Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
F

Frankie Yale

Гостин
Ова е форум за религија, темите се такви, дискусиите исто-така. Без разлика на ставот на дискутантите не е дозволен сеир и оф топик. Исто е и на сите други форуми.
Но компарацијата помеѓу состојбата на тој план - тука и на другите форуми, покажува неуедначена примена на форумските одредби.

Тоа на пример, дека медитациите за тебе се глупост е само твој личен став. Како ќе се однесуваш кон другите кои не го делат мислењето со тебе е исто твоја работа.
Но прашањето за валидноста на форумските правила е сосема егзактно, техничко прашање и при дискусијата околу тоа е наивно-детски да се вмешуваат личните ставови за туѓите духовни ориентации.
Не е проблемот моето мислење за медитациите, проблемот е чистиот идиотизам содржан во неговите постови, а и имам пробано да дискутирам сериозно со него (не само јас) и не ја бива... Некои постови не заслужуваат ништо друго освен исмевање. Зарем не треба да исмевам човек кој при здрав памет се обидува да ме убеди дека пред неколку илјади години диносауруси живееле со луѓето?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Не е проблемот моето мислење за медитациите, проблемот е чистиот идиотизам содржан во неговите постови, а и имам пробано да дискутирам сериозно со него (не само јас) и не ја бива... Некои постови не заслужуваат ништо друго освен исмевање. Зарем не треба да исмевам човек кој при здрав памет се обидува да ме убеди дека пред неколку илјади години диносауруси живееле со луѓето?
Зарем не треба да исмевам луѓе кои мислат дека серии од типот на Долина на Волците се врвен производ на телевизиската продукција или пак луѓе кои мислат дека песните на Тоше Проевски се највисокиот музички дострел во историјата на човековото постоење. Но ако тоа го правам на соодветните теми ќе бидам баниран, набрзо или малку попосле (во контекст на цитатот погоре од Acid)
 
F

Frankie Yale

Гостин
Зарем не треба да исмевам луѓе кои мислат дека серии од типот на Долина на Волците се врвен производ на телевизиската продукција или пак луѓе кои мислат дека песните на Тоше Проевски се највисокиот музички дострел во историјата на човековото постоење. Но ако тоа го правам на соодветните теми ќе бидам баниран, набрзо или малку попосле (во контекст на цитатот погоре од Acid)
Ова е веќе вкус, а за вкусеви не дискутирам. Секој има различен. Ама, луѓе живеат по глупостите кои се обидуваат да ги продадат овде.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Исус рекол: „Мене Ме прославува Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог.“ (Исус Христос, ев. Јован 8:54, Библијата)
Евреите тогаш велеле, а и сега велат дека нивниот Бог е Јахве, а не Шива, Митра и сл.
И плус Исус не рекол дека духот на Шива е над Него, ниту дека духот на Митра, туку Духот на Јахве.
„Духот на Јахве е над Мене“ (Исус Христос, ев. Лука 4:18, Библијата)
Залудно тераш детски инает. Ова е толку просто и едноставно, ни атеистите не можеш да ги убедиш, освен оние кои против своите убедувања исто така од инает ќе се согласат со тебе :)
Добро бе Чорбаџија, (ака Златко или Евангелос, како милуваш) Кого ти овде правиш будала? Себе си?

Си дозволуваш дури и библиските цитати да ги менуваш?

„Духот Господов е врз Мене; зашто
Господ Ме помаза. Ме прати да им
соопштам радосна вест на бедните. Ме
прати да им проповедам на заробените
ослободување и на слепите прогледување,
да ги пуштам на слобода напатените; (ев. Лука 4:18, Библијата)

Каде го најде во посочениот стих Јахве.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Си дозволуваш дури и библиските цитати да ги менуваш?

„Духот Господов е врз Мене; зашто
Господ Ме помаза. Ме прати да им
соопштам радосна вест на бедните. Ме
прати да им проповедам на заробените
ослободување и на слепите прогледување,
да ги пуштам на слобода напатените; (ев. Лука 4:18, Библијата)

Каде го најде во посочениот стих Јахве.
Одговорот лежи во предходниот стих, значи контекстуално цитатот гласи вака:
„Му го подадоа книжниот свиток на пророкот Исаија и го одвитка и го најде местото каде што беше напишано: ”Духот Господов е врз Мене...“
Во книгата на пророкот Исаија на ова место, на местото на „Духот Господов“ пишува „руах адни ЈХВХ“ што значи „Духот на мојот Господ Јехова (Јахве)...“. Еве ти доказ од еден добар еврејско-англиски библиски интерлинеар: http://www.scripture4all.org/OnlineInterlinear/OTpdf/isa61.pdf

Оттука е јасно дека кога Исус читал од книгата на пророкот Исаија прочитал онака како што пишува т.е. го изговорил Името на Бог - Јахве.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
По линија на помал отпор секогаш одат работите.
Ама кога ќе дојдат до ѕид како пичици се ......јбг тоа е.
Rocco, не се сите верници „пичици“ на форумов. Имаше доста одмерени коментари кои се изгубија во агресивната какофонија од контрање. Јас знам да се истрчам и да го потценам соговорникот (кој, на пример, ме манијачи по форумов на секоја тема со цел да ме ремети и контра), но знам и достоинствено да попијам васпитна. Без разлика на неговите субјективни намери. Јавно пред сите -- да се извинам, да се заблагодарам на информацијата и да го искорегирам својот став. Не е лесно да се скроти суетата -- тоа се вика развој и учење. Пичица е некој кој ќе напраи копи-пејст на два-три текста, ќе трола со јадачки и кој ќе се инати или ќе ја кидне кога ќе биде дотеран до ѕид.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Rocco, не се сите верници „пичици“ на форумов. Имаше доста одмерени коментари кои се изгубија во агресивната какофонија од контрање. Јас знам да се истрчам и да го потценам соговорникот (кој, на пример, ме манијачи по форумов на секоја тема со цел да ме ремети и контра), но знам и достоинствено да попијам васпитна. Без разлика на неговите субјективни намери. Јавно пред сите -- да се извинам, да се заблагодарам на информацијата и да го искорегирам својот став. Не е лесно да се скроти суетата -- тоа се вика развој и учење. Пичица е некој кој ќе напраи копи-пејст на два-три текста, ќе трола со јадачки и кој ќе се инати или ќе ја кидне кога ќе биде дотеран до ѕид.
Јас мислам дека постот Роко односно Игорче се однесуваше кон атеистите ;)
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Rocco, не се сите верници „пичици“ на форумов. Имаше доста одмерени коментари кои се изгубија во агресивната какофонија од контрање. Јас знам да се истрчам и да го потценам соговорникот (кој, на пример, ме манијачи по форумов на секоја тема со цел да ме ремети и контра), но знам и достоинствено да попијам васпитна. Без разлика на неговите субјективни намери. Јавно пред сите -- да се извинам, да се заблагодарам на информацијата и да го искорегирам својот став. Не е лесно да се скроти суетата -- тоа се вика развој и учење. Пичица е некој кој ќе напраи копи-пејст на два-три текста, ќе трола со јадачки и кој ќе се инати или ќе ја кидне кога ќе биде дотеран до ѕид.
Мислеше ли ќе ја пропуштам оваа прилика за дополнитено манијачење, реметење и контрање?! Никако!!!

Шала на страна Перо, немам ништо лично против тебе па да ти контрам или реметам. Изгледа имаме некои заеднички интереси, а богами и спротивставени позиции за нив и тоа е се. Одозгора на тоа, ја очигледно некои работи ги сваќам доста озбилно, и терам расправија до крај, па пукло кај пукло. Не дека е тоа нешто лично, туку едноставно во одреден тип на расправи сум тежок дик, што би рекли са би-би-си ја. За да ти доловам каков дик сум (или ваљда пробувам да бидам), гледај го ова

http://www.ted.com/talks/leonard_susskind_my_friend_richard_feynman.html
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Matthew 6:22
King James Bible
The light of the body is the eye: if therefore thine eye be single, thy whole body shall be full of light.
Ме интересира како го тумачат ова христијаните.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Matthew 6:22
King James Bible
The light of the body is the eye: if therefore thine eye be single, thy whole body shall be full of light.
Ме интересира како го тумачат ова христијаните.
Се работи за киклоп со Батерија.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Мислеше ли ќе ја пропуштам оваа прилика за дополнитено манијачење, реметење и контрање?! Никако!!!

Шала на страна Перо, немам ништо лично против тебе па да ти контрам или реметам. Изгледа имаме некои заеднички интереси, а богами и спротивставени позиции за нив и тоа е се. Одозгора на тоа, ја очигледно некои работи ги сваќам доста озбилно, и терам расправија до крај, па пукло кај пукло. Не дека е тоа нешто лично, туку едноставно во одреден тип на расправи сум тежок дик, што би рекли са би-би-си ја. За да ти доловам каков дик сум (или ваљда пробувам да бидам), гледај го ова

http://www.ted.com/talks/leonard_susskind_my_friend_richard_feynman.html
Па не знам баш, Шабане...претходниве твои постови заудараа на реметење и контрање. Врти-сучи, така му доаѓа...ми тролаше нешо на темата масоните во Македонија, се посра на дискусијата за другите религии, па после контраше без потреба...;) Е сеа, во задњава дискусија ти сасвим си беше тачен, доследен и пристоен, а ја за беља престанав да те есапам озбилно и бев неосновано и непотребно навредлив. Иначе, кога читам со внимание, секогаш признавам информираност, бил ти дик или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom