LCD телевизори

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Епа во тој случај се зависи од тоа кој тебе лично ти изгледа поубаво естетски, и кој од нов два има поубава слика кога ги гледаш во нептун или техномаркет... со среќа :)
TOCNO TAKA!!! site modeli gi pregledav i na net i vo zivo vo site prodavnici vo SK za televizori pred da kupam televizor se zamarav taka edno dve nedeli dodeka ne gi nacekav eden do drug vo neptun philips samsung panasonic i lg i ednistveno samnsungot se izdvoi so boite koi sto bea malce prejaki drugite tri brenda se ama potpolno isti nikakva razlika vo slika nema samo vo karaktristiki kako edniot ima dolbi bla bla drugiot 24p cinema itn... toa so panelite nema nikakva vrska so slikata na televizorot ako bese tolku dobra kako sto vikate ke imase i mnogu pogolema razlika vo cena.. MOJ sovet ides gledas so SVOI OCI procenuvas cena/izgled i si odis doma so TV
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
TOCNO TAKA!!! site modeli gi pregledav i na net i vo zivo vo site prodavnici vo SK za televizori pred da kupam televizor se zamarav taka edno dve nedeli dodeka ne gi nacekav eden do drug vo neptun philips samsung panasonic i lg i ednistveno samnsungot se izdvoi so boite koi sto bea malce prejaki drugite tri brenda se ama potpolno isti nikakva razlika vo slika nema samo vo karaktristiki kako edniot ima dolbi bla bla drugiot 24p cinema itn... toa so panelite nema nikakva vrska so slikata na televizorot ako bese tolku dobra kako sto vikate ke imase i mnogu pogolema razlika vo cena.. MOJ sovet ides gledas so SVOI OCI procenuvas cena/izgled i si odis doma so TV
Секако, ако не се разбираш, да идеш со некој што се разбира. :)

Бидејќи кога на времето одев во AMC, сите Sony телевизори беа пребацени на Standard mode (иако Default е Vivid), а пак некои модели како Phillips 5605 и 6505 (ист LED панел, поновиот модел потенок и поскап 10.000 денари) се mindfuck, бидејќи поновиов (потенкиот) модел загрева како ЛУД за LED модел...епа, сакале потенок.

Затоа, единствен совет при бирање на ТВ, ако не се разбирате премногу, е да викнете со вас некој кој се разбира. На кајгана ако прашате ќе ја завршите работата половично, бидејќи многу нови модели излегуваат секоја година, а техничките карактеристики се поврзани со ред други фактори и џабе ќе гледаме ние овде на хартија. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
T.. toa so panelite nema nikakva vrska so slikata na televizorot ako bese tolku dobra kako sto vikate ke imase i mnogu pogolema razlika vo cena.. MOJ sovet ides gledas so SVOI OCI procenuvas cena/izgled i si odis doma so TV
Добар виц, проблемот е што треба да знаеш што да видиш и споредиш, и истото да го пробаш со различни формати на видео извор, неможеш со 5-10 мин гледање да кажеш што е подобро од што, и се разбира дека панелот нема врска, тоа е смешно, има ли разлика помеѓу мотор со 4 и 8 цилиндри? има ли разлика помеѓу дизел и бензинец? се работи за сосема друга технологија...е сега можеби некогаш стварно може да се случи да нема голема разлика, но истата ќе биде многу голема доколку гледаш некој темен филм, т.е. каде што црната боја и приказот на контрастот треба да дојде до израз, кршењето на црната боја (black crush) и неконстантноста на контрастот, (contrast shift) како и вештачките нереални бои (ARGB колор мод) на целиот панел се типични за VA панелите кои се вградени во повеќето од моделите кои немаат IPS панел во нив, т.е. оние со кои што претпоставувам си ја правел споредбата со Panasonic моделите, значи малце подетална споедба ако направиш Panasonic со Alpha IPS панел со друг VA од сличен ценовен ранк, победник во одредедената детална споредба скоро секогаш ќе биде IPS alpha панелот....ако се разбира не е со некоја фабричка грешка или дефективен.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
кога сме кај Панасоник и јас си мислам за Панасоник пошо мојот стар добар телевизор телефункен е стара преку 20 год. и веќе губи острина на сликата и се прашувам за Панасоник ама сакам 42 инчи бидејќи дневната соба каде што престојувам е голема преку 40м2 и си мислам за плазма NEO PDP PANEL дали е е добра е??? или некој друг модел??
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
кога сме кај Панасоник и јас си мислам за Панасоник пошо мојот стар добар телевизор телефункен е стара преку 20 год. и веќе губи острина на сликата и се прашувам за Панасоник ама сакам 42 инчи бидејќи дневната соба каде што престојувам е голема преку 40м2 и си мислам за плазма NEO PDP PANEL дали е е добра е??? или некој друг модел??
Нео се доста добро покажани.Во викендица имам 51 цм обичен(со грпка)веќе 6 година.Презадоволен сум.Би препорачал само оние кои би се одлучиле за нов лцд тв никако да не купуваат QUART.Овие производи се без спроведен тест за радиоактовност,а истите и немаат име.QUART името т.е логото го лепат АМЦ.Штета што сме ваква држава,каде што е дозволено да се продава се и сешто т.е никој не контролира ништо.Да беше поинаку тешко дека ќе беше дозволено да се продава ваков отпад.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
јас мислев на Панасоник со NEO PDP PANEL плазма,а не НЕО иако се покажа добро ама нејќум кинески чкљ;):)

http://panasonic.net/avc/viera/asia2010/technology_plasma/index.html

http://hdtelevizija.com/2009/03/15/edukativni-clanak-neopdp-tehnologija/
Прво треба убаво да разгледаш предности на плазма и предности на LCD
Ако ти е премногу освлетлена просторија преку ден не е препорачлива плазма затоа што ке имаш голема рефлексија. Преку ноќ сликата ке ти е супер, но преку ден и не баш.

Ако ова не е проблем тогаш панасоник дефинитивно е врв во плазми. Со плазма ке добиеш поголем контраст(подлабока црна и бела боја) и поголем refresh rate.
Зависно од буџетот имаш S30 серија која важи за best buy и g30 која е врв во 2D плазми.

И уште една работа ако планираш да гледаш ТВ на поголемо растојание. Размисли и за дијагонала од 50 инчи.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Прво треба убаво да разгледаш предности на плазма и предности на LCD
Ако ти е премногу освлетлена просторија преку ден не е препорачлива плазма затоа што ке имаш голема рефлексија. Преку ноќ сликата ке ти е супер, но преку ден и не баш.

Ако ова не е проблем тогаш панасоник дефинитивно е врв во плазми. Со плазма ке добиеш поголем контраст(подлабока црна и бела боја) и поголем refresh rate.
Зависно од буџетот имаш S30 серија која важи за best buy и g30 која е врв во 2D плазми.

И уште една работа ако планираш да гледаш ТВ на поголемо растојание. Размисли и за дијагонала од 50 инчи.
ја имам предвид за квалитетот на сликата за ден и ноќ на плазми телевизори ама сега е подобрена и нема проблеми за рефлексија бидејќи има Neo PDP Panel слично како кај LCD со IPS Panel;) ;) а за растојанието доволно ми е 42" таман ќе биде:) и затоа ве прашувам дали некои од форумџии има таков ТВ и да ни сподели искуства и импресии дали чини или не чини ова-она негативи и позитиви:)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
865
Поени од реакции
419
e sega drugarce zavisi i kolku paricki sakas da dades, kako najdobar izbor spored mene a i drugi so koi sum razgovaral na ovaa tema e sekako SONY BRAVIA programata, ja vekje 3 god kako go koristam SONY BRAVIA EX500n full HD 42", zasto godini nanazad SONY-to gi ima dokazano najdobrite (bravia) procesori i zatoa se malce i posoleni od drugive... kako super izbor sega doagja BRAVIA EX700 LCD LED 46" ( imas izbor i 32", 42" i 52" ) ama stoi nekade okolu 100 000 den ( +,- )... e zaednicko za SONY, LG i SAMSUNG e sto koristat ist displej razvien od sony, dodeka PANASONIC-ot ima razvieno sopstven displej koj ne go prodava na drugi... ja ipak glasam za SONY :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
јас имама филипс лед телевизор 32 инчен која е разликата со лцд и кој телевизор е подобар за кој вие би се одлучиле
 
Член од
21 март 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Samsung UE32D5000



Вид на дигитален телевизиски приемник DVB-T/C, MPEG4
Вграден тјунер за дигитална телевизија

сакам да го земам овој ЛЦД па ме интересира DVB-T/C, MPEG4 што значи ова ако некој знае молам да ми појасни чао и поззз
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Samsung UE32D5000

Вид на дигитален телевизиски приемник DVB-T/C, MPEG4
Вграден тјунер за дигитална телевизија

сакам да го земам овој ЛЦД па ме интересира DVB-T/C, MPEG4 што значи ова ако некој знае молам да ми појасни чао и поззз
DVB-T/C - Digital Video Broadcasting — Terrestrial /Cable значи дека има вграден дигитален тјунер за прием преку обична антена или преку кабловска (но пак ти треба декодер за да ги гледаш дигиталните канали). Инаку скоро сите ТВ-а на пазаров кај нас го имаат вградено тој тјунер, така што за тоа не мора да се замараш. MPEG4 значи дека ТВ-то има можност за репрoдукција на AVI фајлови т.е филмови.
 
Член од
21 март 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Фала за појаснувањата само уште ова да ми го појасниш
MPEG4 значи дека ТВ-то има можност за репрoдукција на AVI фајлови т.е филмови. што значи ова
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Фала за појаснувањата само уште ова да ми го појасниш
MPEG4 значи дека ТВ-то има можност за репрoдукција на AVI фајлови т.е филмови. што значи ова
Ако симнуваш филмови од торент сајтови, тогаш сигурно си ги сретнал следниве формати: DVDRip, BRRip, BRRip 720p, h264 720p i 1080p итн... Разликата е во квалитетот на сликата и звукот на филмот и тоа по редоследот како што тиги пишав горе, DVDRip и BRRip се со стандардна резолуција и помала големина на фајлот (од 700MB до 1.4GB) додека BRRip 720p ,h264 720p и 1080p се кодирани во висока резолуција (hd ready 1720x720p или full hd 1920x1080p) и се со големина од отприлика 2.5GB па во зависност од квалитетот може да достигнат и 50-60GB... Да не забегувам со муабетот, отиди си во продавница и замоли го продавачот да ти објасни на кратко какви точно филмови може да репродуцира телевизорот, и доста битно дали има вграден DTS декодер за аудиото во филмовите. Се надевам дека барем малку ти се разјаснија работите :)
 
Член од
9 август 2006
Мислења
160
Поени од реакции
19
ми треба помал лцд 22 - 24 инчи е сеа ко што гледам на нет има во техномаркет-нео, нико-sunny, и во
сет- ST (прв пат гледам ваква марка) што да земам совет ?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom