Вашиот дедо

Scorpia

The one and only
Член од
4 април 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
Gledam site ste imale ili imate prekrasni dedovci. Kaj mene ne beshe taka. Edniot pocinal uste pred da se rodam taka da ne go ni znam, a drugiot pocina pred godina i pol ali iskreno iako ziveevme vo kuki lepenki, nemal ni ednas izrazeno zelba da se odnesuva kako dedo kon svoite vnuci, ne samo kon mene. Nikogash nishto ne napravil, ne pokazal, ne podaril za da pomislis deka cuvstvuva nekakva ljubov. Nikogash ne se slucilo da sedneme i da pozboruvame za neshto ili da mi dade sovet za zivotot, nitu pak da se seti deka mi e rodenden ili sl stvari. Generalno gledano, isto kako da nemav dedo uste odamna.
 
Г

Господ

Гостин
Двајца имам,од mother и father.Како и да е од на мајка ми е чил тип,работлив,скромен,прилично down to earth али не знам нешто повеќе оти фцк не го глеам често.
Овој другиот :pos:
The guy is a nutter,кои приказни ги иам за раскажување.
Eптен е selfish bastard,IRL трол,ултра непромислен,тотален jackass во смисол на инает,тежок табиетлија,кењатор али ипак,у душа е wuss.
I hate him.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Јас немав многу среќа со дедовците. Едниот (од страната на татко ми) починал години пред да се родам јас и ништо не знам за него освен една негова слика што имам видено. Другиот дедо почина кога имав 7 години и имам многу убави сеќавања од него, иако го знаев само за кратко. Беше многу добар човек кој секогаш им помагаше на другите и знам дека беше мирен човек што не се карал со никој. Кога бил помлад бил на некоја функција со тие комунистите на времето и бил доста почитуван човек. Ги сакаше сите во фамилијата и се сеќавам и кога умираше од рак ќе станеше од кревет само за да ми помогне за нешто. Легенда човек :)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
И јас исто немав среќа со дедовците :(. Тој од страна на татко ми умрел уште кога татко ми не бил оженет. А овој од кај мајка ми страна умре кога јас имав 6 години. Многу бев поврзана со него, додека беше жив повеќе сум седела кај него отколку дома. И денеска кога и да видам некој како си ги шета внуците ми текнува на мојот дедо и многу ми е жал што не е тука до мене, дури и знам да заплачам на неговите слики. Yes да јас него го памтам само како низ сон, сепак сум имала 6 години... :cry:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Исто како и двајцата членови над мене. :(
Дедо од страна на мама загинал во сообраќајна несреќа во Германија кога мама имала само 2 години. Мама воопшто не успеала да го запозне, а не пак ја. единствено е што гледам слики, знам дека бил премногу дооообар човек, душа, а ми е незгодно да ја препрашувам баба околу несреќата. само знам да не се случела таа несреќа сега мама ќе беше во Германија ама за жал тие не можеле да стојат таму после неговата смрт.
Другиот дедо (од стр на тато) почина кога имав 9 години и онака го паметам како во сон (некои негови карактеристики). знам дека беше лето, последен ден на школо кога почина.
исто знам дека беше навистина добар човек, на сите им помагаше и никого не оставаше на цедило.
Кога почина, другариве (замислете деца од 9 год), ми викаа: Стварно беше добар човекот, жалосно.....
Инаку добро се сеќавам на ликот и без слика, а неколку ми имаат речено дека сум личел на него.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Мојот Дедо починал од преголема доза на алкохол,многу пиеше алкохол дневно по 20 Литри:D
А инаку беше многу добар секогаш кога ќе земе пензија ми даваше по 5000 :D
П.С : е сеа кога е пијан може некој да претепа:pos:
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Мојот дедо се си се спрема за умирачка, секој втор збор му е тоа. Му велам ја дедоо не се секирај нема да те одмине, а тој де па де, не му се чекало, кај ќе се разбереш. Ма тој се жали за умирачка ама да знаете само колку се пази и чува, еее далеку сме ние од него. Внимава што ќе јаде, најчесто тој си прави јадење, вдовец е одамна и си готви за него, на другите им наоѓа маани. Специфичен човек е во секој поглед, се мора да му е под конец, ако нешто не му е како што треба ќе мрчи и мрмља до бескрај, е тогаш е неподнослив. Бистри политика за се и сешто, се меша и кај треба и кај нетреба. Постојано критички настроен, посебно кон татко ми, душата му ја вади. Инаку добар човек е, во последно време ретко го гледам, баајги пропаднал. Како мала ме чуваше, ми раскажуваше приказни, за разлика од другиот дедо кој не ме мирисаше многу овој добро се справуваше со мене. Јас си немам ништо лошо од него, но тој си има од мене џумка како малечка несакајќи го бев погодила со каменче по главата и ден денеска да го прашаш ќе рече детето не е криво го учеле така старите (а нема врска, ама кај ќе докажеш).
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Мојот дедо се си се спрема за умирачка, секој втор збор му е тоа. Му велам ја дедоо не се секирај нема да те одмине, а тој де па де, не му се чекало, кај ќе се разбереш. Ма тој се жали за умирачка ама да знаете само колку се пази и чува, еее далеку сме ние од него. Внимава што ќе јаде, најчесто тој си прави јадење, вдовец е одамна и си готви за него, на другите им наоѓа маани. Специфичен човек е во секој поглед, се мора да му е под конец, ако нешто не му е како што треба ќе мрчи и мрмља до бескрај, е тогаш е неподнослив. Бистри политика за се и сешто, се меша и кај треба и кај нетреба. Постојано критички настроен, посебно кон татко ми, душата му ја вади. Инаку добар човек е, во последно време ретко го гледам, баајги пропаднал. Како мала ме чуваше, ми раскажуваше приказни, за разлика од другиот дедо кој не ме мирисаше многу овој добро се справуваше со мене. Јас си немам ништо лошо од него, но тој си има од мене џумка како малечка несакајќи го бев погодила со каменче по главата и ден денеска да го прашаш ќе рече детето не е криво го учеле така старите (а нема врска, ама кај ќе докажеш).
хахахахахах, а мојот дедо пред да умреше секогаш си велеше да дочекам свадба:tapp::sick:
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Мојот дедо, снажен човек. Умре во несреќа со автомобил, кога јас бев 12. Интелигентен човек, иако со четврто одделение ги сфаќаше работите пребрзо.

А другиот дедо ( од страната на мајка ми ) починал кога сум била една година, и не го паметам.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Едниот дедо починал додека сум била мала и знам за него само од слики и од зборење. Добар човек бил, интересен пред се. Татко ми кога зборува за него знае и да заплаче (што е несвојствено за него). Баба ми и дедо ми од страната на мајка ми често го спомнуваа, баба ми сеуште за некои работи го спомнува, за тоа што кажувал и како правел. Многу ме сакал тоа знам. Прва внука сум му била и кога ме видел прв пат рекол: "Ова кога ќе го омажиме, ќе ни го вратат за 24часа." Жалам што немав прилика да го запознаам, ама таков е животот. Другиот дедо, почина пред 4 години. Еден од најдобрите луѓе што ги запознав. Не обожаваше нас внуците. Пораснав со него, цело време таму сум седела. Ама беше болен од кога знам за него. Паркинс. Раката му се тресеше и често знаев да го држам за рака додека седиме и му викав еве сега ќе престане да ти се тресе. Многу, многу го сакав и многу ми фали. Никогаш нема да си простам што не отидов да го видам додека беше во болница. Но, претешка беше ситуацијата и не ми ни дозволија. Баба ми ми кажува дента пред да заврши во болница, се радувал што ќе дојде кај нас за мојот именден и што ќе јаде мачмалоу. Многу луѓе сега кога зборат за него, зборат со почит и кажуваат дека бил предобар човек. Ми фалат и двајцата како и да е, без разлика што имам 21 година, дедо си е дедо. Оној кој секогаш те сака и секогаш е на твоја страна. :place::place:
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
их кај ви текна темава...
Дедо ми по мајка ми починал коа сум имал 1 година.Добар човек , огромен , снажен ама цигарите го уништија.Дури и на болница коа лежел се криел од докторите и пушел а му било кажано дека не смее ни цигара да запали повеќе.Секој ден идел кај нас за да ме гледа кај шо ме капи мајками....мерак ебаго прв внук од ќерките.Другиот дедо по татко ми почина коа бев 2 година средно на почеток некаде.До последната година имаше организам како на 20 годишно момче апсолутно никаков проблем.Финансиски поткован цел живот ама џабе коа сите пари ги давал за мојата болна баба која лежела во санаториум во словенија.Беше партизан , воен инвалид со неколку операции на едното око и ден денес ги чувам неговите ордени,значки и пофалницата врачени од Тито.Мераклија за чаша винце после ручек и континуирано пушење цигари 70 години.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
На мојот дедо главна состојка му е ракијата, ја користи сегде у кафе ја става у шопска у зелка салата после бричење се мачка со ракија, значи ракија фрик е, ама добро е што не праи проблем дур е пијан. Цело време коментира за други луѓе кој кај отишол што праел... и кога гледа вести телевизорот се слуша на 5 километри и за тоа време никој не смее да писне или да помине пред телевизор зашто лошо му се пишува.
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Имав 2ца дедовци се до пред 2 дена...кога за жал едниот почина. :place:
Уште сум у шок бидејчи не изненади сите, не беше ниту болен ниту ништо...тоа е срце:place: Бев премногу приврзана за овој дедо, нешто неописливо !! Беше прекрасен човек,паметен,начитан, нешто што не се опишува, човек како што никогаш нема да се роди, НИКОГАШ !!! Што и да кажам ќе биде излишни ... :place: ГО САКАМ ПРЕМНОГУ И УЖАСНО МИ ФАЛИ !!!!!!!!!!:place::place::place::place::place:
Другиот дедо исто го сакам премногу, многу позитивна личност, начитан, учен човек:) Секогаш дава убави совети, прекрасен човек и среќна сум што сега го имам него !! :)
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Јас па тројца дедовци имав, моментално еден, од ниеден немам аир видено..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom