Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Да не знај некој кај можам да најдам OBD II Bluetooth адаптер. Ептен јак филм ми прави да го врзам мобилниот со чудово :)

 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Значи стварно незнам што и е на колава,едно ке направам друго ке се заебе.Кога ми го наштеловаа плинот во Плимонт (сменив и мембрани и црева) колата одеше добро без сецкање,мирна работа 800-900 обртаи.Значи ја возев што ја возев и имав бензин останато и кога се потроши плинот префрлив на бензин.Е сега на бензин колата исто убаво си работеше на 800-900 обртаи но кога не е загреана од 1300-1400 обртаи од 3100-3200 обртаи многу се гуши и не влече.(Бев во Србија пред 10-на дена така да издувана е)Тек кога ке загрее почнува да влече на пониските обртаи додека мегу 2200 до 3200 обртаи ја чувствувам дека не влече како што треба.Да напоменам дека колата е целосно сервисирана и има сменето мембрани и за бензин и сите потрошни материјали на моторот пред околу 1 година во овластен сервис во вредност од околу 15.000 денари.Кога ја вратив на плин повторно се јави сецкањето,не е можно да се раштелува плинот од што не ја возев 2 дена на плин.А и уште нешто....додека возам на бензин се слушаат два звуци од моторот,едниот знам дека е од капачката за уље (незнам на кој принцип работат фелициите кога тој треба да ствара притисок а на сите фелиции капачето за уље не е на навртка туку го држи желевце едно) и кога ке дадам гас почнува да се подотвара и тропа тоа треба да го затегнам а има уште еден звук што неможам да го дефинирам затоа што ми се јавува само додека возам додека давам гас,а кога работи во место го нема тој звук.Дали може да е некој слаб довод на гориво или било што?И крај краева дали може да се упасува исто мотор од Фелиција ама 1.6 да се купи од Чешка,Словачка и да се атестира?????Дали во тој случај пак би требало да го атестирам плинот?Или да си купам нова кола....
Гледам дека се работи за фелиција така да си пиша што треба да направиш :) доста проблеми имаат фелициите, ме интересира колку ти лапа бензин/плин градска?
--- надополнето: Sep 28, 2011 6:38 PM ---
Да не знај некој кај можам да најдам OBD II Bluetooth адаптер. Ептен јак филм ми прави да го врзам мобилниот со чудово :)

За што е чудово?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Гледам дека се работи за фелиција така да си пиша што треба да направиш :) доста проблеми имаат фелициите, ме интересира колку ти лапа бензин/плин градска?
Искрено нема да ми веруваш.Плин градска околу 12+/- со 500 денари просек 85-95 км поминувам,отворено до Србија 10л/100км (цел пат возење на 3300 обртаи во 5-та брзина,многу бучи,дефинитивно фали 6-та).Ама па и што има избор за до 3500(4000 нека се) евра,сакам нешто поново годиште (2001-2002) бидејки Фелицијата е 1999.

Ако ја продавам не ја ставам на форумов,сите маани и ги открив :pos:
 

Vlatko_MKD

Хакер
Член од
28 септември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Имам Пасат 1.9 ТДИ 2000 год. и сакам да прашам од што може да е, колата ако не ја запалам 2-3 дена целата Струја се испразнува и ништо не функционира ??? бтњ: акумулаторот е нов , уште под гаранција Black Eagle!!! Благодарам однапред.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Имам Пасат 1.9 ТДИ 2000 год. и сакам да прашам од што може да е, колата ако не ја запалам 2-3 дена целата Струја се испразнува и ништо не функционира ??? бтњ: акумулаторот е нов , уште под гаранција Black Eagle!!! Благодарам однапред.
појди на авто електричар и ке ти каже он. вака на форум нема да ти каже никој зашто ти се празни акумулаторот, т.е. што ти ја краде струјата...

ај едно нешто јас ке пробам. една болка кај пасатите се прекидачите за сијаличките во гепек и касета.... за касетата е малку по тешко... ај за гепекот... провери дали сијаличката во гепекот ти се гасне кога ке го затвориш... значи отвори го гепекот, извади еден од задните звучници, бутни огледалце надоле, гледај во огледалцето кон сијаличката и некој нека го затвори гепекот. ако свети уште, тоа е тоа, а ако не свети трк на електричар.

еј сега ми текна нова финта... и за гепек и за касета... стави го мобилниот на снимање на видео, бутни го во касета или во гепек и затвори. почекај 10 секунди, отвори и прегледај ја снимката. ке видиш дали се гаси или не.. ако се гаси, правец на електричар да ти бара болката на колата кај тие...
 

Vlatko_MKD

Хакер
Член од
28 септември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Изгледа ке морам на автоелектричар бидејки тоа е океј со сијаличките...Да не е борд компјутерот, ама не ми се верува толку струја да празни за 2-3 дена ?! Ептен е забегано и чидно :(((
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Што мислите за Фиат Стило 1.9 ЈТD околу 2002 година ?Што мотор имаат,издржливи ли се,имал ли некој искуство.Мислам дека вредат до кај 4000 евра плус минус нешто...

 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Да не знај некој кај можам да најдам OBD II Bluetooth адаптер. Ептен јак филм ми прави да го врзам мобилниот со чудово :)

http://www.programatoribg.com/index.htm

Постави им на маил прашање, дали може да функционира преку мобилен, и мене ме интересира, ама со време сум краток
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
(http://www.programatoribg.com/elm327/index.htm)
На тој линк и јас мислев, меѓутоа не гледам дека има Bluetooth адаптер, па ја постирав хоум страницата. Одличен читач, го имаме во плимонт, скапите тестери не ни ја читаат лада нивата, го нарачавме само поради лада. Инаку одлична опција изгледа во комбинација со мобилен телефон. Ги дава големините кој ни се потребни во нашата работа.
 
P

Princ

Гостин
Оној лево на сликата (за кој и двајцата зборувате) на Фолксваген не пишува дека поддржува блутут, ама десниот има такво обележје :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Го има и како USB и како Bluetooth истиот приклучок. Само што кај нас го неам сретнато како Bluetooth. Како USB го има насекаде.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Да не знај некој кај можам да најдам OBD II Bluetooth адаптер. Ептен јак филм ми прави да го врзам мобилниот со чудово :)

Јас имам bluetooth адаптер. И не би ти препорачал да си играш со него(компјутерот на колата). Нај гадно е ако ги пореметиш епром мемориите. Ко јас што ги пореметив, километражата ја заебав и перката за да уклучува ладење на ладњак...
--- надополнето: Oct 1, 2011 9:22 AM ---
Momci posle podolgo vreme vozenje niz grad vcera zacepav do Belgrad i nazad, po pat vozev okolu 150 celo vreme. Na vrakanje nazad vo Sk na vlezot pocna da sveti sijalickata za motorot, se izvadiv od pamet i pravo na majstor. Ja stavija na tester i ispadna deka od so se izduvala masinata parce od garezot uspeal da go zaglavi EGR ventilot i nemozel da zatvori ubavo. E sega prasanjeto: moze li toa da se izduva so vozenje, ili ke mora da se vadi nadvor i da se cisti? Se raboti za Astra G 1.6 2001g.
Без отварање нема да се оправи еве јас 2 години го возам така.:) Астра Г 2.0.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас имам bluetooth адаптер. И не би ти препорачал да си играш со него(компјутерот на колата). Нај гадно е ако ги пореметиш епром мемориите. Ко јас што ги пореметив, километражата ја заебав и перката за да уклучува ладење на ладњак...
Ајде сега малку стручно... ако станува збор за епром меморија, дефинитивно неможеш да ја менуваш преку блутут адаптер. Од проста причина што епром меморијата се програмира на посебен чип (пример изработуваат исто епром интегрално за контролер на вбризгување, контрола на клима, контрола на бришачи, а сето тоа различно се програмира), па потоа се става во употреба. Бришењето на таквата меморија исто така оди преку посебниот чип... во употреба епром (Erasable Programmable Read Only Memory) се користи чисто како меморија од која се читаат основните поставки (Read Only Memory).

Тоа што ти си го пореметил, најверојатно се параметрите со кои што работи целиот процес... па перката јасно дека нема да ти работи ако ја поддесиш да се вклучува на 120 степени.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Ајде сега малку стручно... ако станува збор за епром меморија, дефинитивно неможеш да ја менуваш преку блутут адаптер. Од проста причина што епром меморијата се програмира на посебен чип (пример изработуваат исто епром интегрално за контролер на вбризгување, контрола на клима, контрола на бришачи, а сето тоа различно се програмира), па потоа се става во употреба. Бришењето на таквата меморија исто така оди преку посебниот чип... во употреба епром (Erasable Programmable Read Only Memory) се користи чисто како меморија од која се читаат основните поставки (Read Only Memory).

Тоа што ти си го пореметил, најверојатно се параметрите со кои што работи целиот процес... па перката јасно дека нема да ти работи ако ја поддесиш да се вклучува на 120 степени.
Не зборам дека можеш се да контролираш од таму туку можеш да го збравиш. Знам затоа што ја носев колата епромите да ги репрограмираат (така кошта најефтино). Инаку официјален сервис би менувал цели модули (компјутерот). Епромите беа скроз репрограмирани и со ниеден OBD апарат не можеше да се стави во нормала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom