Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9
[party_break]

Не е зимата дефинитивно, најверојатно почетокот на есента, ама никој не го знае точниот датум, ова божиќот е поврзан со тие паганите после, ќе пишам утре поопширно мош, некако и тај фонто ми изгледа ситен.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
[party_break]

Не е зимата дефинитивно, најверојатно почетокот на есента, ама никој не го знае точниот датум, ова божиќот е поврзан со тие паганите после, ќе пишам утре поопширно мош, некако и тај фонто ми изгледа ситен.
Едвај чекам одговор. Го поставив навидум најлесното прашање и гледам има несогласувања.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Ја читав темата Ќотекот од рајот излегол? во Дом и семејство па ми текна да прашам каков е христијанскиот став во однос на воспитувањето на децата.Во Библијата го најдов следново :

"Дисциплинирај го својот син и од него ќе си мирен; со него и душата ќе ти се радува. (Поговорки 29:17)
"Дисциплинирај го своето дете: од воспитното стапче нема да умре! Казнувај го со прачка и ќе го спасиш од смртта!" (Поговорки 23:13-14)
"Ако го мразиш своето дете, поштеди го од прачка; а ако искрено го сакаш, навреме ќе го казнуваш!" (Поговорки 13:24)
"Лудоста се вгнездува во срцата на децата, ама прачката и оттаму ќе ја истера!" (Поговорки 22:15)
"Прачката и прекорот опаметуваат, а разгаленото дете мајка си ја посрамотува!" (Поговорки 29:15)

Дали ова значи дека Библијата пропагира физичко казнување на децата, т.е физичко насилство?
Или и ова е некоја метафора?
--- надополнето: Jul 30, 2011 4:15 PM ---
Едвај чекам одговор. Го поставив навидум најлесното прашање и гледам има несогласувања.
Очигледно не постојат лесни прашања на темава, баш затоа има триста и кусур страни ;)
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Ја читав темата Ќотекот од рајот излегол? во Дом и семејство па ми текна да прашам каков е христијанскиот став во однос на воспитувањето на децата.Во Библијата ги најдов следново :
"Дисциплинирај го својот син и од него ќе си мирен; со него и душата ќе ти се радува. (Поговорки 29:17)
"Дисциплинирај го своето дете: од воспитното стапче нема да умре! Казнувај го со прачка и ќе го спасиш од смртта!" (Поговорки 23:13-14
"Ако го мразиш своето дете, поштеди го од прачка; а ако искрено го сакаш, навреме ќе го казнуваш!" (Поговорки 13:24
"Лудоста се вгнездува во срцата на децата, ама прачката и оттаму ќе ја истера!" (Поговорки 22:15)
"Прачката и прекорот опаметуваат, а разгаленото дете мајка си ја посрамотува!" (Поговорки 29:15)

Дали ова значи дека Библијата пропагира физичко казнување на децата, т.е физичко насилство?
Или и ова е некоја метафора?
--- надополнето: Jul 30, 2011 4:15 PM ---

Нена лесни прашања на темава, баш затоа има триста и кусур страни ;)
Ова е навидум лесно, во Библијата е опишан секој детал од животот на Исус Христос, а не се знае на кој датум е роден.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Povtorno jas..
Me nemase nekoe vreme, bidejki sum navistina razocarana od stilot na razgovor i jazicnite gnasotii sto postojano se upotrebuvaat na forumov. No ne mozev da odoleam -moram da go spodelam so vas poslednoto prorostvo dadeno vcera na Rejmond Agilera...
Kakov stav ke donesete, ne znam, no vo prorostvata na Rej eksplozija na nuklearni bombi vo Pariz i na drugi mesta vo svetot se povtoruvaat poveke pati.
Za onie koi ne razbiraat dobro angliski - mozete da go prevedete tekstot na
http://translate.google.com/

prezemeno od www.prophesy.org

Povelete:

2051. Prophecy given to Raymond Aguilera on 29 July 2011 at 10:15 AM
During prayer the Lord gave me a vision of the planet earth from outer space. As I looked down at the planet, I could see a small speck. As I focused on this speck it became clear it was the Eiffel Tower in Paris, France. Then I saw an explosion go off near the Eiffel Tower.
Then the Lord said, "Write everything down, secretary, exactly as I tell you. Death and mayhem will come to France with the bomb that will send shock waves around the world. I tell the world to repent and repent, and no one listens to Me. It is one thing if it is non-believers, but even believers in Jesus Christ are deaf and blind. People would rather please man than God. So My Heavy Hand will strike the country of France for their blindness and not listening to the Lord. My Son Jesus Christ died for this world, and again people close their eyes and plug their ears. So be it! So be it! So be it! I have spoken. Do not say I did not tell you before it happens. Wake up and focus on Jesus Christ, for the end is before you. Remember, your God does not lie. The Power of Power has given you a message from Heaven." (over)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Povtorno jas..
Me nemase nekoe vreme, bidejki sum navistina razocarana od stilot na razgovor i jazicnite gnasotii sto postojano se upotrebuvaat na forumov. No ne mozev da odoleam -moram da go spodelam so vas poslednoto prorostvo dadeno vcera na Rejmond Agilera...
Kakov stav ke donesete, ne znam, no vo prorostvata na Rej eksplozija na nuklearni bombi vo Pariz i na drugi mesta vo svetot se povtoruvaat poveke pati.
Za onie koi ne razbiraat dobro angliski - mozete da go prevedete tekstot na
http://translate.google.com/

prezemeno od www.prophesy.org

Povelete:

2051. Prophecy given to Raymond Aguilera on 29 July 2011 at 10:15 AM
During prayer the Lord gave me a vision of the planet earth from outer space. As I looked down at the planet, I could see a small speck. As I focused on this speck it became clear it was the Eiffel Tower in Paris, France. Then I saw an explosion go off near the Eiffel Tower.
Then the Lord said, "Write everything down, secretary, exactly as I tell you. Death and mayhem will come to France with the bomb that will send shock waves around the world. I tell the world to repent and repent, and no one listens to Me. It is one thing if it is non-believers, but even believers in Jesus Christ are deaf and blind. People would rather please man than God. So My Heavy Hand will strike the country of France for their blindness and not listening to the Lord. My Son Jesus Christ died for this world, and again people close their eyes and plug their ears. So be it! So be it! So be it! I have spoken. Do not say I did not tell you before it happens. Wake up and focus on Jesus Christ, for the end is before you. Remember, your God does not lie. The Power of Power has given you a message from Heaven." (over)
Благодариме за одличниот пост. Јако. Директно од секретарот божји. Предлагам да отвориш нова тема за Реј Агилера -- сигурен сум дека ќе биде јако посетена.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Povtorno jas..
Me nemase nekoe vreme, bidejki sum navistina razocarana od stilot na razgovor i jazicnite gnasotii sto postojano se upotrebuvaat na forumov. No ne mozev da odoleam -moram da go spodelam so vas poslednoto prorostvo dadeno vcera na Rejmond Agilera...
Kakov stav ke donesete, ne znam, no vo prorostvata na Rej eksplozija na nuklearni bombi vo Pariz i na drugi mesta vo svetot se povtoruvaat poveke pati.
Za onie koi ne razbiraat dobro angliski - mozete da go prevedete tekstot na
http://translate.google.com/

prezemeno od www.prophesy.org

Povelete:

2051. Prophecy given to Raymond Aguilera on 29 July 2011 at 10:15 AM
During prayer the Lord gave me a vision of the planet earth from outer space. As I looked down at the planet, I could see a small speck. As I focused on this speck it became clear it was the Eiffel Tower in Paris, France. Then I saw an explosion go off near the Eiffel Tower.
Then the Lord said, "Write everything down, secretary, exactly as I tell you. Death and mayhem will come to France with the bomb that will send shock waves around the world. I tell the world to repent and repent, and no one listens to Me. It is one thing if it is non-believers, but even believers in Jesus Christ are deaf and blind. People would rather please man than God. So My Heavy Hand will strike the country of France for their blindness and not listening to the Lord. My Son Jesus Christ died for this world, and again people close their eyes and plug their ears. So be it! So be it! So be it! I have spoken. Do not say I did not tell you before it happens. Wake up and focus on Jesus Christ, for the end is before you. Remember, your God does not lie. The Power of Power has given you a message from Heaven." (over)
Добро бе девојче.......! Како можеш со цел памет да веруваш во вакви дебилштини?!
Значи ако ги разглобиме само малку работиве, еве од прилика што е поракава:
- Ако бог (кој е љубов, кој е совршен, сезнаен и семоќен) толку многу се нервира со нас, зошто ни давал слободна воља?! Нели е сезнаен? Нели знаел како ќе постапуваме?
- Како може некој со цел памет да мисли дека љубовта и почитта можат да се изнудат со закани и уцени?! Според поракава луѓево биле слепи и глуви поради што? Поради тоа што не го сакале бог, нели? Поради тоа што не паѓаат на земја кога ќе се спомене? И сега бог разочаран што не е центар пажње, ќе фрлел нуклеарка на париз?!:pos: Ова е толку глупо, што ни деца од трето одделение не би го примениле за да станат популарни и сакани во класот! - Мене никој не ме сака, и затоа сега ќе ги тепам сите за да им кажам кој е главен фраер овде!!
NO COMMENT!!!!!
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Ја читав темата Ќотекот од рајот излегол? во Дом и семејство па ми текна да прашам каков е христијанскиот став во однос на воспитувањето на децата.Во Библијата го најдов следново :

"Дисциплинирај го својот син и од него ќе си мирен; со него и душата ќе ти се радува. (Поговорки 29:17)
"Дисциплинирај го своето дете: од воспитното стапче нема да умре! Казнувај го со прачка и ќе го спасиш од смртта!" (Поговорки 23:13-14)
"Ако го мразиш своето дете, поштеди го од прачка; а ако искрено го сакаш, навреме ќе го казнуваш!" (Поговорки 13:24)
"Лудоста се вгнездува во срцата на децата, ама прачката и оттаму ќе ја истера!" (Поговорки 22:15)
"Прачката и прекорот опаметуваат, а разгаленото дете мајка си ја посрамотува!" (Поговорки 29:15)

Дали ова значи дека Библијата пропагира физичко казнување на децата, т.е физичко насилство?
Или и ова е некоја метафора?
--- надополнето: Jul 30, 2011 4:15 PM ---

Очигледно не постојат лесни прашања на темава, баш затоа има триста и кусур страни ;)
Gospod bara doslednost i strogost vo vospituvanjeto na decata.. Prackata boli mnogu, no udrena po gazeto na deteto - ne povreduva (kako sto bi mozele da go povredime deteto so tresenje, udiranje shlakanica, boks ili so udiranje so drug predmet)..
Gospod ni kazal kakva hierarhija ocekuva od nas, Hristijanite:
1) Glava na zenata e mazot
2) Glava na mazot e Hristos
3) Glava na Hristos e Otecot (JHWH)
1 Коринтјани: 11:3 Но сакам да знаете дека Христос е глава на секој маж, а мажот е глава на жената; а пак Бог е глава на Христа.
Ефесјани: 5:23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос Глава на Црквата, и Тој е Спасител на Телото!

A od tvoite citati na Biblijata Macorke - mozeme da zaklucime deka Gospod ocekuva, odnosno zapoveduva roditelite da se glava na svoite deca. Toa znaci deka mora da se izborat za svojot roditelski avtoritet, sekako so cel dobro da gi vospitat decata i da gi izvedat na prav pat..
ZALNO E STO DEMOKRATIJATA DENES E IZEDNACENA SO ANARHIJA. BOG SOZDAL RED I MIR, no Satanata kako i vo se drugo - i tuka gi isprevrtel rabotite..

1 Коринтјани: 14:33 зашто Бог не е Бог на безредие, туку на мирот, како што е во сите цркви на светите.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Не би се согласил со Ипсисимус. Мислам дека Девина го постираше (соред мое скромно мислење) досега најквалитетниот пост. Треба да се биде слеп навистина за да не се види иминентноста на собитијата кои ги претскажува секретарот Реј. Што не е логично во негвото претскажување? Молам да се наведе барем една работа. Јас веќе почнав да преземам соодветни чекори во однос на претскажаното. Секоја чест, Дивина, за постот!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
1 Коринтјани: 14:33 зашто Бог не е Бог на безредие, туку на мирот, како што е во сите цркви на светите.
Немој да имаш други богови освен Мене! Не прави за себе идол ниту некаква слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата, немој да им се поклонуваш ниту да им служиш, бидејќи јас сум Господ Бог твој ревнител, кој за гревовите на татковците ги казнува децата до третото и четвртото колено, ако тие ме мразат!
Пак му рече господ на Мојсеј: "Уште едно зло ќе пратам над фараонот и над Египет, па тогаш ќе ве пушти одтука и кога ќе ве пушти просто ќе ве истера! А сега кажму на народот (тајно) секој човек нека побара од соседот свој и секоја жена од соседката своја сребрени и златни предмети. И даде Господ народот да најде благонаклоност кај Египќаните (и му дадоа) а и самиот Мојсеј беше многу голем човек во Египетската земја, во очите на фараонот и слугите фараонови и пред народот" И рече Мојсеј: Вака вели Господ: На полноќ ќе поминам низ Египет, и ќе умре секој првороден во земјата Египетска, од првородениот син на фараонот кој треба да седне на престолот негов, до првородениот син на слугинката која се наоѓа во воденицата и првородениот добиток!.....Мојсеј и Арон ги направија сите овие чуда пред фараонот но господ му го ожесточи срцето на фараонот и тој не ги пушти синовите израилски од својата земја
Втора книга Мојсева - Исход!
....застана Мојсеј на вратата од логорот и рече: "Кој е Господов нека дојде кај мене" и се собраа сите синови Левиеви. И тој им рече: Еве што вели господ бог на Израил: опашете го секој својот меч на бедрото свое, и појдете по логорот, па тргнете од врата на врата и обратно и секој нека го убие братот свој, ближниот свој и соседот свој.
И Господ им рече на Мојсеј и на Арон: "Закон на Пасхата е: ниеден туѓинец да нејаде од неа! А Секој ваш роб купен за пари, одкако ќе го обрезете, тогаш може да јаде од неа!"
Ако сакаш да имаш свој роб или своја робинка, купувајте си роб и робинка од народите што се околу вас, од нив да си земате робови и робинки. Исто така и од децата на преселниците населени меѓу вас може да купувате, и од нивните роднини родени во земјата ваша ако ги има, и тие можат да ви бидат сопственост!
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Gospod bara doslednost i strogost vo vospituvanjeto na decata.. Prackata boli mnogu, no udrena po gazeto na deteto - ne povreduva (kako sto bi mozele da go povredime deteto so tresenje, udiranje shlakanica, boks ili so udiranje so drug predmet)..
Gospod ni kazal kakva hierarhija ocekuva od nas, Hristijanite:
1) Glava na zenata e mazot
2) Glava na mazot e Hristos
3) Glava na Hristos e Otecot (JHWH)
1 Коринтјани: 11:3 Но сакам да знаете дека Христос е глава на секој маж, а мажот е глава на жената; а пак Бог е глава на Христа.
Ефесјани: 5:23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос Глава на Црквата, и Тој е Спасител на Телото!

A od tvoite citati na Biblijata Macorke - mozeme da zaklucime deka Gospod ocekuva, odnosno zapoveduva roditelite da se glava na svoite deca. Toa znaci deka mora da se izborat za svojot roditelski avtoritet, sekako so cel dobro da gi vospitat decata i da gi izvedat na prav pat..
ZALNO E STO DEMOKRATIJATA DENES E IZEDNACENA SO ANARHIJA. BOG SOZDAL RED I MIR, no Satanata kako i vo se drugo - i tuka gi isprevrtel rabotite..

1 Коринтјани: 14:33 зашто Бог не е Бог на безредие, туку на мирот, како што е во сите цркви на светите.
Не знам зошто ми ги објаснуваш хиерархиските структури, воопшто не ми беше тоа прашањето...
И никој не го оспорува авторитетот на родителите, јас прашав дали Библијата препорачува авторитет да се стекне со физичко казнување?Или прачката е некаква метафора?Прашувам затоа што на претходните страни за многу работи во Библијата излезе дека биле метафори.
Туку како да контактирам со овој Божјиов дактилограф, ме интересира од кој дилер набавува роба?
А за тоа дека Сатаната е крив си ептен во право, и Toecutter ќе потврди...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom