Сонови, толкување на сонови

Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Ноќеска сонував еден сон .. Значи во сонот се возам со мајка ми со кола ама она некако вози многу брзо и лудо во сонот ( а во реалноста не го прави тоа ) а возеше накај некој болница мислам и вози и на една кривина ја гребе целата кола во тоа оградата од страната на патот и да сврти ја гребе и другата страна од колата од оградата од другата страна на патот .. и јас се изнервирав и и реков да застане и застана и излегов од колата и тргнав да си одам дома пешки .. и одам некои 300 метри и гледам пред мене на патот едно 5 6 змии се сончаат и ги поминувам и ништо не се случи и на 5 6 метри од нив уште неколку змии исто се сончаат а до нив лежи куче и поминувам и во тоа време кучето ми лае мене значи змиите се будат и ми се пуштаат мене .. во тоа време почнувам да трчам ама после некој метар застанав зошто видов дека ме стигаат и ми се пушта една да ме касне и некако скокнав ја тргнав ама доаѓаа уште и една ми се заплетка околу ногата и тогаш друга змија да ме касне (или може и ме каснала не можам да се сетам сега ) и се разбудив ... Може некој да ми го протолкува сонов
...ocigledno ima nesto sto majka ti saka da ti pomogne, vo ostvaruvanje na nekoja cel , da ti pomogne da postignes nesto , toa saka da go napravi brzo , ama nema da ispadne taka, ke zaglavi , nema da moze i ke se otkaze , ti ke prodolzis sam , za da go ostvaris toa ...ama gledas i sam sto ti stoi na patot , odis peski , bez zastita si i bez pomos , a taka tesko se pominuva preku preprekite kakvi ti imas ovde ....ne znam za sto i kakva cel stanuva zbor, razmisli samiot , sigurno ke ti tekne , ama ishodot go gledas ....tesko...na toj pat ke pomines...pozdrav
p.s.ama zatoa postojat i drugi patista...a za potpisot sekoja cest :)
--- надополнето: Aug 15, 2011 5:50 PM ---
Ај да ве видам :

Секој вечер сонувам како се тепам со некој , како убивам некој , како си го жртвувам животот за одредени личности или како вршам самоубиство. Секоја вечер соновите ми се исполнети со насилство , агресија , крв и смрт . Така е барем 10тина месеци.
Можда снувам и друго , ама само на ова се сеќавам коа се будам , и осеќам додека спијам како ми врие крвта , како ги стегам забите и песниците. Се будам жива вода , многу често и во текот на сонот , а исто многу често патам и од инсомниа , не можам да спијам преку ноќ , а преку ден спијам ко бебе.
--- надополнето: Aug 14, 2011 12:04 PM ---
...se poznavas li sebe si i svojata vnatresnost....sto imas vo sebe? ova mnogu lesno nekoj psihijatar ke ti go protolkuva(bez uvreda). Kazuvam od iskustvo .... premnogu imas vo sebe , sobereno , natrupano , premnogu trpis i nosis , sto treba i sto ne treba ... sekogo mozes da podneses, i podnesuvas imas sila , ama toa se trupa vo tebe i te unistuva odvnatre , toa e tezok tovar, i sakas da se oslobodis , a toa se slucuva samo preku umiranje . Smrtta e spas, ama simbolicnata smrt , a ne fizickata toa e smrt na egoto sto ti ke ja dozivees kako tvoja licna smrt , toa ke te oslobodi , ....Baras sloboda i se boris so se i sesto , ama najmnogu so samiot sebe i vo samiot sebe...taa agresija e odraz na ona sto si go sobiral , a ne si go kazal ili otpustil(prostil)...oslobodi se od toa dodeka ne te unistilo...toa pravi blokadi vo energetskiot sistem i privlekuva nesakani gosti koi moze da te nateraat da napravis nesto za sto ke se pokaes... ama ne veruvam deka do tamu ke stignes... ne si voopsto slab...naprotiv...
poz!
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
Shto e da sonuvash moneti?Gi gledam na patot rasfrlani stari moneti i znaejki deka ne vredat sepak gi sobiram...
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Shto e da sonuvash moneti?Gi gledam na patot rasfrlani stari moneti i znaejki deka ne vredat sepak gi sobiram...
sobiras vo sebe ili za sebe ...nepotrebni...bezvredni...raboti, za sto ke ti se ako ne vredat , najverojatno od dosada rabotis nesto od sto apsolutnonemas korist, tepas vreme , mozda ima nekoja prividna vrednost , ama ne ti treba voopsto...
 

Agent014

F.U.B.A.R.
Член од
26 октомври 2010
Мислења
379
Поени од реакции
147
...ocigledno ima nesto sto majka ti saka da ti pomogne, vo ostvaruvanje na nekoja cel , da ti pomogne da postignes nesto , toa saka da go napravi brzo , ama nema da ispadne taka, ke zaglavi , nema da moze i ke se otkaze , ti ke prodolzis sam , za da go ostvaris toa ...ama gledas i sam sto ti stoi na patot , odis peski , bez zastita si i bez pomos , a taka tesko se pominuva preku preprekite kakvi ti imas ovde ....ne znam za sto i kakva cel stanuva zbor, razmisli samiot , sigurno ke ti tekne , ama ishodot go gledas ....tesko...na toj pat ke pomines...pozdrav
p.s.ama zatoa postojat i drugi patista...a za potpisot sekoja cest :)
--- надополнето: Aug 15, 2011 5:50 PM ---

...se poznavas li sebe si i svojata vnatresnost....sto imas vo sebe? ova mnogu lesno nekoj psihijatar ke ti go protolkuva(bez uvreda). Kazuvam od iskustvo .... premnogu imas vo sebe , sobereno , natrupano , premnogu trpis i nosis , sto treba i sto ne treba ... sekogo mozes da podneses, i podnesuvas imas sila , ama toa se trupa vo tebe i te unistuva odvnatre , toa e tezok tovar, i sakas da se oslobodis , a toa se slucuva samo preku umiranje . Smrtta e spas, ama simbolicnata smrt , a ne fizickata toa e smrt na egoto sto ti ke ja dozivees kako tvoja licna smrt , toa ke te oslobodi , ....Baras sloboda i se boris so se i sesto , ama najmnogu so samiot sebe i vo samiot sebe...taa agresija e odraz na ona sto si go sobiral , a ne si go kazal ili otpustil(prostil)...oslobodi se od toa dodeka ne te unistilo...toa pravi blokadi vo energetskiot sistem i privlekuva nesakani gosti koi moze da te nateraat da napravis nesto za sto ke se pokaes... ama ne veruvam deka do tamu ke stignes... ne si voopsto slab...naprotiv...
poz!
Друже , ја знам шо дијагноза си имам , сам се имам многу добро изанализирано , студирав психологија кога бев на мед. факс. Тука само пишав да видам што би пишале луѓето коа некој ќе опише таков сон. Јас знам од каде ми иде таа скриена агресија и од кој ама нема да откривам ниту сум открил на некој до сега ...
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Друже , ја знам шо дијагноза си имам , сам се имам многу добро изанализирано , студирав психологија кога бев на мед. факс. Тука само пишав да видам што би пишале луѓето коа некој ќе опише таков сон. Јас знам од каде ми иде таа скриена агресија и од кој ама нема да откривам ниту сум открил на некој до сега ...
...znaci li toa deka sum vo pravo?... i dali na med.fak. vi kazale kade se sobira seto toa , i sto treba da se napravi za da se oslobodis , ama bez da se sluci ona sto go sonuvas ?
 

Agent014

F.U.B.A.R.
Член од
26 октомври 2010
Мислења
379
Поени од реакции
147
Друже види , соновите се производ на подсвеста , коа заспиеш свеста се гаси , а се вклучува потсвеста. Е сега тоа што ти е с најјака емоција , најголем приоритет излегува на површина , потиснато во потсвеста , и кога почнеш да сонуваш се прави таа каша од тие сонови. Секој дел од животот г паметиме потиснат во потсвеста , затоа и кога некој вели дека некој му дошол на сон , тоа значи дека го видел некогаш во животот или видел некој многу сличен на него/неа, и во сонот , тоа потиснато сеќавање излегува , сфаќаш ?

Значи мене агресијата што ја потиснувам свесно , се буди коа сонувам , потсвесно , и тоа се одразува во сонот.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.371
Поени од реакции
4.904
Многу прејак сон сонив.. Сме шетале со другарите низ град и нешто ни текнало да нападниме еден човек или да се одмаздиме за нешто што ни направил претходно.. Го пресретнавме во една уличка и јас побарав да остана сам со него.. Кога му се доближив извади палома и почна да ја тегне. Јас веднаш препознав што сака да направи пошо во претходен сон го имам јас тоа правено.. Ја превзедов паломата и јас почнав да ја тегнам и од средината почна пополека да се отвора како врата, поточно почна да излегува светлина и кога доволно ја раширив низ неа се наоѓаше влезот во универзумот :) Значи се гледаа милиони ѕвезди,планети,Сонцето.. и јас само раководев со тоа и го запрашав дали сака да влези.. Многу интересно чувство имав во сонот и дури тогаш се запрашав дали по втор пат сонувам таков сон или така ми се причинуваше.. Нешо значи или too much sci-fi ??
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
ako nekoj znae da mi pomogne sekoja vecer sonuvam kako sum vecno na nekoj most i kako edna zmija saka da me kasne i posle se probuduvam
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Пред 4-5 месеци сонував како ми паѓаат предните заби= почина баба ми. Сега сонувам дека ми испаѓа парче од предните заби, што по ѓаволите значи ова? Истото?
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Многу прејак сон сонив.. Сме шетале со другарите низ град и нешто ни текнало да нападниме еден човек или да се одмаздиме за нешто што ни направил претходно.. Го пресретнавме во една уличка и јас побарав да остана сам со него.. Кога му се доближив извади палома и почна да ја тегне. Јас веднаш препознав што сака да направи пошо во претходен сон го имам јас тоа правено.. Ја превзедов паломата и јас почнав да ја тегнам и од средината почна пополека да се отвора како врата, поточно почна да излегува светлина и кога доволно ја раширив низ неа се наоѓаше влезот во универзумот :) Значи се гледаа милиони ѕвезди,планети,Сонцето.. и јас само раководев со тоа и го запрашав дали сака да влези.. Многу интересно чувство имав во сонот и дури тогаш се запрашав дали по втор пат сонувам таков сон или така ми се причинуваше.. Нешо значи или too much sci-fi ??
...ova ti e primer za pravenje na poratli , kako premin vo drugi dimenzii i svetovi i nivoa na postoenje ...toa e otvorot koj go imas pred sebe ...obicno ova go pravat onie sto se upateni i praktikuvaat astralna proekcija ...ne e s.f. tuku e vistinsko nesto
--- надополнето: Aug 17, 2011 10:25 AM ---
ako nekoj znae da mi pomogne sekoja vecer sonuvam kako sum vecno na nekoj most i kako edna zmija saka da me kasne i posle se probuduvam
tuka nikoj osven tebe ne moze da ti pomogne...mostot ti e premin...treba da premines nesto vo tvojot zivot da promenis ili sto jas znam , ama nemas sila za toa , a i ima sprepreka na patot..blokada...toa e zmijata
--- надополнето: Aug 17, 2011 10:26 AM ---
--- надополнето: Aug 17, 2011 10:26 AM ---
Пред 4-5 месеци сонував како ми паѓаат предните заби= почина баба ми. Сега сонувам дека ми испаѓа парче од предните заби, што по ѓаволите значи ова? Истото?
bolest , najverojatno , povreda ili operacija , ...ne e isto, a i ne se ostvaruva sekogas , ama ako ednas bili ke bide pak ...poz!
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Ноќеска сонував како правам свадба со една девојка што се гледаме сега (ништо озбилно само се муваме). Е сега работата во сонот е што свадбата е веќе договорена а јас на неколку дена пред неа се предомислувам и не сакам да правиме свадба а сите се упорни за да правиме...и по толку нагаѓања дали ќе правиме или не на крај имаше свадба...Што би значело тоа?
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Ноќеска сонував како правам свадба со една девојка што се гледаме сега (ништо озбилно само се муваме). Е сега работата во сонот е што свадбата е веќе договорена а јас на неколку дена пред неа се предомислувам и не сакам да правиме свадба а сите се упорни за да правиме...и по толку нагаѓања дали ќе правиме или не на крај имаше свадба...Што би значело тоа?
Брат ако ја виде девојката со венчаница или ќе дојде до раскинување или полошо од ова ... Значи како што викаш имало свадба ако ја виде девојката многу лошо е брат и онака ќе биде лошо .
П.С Немој психички да се оптеретуваш и мрази ги кошмарите оти повеќето не носат убави вести .
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Брат ако ја виде девојката со венчаница или ќе дојде до раскинување или полошо од ова ... Значи како што викаш имало свадба ако ја виде девојката многу лошо е брат и онака ќе биде лошо .
П.С Немој психички да се оптеретуваш и мрази ги кошмарите оти повеќето не носат убави вести .
Да брат ја видов...значи свадба како и сите нормални у црква дали се зимате ДА / НЕ и такви работи значи ја видов и во тоа...имав нешто слушано дека не е добар знак ама тоа е...не дај боже да биде нешто лошо...Фала ипак (y)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Купивме риби беа ставени во едно најлонче и брати ги истури од најлончето во мијалникот во купатилото
за да ги измие и после ги пикна пак во најлончето, арно ама мене ми текна дека некоја риба избегала
и ги барам тие риби што избегаја и на едно место во купатилото имаше вода и тоа место беше
подзацкриено и видов дека некои риби што избегале живееле таму и порастиле многу
беа огромни како едната беше како сом голема огромна 70 кг моја проценка а другата
и таа беше голема ама беше со голема глава и мало тело и по малку делуваше опасно.
И потоа му кажав на другите за тие риби, и за таа со големата глава беше како ража во главата
и дел од телото и еден човек ми рече таа риба не е толку голема така изгледа поради главата.

2 Имаше еден човек стар околу 70 години го познавам во овој свет и тој се бореше
со некој човек онака пријателски и потоа отидов јас со него да го сетам колку е јак
и беше вистина јак колку мене и ми рече и на старост сум исто јак, и толку сонот заврши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom