Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Му се смеело магарето на зајакот дека има големи уши.
Ај посочи ми кој се "ушите" жити се! Се разбира ако можеш, ако за тоа имаш аргументи (а немаш).
Кога јас сум кажал идиотизам како овој од типот: "Господ ќе фрлел нуклеарка на париз, затоа што не го сакаме"?! :tapp:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Povtorno jas..
Me nemase nekoe vreme, bidejki sum navistina razocarana od stilot na razgovor i jazicnite gnasotii sto postojano se upotrebuvaat na forumov. No ne mozev da odoleam -moram da go spodelam so vas poslednoto prorostvo dadeno vcera na Rejmond Agilera...
Kakov stav ke donesete, ne znam, no vo prorostvata na Rej eksplozija na nuklearni bombi vo Pariz i na drugi mesta vo svetot se povtoruvaat poveke pati.
Za onie koi ne razbiraat dobro angliski - mozete da go prevedete tekstot na
http://translate.google.com/

prezemeno od www.prophesy.org

Povelete:

2051. Prophecy given to Raymond Aguilera on 29 July 2011 at 10:15 AM
During prayer the Lord gave me a vision of the planet earth from outer space. As I looked down at the planet, I could see a small speck. As I focused on this speck it became clear it was the Eiffel Tower in Paris, France. Then I saw an explosion go off near the Eiffel Tower.
Then the Lord said, "Write everything down, secretary, exactly as I tell you. Death and mayhem will come to France with the bomb that will send shock waves around the world. I tell the world to repent and repent, and no one listens to Me. It is one thing if it is non-believers, but even believers in Jesus Christ are deaf and blind. People would rather please man than God. So My Heavy Hand will strike the country of France for their blindness and not listening to the Lord. My Son Jesus Christ died for this world, and again people close their eyes and plug their ears. So be it! So be it! So be it! I have spoken. Do not say I did not tell you before it happens. Wake up and focus on Jesus Christ, for the end is before you. Remember, your God does not lie. The Power of Power has given you a message from Heaven." (over)
Zasto bas Francija????? Zasto ne go mavne Iran na primer ili Indonesija? Kako padnal izborot na Francija?
Dali se francuzite predupredeni od strana na sekretarot, za d aprevzemat nesto u svoja odbrana?
Koj kje ja pusti bombata vo ime na Bog?
I zosto vo sekoja recenica mora po nekolku pati da povtori deka Bog e mokjen i deka Bog ne laze? Neka ostavi da sami procenime dali e toa taka?
 
T

Tetro

Гостин
2051. Prophecy given to Raymond Aguilera on 29 July 2011 at 10:15 AM
During prayer the Lord gave me a vision of the planet earth from outer space. As I looked down at the planet, I could see a small speck. As I focused on this speck it became clear it was the Eiffel Tower in Paris, France. Then I saw an explosion go off near the Eiffel Tower.
Then the Lord said, "Write everything down, secretary, exactly as I tell you. Death and mayhem will come to France with the bomb that will send shock waves around the world. I tell the world to repent and repent, and no one listens to Me. It is one thing if it is non-believers, but even believers in Jesus Christ are deaf and blind. People would rather please man than God. So My Heavy Hand will strike the country of France for their blindness and not listening to the Lord. My Son Jesus Christ died for this world, and again people close their eyes and plug their ears. So be it! So be it! So be it! I have spoken. Do not say I did not tell you before it happens. Wake up and focus on Jesus Christ, for the end is before you. Remember, your God does not lie. The Power of Power has given you a message from Heaven." (over)
Душо, за вакви настани мора и датум да се знае однапред. Ама, немој после да биде некој "терорист" овој кој предвидува, па да има: "пу-пу, не се важи".
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Душо, за вакви настани мора и датум да се знае однапред. Ама, немој после да биде некој "терорист" овој кој предвидува, па да има: "пу-пу, не се важи".
Ima, Ima prijatele i datum, samo ne se soopstuva odnapred za da bide iznenaduvanje:P
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Zasto bas Francija????? Zasto ne go mavne Iran na primer ili Indonesija? Kako padnal izborot na Francija?
Dali se francuzite predupredeni od strana na sekretarot, za d aprevzemat nesto u svoja odbrana?
Koj kje ja pusti bombata vo ime na Bog?
I zosto vo sekoja recenica mora po nekolku pati da povtori deka Bog e mokjen i deka Bog ne laze? Neka ostavi da sami procenime dali e toa taka?
Што те глеам чуден, се прашуваш зошто баш Франција...Па БОГ ТАКА САКАЛ....мада ја лично мислам дека му е љубоморен на Саркози дека има јака риба :D
И стварно Девина јави им на Французите, нема смисла..
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Што те глеам чуден, се прашуваш зошто баш Франција...Па БОГ ТАКА САКАЛ....мада ја лично мислам дека му е љубоморен на Саркози дека има јака риба :D
И стварно Девина јави им на Французите, нема смисла..
Aaah bravo Macorka, sto tuku pomisliv da go napisam istoto:) Eh ....:)
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Јас уште не добив одговор на моето прашање.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Zamisli ne sum znael deka moze da me zanima biotehnologija ili mashinstvo, kakva slobodna volja, sekoj deluva spored svojata sustina jas sum duduk za matematika nekoj e tata mata za jazici tret e profi boxer, nekoja e kurva nekoja postena, ne mozes da bides sloboden, Bog ne gibal vo slobodnata volja znaci slobodnata volja e aktivna a Bog neaktiven mrza ziva ehe kolku e ova daleku od duri i od samata Biblija pa ima citati cel kup od samata Biblija koja jasno kazuva cekaj aj bas sea ke gi izvadam...

Исаија 45-6
Нека се знае од исток до запад дека се; вон Мене е ништавило. Јас Сум Господ и нема друг;
Исаија 45-7
Јас ја творам светлината и ја создавам темнината. Јас ја создавам среќата и ја доведувам бедата, Јас, Господ, го правам се тоа.’

Исаија 45.5,6, 7
5. Јас сум Господ
и нема друг; нема Бог освен Мене; Јас те препашав, иако не ме познаваше,
6. за да дознаат од изгрев сонце и од
запад, дека нема друг освен Мене: Јас сум Господ, и нема друг.
7. Јас ја создавам *светлината и ја правам
темнината, правам мир и причинувам неволји. Јас, Господ го вршам сето тоа.
"Минатите настани ги навестив одамна, излегоа од Мојата уста и јас ги објавив; Направив брзо и се збидна...Затоа веќе тогаш ти навестив, ти јавив пред да се збидне, за да не речеш: Мојот кип го направи тоа, мојот делкан лик и одлеаниот идол заповедаа така!" (Исаија 48:3-5, Библијата
I aman vise so toa dopustenie, Bog sve dopusta a pravi li nesto uopste ili voopsto ne postoi???????????????
--- надополнето: Jul 31, 2011 1:03 AM ---
Тоа е неизбежен заклучок, иако несакан, од тезата дека се што постои се материјаните честички и силите кои ги детерминираат односите помеѓу нив. Физичкиот свет е каузално затворен, во него нема место за акција на мистериозни ентитети како што е свеста. За секоја физичка последица, постои физичка причина. Секој наш гест, секоја наша мисла, секој наш избор е физички детерминиран.

Но ако е така, зошто воопшто имаме свест? Нашето поведение во светот (мисловниот експеримент на Чалмерс со зомби двојникот) би било потполно исто и без свеста, односно без нашето субјективно искуство. Тоа е тајната над тајните, единствениот вистински филозофски проблем...
Pa neli motivot e ona sto e pricina vo materijalniot svet taka vika Sopenhauer znaci determinizmot e dokazan a svesta e samo spoznaena nuznost(Hegel) i tolku.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Zasto bas Francija????? Zasto ne go mavne Iran na primer ili Indonesija? Kako padnal izborot na Francija?
Дедото со брадичка станал ептен сенилен.... кога веќе решил да прави бељи и да фрла петарди не се почнува од буквата F .... треба малку систематичност.. се почнува од почеток ..од ...А .... како ...Атина...
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
e vaka edno prasanje od sekogas me interesiralo dali ako, si pokanet ili pak dobies na primer blago hrana od muslimanite za vreme na nivniot praznik kurban bajram ili drugiot koj go imaat. e sega prasanjeto mi e dali i nie so to ucestuvuvame vo obredot ili pak ne posto treba da se ima vo predvid deka jadenjeto kaj muslikmanite e kurban dar do gospod nivni dali i nie so toa ucestvuvame vo toa. molam ako ima svesteni lica na forumov da mi go objasnat ova fala :)
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9
Едвај чекам одговор. Го поставив навидум најлесното прашање и гледам има несогласувања.
Нема стих во Библијата каде го пишува датумот на раѓање на Исус. На 25 декември во Рим се одржувале фестивали во чест на боговите, Сатурналија во чест на богот на земјоделството, Сатурн и два комбинирани роденденски фестивали на боговите на сонцето, римскиот Сол и персискиот Митра. Овие фестивали се славеле поради заминувањето на зимската краткоденица, кога денот станувал подолг.
Во 350 г. папата Јулиј I одлучил да ги „христијанизира“ овие празници, со тоа што го става датумот на раѓање на Исус да биде на 25 декември. Затоа Исус бил наречен и Sol Invictus. Тоа може да се види во дисковите околу главите на Исус и светците, еве види ја сликата: http://en.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus#Sol_Invictus_and_Christianity
Зошто не е во зима?
Зашто за време на раѓањето на Исус, Библијата вели:
„А во истиот тој крај пастири ноќеваа под ведро небо, чувајќи го своето стадо.“ (Лука 2:8)
Ладната и дождовна сезона почнувала во октомври и овчарите, посебно оние во поладните и повисоки области, како на пр. онаа околу Витлеем ги носеле овците во засолништа. Најниски температури имало во декември.
Исус умира во пролетниот месец Нисан, неговата служба траела 3 и пол години според Даниел 9:24-27, која почнала во Етаним (Септември-Октомври).
Службата на Јован почнува во 15 година од владеењето на Тибериј, во пролет 29 год. Согласно Броеви 4:1-3, Јован, Левит и син на свештеник, ја почнува службата на 30 г. што значи дека е роден во пролет 2 год. п.н.е. а Исус шест месеци покасно, во есен. (Лука 3:1-3, 21, 23; 1:36)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Нема стих во Библијата каде го пишува датумот на раѓање на Исус. На 25 декември во Рим се одржувале фестивали во чест на боговите, Сатурналија во чест на богот на земјоделството, Сатурн и два комбинирани роденденски фестивали на боговите на сонцето, римскиот Сол и персискиот Митра. Овие фестивали се славеле поради заминувањето на зимската краткоденица, кога денот станувал подолг.
Во 350 г. папата Јулиј I одлучил да ги „христијанизира“ овие празници, со тоа што го става датумот на раѓање на Исус да биде на 25 декември. Затоа Исус бил наречен и Sol Invictus. Тоа може да се види во дисковите околу главите на Исус и светците, еве види ја сликата: http://en.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus#Sol_Invictus_and_Christianity
Зошто не е во зима?
Зашто за време на раѓањето на Исус, Библијата вели:
„А во истиот тој крај пастири ноќеваа под ведро небо, чувајќи го своето стадо.“ (Лука 2:8)
Ладната и дождовна сезона почнувала во октомври и овчарите, посебно оние во поладните и повисоки области, како на пр. онаа околу Витлеем ги носеле овците во засолништа. Најниски температури имало во декември.
Исус умира во пролетниот месец Нисан, неговата служба траела 3 и пол години според Даниел 9:24-27, која почнала во Етаним (Септември-Октомври).
Службата на Јован почнува во 15 година од владеењето на Тибериј, во пролет 29 год. Согласно Броеви 4:1-3, Јован, Левит и син на свештеник, ја почнува службата на 30 г. што значи дека е роден во пролет 2 год. п.н.е. а Исус шест месеци покасно, во есен. (Лука 3:1-3, 21, 23; 1:36)
Абе го нема ни точниот датум кога е распнат и кога воскреснал. Како што можеш да забележиш, Црквата го слави Велигден според месечевиот календар и тој е подвижен празник, а не фиксен, каков што би требало да биде доколку е познат датумот на распнувањето, односно на смртта, односно на воскреснувањето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom