Дали купувате брендирана или небрендирана облека?

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не знам дали се марки или не,јас од излог купвам шо ќе ми се бендисат...ме мрзит за шопинзи!
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Строго брендирана облека носам, никогаш во животот не сум се осудила да носам нешто небрендирано, тоа ми е испод ниво секако, а јас имам имиџ за одржување. Најчесто ја купувам од Шутка во сезона на попусти.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Строго брендирана облека носам, никогаш во животот не сум се осудила да носам нешто небрендирано, тоа ми е испод ниво секако, а јас имам имиџ за одржување. Најчесто ја купувам од Шутка во сезона на попусти.
хаах и ја исто маче.. следен пат заедно одиме :D
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Купувам што ми се свиѓа.
Тачно!

И сите го прават тоа. Многу моронско би било да ти се допаѓа некое парче облека а да не го купиш само затоа што не е бренд.
И навистина, што е со снобаријава во државава?
Италија може да ни подзавиди во тоа колку сме модерни и брендирани сите.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Ако ми падне око у него го земам, било не било брендирано и сл. Важно мене ми се допаѓа. :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Купувам исклучиво брендирана гардероба и чевли. Се` ми е наредено по боја, нијанса и категорија. На пример, Prada, Burberry и Dolce & Gabbana стварите ми се изнад Diesel или H&M. Се ужаснувам од небрендирана облека и кога би морал да носам no-name ствари, тоа би било за мене наjтешката казна која не верувам дека би ја издржал. Еднаш сонував дека сум носел шодае патики и два дена не можев да си дојдам на себе. Гадно беше.
 
Член од
14 август 2009
Мислења
27
Поени од реакции
13
Ако најдам нешто од нашите производители што ми одговара и по модел и по цена, купувам од нив. Дали знаевте дека штипските фабрики шијат за Mango, H&M... Единствено внимавам на чевлите, да бидат ортопедски, кожни, зошто имам проблеми со нозете и кичмата, но и тие гледам да ги земам на некој попуст...
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Сирома чоек сум не само јас има и многу сиромаси како мене јас питачам за еден леб цел ден по улиците како уличар сум станал, неам пари за леб да си купам мојот татко е со социјално значи социјален случај е исто така и мајка ми зима инвалитска пензија и детски додаток не е способна за да оди на работа, секој ден трпам за леб абе сиромаштија одвај денот да го прекараш, куќата моја од сите страни ми тече вода, не е доправена немаме пари татко ми вика синко оди малку питачи на улиците да собереш пари да ја доправам куќата па како што можете да видете бидејки сум сиромашен чоек секогаш купувам брендирана облека од најскапите, не одам да купувам облека до Шутка од татко ми е тоа одење до Шутка ми е строго забрането.:D
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
зависи што е за тебе бренд, зошто јас манго, х&м њу јоркер, теранова, не ги сметам за бренд, од бос па надаље...како и да е за мене површни се луѓето што купуваат исклучиво нешто од одредена продавница не размислуваат објективно туку се заслепени од брендот
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Купувам се што ми се допаѓа а гледам и да има пристојна цена сигурно нема за едно парче облека да давам 5-6000 ,сепак неможам да штедам само на чизми и патики:)
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137
зависи што е за тебе бренд, зошто јас манго, х&м њу јоркер, теранова, не ги сметам за бренд, од бос па надаље...како и да е за мене површни се луѓето што купуваат исклучиво нешто од одредена продавница не размислуваат објективно туку се заслепени од брендот
Е тука си грешка. Манго во никој случај не смее да се става во ист кош како теранова и компанија. Во основа, постојат два типа на облека кои се пристапни до поголемата маса - High end и Low end fashion. Манго и Зара ( Zara Women зошто TRF колекцијата е поевтина) се припадници на High end fashion и претставуваат едни од најквалитетните брендови на облека пристапни до купувачите, а сепак не се доволно ефтини за да си ги дозволат сите. За споредба, еден капут во Зара (без попуст) чини 190 евра додека капут во Теранова чини максимум 2500 денари без попуст. Во Манго на пример, просечната цена на џемпер е 2500 денари, а во теранова 700. Така да, зборувано во глобала, оние кои се облекуваат од овие марки можат да сметаат дека се облекуваат брендирано.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Е тука си грешка. Манго во никој случај не смее да се става во ист кош како теранова и компанија. Во основа, постојат два типа на облека кои се пристапни до поголемата маса - High end и Low end fashion. Манго и Зара ( Zara Women зошто TRF колекцијата е поевтина) се припадници на High end fashion и претставуваат едни од најквалитетните брендови на облека пристапни до купувачите, а сепак не се доволно ефтини за да си ги дозволат сите. За споредба, еден капут во Зара (без попуст) чини 190 евра додека капут во Теранова чини максимум 2500 денари без попуст. Во Манго на пример, просечната цена на џемпер е 2500 денари, а во теранова 700. Така да, зборувано во глобала, оние кои се облекуваат од овие марки можат да сметаат дека се облекуваат брендирано.
добро да згрешив малку не требаше да го ставам манго со овие другиве "брендови"-инаку зара да дефинитвно е поише хај енд што би рекла ти, не ми ја чепкај, машката колекција е сон било која сезона
 

Kajgana Shop

На врв Bottom