Mакедонските автомобили со нови евро таблички

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Гледам нанапред за многу време.Не е то нешто страшно.За да не менуваме таблици на секој 10-15 години,само кој мене ме слушат...
прашање на време беше да се сменат.....ова за таблица го сметаш


споредба со словенечка

--- надополнето: Aug 5, 2011 7:22 AM ---
овие што сега се менуваат се наследство од времето на Југославија.
SK - Скопје
TE - Тетово
GV - Гостивар
KU - Куманово, Крива Паланка, Кратово
TV (VE) - Велес, Кавадарци, Неготино, Демир Капија, Валандово, Гевгелија
ŠT - Штип, Пробиштип, Свети Николе, Кочани, Виница, Делчево, Берово, Радовиш
SR - Струмица
OH - Охрид, Дебар, Кичево, Струга, Македонски Брод, Ресен
BT - Битола, Демир Хисар, Крушево
PP - Прилеп

најдобро би било секој град да си добие свој двоен буквен код, а Скопје код од една буква (австриски пример, каде што главните градови на провинциите имаат код на една буква)
Виена (без ЕУ стикерче)

Клагенфурт (Целовец)


S*00001-A Скопје
PO*0001-A Пробиштип
SU*0001-A Струга
најмногу таблици во еден град, би биле 219978, а за Скопје 2199978
доколку еден регион би надминал повеќе од овие...тогаш би добил нов код...без притоа да се смени дизајнот на табличката
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Проблемот се парите зашто да даваме 4000 денари, изгледот не толку важен во овој случај. Само паре, зинуло вам дупе за паре, ево вам паре - тесна кожа 1 :D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
прашање на време беше да се сменат.....ова за таблица го сметаш


споредба со словенечка

--- надополнето: Aug 5, 2011 7:22 AM ---
овие што сега се менуваат се наследство од времето на Југославија.
SK - Скопје
TE - Тетово
GV - Гостивар
KU - Куманово, Крива Паланка, Кратово
TV (VE) - Велес, Кавадарци, Неготино, Демир Капија, Валандово, Гевгелија
ŠT - Штип, Пробиштип, Свети Николе, Кочани, Виница, Делчево, Берово, Радовиш
SR - Струмица
OH - Охрид, Дебар, Кичево, Струга, Македонски Брод, Ресен
BT - Битола, Демир Хисар, Крушево
PP - Прилеп

најдобро би било секој град да си добие свој двоен буквен код, а Скопје код од една буква (австриски пример, каде што главните градови на провинциите имаат код на една буква)
Виена (без ЕУ стикерче)

Клагенфурт (Целовец)


S*00001-A Скопје
PO*0001-A Пробиштип
SU*0001-A Струга
најмногу таблици во еден град, би биле 219978, а за Скопје 2199978
доколку еден регион би надминал повеќе од овие...тогаш би добил нов код...без притоа да се смени дизајнот на табличката
Јас играв малце појќе од тебе со таблиците и регистрација со грбот на Општината/Градот,особено за помаливе морат да извадат нови таблици:
1.Берово - BE BEROVO.jpg
2.Богданци - BO
3.Битола - BT
4.Валандово - VA
5.Велес - VE
6.Виница - VI
7.Гевгелија - GG GEVGELIJA.jpg
8.Гостивар - GV
9.Дебар - DB
10.Делчево - DE
11.Демир Хисар - DH
12.Демир Капија - DK
13.Дојран - DO DOJRAN.jpg
14.Кавадарци - KA
15.Кичево - KI
16.Кочани - KO
17.Кратово - KR
18.Крива Паланка - KP
19.Крушево - KV
20.Куманово - KU
21.Македонска Каменица - MK
22.Македонски Брод - MB
23.Неготино - NE
24.Охрид - OH
25.Пехчево - PE
26.Прилеп - PP
27.Пробиштип - PR
28.Радовиш - RA
29.Ресен - RE
30.Скопје - SK/S
31.Струга - SG
32.Струмица - SR
33.Тетово - TE
34.Штип - ST
и една Вевчанска - VV

А не сум со тебе дека Словенечките таблици биле подобри од нашите,баш ми се ок.Битна е евиденцијата за секое место посебно.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
А не сум со тебе дека Словенечките таблици биле подобри од нашите,баш ми се ок.Битна е евиденцијата за секое место посебно.
Сло-таблициите ги зедов како пример зашто по независноста Словенија ги воведе тие...со грб и се и сешто......а кај нас се идиотски на почетокот со РМ на црвено поле потоа кирилични букви
наведуваш општини кои нема шанса да наполнат до 10000 регистрирани возила а кои со законот за територијална поделба се прогласени за градски општини
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Сло-таблициите ги зедов како пример зашто по независноста Словенија ги воведе тие...со грб и се и сешто......а кај нас се идиотски на почетокот со РМ на црвено поле потоа кирилични букви
наведуваш општини кои нема шанса да наполнат до 10000 регистрирани возила а кои со законот за територијална поделба се прогласени за градски општини
Е сега веќе се разбираме.На то мислам,баш убо би изгледале со грбот на државата и на градот.Вака се некако безлични со она лепенкана ОХ-ЦБ.Знам дека едно време беа со РМ,ама изгледа некоја виша сила ги натера да ги тргнат...души под кирија...
Ми дојде на ум некој филм сите надлежности за регистрацииве да се пренесат на Општините и тие да го земат кешот 50/50 со Централна власт,ама нејќам да замислам какви злоупотреби ќе бидат.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Е сега веќе се разбираме.На то мислам,баш убо би изгледале со грбот на државата и на градот.Вака се некако безлични со она лепенкана ОХ-ЦБ.Знам дека едно време беа со РМ,ама изгледа некоја виша сила ги натера да ги тргнат...души под кирија...
Ми дојде на ум некој филм сите надлежности за регистрацииве да се пренесат на Општините и тие да го земат кешот 50/50 со Централна власт,ама нејќам да замислам какви злоупотреби ќе бидат.
:) мислам дека би било убаво со црвено стикерче МК и знаме на државата
код на градот потоа грб на оштината троцифрен број и две букви (четирицифрен и една буква)
ама подобри би биле кирилични таблици
јас на темава разговарам како да изгледаат не навлегувам во цената
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Две возила + оше едно кај и да е... пута 4000 денари... ортома и дрво му е мајката...АМАН!!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Две возила + оше едно кај и да е... пута 4000 денари... ортома и дрво му е мајката...АМАН!!!!
Ме стигаш полека полека... тоа сакам да го видам :)

п.с. кај мене некни беа 6, дворот затка. Донесе братми уште 2 од Немачка, ама заминаа веќе... се вратив на 4 :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Немој Струмикс, немој да врзуваш јажето :)

Промената за старите автомобили нема да биде задолжителна.

Во Србија пред некоја година почнаа со новите таблички и додека се шетав низ Белград летово забележав дека имаат три типа на таблички за обичните автомобили.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Така може, да речеме со тек на време постепено да ги снема. А не е чудо да се стави рок, па и казни за тие што нема да ги сменат.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Си имам јас таблички пред пет месеци ги зедов, а за нови кога ќе ги сменат овие што се на бугарски на наши тогаш и јас. Ако почни некој да мрчи не ја регистрирам не ми треба осигурување, а за технички имам роднина автомеханичар.
а ха, добро, ќе те праша некој тебе или пак мене..а да ти мрчи, нема, само ќе ти стегне една од неколку стотини евра па ќе му се думаш тогаЈ..
Само пари да се зема од народот :mad:
Проблемот се парите зашто да даваме 4000 денари, изгледот не толку важен во овој случај. Само паре, зинуло вам дупе за паре, ево вам паре - тесна кожа 1 :D
Две возила + оше едно кај и да е... пута 4000 денари... ортома и дрво му е мајката...АМАН!!!!
без гајле друштво. вчера објавија официјално дека новите таблици не се задолжителни, т.е. не е задолжително да ги мењаваш. само секое ново купено возило или увезено веке ке неможе да добива од старите (сегашните) таблици. значи за секој по желба, ако сакаш да мењаш, мењај тогаш а ако не немораш... освен што нај веројатно ке донесат закон дека со старите таблици неке можеш да излезеш во странство... нај веројатно после 3-4 години ке воведат некој краен рок за мењавање и така...
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
51
Поени од реакции
7
Нека не го ставаат државниот грб, којзнае до кога ќе биде сегашниот. Треба да се внимава на такви детаљи за да не менуваме на секои 2-3 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom