе искрадат и другата сезона тониме епа тониме ко секој гледа џебот да му е пополн а да се земат тие пари да се вложат во младински во прв тим па после 2-3 сезони одма ќе се вратат е тогаш дури ќе можи да збораме за силен Пелистер и заработка од трансфери на наши деца .
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.277
Поени од реакции
5.129
Ко ке ги додајш на овие и Лазе Илиев(5000евра) и Бале Љамчевски(наводно за 2-3 000 евра) реално е да се очеква за ептен малце пари да си замини Маглата,ама тука нормално има едно големо АКО,незнам брат колку ти е веродостоен изворо ваљда на фб се пофали детето,сепак дур не е официјализирано не ми е за вервање ова,тој и лани беше на проба Германија ке потпишваше па ништоо,летово ке одеше во скопски клуб и пак видиш ништо,и сеа со кој игри заслужи да се заинтересират во Германија за него?Јес да детето беше голем талент во младински категории ама сеа глеам тешко се пробива ке видиме можи ке ме демантира и со игрите потаму а и можи нема да е ова само шпекулација.
Ти кажвам за играчи од школата кои излегоја пред 2-3 години !!!
А Лазар Илиев дојде од Брегалница, а за Љамчевски незнам за колку беше даен, беше од порано, а порано сме ваделе уште поквалитетни играчи од овие така да да не се враќаме во минатото... Ете дур сме кај Љамчевски се потсетив и на брат му на Бале, Петар Љамчевски кој пред неколку месеци ојде во Металург....
Е сега за то за Маглата си во право.....
Лани беше на проба исто во Германија во Келн, ама не задоволи.....
Ама јас праев муабет со Маглата и ми рече моментално уште сум во Пелистер, ама има нешто рече со Петерборн за во Германија и рече дека треба да ја биди работата....
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
69
Поени од реакции
14
Ти кажвам за играчи од школата кои излегоја пред 2-3 години !!!
А Лазар Илиев дојде од Брегалница, а за Љамчевски незнам за колку беше даен, беше од порано, а порано сме ваделе уште поквалитетни играчи од овие така да да не се враќаме во минатото... Ете дур сме кај Љамчевски се потсетив и на брат му на Бале, Петар Љамчевски кој пред неколку месеци ојде во Металург....
Е сега за то за Маглата си во право.....
Лани беше на проба исто во Германија во Келн, ама не задоволи.....
Ама јас праев муабет со Маглата и ми рече моментално уште сум во Пелистер, ама има нешто рече со Петерборн за во Германија и рече дека треба да ја биди работата....
Па да даде господ да е вистина то во врска со Маглата ....
аа додека станва збор за таленти од школата на пелистер сеуште ги има ....
така што Драгарски и Китановски беа довчерашни репрезентативци до 19 години но сеа немааат право да настапуваат до 19 години...
аа и исто така тука се Анастасов и другиот Магловски кој изигра доста добро на куп мечот со Турноово....и заедно со Гоновски беа повикани за пријателските мечеви за репрезентацијата до 19 години..
ии доста други млади играчи кои настапуваат во ПЕЛИСТЕР и по тоа можи да видиме дека во Пелистер секогаш имало и ке има ТАЛЕНТИ ........
 
Z

ziko bt

Гостин
Па да даде господ да е вистина то во врска со Маглата ....
аа додека станва збор за таленти од школата на пелистер сеуште ги има ....
така што Драгарски и Китановски беа довчерашни репрезентативци до 19 години но сеа немааат право да настапуваат до 19 години...
аа и исто така тука се Анастасов и другиот Магловски кој изигра доста добро на куп мечот со Турноово....и заедно со Гоновски беа повикани за пријателските мечеви за репрезентацијата до 19 години..
ии доста други млади играчи кои настапуваат во ПЕЛИСТЕР и по тоа можи да видиме дека во Пелистер секогаш имало и ке има ТАЛЕНТИ ........
Само голмано не го спомнувај жити се шо талент е 6 јаде пред месец од Романија па одбраната му била крива.Госпо нека го чува Пелистер од такви голмани,па уште репрезентација го зедоја...
--- надополнето: Oct 10, 2011 10:03 PM ---
Ти кажвам за играчи од школата кои излегоја пред 2-3 години !!!
А Лазар Илиев дојде од Брегалница, а за Љамчевски незнам за колку беше даен, беше од порано, а порано сме ваделе уште поквалитетни играчи од овие така да да не се враќаме во минатото... Ете дур сме кај Љамчевски се потсетив и на брат му на Бале, Петар Љамчевски кој пред неколку месеци ојде во Металург....
Знам дека Илиев е од Брегалница и дека Бале е постара генерација од тие шо ги наброја него муабето ми беше дека за ситна пара сите си ојдоја последниве година,две па некој дури за без пари,а околу Љамчевски младио муабети слушнав дека безпари си замина,изгледа аматерски договор имал,оти да беше некој поцврст договор сумљам дека сеа ке беше во Металург.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
69
Поени од реакции
14
Само голмано не го спомнувај жити се шо талент е 6 јаде пред месец од Романија па одбраната му била крива.Госпо нека го чува Пелистер од такви голмани,па уште репрезентација го зедоја...
--- надополнето: Oct 10, 2011 10:03 PM ---
Знам дека Илиев е од Брегалница и дека Бале е постара генерација од тие шо ги наброја него муабето ми беше дека за ситна пара сите си ојдоја последниве година,две па некој дури за без пари,а околу Љамчевски младио муабети слушнав дека безпари си замина,изгледа аматерски договор имал,оти да беше некој поцврст договор сумљам дека сеа ке беше во Металург.
Ееее добро секој има лоши денови .....
сепак другите наведени можат да ги оправдат очекувањата
ии со една млада екипа ПЕЛИСТЕР да се врати каде што му е местото во првата лига.....
 
Z

ziko bt

Гостин
Ееее добро секој има лоши денови .....
сепак другите наведени можат да ги оправдат очекувањата
ии со една млада екипа ПЕЛИСТЕР да се врати каде што му е местото во првата лига.....
Арно ке беше да имаше лош ден,ама очигледно не е само според мене не талентиран и доста други то го имат констатирано,за другите немам забелешка.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
69
Поени од реакции
14
Арно ке беше да имаше лош ден,ама очигледно не е само според мене не талентиран и доста други то го имат констатирано,за другите немам забелешка.
И ти донекаде имаш право ама има време цела екипа на пелистер е склоп на мн млади фудбалери и само 2-3 искусни и пак се на 1 позиција во втората лига тоа значи дека има перспектива овај тим на пелистер ......
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Добро е,ископаа со багерот нешто,се собраа неколку купови со земја...:D
Не е лошо за почеток,со оглед дека градежната сезона заврши...:)
Europe here we come:X3:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680


12 OCTOBER 2011

Управниот одбор на Пелистер за спортски директор го назначи Сашо Здравевски, за технички директор Миле Димов, а за секретар Бруно Пресилски.

Паузата поради настапите на Македонската фудбалска репрезентација добро им дојде на фудбалерите и на Управата на Пелистер. Првите засилено тренираа овој изминат период, а вторите полека ги средуваа административните работи.
Фудбалерите на Пелистер засилено тренираа во изминатите десетина дена, а спортскиот директор Сашо Здравевски вели:
-Моравме малку да ги засилиме тренинзите и да се обидеме да надоместиме дел од она што е пропуштено поради познатите проблеми со кои се среќаваше клубот во изминатиот период. По промената на Управата се чувствува нова позитивна атмосфера кај фудбалерите и тие поангажирано тренираат и го очекуваат наредниот натпревар.
Но, за да биде мотивацијата комплетна потребни се и финансиски средства кои фудбалерите досега ги немаа. За тоа кога се очекува првата исплата за фудбалерите Здравевски вели:
-При крај сме со сите административни работи кои се бараат околу пререгистрацијата на Управата и до наредната средба фудбалерите ќе добијат дел од заостанатите плати, а тоа ќе значи и дополнителен мотив за нив.
Напоредно со тренинзите и администрацијата новата управа на Пелистер работи и на создавање услови за непречена работа, а за тоа што се ќе се работи во соблекувалните и околу стадионот Здравевски вели:
-Почнавме со средување на помошните терени каде работат младите категории. Првиот помошен терен на службениот влез е среден, а ќе се работи и на теренот до Печатницата. Тука ќе работат сите младински категории од кои многу очекуваме. Кога сме кај младите сакам да кажам дека координатор за сите категории е Сашо Илиевски, а со младите ќе работат Спасе Ристевски, Кире Грозданов, Ванчо Мицевски, Науме Шапковски и Александар Нашоку. Сите остануваат на истите места, со исклучок на Лазе Гаштаров кој пред две седмици сам си поднесе оставка.
Но нема да се застане тука, туку деновиве ќе почнат и средувањата на соблекувалните и другите помошни простории.
-Мора да се почне со реконструкција на покривот на дел од соблекувалните бидејќи тоа е основно, а потоа ќе се работи и на подобрување на електричната инсталација и комплетно освежување на соблекувалните. Се надевам дека се ќе биде завршено пред да фатат студовите, односно крајот на есенскиот дел ќе го дочекаме во нови соблекувални, рече спортскиот директор Сашо Здравевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom