Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Ауди А4 (Караван) Модел 2002.
Audi-A4.jpg Audi-A4_.jpg

Ауди А6 (Караван) 2002
Audi-RS6_.jpg

Ги избрав овие две коли и едан ќе ја купувам само незнам која е подобра па барам ваше мислење И...

Колку ќе ме вати царината регистрацијата и тие работи со мотор од 100-150 кс и 2.0-2.5 Кубика ?!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ауди А4 (Караван) Модел 2002.

Ауди А6 (Караван) 2002

Ги избрав овие две коли и едан ќе ја купувам само незнам која е подобра па барам ваше мислење И...

Колку ќе ме вати царината регистрацијата и тие работи со мотор од 100-150 кс и 2.0-2.5 Кубика ?!
А6 е полуксузна лимузина. И во дизел верзија оди само со 2.5 TDI мотор. А4 ќе го најдиш и со 2.5, ама и со 1.9 TDI. Сепак зависи која ќе му биди намената на возилото.

Ако мене ме прашаш, А4 со S-Line или ABT опрема и каков и да е мотор (мада јас би одел со 1.9 TDI)
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
И според мене 1.9 е подобар но ќе е доволно силен за да ја движи толкава кола
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
И според мене 1.9 е подобар но ќе е доволно силен за да ја движи толкава кола
за домаќинско возење и со едниот и со другиот ке тера исто т.е. потрошњата ке му биде иста... сем што 2.5 ке трае скоро дупло подолго, т.е. по ретко ке има дефекти со него бидејки помалку ке биде оптеретен... а и со 2.5 ке имаш резерва снага за да стиснеш во одредени ситуации, на пример на автопат да претркаш, да се уфрлиш во лента низ гужви и слично... мој избор, при овие две варијанти би бил 2.5 мотор...
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
А што се однесува до царините и тие работи ?!
--- надополнето: Aug 3, 2011 2:27 PM ---
од што зависи царината и како оди скалата
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
А што се однесува до царините и тие работи ?!
--- надополнето: Aug 3, 2011 2:27 PM ---
од што зависи царината и како оди скалата
шалгезе листата... според неа... види вака.. никој неможе да ти каже точно колку ке те кошта увозот на тоа и тоа возило. тоа го знаат само шпедициите, зашто шалгезе листата не е едноставна... а плус и нашите закони за суми од-до и кубикажи т.е. коњажи од до... како и да е, треба да ги знаеш сите податоци за тоа возило, па таман и поклон да си го добил ке си платиш фиксни трошоци а нив ке ти ги израчуна некој од некоја шпедиција... имаше на форумов по упатени и информирани околу оваа проблематика. не сум јас нај компетентен по ова прашање. само, поради одмориве доста народ гледам го нема на форумов... ке се појават и ке ти одговорат... фолци знам дека знаеше и беше доста упатен...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
И според мене 1.9 е подобар но ќе е доволно силен за да ја движи толкава кола
Го имам 1.9 со 110 кс во постарата изведба на караван (овие ти што ги гледаш се 130 кс со 6 брзини менувач)... ако си од Битола, пиши ми ПП па ќе се договориме да пиеме кафе и да видиш дали е доволно силен или не :)

за домаќинско возење и со едниот и со другиот ке тера исто т.е. потрошњата ке му биде иста... сем што 2.5 ке трае скоро дупло подолго, т.е. по ретко ке има дефекти со него бидејки помалку ке биде оптеретен... а и со 2.5 ке имаш резерва снага за да стиснеш во одредени ситуации, на пример на автопат да претркаш, да се уфрлиш во лента низ гужви и слично... мој избор, при овие две варијанти би бил 2.5 мотор...
Двајца ѓупци се посилни од еден. Ама и дупло појќе јадат. Никој, апсолутно никој неможи да ме убеди дека 1.9 и 2.5 трошат исто. Ако прајме конкретно споредба на 1.9 и 2.5 за Македонско-Балкански дестинации, еве ти кратка ретроспектива како се врти 1.9 и која му е брзината на вртежите. 5-та 2200 вртежи, 110 км/ч. 3000 вртежи - 140-145 км/ч. Шо ти треба појќе? Никогаш нема да имаш потреба да возиш повеќе од 120-130.

Од страна на дефекти, 2.5 е доста заебан мотор, и сите мотори под 2000-та страдаат од проблеми на брегастите (а ги има 4). Пребрзо се абат, а се многу скапи.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Двајца ѓупци се посилни од еден. Ама и дупло појќе јадат.
Паметно го кажа ова :icon_lol:
Ок Ауди А6 сега се двоумам дали да земам некој подобар А6 да е што е можно поевтин 2002 год и да го возам едно 5-6 години некаде околу 5000-7000 евра. Или пак
да земам еден црн Allroad 2004 год и да ме вати се на се 14-15 000 евра и да го возам дестина и кусур години ако земам таков имам во план да наместам мали телевизорчиња на предните седишта ми ги донесоја од германија за 80 евра па ако се нафати некој поискусен да ги намести аудиот ќе бити ТОП.
пред 1 месец положив и мојте ми ветија некоја добра кола и од тогаш навака само коли сонувам :pos:едвај чекам
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Паметно го кажа ова :icon_lol:
Ок Ауди А6 сега се двоумам дали да земам некој подобар А6 да е што е можно поевтин 2002 год и да го возам едно 5-6 години некаде околу 5000-7000 евра. Или пак
да земам еден црн Allroad 2004 год и да ме вати се на се 14-15 000 евра и да го возам дестина и кусур години ако земам таков имам во план да наместам мали телевизорчиња на предните седишта ми ги донесоја од германија за 80 евра па ако се нафати некој поискусен да ги намести аудиот ќе бити ТОП.
пред 1 месец положив и мојте ми ветија некоја добра кола и од тогаш навака само коли сонувам :pos:едвај чекам
Ако си возач почетник неможеш да возиш кола над 75kW. Ако не се лажам А6 2.5тди е 150 КС.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Ако си возач почетник неможеш да возиш кола над 75kW. Ако не се лажам А6 2.5тди е 150 КС.
Мислиш дека некој го почитува ова правило ? имам положено на прва добар сум возач то е доволно.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мислиш дека некој го почитува ова правило ? имам положено на прва добар сум возач то е доволно.
Недај боже да паднеш в око... има да те застануваат секаде и на крај ќе ти одмили и кола и се.

За тебе, А4 од 1996-2001 со 1.9 TDI мотор со 90 кс е најарно.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Ако имам пари за кола не значи дека можам да ја платам казната :confused: тоа што неможи да возиш кола над 75kw нема врска возам од 15 години и доволно сум искусен синкир полицијата ќе те запри и ќе те прашува колку време возиш ќе види дека си положил ќе ти речи пријатен ден до гледање, можи да продолжиш.
--- надополнето: Aug 4, 2011 11:30 AM ---
За тебе, А4 од 1996-2001 со 1.9 TDI мотор со 90 кс е најарно.
Ако е за така етего в гаража голф 3 :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom