Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
А да го извадиш хардот и да одиш да го ставиш кај другар, па да си снимиш цедиња? Не е нешто сложено :)
Нема врска ова пробај да смениш тастатура ако ти е со УСБ стави со ПС2 влез тоа ќе да ти е решението.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Нема врска ова пробај да смениш тастатура ако ти е со УСБ стави со ПС2 влез тоа ќе да ти е решението.
Па рече дека сменил веќе две тастатури од кои едната била со УСБ кабел, ваљда втората била со таков влез.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Значи ја вчитува матичната и веднаш преминува на ова и тука се укочува, тастатурата несака да работи пробав со две различни тастатури и двете несакаат само едната беше на усб кабел, ЦД-ромот е празен, сестра ми вели дека нема никаде чепкано мада ја не верувам, ја одма би правел формат ама имам многу важни документи во компјутерот.
Влези во биосот и врати ги default подесувањата (барај нешто како load factory settings/load default settings ). Истотака можеш да се обидеш и со clear cmos постапка меѓутоа ако немаш некое поголемо искуство, препушти го тоа на некој поискусен.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.565
Значи вака...Имам Виндоус 7 и малку го средував компјутерот..И сите икони од десктопот ги ставив тука:
1.png
А од десктопот ги избришав а потоа и од кантата.
И сега кога ќе уклучам некоја од тие папки ми се појавува ова:
2.png
Може ли некако да ги вратам тие папки или готово, се заебав?:(
Потребни ми се и на секој што би ми помогнал ќе му бидам многу благодарен.:)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.507
Поени од реакции
14.149
Значи вака...Имам Виндоус 7 и малку го средував компјутерот..И сите икони од десктопот ги ставив тука:
Прегледај го приврзокот 32585
А од десктопот ги избришав а потоа и од кантата.
И сега кога ќе уклучам некоја од тие папки ми се појавува ова:
Прегледај го приврзокот 32586
Може ли некако да ги вратам тие папки или готово, се заебав?:(
Потребни ми се и на секој што би ми помогнал ќе му бидам многу благодарен.:)
Со System Restore проба ?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Играв една игра на интернет на лап топ па не знам на кое копче стиснав и сликата од декстопот ми се заврте на лева страна како она rotatate left и не знам како да ја исправам затоа што постојано сега ми е испревртена на лево.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.507
Поени од реакции
14.149
Играв една игра на интернет на лап топ па не знам на кое копче стиснав и сликата од декстопот ми се заврте на лева страна како она rotatate left и не знам како да ја исправам затоа што постојано сега ми е испревртена на лево.


Вака нешто имаш ?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Играв една игра на интернет на лап топ па не знам на кое копче стиснав и сликата од декстопот ми се заврте на лева страна како она rotatate left и не знам како да ја исправам затоа што постојано сега ми е испревртена на лево.
На Taskbar-от лево имаш иконче од драјверите за графичката, било да е ATI или nVidia, десен клик на него и има опција Rotate. Ќе си ја наместиш таму.
 
T

Tetro

Гостин
probav so alcohol 120 % ama ko ke izlezi setup.exe ne saka da go instalira pisi " this instalation package is not suported by this procesor type.contact your product vendor. Neznam so mu e
Можно е да си симнал 64 битна верзија... а процесорот ти е 32 битен. Во тој случај барај 32 битна или барај ознака x86 покрај името на програмата.
Ако ти е 64 битен процесорот, барај x64 верзија од програма...
Ако незнаеш шо процесор имаш иди десен клик на my computer и види шо ти пишува кај system type.
Симни друга верзија од SW.

Јас се префрлив на друга, подобра програма. :D
Не станува збор за алкохол.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Момци, знае ли некој како се внесува во компјутерот македонски фонт, јас го имам на усб фонтот но незнам како да го внесам на компјутерот за да имам.
Фала однапред.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Момци, знае ли некој како се внесува во компјутерот македонски фонт, јас го имам на усб фонтот но незнам како да го внесам на компјутерот за да имам.
Фала однапред.
Само остави ги фонтовите во папката Fonts, која се наоѓа во windows фолдерот . Патеката во Windows 7 e :
Патрицијата каде е инсталиран ОС:\Windows\Fonts би требало слично да е и за XP ;)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дали има некој што знае како можам да избројам колку мртви пиксели имам на екранот???
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дали има некој што знае како можам да избројам колку мртви пиксели имам на екранот???
Мислам дека мртвите пиксели се јавуваат како светли точки на екранот. Ако грешам нека ме поправи некој, ама кај мене е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom