Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
2. Има има и тоа како поголеми глупости, ама повеќето од тие глупости доаѓаат токму од Црквата. Така бар покажала историјата до ден денешен:)

6. ТОа што ти го наведуваш за слободната воља е саде мислење твое и на црквата, а кое воопшто не држи вода.

7. ТОкму така, исто како што и секое мислење на црквата е саде нејзино и необвзувачко.
Имаш некое погрешно мислење за Црквата Христова. Оти Христос не ја изгради својата Црква за таа да биде одделна и да поучува различно од него. Оти глава на Црквата е самиот Христос, та она што го поучува самата Црква е поддржано и од Христа.

Еве ти два линка од премин порталот, ти препорачувам да ги прочиташ:

http://preminportal.com.mk/content/view/2821/56/
http://preminportal.com.mk/content/view/966/127/
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Добро Јоан нека е така како што велиш (толкуваш). ТОгаш објасни ни ја потребата од моментот да ние го јадеме вистинското тело и пиеме крв од Исус!!!!!

Не ни објаснувак што значи причестувањето и на што е симбол, туку ЗОШТО Е ПОТРЕБНО ТОА??? Нема потреба да се објавува неговата смрт и воскресение, т анели сите го знаеме тоа кога е.

ЗОШТО МОРА ДА ЈАДЕМЕ ОД НЕГОВОТО ТЕЛО И ПИЕМЕ ОД НЕГОВАТА КРВ? ШТО ДОБИВАМЕ СО ТОА?
И ДАЛИ ЛЕБОТ И ВИНОТО ЈА ИМААТ ТАА БУКВАЛНОСТ ИЛИ СИМБОЛИКА САМО ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСТА ИЛИ СТАЛНО КОГА ПИЕМЕ И ЈАДЕМЕ ВИНО И ЛЕБ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ТЕЛОТО НА ИСУС И МУ ЈА ПИЕМЕ КРВТА?????
Има потреба да се најавува и секогаш да се обајува дека Исус од Назарет умре, и тоа на крст, а Бог го воскресна на третиот ден и го направи Христос. И во евхаристијата се слави смртта и воскресението на Исус Христос, и оној кој нема да се причести со светата причест, ќе нема дел во Христа. Тука нема симболика. Ова е чин.
--- надополнето: Aug 4, 2011 10:35 AM ---
Од каде до таквиот заклучок? Си пробала ли некогаш да лижнеш капка крв? Зарем не си забележала дека нејзиниот вкус е драстично различен од вкусот на виното? Крвта е солена, виното има кисело-благ вкус. Очигледно виното што го пиеме за време на Господовата вечера не е крв, не е солена, нема еритроцити, тромбоцити, леукоцити, хемоглобин и сл. туку само вино.
Зошто потребата од толку сурова, да не речам наивна буквалност?

Не би рекол дека се јаде и пие буквално Христовото тело и крв, ниту пак има потреба од таков канибализам.Исто така со тој чин не се објавува Христовото воскресение, туку само Христовата смрт.

„Зашто, секојпат кога ќе го јадете овој леб, и ќе пиете од оваа чаша, ќе ја објавувате Господовата смрт, додека дојде Тој.“ (1 Коринтјаните 11:26, Библијата)
Корекција, јас сум маж, а не девојче.
А што е Светиот Дух. Дали него можеш да го видеш? Што со извештајот во кој е запишано дека по воскресението Исус се јавува на своите ученици кои биле затворени во собата на последната вечера, ВЛЕГУВА КАЈ НИВ ПРЕКУ ЗАТВОРЕНА ВРАТА ВО ТЕЛО. Ова тело е вистинско, учениците го допираат. Не е дух, но сепак не подлежи на познатите закони на физиката и биологијата. Има вистинско тело, но поминува преку затворена врата.
И зошто виното и лебот во Чашата на Причастието да ги менуват карактеристиките кои ги имат? Светиот Дух Е во виното и лебот, и тоа веќе не се леб и вино, иако по вкус остануват исти.
--- надополнето: Aug 4, 2011 10:41 AM ---
Znaci ako popot ne gi osveti nisto od vrzuvanjeto so Tvorecot, Spasitelot i Svetiot duh??
Sorry, ama ova e mnogu golema glupost. Nikade ne pisuva deka ova e nacinot na soedinuvanje so Boga.

Kako i da e ostanuva faktot deka ovie objasnuvanja vo najmala raka se detski, naivni....

Pak kje kazam ne e crkvata taa koja treba da go opredeli patot na sekoj covek do Boga. NAprotiv zatoa sluzi slobodnata volja dadena od toj Bog, a ne da se potcinime na voljata na Crkvata i da ni kazuva kako treba da se odnesuvame za da se priblizime kon Boga.

JAs licno ne smetam deka toj sto kje se pricesti e vo "prednost" ili pol pozicija pred nekoj sto ne go pravi toa, a veruva zdravorazumski vo bozjata mokj. Pod zdravo razumski se podrazbira deka ne ja otfrla moznosta za postoenje na intiligentno bitie koe ima moznost da vlijae na tekot na nastanite vo odreden period na odredeno mesto.
Дел од твојот пост болдирав и истиот ќе го коментирам.
Велиш дека Црквата не таа која треба да го определи патот на секој човек до Бога. Дека човеккот има слободна волја, и дека треба да се потчинуваме на Бога, а не на Црквата.
Ќе те прашам: Зошто тогаш Бог мораше да го испрати својот единореден син?
Евреите во времето на Исус, веќе имаа се објавено преку пророците, и за вечниот живот, и за воскресението. Зошто мораше да дојде Христос на Земјата?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Имаш некое погрешно мислење за Црквата Христова. Оти Христос не ја изгради својата Црква за таа да биде одделна и да поучува различно од него. Оти глава на Црквата е самиот Христос, та она што го поучува самата Црква е поддржано и од Христа.

Еве ти два линка од премин порталот, ти препорачувам да ги прочиташ:

http://preminportal.com.mk/content/view/2821/56/
http://preminportal.com.mk/content/view/966/127/
Не пријателе немам јас погрешно мислење. Тоа што за тебе е погрешно з амногумина други е логично и здраворазумско размислување. Прво Црквата се самопрогласува да дејствува во име на Христос, а тоа дека е подржано од Христа апсолутно е неточно!!! Кажи ми тогаш која Црква ја подржува Христос од многуте? Сите се создадено цекови после неговата смрт. А зашто? Не си се запрашал?
--- надополнето: Aug 4, 2011 10:56 AM ---
Дел од твојот пост болдирав и истиот ќе го коментирам.
Велиш дека Црквата не таа која треба да го определи патот на секој човек до Бога. Дека човеккот има слободна волја, и дека треба да се потчинуваме на Бога, а не на Црквата.
Ќе те прашам: Зошто тогаш Бог мораше да го испрати својот единореден син?
Евреите во времето на Исус, веќе имаа се објавено преку пророците, и за вечниот живот, и за воскресението. Зошто мораше да дојде Христос на Земјата?
Абе овие прашања ти треба да ги одговориш не јас. Јас не велам дека Бог го пратил еднородениот син за да умре за банална причина - превземање на гревовите на луѓето кои неговиот татко им ги наметнал со сулуда казна??????????? Јас не гледам тука логика. Не ја оспорувам големината на Исус и неговите дела, напротив им се восхитувам. Верувам дека има вистинитост во приказната за воскреснувањето , НО има едно НО, НИКОЈ од вас не дава соодветна дефиниција што е тоа воскреснување.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Прво Црквата се самопрогласува да дејствува во име на Христос, а тоа дека е подржано од Христа апсолутно е неточно!!! Кажи ми тогаш која Црква ја подржува Христос од многуте?
[
Единственото неточно овде, е твојот исказ. Оти Црквата не се создаде самата од себе, нити Црквата ја создадоа поповите (свештениците). Него Црквата ја создаде Христос самиот. А која Црква? Онаа создадена од Него, и преку Светиот Дух на Педесетница.

Сите се создадено цекови после неговата смрт. А зашто? Не си се запрашал?
[
Христовата Црква не е создадена векови по Неговата смрт. Ти зборуваш за еден куп протестантски секти кои произлегоа од католичката.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Единственото неточно овде, е твојот исказ. Оти Црквата не се создаде самата од себе, нити Црквата ја создадоа поповите (свештениците). Него Црквата ја создаде Христос самиот. А која Црква? Онаа создадена од Него, и преку Светиот Дух на Педесетница.

Христовата Црква не е создадена векови по Неговата смрт. Ти зборуваш за еден куп протестантски секти кои произлегоа од католичката.
Ок задржи се на католичката тогаш, батали ги сектите како што ги нарекуваш. Христос која ја создал православната или католичката? Или Константин му текнало вакво нешто околу христијанство, а?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или Константин му текнало вакво нешто околу христијанство, а?
Со вака искажан став кон Црквата, сигурен сум дека во „христијански центар„ ќе Те пречекаат срдечно...:icon_lol:
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Ок задржи се на католичката тогаш, батали ги сектите како што ги нарекуваш. Христос која ја создал православната или католичката? Или Константин му текнало вакво нешто околу христијанство, а?
Христос создал една Црква, која е вистинската. Во 1054 година еден дел се оддели од таа Црква.Или пак, некои ќе ти кажат, двете заемно одлучија да се оддалечат едни од други и секој по својот пат. Иако постојат одредени разлики помеѓу Католичката и Православната, сепак постојат многу повеќе сличности меѓу нив отколку со било која протестантска секта. Е сега на прашањето која е вистинската, ете јас и Мики ќе ти одговориме Православната, но Јоан ќе одговори Католичката. Така да овака и неможеш да дојдеш до одговорот. Можеби треба ти самиот да ги разгледаш теологиите на двете и да споредиш која е поблиску до Библијата и до Христос. Како и да е, доколку навистина сакаш да стигнеш до вистината Исус ќе те однесе онаму каде што треба. Следи го Христа и ќе дојдеш до вистината.

Поздрав.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Христос создал една Црква, која е вистинската. Во 1054 година еден дел се оддели од таа Црква.Или пак, некои ќе ти кажат, двете заемно одлучија да се оддалечат едни од други и секој по својот пат. Иако постојат одредени разлики помеѓу Католичката и Православната, сепак постојат многу повеќе сличности меѓу нив отколку со било која протестантска секта. Е сега на прашањето која е вистинската, ете јас и Мики ќе ти одговориме Православната, но Јоан ќе одговори Католичката. Така да овака и неможеш да дојдеш до одговорот. Можеби треба ти самиот да ги разгледаш теологиите на двете и да споредиш која е поблиску до Библијата и до Христос. Како и да е, доколку навистина сакаш да стигнеш до вистината Исус ќе те однесе онаму каде што треба. Следи го Христа и ќе дојдеш до вистината.
Поздрав.
Најпрво болдот:) Апсолутно се сложувам со тебе, но следејќи го Христос и доаѓајќи до вистината, согледувам дека ми е непотребна Црквата, или поубаво кажано доволна е мојата верба во Исус и неговото учење.

Е сега, велиш Христос создал една црква, ај нека е така. Но зошто во 1054 некој решил да се оддели? Што го натерало да го стори тоа, имаш ли сознанија? Христос не рекол да се делат неговите следбеници нели?

ТУка не е важен моментот која црква каква теологија нуди, туку потребата да се раздели на два дела "хомогената првосоздадена Исусова Црква". ТОа повлекува дека нешто не било добро во првосоздадената црква па некој согледал неправилности и решил да се оддели или пак неговите следбеници забегале и решиле своеволно да се поделат.

Е сега кога некои си Свети Оци, или што и да се, во таа далечна 1054 година решиле да се делат, зошто треба да сметаме дека тоа го направиле во име на народот и верниците, а не од свои потреби за власт и контрола над неукото население?

Ќе мора да се сложиш со мене дека религијата (во облик како што ја пропагира црвата со обичаи од кои пола се пагански и 300 други салтанати) е најраспространета кај помалку образованите луѓе. А такви во периодот кога црквата доминирала биле во огромен број, и Црквата видела можност преку таа религија да изврши контрола врз таа маса народ.

Значи би те запрашал за твое лино мислење дали сметаш дека Православната црква има контроила врз своите верници, или дали верниците се што ќе протолкува црквата ќе го прифатат како апсолутна вистина?
--- надополнето: Aug 4, 2011 1:11 PM ---
Со вака искажан став кон Црквата, сигурен сум дека во „христијански центар„ ќе Те пречекаат срдечно...:icon_lol:
За среќа во 21 век нема да ме запалат на сред плоштад како еретик, или пак богомил:)
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Најпрво болдот:) Апсолутно се сложувам со тебе, но следејќи го Христос и доаѓајќи до вистината, согледувам дека ми е непотребна Црквата, или поубаво кажано доволна е мојата верба во Исус и неговото учење.
Ако беше така, тогаш зошто Исус ја создаде Црквата Негова?
--- надополнето: Aug 4, 2011 1:17 PM ---
Најпрво болдот:) Апсолутно се сложувам со тебе, но следејќи го Христос и доаѓајќи до вистината, согледувам дека ми е непотребна Црквата, или поубаво кажано доволна е мојата верба во Исус и неговото учење.
Еџтра Еццлесиам нулла салус (Надвор од Црквата, нема спасение)

Ова е од линковите што ти ги пратив. Прочитај ги, навистина има што да се прочита. Како стокмени за тебе се. Баш за твоите дилеми.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ако беше така, тогаш зошто Исус ја создаде Црквата Негова?
Види го :) Јас не велам дека Исус создал Црква ? ????? ТИ тоа го велиш и бараш од мене да ти одговорам ???

Моите прашања во претходниот пост се однесуваат во случај да Исус создал Црква и ти да си во право, а ако мене ме прашуваш ќе ти кажам НЕ ИСУС НЕ СОЗДАЛ СВОЈА ЦРКВА И СЕ ПОНАТАКА ПАЃА У ВОДА НЕЛИ???
--- надополнето: Aug 4, 2011 1:21 PM ---
Еџтра Еццлесиам нулла салус (Надвор од Црквата, нема спасение)

Ова е од линковите што ти ги пратив. Прочитај ги, навистина има што да се прочита. Како стокмени за тебе се. Баш за твоите дилеми.
Оф мори мајко немам јас дилеми, а ќе го прочитам тоа за да може после тоа уште еден куп небулози да расправаме тука:P

Свесен ли си дека со тоа болдот ако го прифаќаш како таков, си под апсолутна контрола на институцијата која ја пласирала таа реченица?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Види го :) Јас не велам дека Исус создал Црква ? ????? ТИ тоа го велиш и бараш од мене да ти одговорам ???

Моите прашања во претходниот пост се однесуваат во случај да Исус создал Црква и ти да си во право, а ако мене ме прашуваш ќе ти кажам НЕ ИСУС НЕ СОЗДАЛ СВОЈА ЦРКВА И СЕ ПОНАТАКА ПАЃА У ВОДА НЕЛИ???
Немој вака од инает да зборуваш. Оти во Библијата убаво си е напишано, и секој Христијанин треба да знае дека Христос ја создаде Неговата Црква. Читај го Новиот Завет, освен во 4-те Евангелија, и во Делата на Апостолите и во Павловите посланија до Црквите низ светот, имаш нашироко пишувано и за Црквата Христова, и за нејзината улога итн. Ете ти еден цитат само:

Матеј: 16:18 И Јас ти велам, дека ти си Петар, и на тој Камен ќе ја изградам Мојата Црква, и портите на пеколот нема да надвладеат наспроти неа.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Немој вака од инает да зборуваш. Оти во Библијата убаво си е напишано, и секој Христијанин треба да знае дека Христос ја создаде Неговата Црква. Читај го Новиот Завет, освен во 4-те Евангелија, и во Делата на Апостолите и во Павловите посланија до Црквите низ светот, имаш нашироко пишувано и за Црквата Христова, и за нејзината улога итн. Ете ти еден цитат само:

Матеј: 16:18 И Јас ти велам, дека ти си Петар, и на тој Камен ќе ја изградам Мојата Црква, и портите на пеколот нема да надвладеат наспроти неа.
Од инает не зборувам, немам ни намера да полемизирам од инает. Цитатот на МАтеј е сосема во ред. Дај ми дефиниција или твое размислување или толкување од Светите Оци, на што мислел Исус кога велел Црква? Ако можеш постирај го тој стих на оригинален хебрејски.

За мене Црква = Неговото учење. Петар е човекот што ќе го продолжи ширењето на неговото учење.

Зашто мислиш дека Црква како што е преведен стихот треба да е едно такво здание од камен со еден куп свештеници у него?

Да се надополнам. Исус сите свои говори ги држел на отворено или грешам? ВО текот на својот живот не изградил црква или пак им рекол на следбениците д аизградат и он да ј аосвети за д а почне да работи, или грешам??

И пак ќе прашам и да е така, и да изградил Исус црква, и да мислел на ваква Црква отпилика како денечниве, ЗОШТО НЕКОЈ СЕ ДРЗНАЛ ВО 1054 ДА ЈА ДЕЛИ ТАА ЦРКВА?
САМАТА ПОДЕЛБА ГО РУШИ АВТОРИТЕТОТ НА ИНСТИТУЦИЈАТА .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Христос не рекол да се делат неговите следбеници нели?
Сигурен си? :)
Матеј 10:34
"Немојте да мислите дека дојдов да донесам мир на земјата, недојдов да донесам мир туку меч!
Зашто дојдов да разделам човек од татко си, и ќерка од мајка си, и снаа од свекрвата нејзина. И непријатели на човека ќе бидат неговите домашни."
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сигурен си? :)
Impissimus,

живо ме занима Твоето „толкување„“ на наведениот стих, каде Христос ѓоамити ги дели Неговите следбеници? :D
--- надополнето: Aug 4, 2011 2:00 PM ---
За среќа во 21 век нема да ме запалат на сред плоштад како еретик, или пак богомил:)
Нееееее, само ќе Те „потапшаат„ по рамото, а после овој живот, ќе Ти ги ги читаат Твоите (не)дела....Значи, „само„ тоа ќе Ти следи. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom