Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Ако сте од Скопје со проблеми со опеливе. Има во Скопје поточно на ул Скупи. бб. Тел на ПП. Јас сум презадоволен од човекот. Оправката требаше да ме кошта 600 еур кај други мајстори. А ме чинеше 2000 ден и гратис од мене гајба пиво. :) Инаку за Опел Астра стануваше збор. Ми ја реши за 40 мин.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
мислам дека не троши масло зошто откако го сменав пред 2-3000 км понинати немам притурено, и е на нормално ниво, инаку ладата е 2000 год на производство и има поминато околу 85 000, ја возам на бензин
која ада бре дуже... на крабуратор ли е, на ецу ли е на што е... неможе вака инфо да добиеш... ако е на карбуратор, тогаш тој се раштимал... ако е инџекшн, тогаш дизните треба да се проверат... во принцип, црн дим е премногу гориво а премалку воздух, да не речам на граница од пресисување ти е... уште некоја капка повеќе и нема да ти запали... а може и малку палењето да е удрено со мокар чорап...
--- надополнето: Aug 30, 2011 1:21 PM ---
baram pomos ! imam opel corsa 2001 BENZINEC i od pred nekolku nedeli mi se pojavi prolbem. potrosuvackata ja krena na visoko nivo, doagja nad 8 l (otvoreno). bev na majstor i kompjuterski mi ja pregledaa no ne bea bas sigurni i mi posocija deka mozebi e senzorot za vozduh. bev na uste eden , a tamu mi rekoa pa deka palenjeto e izmesteno. mi se pobrka glavava od mislenje. mi trosese okolu 5 l a sea ... e strasno ! POMOS
ланда сонда на ауспух... таа кога ке рикне вака прави... добар си што застанало на 8... за брзо врее очекувај потрошња околу 15...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ko ќе ти дат ваков одговор, ми иди да се отепам
хаха џиш не се напињај брат... неможам да го прашам комшијава зашо и на негто му е дадено како поклон.. знам точно на шо мислеше :) ај следен пат коа ке пишам вакво нешо ке ти образлоам зашо не сум го прашал него од каде му е :)

П.С шо се лутиш толку брзо да го е*ам... :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Колку км имаш поминато ? сензорот за проток на воздух може да даде инфо за лоша смеса и затоа да троши, како и да е тоа може да го видат на дијагностика, сензорот се зезнува околу 100.000 км поминато, кај мене го мереа на дијагностика во граници на нормала е, имам поминато 60.000 и нешто км

Мене и двете корси ми ги одржува авто куќа Unlimited сервис ама кај олимписки не е истиот со тој кај белви
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
хаха џиш не се напињај брат... неможам да го прашам комшијава зашо и на негто му е дадено како поклон.. знам точно на шо мислеше :) ај следен пат коа ке пишам вакво нешо ке ти образлоам зашо не сум го прашал него од каде му е :)

П.С шо се лутиш толку брзо да го е*ам... :)
Не ти се лутев тебе, туку на Watchlist... За него беше наменет делот подолу.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
И јас имам опел корса, потрошувачката ми е 5 . Но имам проблем со електрониката. Кога ќе ја запалиш почнува да прави вртежи на моторот милијарда и не ти треба гас само стави ја во прва и сама трга. Значи се мислам да ја праќам по цигари :)
Одам на мајстор ми се смеат, баш пред нив колата си е во ред. Си одам накај дома полудува. Ти се има ова случено?
Имам Хонда Сивик, истото ми се случуваше со турирањето (само од себе). Бев на сто мајстори, разно разни сензори ми споменуваа. :noze: И замисли на крај ја однесов во Макпетрол-хонда сервисот. Само го извадија грлото на инџекшнот и со некој пенлив спреј го испрскаа целосно. Од кога од прилика после пола саат се исуши го монтираа назад и од тогаш веке 3 години ми се нема десено истото.
Наводно од што ни е лошо горивото нешто се имаше заглавено ама сеа не ми текнува што беше. Битно се среди. (y)
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
која ада бре дуже... на крабуратор ли е, на ецу ли е на што е... неможе вака инфо да добиеш... ако е на карбуратор, тогаш тој се раштимал... ако е инџекшн, тогаш дизните треба да се проверат... во принцип, црн дим е премногу гориво а премалку воздух, да не речам на граница од пресисување ти е... уште некоја капка повеќе и нема да ти запали... а може и малку палењето да е удрено со мокар чорап...
--- надополнето: Aug 30, 2011 1:21 PM ---

ланда сонда на ауспух... таа кога ке рикне вака прави... добар си што застанало на 8... за брзо врее очекувај потрошња околу 15...
Ако прочита погоре убаво напишав дека се работи за ЛАДА РИВА 1500, е сеа ако има таква инџекшн прв пат слушам од тебе, инаку фала на одговорот ако е за палењето или карбураторот лесна работа јас мислев да не е нешто посериозно
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Оти ми се налуте, море? Немој, губиш од љепота. :)
Oти така убав опширен одговор даде, го има на битпазар. Исто ко да ти речам некаде во Велес го има. Или давај точни или приближни податоци или не играј ташак...
 
T

Tetro

Гостин
Oти така убав опширен одговор даде, го има на битпазар. Исто ко да ти речам некаде во Велес го има. Или давај точни или приближни податоци или не играј ташак...
Ево мапа.
http://maps.google.com/maps?q=42.00257,21.439416&ll=42.002689,21.439358&spn=0.002208,0.004823&sll=42.00237,21.439852&sspn=0.002208,0.004823&num=1&t=h&vpsrc=6&z=18

Од спротива има една аптека на "Зегин", од другата спротива има тезги. Таму на тезгите ќе си прашаш, а и не е лошо за цена да се натегаш малку. Да не речам без пари, него и за 50 денари ги даваат.
Иначе, муабетот наш испадна да вреди појќе отколку цената на овие "касети, ленти или како и да ги викаат".
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ваков сличен проблем имаше мој кумашин со опел астра ДИЗЕЛ... колата од немај каде знаеше да си крене до 2500 обртаи и тоа ан 2 3 секунди сама од себе - ја однесе во опел сервис искочи дека е бош пумпа.. ама за бензинец малку ми е чудно ова...
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
baram pomos ! imam opel corsa 2001 BENZINEC i od pred nekolku nedeli mi se pojavi prolbem. potrosuvackata ja krena na visoko nivo, doagja nad 8 l (otvoreno). bev na majstor i kompjuterski mi ja pregledaa no ne bea bas sigurni i mi posocija deka mozebi e senzorot za vozduh. bev na uste eden , a tamu mi rekoa pa deka palenjeto e izmesteno. mi se pobrka glavava od mislenje. mi trosese okolu 5 l a sea ... e strasno ! POMOS
Moze da ti e katalizatorot zapusen
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имам Хонда Сивик, истото ми се случуваше со турирањето (само од себе). Бев на сто мајстори, разно разни сензори ми споменуваа. :noze: И замисли на крај ја однесов во Макпетрол-хонда сервисот. Само го извадија грлото на инџекшнот и со некој пенлив спреј го испрскаа целосно. Од кога од прилика после пола саат се исуши го монтираа назад и од тогаш веке 3 години ми се нема десено истото.
Наводно од што ни е лошо горивото нешто се имаше заглавено ама сеа не ми текнува што беше. Битно се среди. (y)
А може ли со овој проблем да изгорам некаде на сред пат односно да се запали?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom