Алфред Хичкок - лик и дело

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Обично црно белата слика не' тера да бегаме подалеку од таквите филмови кои мислиме дека се премногу одбивни затоа што се ептен застарени. Но секако, нивниот квалитет не се изгубил.
Случајно слушнав еден интересен податок за тоа како некои личности никогаш не добиваат оскари. Најкреативната филмска личност во тоа време (а и безуспешните нови генерации не успеале да го надминат) е Хичкок.

Незнам од каде да почнам, од кое дело. Ама ајде прво да го спомениме на некој начин неповторливиот Psycho (1960). За овој филм Хичкок потрошил 800 илјади долари, а неговата заработка беше 40 милиони.
Римејкот на овој филм, скоро исти кадри, само во боја претставен беше тотално разочарување. Psycho (1998) со Винс Вон во главната улога не успеа да го долови духот на овој филм.

Кога го гледав Disturbia (2007) ни малку не се изненадив од трилерот. Не поради тоа што е лошо сценариото, туку поради тоа што е веќе видено. Имено, Rear Window (1954) го обработува истото. Disturbia пробал да копира нешто од овој филм со жанр мистерија трилер.

Разгледувајќи ја неговата антологија, неговите дела, мислам дека нема ниедно промашување. Секој филм е добар и за препорака.
North By Northwest (1959), Vertigo (1958), Spellbound (1954), Dial M For Murder (1954) се само малку од она што мора да се погледне кај овој маестро.

"Екранот мора да врие од возбуда и емоции. Секогаш направи публиката да страта повеќе". Хичкок својот успех го постигна поради правењето уметност, она што некои денешни режисери неможат да си го објаснат.
Читнав интересен податок дека човеков никогаш не добил оскар додека бил жив, а номиниран бил 5 пати. По неговата смрт асоцијацијата му дава посмртен оскар.

Интересна идеја му текна некому да направи мини фестивал на црно бели филмови во Струга. Собрав некаде 15-тина филмови на Хичкок. Неможам да издвојам, но од поомилените - Vertigo.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Блазе си ти на сите овие коментари, одамна сакам да гледам некои од неговите филмови, но ете не сум имал можност.

Инаку во 2009 мислам се зборуваше дека ќе прават римејк на филмот Птици, кој мислам го имам малце фатено еднаш додека го даваа на Канал 5 ама не му обрнав многу внимание...
 
G

grande-juve

Гостин
сум гледал 10-тина негови филмови и кој од кој подобар, човекот беше и ќе остане генијалец
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
disturbia ми беше супер филмче...
а psycho е скроз морничав.... ух
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Хичкок е легенда.
Psycho, Vertigo, Birds. :cuc: и многу одамна го имам гледано Strangers on a Train, кој е неверојатен.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Филм'т "Психо" мислја, че му е нај-добријат на Хичкок.
 
K

kaiser soze

Гостин
Еден од основоположниците на современата кинематографија и на жанрот трилер.Човек кој умее да го види филмот,пред истиот да е снимен.Денешните високо буџетни трилерчиња покрај неговите легендарни дела се само безвредна пародија.Лично филм кој ми остави најдлабок впечаток од Хичкок е "Rear Window",еден страшно интригантен филм,за фотограф кој е сконцентриран во еден апартман и ги следи случувањата со својот фотоапарат во неговиот станбен блок,а наидува на многу мистерии.Секако моите омилени филмови од Хичкок се и "Psycho" и "Vertigo".Особено во првиот се постигнати страшни перформанси,во однос на користење на камера,музиката на Бернард Херман,а и фактот што филмот е снимен со скромен буџет од тогашни 600000 долари,а и приходите акумулирани кои се најобемни за Парамоунт после "Десетте божји заповеди".Единствено филм кој ми недостасува да ја надополнам колекцијата од Хичкок е "North by Northwest",а се надевам дека истиот ќе ме восхити исто како и другите негови ремек-дела.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
Еден од основоположниците на современата кинематографија и на жанрот трилер.Човек кој умее да го види филмот,пред истиот да е снимен.Денешните високо буџетни трилерчиња покрај неговите легендарни дела се само безвредна пародија.Лично филм кој ми остави најдлабок впечаток од Хичкок е "Rear Window",еден страшно интригантен филм,за фотограф кој е сконцентриран во еден апартман и ги следи случувањата со својот фотоапарат во неговиот станбен блок,а наидува на многу мистерии.Секако моите омилени филмови од Хичкок се и "Psycho" и "Vertigo".Особено во првиот се постигнати страшни перформанси,во однос на користење на камера,музиката на Бернард Херман,а и фактот што филмот е снимен со скромен буџет од тогашни 600000 долари,а и приходите акумулирани кои се најобемни за Парамоунт после "Десетте божји заповеди".Единствено филм кој ми недостасува да ја надополнам колекцијата од Хичкок е "North by Northwest",а се надевам дека истиот ќе ме восхити исто како и другите негови ремек-дела.
bravo taka e .
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Хичкок во филмот е како Достоевски во литературата.

Psycho, The Birds, Vertigo, Rear Window, Dial M for murder, Marnie... Што да издвојам?

Заразена сум деновиве и само негови филмови гледам. Таква анализа на човешката душа и таква развиена психологија, поврзаност од сцена во сцена со вистинските мотиви и постапки немам видено во други филмови. Ужасот и страшното добиваат друга димензија гледајќи ги неговите кадри. Хичкок е филозоф, психолог и длабок аналитичар на човекот. Тоа е доказ дека мајстор е мајстор и со минимален буџет.

Има убави расчленувања за Психо, Птици и Марни на линковиве. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Хичкок во филмот е како Достоевски во литературата.

Psycho, The Birds, Vertigo, Rear Window, Dial M for murder, Marnie... Што да издвојам?

Заразена сум деновиве и само негови филмови гледам. Таква анализа на човешката душа и таква развиена психологија, поврзаност од сцена во сцена со вистинските мотиви и постапки немам видено во други филмови. Ужасот и страшното добиваат друга димензија гледајќи ги неговите кадри. Хичкок е филозоф, психолог и длабок аналитичар на човекот. Тоа е доказ дека мајстор е мајстор и со минимален буџет.

Има убави расчленувања за Психо, Птици и Марни на линковиве. :)
Ништо не е за издвојување се е супер. Мене Rear Window ми се допадна најмногу ама многу тешко е да се направи избор. Се треба да се изгледа.

И браво што ја откопа темава :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Dial M for murder ми е еден од all time favorites. Rope и Rebecca ги имам гледано, многу се добри.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Само што го догледав Strangers on a train. Напнат трилер, интересна идеја, ми заличе на Rope.
Не е еден од моите омилени, но во секој случај го препорачувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom