Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Чувствуваше интензивно страв кога беше присутно кучето?
--- надополнето: Aug 14, 2011 3:54 PM ---

Велиш и татко ти е сведок за присуството на жената....

Реално има неколку опции:

1-лажеш

2-не лажеш:
a) иди у некој манастир и разговарај со духовник (монах, свештеник...)
б) прај се ко ништо да не било
в) иди кај некој видовит/бајач и види што ќе ти каже

Ја да сум на твое место (под претпоставка дека е 2) би кажал на што повише луѓе, сигурно би направил под а) и вероватно под в) и би чекал до 26-ти. Често се случува тие кои се јавуваат да не се тоа што ни се претставуваат дека се, и имаат цел да не престрашат или едноставно да ни ја намалат верата.

Има и некои ситни ритуали и заштити, кои можат да се направат ама не верувам дека би ти биле од полезност тебе.

Ја не викам дека ти верувам ни дека не ти верувам, само кажав што би праел кога нешто такво би се десило.
Па на некој начин,да.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Здраво гледам тука на сите им се случуваат надприродни работи, дали е тоа нормално пошто мене не ми се случуваат дали нешто не е во ред со мене? и ако ми се случи некоја натпридродна работа што треба да правам како да реагирам?
Ајмо дечки сите со совети тука, степ бај степ. Што да се прави ако ти се случи нешто натприродно. Совети, ениуан??
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
Ајмо дечки сите со совети тука, степ бај степ. Што да се прави ако ти се случи нешто натприродно. Совети, ениуан??
Како и да го дефинира изразот натприродна работа, тој ,во секој случај, ќе опфати навистина широка лепеза од состојби, случки, појави, сетилни надразби и слично, на кои пак, би претполагале исто толку широк спектар на условно кажано, правилни реакции.
На кратко, прашањето е смешно воопштено.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
10
Поени од реакции
0
Љољ , па пиши јавно сите да видат , а не по еден ПП да ти праќат и да ја решавате мистеријата
Mi sluchuvaat natprirodni raboti od tipot na :
slozheni deja vu momenti, telepatija,eden kup drugi fenomeni
kako na primer izmeneta realnost, grizha na sovest, nedostig na zhivotna
energija, slabost, osetlivost, cudni sonista, prepoznavanje na lugje.
Imam problem vo kontakt so lugjeto, chustuvanje na duhovi,
imam poinakov nachin na komunikacija so okolinata (prirodata),
chitanje misli (lugjeto-prirodata reagiraat na moite misli),
imam problem
so ochite, ne diopterski tuku mi se pojavuvaat podvizhini fotoni-mali chestichki
koi pochnaa da mi se javuvaat uste pred dve godini i 3 meseci, bas koga mi
pochna sostojbata.
Imam i uste telesni problemi, ama mislam deka gi kazhav glavnite.
Ovie raboti se sozdavaat ili Gospod ili od prirodata,
Nekoj (za nas nevidliv ) gi kreira i sozdava ovie nadrealni nastani.
Sum se konsultiral so mnogu lugje od najrazlichna profesija:
gataci, bajaci, vidoviti, bioenergetichari itn, no ne sum nasol resenie.
A ovaa sostojba imase i uvertira prvo postepeno od 2007ma letoto, pa pozabrzano od
2008ma.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Znaci luge ova mi se sluci zavcera...si legnuvam nekade 2 saat bese i samo sto probuvam da zaspijam do mene sedniva zena,ama onaka zena jas buden i mi vika ajde spremaj se ke te nosam so mene,vika na edno mesto treba da se rodi dete vie ne umirate se ragate vo drugi tela drn drn,slusnal tatko mi i vleze i pocna da vika,znaci i on ja videl kako sedi i odednas iscezna...mina toa sto mina mu rekov da ne kazuva i sinoke samo sto legnav i zenata pak mi doaga i mi vika tatko ti te spasi vcera spremaj se na 26 ke te nosam detetto mora da se rodi ako ne pojdes so mene ke se rodi mrtvo....i luge sea so da pravam daj kazuvajte ama seriozno da odam bajaci gluposti ili...ve molam samo bidete seriozni strav mi e
Јас мислам дека не треба да оставиш така и да чекаш туку треба веднаш да отидеш во некој манастир или да разговараш со некој постар поп и тоа во најскоро време... еве ќе ти кажам зошто.
Мојата баба пред неколку години го има сонувано следното. Значи денски 2-3 саатот, тогаш сеуште живееше во село заедно со прадедо ми (го чуваше). Се враќа дома после работата во поле и пра дедо ми и кажува дека ке легне да отспие. Си легнува и таа за да одмори.. и по неколку минути сонува како во собата кај што спијат двајцата, влегува човек облечен цел во бело.... се исплашила затоа што никогаш предтоа не сонувала такво нешто. Човекот дошол до работ на креветот на прадедо ми и го повикал да стане... прадедо ми без збор станал и двајцата заминале од собата.
Баба ми од сонов се разбудува во истиот момент испотресена.. оди до прадедо ми за да го разбуди да види дали е ок...... и сфаќа дека прадедо ми уствари не диши :( дека е починат... :S затоа ти викам немој да се зезаш за такви работи отиди побарај чаре.
 

Alan Shearer

Newcastle
Член од
6 јули 2011
Мислења
388
Поени од реакции
136
Јас мислам дека не треба да оставиш така и да чекаш туку треба веднаш да отидеш во некој манастир или да разговараш со некој постар поп и тоа во најскоро време... еве ќе ти кажам зошто.
Мојата баба пред неколку години го има сонувано следното. Значи денски 2-3 саатот, тогаш сеуште живееше во село заедно со прадедо ми (го чуваше). Се враќа дома после работата во поле и пра дедо ми и кажува дека ке легне да отспие. Си легнува и таа за да одмори.. и по неколку минути сонува како во собата кај што спијат двајцата, влегува човек облечен цел во бело.... се исплашила затоа што никогаш предтоа не сонувала такво нешто. Човекот дошол до работ на креветот на прадедо ми и го повикал да стане... прадедо ми без збор станал и двајцата заминале од собата.
Баба ми од сонов се разбудува во истиот момент испотресена.. оди до прадедо ми за да го разбуди да види дали е ок...... и сфаќа дека прадедо ми уствари не диши :( дека е починат... :S затоа ти викам немој да се зезаш за такви работи отиди побарај чаре.
Ti blagodaram na sovetot a veke pobarav pomos sea ostanuva samo da cekam...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Mi sluchuvaat natprirodni raboti od tipot na :
slozheni deja vu momenti, telepatija,eden kup drugi fenomeni
kako na primer izmeneta realnost, grizha na sovest, nedostig na zhivotna
energija, slabost, osetlivost, cudni sonista, prepoznavanje na lugje.
Imam problem vo kontakt so lugjeto, chustuvanje na duhovi,
imam poinakov nachin na komunikacija so okolinata (prirodata),
chitanje misli (lugjeto-prirodata reagiraat na moite misli),
imam problem
so ochite, ne diopterski tuku mi se pojavuvaat podvizhini fotoni-mali chestichki
koi pochnaa da mi se javuvaat uste pred dve godini i 3 meseci, bas koga mi
pochna sostojbata.
Imam i uste telesni problemi, ama mislam deka gi kazhav glavnite.
Ovie raboti se sozdavaat ili Gospod ili od prirodata,
Nekoj (za nas nevidliv ) gi kreira i sozdava ovie nadrealni nastani.
Sum se konsultiral so mnogu lugje od najrazlichna profesija:
gataci, bajaci, vidoviti, bioenergetichari itn, no ne sum nasol resenie.
A ovaa sostojba imase i uvertira prvo postepeno od 2007ma letoto, pa pozabrzano od
2008ma.
На што мислам во моментов?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
Mi sluchuvaat natprirodni raboti od tipot na :
slozheni deja vu momenti, telepatija,eden kup drugi fenomeni
kako na primer izmeneta realnost, grizha na sovest, nedostig na zhivotna
energija, slabost, osetlivost, cudni sonista, prepoznavanje na lugje.
Imam problem vo kontakt so lugjeto, chustuvanje na duhovi,
imam poinakov nachin na komunikacija so okolinata (prirodata),
chitanje misli (lugjeto-prirodata reagiraat na moite misli),
imam problem
so ochite, ne diopterski tuku mi se pojavuvaat podvizhini fotoni-mali chestichki
koi pochnaa da mi se javuvaat uste pred dve godini i 3 meseci, bas koga mi
pochna sostojbata.
Imam i uste telesni problemi, ama mislam deka gi kazhav glavnite.
Ovie raboti se sozdavaat ili Gospod ili od prirodata,
Nekoj (za nas nevidliv ) gi kreira i sozdava ovie nadrealni nastani.
Sum se konsultiral so mnogu lugje od najrazlichna profesija:
gataci, bajaci, vidoviti, bioenergetichari itn, no ne sum nasol resenie.
A ovaa sostojba imase i uvertira prvo postepeno od 2007ma letoto, pa pozabrzano od
2008ma.
Ова е типична шизофренија.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Mi sluchuvaat natprirodni raboti od tipot na :
slozheni deja vu momenti, telepatija,eden kup drugi fenomeni
kako na primer izmeneta realnost, grizha na sovest, nedostig na zhivotna
energija, slabost, osetlivost, cudni sonista, prepoznavanje na lugje.
Imam problem vo kontakt so lugjeto, chustuvanje na duhovi,
imam poinakov nachin na komunikacija so okolinata (prirodata),
chitanje misli (lugjeto-prirodata reagiraat na moite misli),
imam problem
so ochite, ne diopterski tuku mi se pojavuvaat podvizhini fotoni-mali chestichki
koi pochnaa da mi se javuvaat uste pred dve godini i 3 meseci, bas koga mi
pochna sostojbata.
Imam i uste telesni problemi, ama mislam deka gi kazhav glavnite.
Ovie raboti se sozdavaat ili Gospod ili od prirodata,
Nekoj (za nas nevidliv ) gi kreira i sozdava ovie nadrealni nastani.
Sum se konsultiral so mnogu lugje od najrazlichna profesija:
gataci, bajaci, vidoviti, bioenergetichari itn, no ne sum nasol resenie.
A ovaa sostojba imase i uvertira prvo postepeno od 2007ma letoto, pa pozabrzano od
2008ma.
А на доктор? Или не е доволно релевантно тоа...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
deneska e 26 i fala mu na boga nema nisto cudno...cel den sum si doma i sedam :D
Се уште не е завршен денот ... :) :) (се зезам)
Незнам дали тролаш или си бил во полусон. И баш ме интересира, што отиде на бајач и што беаше. „Мрш лоша бабо....“
--- надополнето: Aug 26, 2011 2:34 PM ---
Mi sluchuvaat natprirodni raboti od tipot na :
slozheni deja vu momenti, telepatija,eden kup drugi fenomeni
kako na primer izmeneta realnost, grizha na sovest, nedostig na zhivotna
energija, slabost, osetlivost, cudni sonista, prepoznavanje na lugje.
Imam problem vo kontakt so lugjeto, chustuvanje na duhovi,
imam poinakov nachin na komunikacija so okolinata (prirodata),
chitanje misli (lugjeto-prirodata reagiraat na moite misli),
imam problem
so ochite, ne diopterski tuku mi se pojavuvaat podvizhini fotoni-mali chestichki
koi pochnaa da mi se javuvaat uste pred dve godini i 3 meseci, bas koga mi
pochna sostojbata.
Imam i uste telesni problemi, ama mislam deka gi kazhav glavnite.
Ovie raboti se sozdavaat ili Gospod ili od prirodata,
Nekoj (za nas nevidliv ) gi kreira i sozdava ovie nadrealni nastani.
Sum se konsultiral so mnogu lugje od najrazlichna profesija:
gataci, bajaci, vidoviti, bioenergetichari itn, no ne sum nasol resenie.
A ovaa sostojba imase i uvertira prvo postepeno od 2007ma letoto, pa pozabrzano od
2008ma.
Извини што ќе те навредам ама со ова што си го напишал ги навредуваш другите луѓе кои навистина им се случуваат такви работи и кои веруваат во тоа. Ако на некој му се случува се тоа ќе биде малце појасен и ќе каже на кој начин му се манифестира на пример „изменетата реалност“ - после земањето на таблетката?

Грижа на совест не е натприроден феномен
--- надополнето: Aug 26, 2011 2:45 PM ---
За проблеми немам, ама одредено време имаше период имав многу страшни сонови мислам сон кој изгледа премногу вистинито и ме тераше да викам додека спијам, една постара жена во маало и рекла на мајка ми да стави една главица лук во креветот и сега засега не ги сонувам тие језиви сонови...
Дали ако мајка ти не ти кажала за главицата лук (и сепак ја ставила) ќе ти престанал сонот?
 

Alan Shearer

Newcastle
Член од
6 јули 2011
Мислења
388
Поени од реакции
136
Се уште не е завршен денот ... :) :) (се зезам)
Незнам дали тролаш или си бил во полусон. И баш ме интересира, што отиде на бајач и што беаше. „Мрш лоша бабо....“
--- надополнето: Aug 26, 2011 2:34 PM ---

Извини што ќе те навредам ама со ова што си го напишал ги навредуваш другите луѓе кои навистина им се случуваат такви работи и кои веруваат во тоа. Ако на некој му се случува се тоа ќе биде малце појасен и ќе каже на кој начин му се манифестира на пример „изменетата реалност“ - после земањето на таблетката?

Грижа на совест не е натприроден феномен
--- надополнето: Aug 26, 2011 2:45 PM ---

Дали ако мајка ти не ти кажала за главицата лук (и сепак ја ставила) ќе ти престанал сонот?
isto i jas spiev so glavica luk...i prestanav da sonuvam gluposti
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
isto i jas spiev so glavica luk...i prestanav da sonuvam gluposti
Ама не е прашањето дали главицата лук има натприродни моќи. Прашањето е дали сте знаеле за главицата кромид (упс пардон лук) или еден ден се будиш и сваќаш дека ги нема соништата и кажуваш на мајка ти а она се смее под мустак и не ти кажува како ти помогнала?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom