Фотографија (општи дискусии)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Наједноставно решение е да пробаш на туѓ компјутер, а на својот пробај под линукс, на пример Ubuntu. Симни го оперативниот систем од www.ubuntu.com и изрежи го. Стартувај „жива“ сесија, ако и тогаш преку кард ридер не ти дозволи копирање... ондак.. не знам... или твојот компјутер не чини, или картичката, мада ова второво е поголема веројатност.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Бидејќи имам направено неколку аматерски видео спотови со дигитален апарат и гледам доста се пробиваат (а и имам таков интерес)
Дали би ми препорачале да земам некој буџетски DSLR да снимам некое кратко филмче (бидејќи тоа навистина со другар го имаме во план, веќе при крај се сценаријата) или пак некоја буџетска камера?
Битно ми е да снима во 24p и FullHD

Исто така, знаете некое др. место освен пазар3 кај што се продаваат на старо DSLR апарати?
Да бидам искрен, на твое место би одел со апарат. Бидејќи, вади оодлична слика при видео, за тие пари. До таа цена камера, нема да најдеш со тој квалитет, камерите се ебано скапи :) . Ова е само мое мислење според тоа шо го имам видено :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Златен јутјуб, според парите што ги имаш одбери си неколку камери и апарати, и потоа гледај што имаат постирано луѓе што снимале со таа опрема. Поверна слика од тоа, здравје :)

Ако мислиш на ентри левел СЛР, тогаш зимај Канон бидејќи Никон во таа класа има автоматско исо што може да ти ги помати сметките :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Еве јас нудам Канон 550д :) за подетално инфо , инбокс :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Златен јутјуб, според парите што ги имаш одбери си неколку камери и апарати, и потоа гледај што имаат постирано луѓе што снимале со таа опрема. Поверна слика од тоа, здравје :)

Ако мислиш на ентри левел СЛР, тогаш зимај Канон бидејќи Никон во таа класа има автоматско исо што може да ти ги помати сметките :)
Јас да не ги гледав разните видеа на јутуб немаше да поставам вакво прашање :) Вистински фантастична слика даваат (али повеќето клипчиња ги глеав од Canon EOS 5d mark II или EOS 7D...али овие апарати се ИЗГОР цена, али зотоа ИЗГОР кариера може да ти дадат...пример за тоа е филмот Captain America сниман со 5d mk II и 35милиметарски филм леќи).

Јас и еден мој добар пријател гледаме да најдеме за евтино некое апаратче (моментално се мислам за канонот од членот над мене...) и ќе видам, ќе зборувам со него...
А зошто на некои видеа што сум ги гледал, некако сликата се тресе ама не у стилот дека камерата не е ставена на статив, туку некако брановидна е сликата кога pan-ува (се извинувам за англискиов, али морав ваков израз да користам) камерата? На коментари видов дека F сетинзите му биле прениски???
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Јас да не ги гледав разните видеа на јутуб немаше да поставам вакво прашање :) Вистински фантастична слика даваат (али повеќето клипчиња ги глеав од Canon EOS 5d mark II или EOS 7D...али овие апарати се ИЗГОР цена, али зотоа ИЗГОР кариера може да ти дадат...пример за тоа е филмот Captain America сниман со 5d mk II и 35милиметарски филм леќи).

Јас и еден мој добар пријател гледаме да најдеме за евтино некое апаратче (моментално се мислам за канонот од членот над мене...) и ќе видам, ќе зборувам со него...
А зошто на некои видеа што сум ги гледал, некако сликата се тресе ама не у стилот дека камерата не е ставена на статив, туку некако брановидна е сликата кога pan-ува (се извинувам за англискиов, али морав ваков израз да користам) камерата? На коментари видов дека F сетинзите му биле прениски???
Canon 550d има потполно исти сетинзи за видео,потполно ист квалитет.Разликата помеѓу 2та апарати е во опциите(можностите) за фотографија.Иначе тоа тресење нема никаква теорија да е предизвикано од самиот апарат.F-stop сетинзите ти се за друго,каков DOF сакаш и колку светлина да збира сензорот(истиот како на 7D) :) .
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Јас да не ги гледав разните видеа на јутуб немаше да поставам вакво прашање :) Вистински фантастична слика даваат (али повеќето клипчиња ги глеав од Canon EOS 5d mark II или EOS 7D...али овие апарати се ИЗГОР цена, али зотоа ИЗГОР кариера може да ти дадат...пример за тоа е филмот Captain America сниман со 5d mk II и 35милиметарски филм леќи).

Јас и еден мој добар пријател гледаме да најдеме за евтино некое апаратче (моментално се мислам за канонот од членот над мене...) и ќе видам, ќе зборувам со него...
А зошто на некои видеа што сум ги гледал, некако сликата се тресе ама не у стилот дека камерата не е ставена на статив, туку некако брановидна е сликата кога pan-ува (се извинувам за англискиов, али морав ваков израз да користам) камерата? На коментари видов дека F сетинзите му биле прениски???
Canon 550d има потполно исти сетинзи за видео,потполно ист квалитет.Разликата помеѓу 2та апарати е во опциите(можностите) за фотографија.Иначе тоа тресење нема никаква теорија да е предизвикано од самиот апарат.F-stop сетинзите ти се за друго,каков DOF сакаш и колку светлина да збира сензорот(истиот како на 7D) :) .
Тоа тресење го нарекуваат фликер, и се појавува кај некои 550ки и уште некои поскапи серии на канони. Као шо иам прочитано софтверска грешка е некаква, и го поправаш со апдејт на фирмвер. :)

Canon 550d има потполно исти сетинзи за видео,потполно ист квалитет.Разликата помеѓу 2та апарати е во опциите(можностите) за фотографија.Иначе тоа тресење нема никаква теорија да е предизвикано од самиот апарат.F-stop сетинзите ти се за друго,каков DOF сакаш и колку светлина да збира сензорот(истиот како на 7D) :) .
Итекако може да биде од самиот апарат. :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Тоа тресење го нарекуваат фликер, и се појавува кај некои 550ки и уште некои поскапи серии на канони. Као шо иам прочитано софтверска грешка е некаква, и го поправаш со апдејт на фирмвер. :)
Flicker не е тресење и че се појави на сите серии( НЕ НА НЕКОИ 550ки!! ) на Канон ако не ти е погоден шатер-спидо со фрејм-рејто шо аФтоматски значи дека не е софтверска грешка и се поправа само со апдејт ама на човековиот фирмвер :) .
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Flicker не е тресење и че се појави на сите серии( НЕ НА НЕКОИ 550ки!! ) на Канон ако не ти е погоден шатер-спидо со фрејм-рејто шо аФтоматски значи дека не е софтверска грешка и се поправа само со апдејт ама на човековиот фирмвер :) .
Не се сите 550ки со истиот фирмвер произведени, една или две верзии имаа проблем со артифакти шо треперат (фликер) не апла комплетен фликер. На контрасти големи рецимо тенка бела линија на црна позадина.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Не се сите 550ки со истиот фирмвер произведени, една или две верзии имаа проблем со артифакти шо треперат (фликер) не апла комплетен фликер. На контрасти големи рецимо тенка бела линија на црна позадина.
Еве кој fixes се напраени со фирмверите,никаде негледам таков проблем ко ти шо спомнуваш :)
In July 2010 Canon released firmware 1.0.8 that fixes a phenomenon in which the set aperture moves unexpectedly when shooting movies in manual exposure mode using some Canon lenses (such as macro lenses).[6] 25 December 2010[7]Canon offered firmware version 1.0.9 which should fix tone jumps in some images, depending on the shooting scene and when shooting with the Auto Lighting Optimizer settings (low/standard/strong).
 

F.A.

Smile Now, Cry Later
Член од
17 април 2007
Мислења
862
Поени од реакции
3
Наједноставно решение е да пробаш на туѓ компјутер, а на својот пробај под линукс, на пример Ubuntu. Симни го оперативниот систем од www.ubuntu.com и изрежи го. Стартувај „жива“ сесија, ако и тогаш преку кард ридер не ти дозволи копирање... ондак.. не знам... или твојот компјутер не чини, или картичката, мада ова второво е поголема веројатност.
Пробав на 3 компјутери и не иде работава, може ќе го пробам тоа со Linux.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Ако и тоа не ти упали, нова картичка. Старата фрли ја во канта за технолошки отпад :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Ја гледам темава и се ми иде уште утре да идам да си купам DSLR фотоапарат ,како ми се стокмени парите дома мора да се иде неделава да се купи еден
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ја гледам темава и се ми иде уште утре да идам да си купам DSLR фотоапарат ,како ми се стокмени парите дома мора да се иде неделава да се купи еден
Јас се двоумам дали да земам или не, сепак не се малце пари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom