Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Ме интересира кој е твојот став Јоан по ова прашање. Дали за време на Господовата вечера (причеста), со јадењето на лебот и пиењето на виното ние буквално Го јадеме Христово тело и Ја пиеме Христовата крв или пак тие се само симболи со кои си припомнуваме за Христовата жртва?
Буквално. Во Причеста е вистинското тело и крв Христова. Нема никаква симболика. Оној кој тоа го разбира како симболика не го разбира Христа.
Во Евхаристијата, при причестувањето, се јаде и се пие Христовото тело и крв, а со тоа се објавува неговата смрт и воскресение.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Буквално. Во Причеста е вистинското тело и крв Христова. Нема никаква симболика. Оној кој тоа го разбира како симболика не го разбира Христа.
Во Евхаристијата, при причестувањето, се јаде и се пие Христовото тело и крв, а со тоа се објавува неговата смрт и воскресение.
Исус да не бил направен од тип 500 бело брашно и евтина Кавадарка?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Тоа ти е прашање или сакаш да се заебаваш?
Не... не му е прашање.... тоа едноставно му е само логички заклучок на твоето..

Буквално. Во Причеста е вистинското тело и крв Христова. Нема никаква симболика. Оној кој тоа го разбира како симболика не го разбира Христа.
Во Евхаристијата, при причестувањето, се јаде и се пие Христовото тело и крв, а со тоа се објавува неговата смрт и воскресение.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Буквално. Во Причеста е вистинското тело и крв Христова. Нема никаква симболика. Оној кој тоа го разбира како симболика не го разбира Христа.
Во Евхаристијата, при причестувањето, се јаде и се пие Христовото тело и крв, а со тоа се објавува неговата смрт и воскресение.
Добро Јоан нека е така како што велиш (толкуваш). ТОгаш објасни ни ја потребата од моментот да ние го јадеме вистинското тело и пиеме крв од Исус!!!!!

Не ни објаснувак што значи причестувањето и на што е симбол, туку ЗОШТО Е ПОТРЕБНО ТОА??? Нема потреба да се објавува неговата смрт и воскресение, т анели сите го знаеме тоа кога е.

ЗОШТО МОРА ДА ЈАДЕМЕ ОД НЕГОВОТО ТЕЛО И ПИЕМЕ ОД НЕГОВАТА КРВ? ШТО ДОБИВАМЕ СО ТОА?
И ДАЛИ ЛЕБОТ И ВИНОТО ЈА ИМААТ ТАА БУКВАЛНОСТ ИЛИ СИМБОЛИКА САМО ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСТА ИЛИ СТАЛНО КОГА ПИЕМЕ И ЈАДЕМЕ ВИНО И ЛЕБ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ТЕЛОТО НА ИСУС И МУ ЈА ПИЕМЕ КРВТА?????
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Буквално. Во Причеста е вистинското тело и крв Христова. Нема никаква симболика. Оној кој тоа го разбира како симболика не го разбира Христа.
Од каде до таквиот заклучок? Си пробала ли некогаш да лижнеш капка крв? Зарем не си забележала дека нејзиниот вкус е драстично различен од вкусот на виното? Крвта е солена, виното има кисело-благ вкус. Очигледно виното што го пиеме за време на Господовата вечера не е крв, не е солена, нема еритроцити, тромбоцити, леукоцити, хемоглобин и сл. туку само вино.
Зошто потребата од толку сурова, да не речам наивна буквалност?

Во Евхаристијата, при причестувањето, се јаде и се пие Христовото тело и крв, а со тоа се објавува неговата смрт и воскресение.
Не би рекол дека се јаде и пие буквално Христовото тело и крв, ниту пак има потреба од таков канибализам.Исто така со тој чин не се објавува Христовото воскресение, туку само Христовата смрт.

„Зашто, секојпат кога ќе го јадете овој леб, и ќе пиете од оваа чаша, ќе ја објавувате Господовата смрт, додека дојде Тој.“ (1 Коринтјаните 11:26, Библијата)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Добро Јоан нека е така како што велиш (толкуваш). ТОгаш објасни ни ја потребата од моментот да ние го јадеме вистинското тело и пиеме крв од Исус!!!!!

Не ни објаснувак што значи причестувањето и на што е симбол, туку ЗОШТО Е ПОТРЕБНО ТОА??? Нема потреба да се објавува неговата смрт и воскресение, т анели сите го знаеме тоа кога е.

ЗОШТО МОРА ДА ЈАДЕМЕ ОД НЕГОВОТО ТЕЛО И ПИЕМЕ ОД НЕГОВАТА КРВ? ШТО ДОБИВАМЕ СО ТОА?
И ДАЛИ ЛЕБОТ И ВИНОТО ЈА ИМААТ ТАА БУКВАЛНОСТ ИЛИ СИМБОЛИКА САМО ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСТА ИЛИ СТАЛНО КОГА ПИЕМЕ И ЈАДЕМЕ ВИНО И ЛЕБ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ТЕЛОТО НА ИСУС И МУ ЈА ПИЕМЕ КРВТА?????
Иако прашањава не се до мене упатени, ќе си дозволам да ги одговорам а ќе го сачекам и коментарот од Јоан.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:12 PM ---
Добро Јоан нека е така како што велиш (толкуваш). ТОгаш објасни ни ја потребата од моментот да ние го јадеме вистинското тело и пиеме крв од Исус!!!!!
Потребата од Светата Причест е истата потреба која ја имаа Адам и Ева, кога преку јадењето плодови, ја примаа и благодатната енергија од својот Творец. Причеста не е ништо друго, туку максимално можно единство меѓу Творецот и творението. Така, Творецот Е во творенитето, а творението е во Творецот.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:14 PM ---
Не ни објаснувак што значи причестувањето и на што е симбол, туку ЗОШТО Е ПОТРЕБНО ТОА??? Нема потреба да се објавува неговата смрт и воскресение, т анели сите го знаеме тоа кога е.
Веќе е одговорено, малку погоре. Патем, ако творението не е блиско и блиску до Творецот, тогаш кнезот од овој Свет, со леснотија ќе си го прибере творението кај себе.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:15 PM ---
ЗОШТО МОРА ДА ЈАДЕМЕ ОД НЕГОВОТО ТЕЛО И ПИЕМЕ ОД НЕГОВАТА КРВ? ШТО ДОБИВАМЕ СО ТОА?
Како што Синот Е Едно со Отецот, така и верните стануваат Едно со својот Спасител.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:17 PM ---
И ДАЛИ ЛЕБОТ И ВИНОТО ЈА ИМААТ ТАА БУКВАЛНОСТ ИЛИ СИМБОЛИКА САМО ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСТА ИЛИ СТАЛНО КОГА ПИЕМЕ И ЈАДЕМЕ ВИНО И ЛЕБ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ТЕЛОТО НА ИСУС И МУ ЈА ПИЕМЕ КРВТА?????
Не.
Само по осветувањето на лебот, водата и виното, од страна на свештеникот, пред крајот од литургијата, со точно одредени молитви, лебот и виното стануваат Тело и Крв Христови. Без тоа осветување на лебот и виното, кое (осветување) се врши под благодатната енергија од Духот Свет, Кој обитува во Црквата, било кој друг леб и било кое друго вино, се само обичен природен леб и вино.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Иако прашањава не се до мене упатени, ќе си дозволам да ги одговорам а ќе го сачекам и коментарот од Јоан.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:12 PM ---

Потребата од Светата Причест е истата потреба која ја имаа Адам и Ева, кога преку јадењето плодови, ја примаа и благодатната енергија од својот Творец. Причеста не е ништо друго, туку максимално можно единство меѓу Творецот и творението. Така, Творецот Е во творенитето, а творението е во Творецот.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:14 PM ---

Веќе е одговорено, малку погоре. Патем, ако творението не е блиско и блиску до Творецот, тогаш кнезот од овој Свет, со леснотија ќе си го прибере творението кај себе.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:15 PM ---

Како што Синот Е Едно со Отецот, така и верните стануваат Едно со својот Спасител.
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:17 PM ---

Не.
Само по осветувањето на лебот, водата и виното, од страна на свештеникот, пред крајот од литургијата, со точно одредени молитви, лебот и виното стануваат Тело и Крв Христови. Без тоа осветување на лебот и виното, кое (осветување) се врши под благодатната енергија од Духот Свет, Кој обитува во Црквата, било кој друг леб и било кое друго вино, се само обичен природен леб и вино.
Znaci ako popot ne gi osveti nisto od vrzuvanjeto so Tvorecot, Spasitelot i Svetiot duh??
Sorry, ama ova e mnogu golema glupost. Nikade ne pisuva deka ova e nacinot na soedinuvanje so Boga.

Kako i da e ostanuva faktot deka ovie objasnuvanja vo najmala raka se detski, naivni....

Pak kje kazam ne e crkvata taa koja treba da go opredeli patot na sekoj covek do Boga. NAprotiv zatoa sluzi slobodnata volja dadena od toj Bog, a ne da se potcinime na voljata na Crkvata i da ni kazuva kako treba da se odnesuvame za da se priblizime kon Boga.

JAs licno ne smetam deka toj sto kje se pricesti e vo "prednost" ili pol pozicija pred nekoj sto ne go pravi toa, a veruva zdravorazumski vo bozjata mokj. Pod zdravo razumski se podrazbira deka ne ja otfrla moznosta za postoenje na intiligentno bitie koe ima moznost da vlijae na tekot na nastanite vo odreden period na odredeno mesto.
 
V

Vollstandig

Гостин
Само по осветувањето на лебот, водата и виното, од страна на свештеникот, пред крајот од литургијата, со точно одредени молитви, лебот и виното стануваат Тело и Крв Христови. Без тоа осветување на лебот и виното, кое (осветување) се врши под благодатната енергија од Духот Свет, Кој обитува во Црквата, било кој друг леб и било кое друго вино, се само обичен природен леб и вино.
Aман бе уште верувате во магии? Зарем поповите станаа илузионисти, ќе отпеам некоја молитва или магија за лебот да стани месо, виното крв, од свеќа сијалица прави , имам еден фиксен дома, па нека кажи некоја точно одредена молитва да го претвори во Iphone?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Aман бе уште верувате во магии? Зарем поповите станаа илузионисти, ќе отпеам некоја молитва или магија за лебот да стани месо, виното крв, од свеќа сијалица прави , имам еден фиксен дома, па нека кажи некоја точно одредена молитва да го претвори во Iphone?
Ако нема молитва која може од жена стара 50 години и тешка 100 кила, да направи две од по 25 години тешки 50 кила.....НИШТО РАБОТА!!!:(
 
V

Vollstandig

Гостин
Ако нема молитва која може од жена стара 50 години и тешка 100 кила, да направи две од по 25 години тешки 50 кила.....НИШТО РАБОТА!!!:(
ете видиш изумив на тоа, џабе после ајфонот на кого ќе се фалам, тогаш, утре сите на БАБИЈАДА, носете ги вашите стари и дебели баби, од кои ќе претвориме манекенки:)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Znaci ako popot ne gi osveti nisto od vrzuvanjeto so Tvorecot, Spasitelot i Svetiot duh??
.
Така е. Само, попот не осветува сам од себе, туку осветува само Светиот Дух, оти Он Е Свет., а не попот.
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:16 AM ---
Sorry, ama ova e mnogu golema glupost..
За среќа, има и поголеми...
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:17 AM ---
Nikade ne pisuva deka ova e nacinot na soedinuvanje so Boga.
А каде и што пишува за начинот на кој творението се спојува со Творецот? Посочи точно место!
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:18 AM ---
Kako i da e ostanuva faktot deka ovie objasnuvanja vo najmala raka se detski, naivni....
.
Не наведуваш никаков факт, освен Твое лично мислење, кое е ѓоамити јак факт.
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:18 AM ---
Pak kje kazam ne e crkvata taa koja treba da go opredeli patot na sekoj covek do Boga..
Туку, кој е тој кој го одредува патот кон и до Бога?
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:19 AM ---
. NAprotiv zatoa sluzi slobodnata volja dadena od toj Bog, a ne da se potcinime na voljata na Crkvata i da ni kazuva kako treba da se odnesuvame za da se priblizime kon Boga.
Слободната волја е слобода за избор а не слобода за праење било што, на било кој начин.
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:22 AM ---
JAs licno ne smetam deka toj sto kje se pricesti e vo "prednost" ili pol pozicija pred nekoj sto ne go pravi toa, a veruva zdravorazumski vo bozjata mokj.
Тоа е саде Твое мислење, кое е необврзувачко за Црквата.
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:23 AM ---
Pod zdravo razumski se podrazbira deka ne ja otfrla moznosta za postoenje na intiligentno bitie koe ima moznost da vlijae na tekot na nastanite vo odreden period na odredeno mesto.
А тоа интелигентно битие, што е, кој е, какво е, кој ќе ни/ми каже? Здравиот разум, сам од себе или Божјата објава кон и до нас?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
1. Така е. Само, попот не осветува сам од себе, туку осветува само Светиот Дух, оти Он Е Свет., а не попот.

2. За среќа, има и поголеми...

3. А каде и што пишува за начинот на кој творението се спојува со Творецот? Посочи точно место!

4. Не наведуваш никаков факт, освен Твое лично мислење, кое е ѓоамити јак факт.

5. Туку, кој е тој кој го одредува патот кон и до Бога?

6. Слободната волја е слобода за избор а не слобода за праење било што, на било кој начин.

7. Тоа е саде Твое мислење, кое е необврзувачко за Црквата.

8. А тоа интелигентно битие, што е, кој е, какво е, кој ќе ни/ми каже? Здравиот разум, сам од себе или Божјата објава кон и до нас?
1. Супер го елимиравме попот како посредник меѓу нас и бога.

2. Има има и тоа како поголеми глупости, ама повеќето од тие глупости доаѓаат токму од Црквата. Така бар покажала историјата до ден денешен:)

3. Јас невдувам дека никаде не пишува за соединување на човекот со творецот, не се обидувам да пронајдам каде пишува дека е тоа можно. Ако сакал творецот да се соедини со човекот ќе го сторел тоа, немало потреба од ритуали.

4. Мислиш дека треба да наведувам факти дека лебот и виното после осветувањето се "претвараат" во телото и крвта на Исус и преку тоа ние попримаме дел од него во нас???

5. ТИ самиот пријателе го одредуваш патот кон Бога.

6. ТОа што ти го наведуваш за слободната воља е саде мислење твое и на црквата, а кое воопшто не држи вода.

7. ТОкму така, исто како што и секое мислење на црквата е саде нејзино и необвзувачко.

8. Ако има такво нешто само ќе се покаже (покажат). Или пак развојот на човековиот интелект ќе овозможи комуникација од таков тип. Најмалку за тоа ќе биде заслужна инхибиторната институција наречена Црква.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Супер го елимиравме попот како посредник меѓу нас и бога.
.
Не си ласкај...
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:55 AM ---
2. Има има и тоа како поголеми глупости, ама повеќето од тие глупости доаѓаат токму од Црквата. Така бар покажала историјата до ден денешен:)
.
А што ни „докажала„ историјата, дај биди појасен...:confused:
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:56 AM ---
3. Јас невдувам дека никаде не пишува за соединување на човекот со творецот, не се обидувам да пронајдам каде пишува дека е тоа можно. Ако сакал творецот да се соедини со човекот ќе го сторел тоа, немало потреба од ритуали.
/quote]
А ја вела дека пишуе...
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:57 AM ---
4. Мислиш дека треба да наведувам факти дека лебот и виното после осветувањето се "претвараат" во телото и крвта на Исус и преку тоа ние попримаме дел од него во нас???

.
Сигурен сум дека не можеш да наведеш ниту еден таков факт...:D
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:58 AM ---
5. ТИ самиот пријателе го одредуваш патот кон Бога.
Не е така.
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:58 AM ---
6. ТОа што ти го наведуваш за слободната воља е саде мислење твое и на црквата, а кое воопшто не држи вода.
.
Држи вода...и тоа како.
--- надополнето: Aug 4, 2011 8:00 AM ---
7. ТОкму така, исто како што и секое мислење на црквата е саде нејзино и необвзувачко.
.
Мислењето од Црквата е обврзувачко за оние кои веќе се во Црквата. На оние кои се надвор од Црквата, нека си мислат самите...:D
--- надополнето: Aug 4, 2011 8:01 AM ---
1
8. Ако има такво нешто само ќе се покаже (покажат). Или пак развојот на човековиот интелект ќе овозможи комуникација од таков тип. Најмалку за тоа ќе биде заслужна инхибиторната институција наречена Црква.
Пак уше една Твоја овоесветовна „мудрост„, која пред Бога е лудост...:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom